Αναλυτική βαθμολογία = πτυχίο; / μπορώ να μην ορκιστώ;

Nonexistent

Νεοφερμένος

Ο Nonexistent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σας παιδιά,

Αποφοίτησα τον Σεπτέμβριο από ένα επαρχιακό Πανεπιστημιακό Τμήμα. Τελείωσα κανονικά, στα τέσσερα έτη, με άριστα και βγήκα πρώτος (καλά, για Διοίκηση Επιχειρήσεων μιλάμε, όχι κάτι τρελό). Πήρα την αναλυτική βαθμολογία που λέει ότι τελείωσα κτλ κι ότι εκκρεμεί μόνο η ορκωμοσία και μπήκα στρατιώτης. Πρόσφατα, ήρθε η μέρα για την ορκωμοσία (στην οποία θα έλεγα και τον όρκο και θα έπαιρνα χρηματικές υποτροφίες). Δεν ήθελα να πάω και δεν πήγα. Δε μου αρέσουν αυτά και δεν τα μπορώ. Θεώρησα πως μέχρι την επόμενη ορκωμοσία, θα θελήσω να πάω για να πάρω το πτυχίο μου, γι' αυτό κι όταν με ρώτησαν ξανά από τη γραμματεία αν θα πάω στην ορκωμοσία, τους είπα ότι μάλλον θα πάω στην επόμενη. Άλλωστε, όλα έδειχναν ότι ένας σπουδαστής από μεγαλύτερο έτος, θα έπαιρνε πτυχίο σε αυτή την ορκωμοσία κι εγώ θα έβγαινα δεύτερος (κάτι που τελικά δεν ισχύει, αλλά ισχύει το αντίθετο και τελικά, μάλλον θα βγω δεύτερος αν πάω στην ερχόμενη!). Οπότε, είχα σκεφτεί ότι ίσως ήταν λογικό να πάω στην επόμενη, που μέχρι τότε ίσως να μη νιώθω άσχημα να πάω (έτσι κι αλλιώς ακόμα φαντάρος θα είμαι). Τέλος πάντων, επειδή... ας το πω έτσι... έχω εύθραυστη ψυχολογία, δεν θέλω να πάω, ούτε στην επόμενη, ούτε σε καμία ορκωμοσία. Αυτό είναι που θα με βόλευε περισσότερο από την αρχή - το να μην πάω καθόλου. Δε θέλω να κάνω ολόκληρο - ψυχοφθόρο, για εμένα - ταξίδι, μόνο για να βρεθώ σε εκείνο το μέρος και σε εκείνους τους χώρους και μάλιστα για αυτόν τον λόγο και για αυτή τη χαζοκατάσταση.
Το θέμα είναι, η αναλυτική βαθμολογία που έχω, είναι αρκετή ώστε να διεκδικήσω κάποια θέση εργασίας ως πτυχιούχος και να συμμετάσχω σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα ή πρέπει να έχω το πτυχίο για αυτά;
Παιδιά, ειλικρινά, ας μη θεωρούμαι καν πτυχιούχος, δε ξέρω... Τα έχω βαρεθεί πάρα πολύ όλα αυτά και νιώθω άσχημα...
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Οχι δεν μπορεις χωρις πτυχιο να διεκδικησεις θεση εργασιας .Σε μεταπτυχιακο μπορει να σε κανουν δεκτο με τη βεβαιωση περατωσης,αλλα αναλαμβανεις την υποχρεωση να προσκομισεις αντιγραφο του πτυχιου σου.Φιλε μου κανε αυτο που θελει η καρδουλα σου.Αν δεν θες να ορκιστεις μην ορκιζεσαι.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Με τη βεβαίωση περάτωσης σπουδών είσαι καλυμμένος έτσι κ αλλιώς. Η τελετή της ορκωμοσίας σε εμάς τουλάχιστον δεν ήταν υποχρεωτική, αν την έχανες απλά πήγαινες αργότερα για να παραλάβεις το πτυχίο (ίσως χρειαζόταν να βρεις εναν καθηγητή να σε ορκίσει). Πάρε τηλέφωνο στη γραμμάτεια και ρώτα τι επιλογές έχεις, ξέρω και άτομα που στείλανε κούριερ με εξουσιοδότηση για να πάρουν το πτυχίο. Καλύτερα βέβαια να πας έσυ αν μπορείς να τσιμπήσεις έξτρα άδεια από το στρατό.
 

Nonexistent

Νεοφερμένος

Ο Nonexistent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Με τη βεβαίωση περάτωσης σπουδών είσαι καλυμμένος έτσι κ αλλιώς. Η τελετή της ορκωμοσίας σε εμάς τουλάχιστον δεν ήταν υποχρεωτική, αν την έχανες απλά πήγαινες αργότερα για να παραλάβεις το πτυχίο (ίσως χρειαζόταν να βρεις εναν καθηγητή να σε ορκίσει). Πάρε τηλέφωνο στη γραμμάτεια και ρώτα τι επιλογές έχεις, ξέρω και άτομα που στείλανε κούριερ με εξουσιοδότηση για να πάρουν το πτυχίο. Καλύτερα βέβαια να πας έσυ αν μπορείς να τσιμπήσεις έξτρα άδεια από το στρατό.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Κι εμένα, είναι η αλήθεια, μου φαίνεται περίεργο το να μην αρκεί η βεβαίωση. Αφού τα λέει όλα κι έχει και τις υπογραφές. Σε εμάς, δυστυχώς (ένα από τα πολλά "δυστυχώς" που δυστυχώς μου βγαίνουν να αναφωνήσω όταν μιλάω για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο), χωρίς ορκωμοσία, δεν έχει πτυχίο.
Όσον αφορά την άδεια, είναι ένας ακόμα λόγος που ήθελα να πάω στην ερχόμενη καθομολόγηση... για να την πάρω τότε. Αλλά δεν πειράζει, μικρή η διαφορά και να μη την πάρω.
Αυτά που λες ότι έγιναν, μήπως ήταν για μεταπτυχιακό; Νομίζω πως τότε μόνο γίνονται.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Κόψε τις χαζομάρες και πήγαινε στην ορκωμοσία. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για να μην πας. Είναι μια μέρα, ούτε εμένα μου άρεσε, αλλά πήγα και ξεμπέρδεψα. Η αναλυτική βαθμολογία δεν φτάνει για αρκετές περιπτώσεις. Man up dude και κάνε αυτό που πρέπει.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα είναι, η αναλυτική βαθμολογία που έχω, είναι αρκετή ώστε να διεκδικήσω κάποια θέση εργασίας ως πτυχιούχος και να συμμετάσχω σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα ή πρέπει να έχω το πτυχίο για αυτά;


Να αφήσεις τις κουταμάρες αγαπητέ και να πας να ορκιστείς! Η αναλυτική βαθμολογία μπορεί να σε καλύψει για την περίπτωση που θέλεις να κάνεις κάποια αίτηση για μεταπτυχιακό ή για δουλειά ή οπουδήποτε αλλού, πριν την ορκωμοσία σου! Ακόμα όμως και σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να τους προσκομίσεις το συντομότερο δυνατόν αντίγραφο πτυχίου το οποίο παίρνεις μόνο αν ορκιστείς! Συνήθως ακόμα και στις αναλυτικές βαθμολογίες γράφουν στο τέλος μια παράγραφο με το τυποποιημένο "ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις φοίτησης στη Σχολή αλλά δεν έχει ορκιστεί ακόμα"! Δεν ξέρω αν η δική σου το γράφει πάντως όπως και να έχει θα πρέπει κάποια στιγμή να έχεις αντίγραφα πτυχίου στα χέρια σου για να μπορείς να κινηθείς! Πάρε και έναν φίλο σου μαζί για συμπαράσταση και πήγαινε να τελειώνεις!
 

Nonexistent

Νεοφερμένος

Ο Nonexistent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Έχετε δίκιο, πρέπει απλά να πάω όταν είναι, να τελειώσει η υπόθεση, όσο κι αν δε θέλω. Έπρεπε να είχα ήδη πάει, είναι κρίμα που έγινε ό,τι έγινε, αλλά δεν πειράζει, δε μου φταίει κανείς.

Φυσικά, το πιο ανώδυνο είναι να πάω μόνος μου, μόνο για τα απαραίτητα και να φύγω όσο το δυνατόν πιο σύντομα, χωρίς να συμβούν πολλά πολλά.
Λένω, δε συμφέρει να έρθει κι άλλος, γιατί για να πας στο... εξωτικό μέρος που πήγα και "σπούδασα" χρειάζεται κι εξωτικά μέσα μεταφοράς (δηλαδή αεροπλάνο ή πλοίο)! Εξωτικά έξοδα, λοιπόν! Όχι ότι έχω φίλους κιόλας! Είμαι μονόχνωτος εδώ κι αρκετά χρόνια. Οπότε αυτά τα περί "φιλικής συμπαράστασης" (όπως και τα τζέρτζελα της καθομολόγησης, άλλωστε) μου φαίνονται Αρειανά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Καλησπέρα σας παιδιά,

Αποφοίτησα τον Σεπτέμβριο από ένα επαρχιακό Πανεπιστημιακό Τμήμα. Τελείωσα κανονικά, στα τέσσερα έτη, με άριστα και βγήκα πρώτος (καλά, για Διοίκηση Επιχειρήσεων μιλάμε, όχι κάτι τρελό). Πήρα την αναλυτική βαθμολογία που λέει ότι τελείωσα κτλ κι ότι εκκρεμεί μόνο η ορκωμοσία και μπήκα στρατιώτης. Πρόσφατα, ήρθε η μέρα για την ορκωμοσία (στην οποία θα έλεγα και τον όρκο και θα έπαιρνα χρηματικές υποτροφίες). Δεν ήθελα να πάω και δεν πήγα. Δε μου αρέσουν αυτά και δεν τα μπορώ. Θεώρησα πως μέχρι την επόμενη ορκωμοσία, θα θελήσω να πάω για να πάρω το πτυχίο μου, γι' αυτό κι όταν με ρώτησαν ξανά από τη γραμματεία αν θα πάω στην ορκωμοσία, τους είπα ότι μάλλον θα πάω στην επόμενη. Άλλωστε, όλα έδειχναν ότι ένας σπουδαστής από μεγαλύτερο έτος, θα έπαιρνε πτυχίο σε αυτή την ορκωμοσία κι εγώ θα έβγαινα δεύτερος (κάτι που τελικά δεν ισχύει, αλλά ισχύει το αντίθετο και τελικά, μάλλον θα βγω δεύτερος αν πάω στην ερχόμενη!). Οπότε, είχα σκεφτεί ότι ίσως ήταν λογικό να πάω στην επόμενη, που μέχρι τότε ίσως να μη νιώθω άσχημα να πάω (έτσι κι αλλιώς ακόμα φαντάρος θα είμαι). Τέλος πάντων, επειδή... ας το πω έτσι... έχω εύθραυστη ψυχολογία, δεν θέλω να πάω, ούτε στην επόμενη, ούτε σε καμία ορκωμοσία. Αυτό είναι που θα με βόλευε περισσότερο από την αρχή - το να μην πάω καθόλου. Δε θέλω να κάνω ολόκληρο - ψυχοφθόρο, για εμένα - ταξίδι, μόνο για να βρεθώ σε εκείνο το μέρος και σε εκείνους τους χώρους και μάλιστα για αυτόν τον λόγο και για αυτή τη χαζοκατάσταση.
Το θέμα είναι, η αναλυτική βαθμολογία που έχω, είναι αρκετή ώστε να διεκδικήσω κάποια θέση εργασίας ως πτυχιούχος και να συμμετάσχω σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα ή πρέπει να έχω το πτυχίο για αυτά;
Παιδιά, ειλικρινά, ας μη θεωρούμαι καν πτυχιούχος, δε ξέρω... Τα έχω βαρεθεί πάρα πολύ όλα αυτά και νιώθω άσχημα...


Θα στο πω ωμά όμως δεν με ενδιαφέρει.Ολα αυτά είναι χαζομάρες σήκω και πήγαινε στην ορκωμοσία δεν υπάρχουν δικαιολογίες κτλ.Με την λογική αυτή στο μέλλον δεν θα θες να δουλέψεις λόγω της ψυχολογίας σου.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Έχετε δίκιο, πρέπει απλά να πάω όταν είναι, να τελειώσει η υπόθεση, όσο κι αν δε θέλω. Έπρεπε να είχα ήδη πάει, είναι κρίμα που έγινε ό,τι έγινε, αλλά δεν πειράζει, δε μου φταίει κανείς.

Φυσικά, το πιο ανώδυνο είναι να πάω μόνος μου, μόνο για τα απαραίτητα και να φύγω όσο το δυνατόν πιο σύντομα, χωρίς να συμβούν πολλά πολλά.
Λένω, δε συμφέρει να έρθει κι άλλος, γιατί για να πας στο... εξωτικό μέρος που πήγα και "σπούδασα" χρειάζεται κι εξωτικά μέσα μεταφοράς (δηλαδή αεροπλάνο ή πλοίο)! Εξωτικά έξοδα, λοιπόν! Όχι ότι έχω φίλους κιόλας! Είμαι μονόχνωτος εδώ κι αρκετά χρόνια. Οπότε αυτά τα περί "φιλικής συμπαράστασης" (όπως και τα τζέρτζελα της καθομολόγησης, άλλωστε) μου φαίνονται Αρειανά.


Τσέκαρε μήπως μπορείς να πας με c130, δικαιούσαι θέση σαν φαντάρος.
 

Nonexistent

Νεοφερμένος

Ο Nonexistent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έλα ρε, ρώτησα! Λέει, δικαιούμαι, αλλά ειδικά για εμένα θα σηκώσουν F-16 VIPER γιατί είμαι και μαμώ τους φαντάρος. Τι νομίζετε ότι είμαι κανά γιωτόμπαλο που βγήκε Ι1 μόνο στα χαρτιά;;;

Όσον αφορά τη δουλειά που ειπώθηκε, εγώ θα πάω να βρω. Με την πρώτη ευκαιρία που μου έδιναν οι σπουδές μου (δηλαδή, ένα καλοκαίρι και λίγες ημέρες αφού τελείωσα με αυτές), συνήθως δούλευα, είτε κάνοντας πρακτική, είτε τσάμπα σε κάποιο γραφείο γνωστού μου, μήπως και μάθω κάτι κι έστω για να μην κάθομαι. Αλλά τώρα να δω ποιος φουκαριάρης θα με προσλάβει, με τα ψυχολογικά και τη γιωτομπαλιά που με δέρνουν! Γιατί κακά τα ψέματα, όσο είσαι σε ένα πανεπιστήμιο και μαθαίνεις τις παπαγαλίες σου (εκτός κι αν πιστεύετε ότι μπορεί κανείς να μάθει διοίκηση επιχειρήσεων από βιβλία), καλά είναι. Το μετά είναι το θέμα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί κακά τα ψέματα, όσο είσαι σε ένα πανεπιστήμιο και μαθαίνεις τις παπαγαλίες σου (εκτός κι αν πιστεύετε ότι μπορεί κανείς να μάθει διοίκηση επιχειρήσεων από βιβλία), καλά είναι. Το μετά είναι το θέμα.


Πολλή απαισιοδοξία βλέπω και δεν μου αρέσει!΄Ολα βελτιώνονται και όλα αντιμετωπίζονται αρκεί να το παλέψεις! Δεν σου το λέω έτσι για να πω κάτι (δεν θα είχε κανένα νόημα), σου το λέω επειδή πραγματικά το πιστεύω! Αρκεί να τα βάλεις σε μια σειρά και να τα αντιμετωπίζεις ένα-ένα! Αν προσπαθήσεις να τα λύσεις όλα μαζί το μόνο που θα καταφέρεις είναι να γίνει το μυαλό σου σούπα και να εγκατελείψεις! Πάρε τον χρόνο σου έτσι κι αλλιώς τώρα που υπηρετείς δεν μπορείς να κάνεις πολλά για την προώθηση της καριέρας σου!΄Αστο για αργότερα! Πάρε μια άδεια στην επόμενη ορκωμοσία να πας να τελειώνεις, ξέμπλεξε και με τη θητεία σου και μετά ένα-ένα θα μπουν τα πράγματα στη θέση τους!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Έλα ρε, ρώτησα! Λέει, δικαιούμαι, αλλά ειδικά για εμένα θα σηκώσουν F-16 VIPER γιατί είμαι και μαμώ τους φαντάρος. Τι νομίζετε ότι είμαι κανά γιωτόμπαλο που βγήκε Ι1 μόνο στα χαρτιά;;;

Όσον αφορά τη δουλειά που ειπώθηκε, εγώ θα πάω να βρω. Με την πρώτη ευκαιρία που μου έδιναν οι σπουδές μου (δηλαδή, ένα καλοκαίρι και λίγες ημέρες αφού τελείωσα με αυτές), συνήθως δούλευα, είτε κάνοντας πρακτική, είτε τσάμπα σε κάποιο γραφείο γνωστού μου, μήπως και μάθω κάτι κι έστω για να μην κάθομαι. Αλλά τώρα να δω ποιος φουκαριάρης θα με προσλάβει, με τα ψυχολογικά και τη γιωτομπαλιά που με δέρνουν! Γιατί κακά τα ψέματα, όσο είσαι σε ένα πανεπιστήμιο και μαθαίνεις τις παπαγαλίες σου (εκτός κι αν πιστεύετε ότι μπορεί κανείς να μάθει διοίκηση επιχειρήσεων από βιβλία), καλά είναι. Το μετά είναι το θέμα.

To Πανεπιστήμιο έχει μια παράξενη λογική αλλά ο περισσότερος κόσμος για διάφορους λόγους ο καθένας, το αντιλαμβάνεται διαφορετικά. Το καλό με το Ελληνικό Πανεπιστήμιο είναι ότι ο καθένας νομίζει ότι σπουδάζει εν δυνάμει ερευνητής. Ωραία ερευνητικά χρόνια. Όπως λες και συ σωστά, μετά τις παπαγαλίες αρχίζει το μάτς της ζωής. Mην μένεις αδρανής (ξέρω, αδιανόητο αν βλέπεις τη φάση βουνό ορειβασίας) και προσπάθησε να προσδιοριστείς τι θες εσύ από τη ζωή και όχι το σόι σου για σένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Έλα ρε, ρώτησα! Λέει, δικαιούμαι, αλλά ειδικά για εμένα θα σηκώσουν F-16 VIPER γιατί είμαι και μαμώ τους φαντάρος. Τι νομίζετε ότι είμαι κανά γιωτόμπαλο που βγήκε Ι1 μόνο στα χαρτιά;;;

Το ότι είσαι εγκεφαλικά γιωτάς είναι ξεκάθαρο, αλλά δε πάει έτσι. Τα c130 κάνουν κάθε βδομάδα συγκεκριμένα δρομολόγια, π.χ ρόδος-κάρπαθος-κρήτη-αθήνα. Απλά ρωτάς για τα δρομολόγια και δηλώνεις να μπεις. Αν υπάρχει χώρος, που πλην τουριστικής περιόδου υπάρχει, θα μπεις.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Γνωριζει καποιος ποσο γρηγορα βγαινει η βεβαιωση περατωσης σπουδων απο την στιγμη που φερνεις και το βιβλιαριο πρακτικης συμπληρωμενο,βγαινει εντος ενος μηνα?
 

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Καλησπέρα σας παιδιά,

Αποφοίτησα τον Σεπτέμβριο από ένα επαρχιακό Πανεπιστημιακό Τμήμα. Τελείωσα κανονικά, στα τέσσερα έτη, με άριστα και βγήκα πρώτος (καλά, για Διοίκηση Επιχειρήσεων μιλάμε, όχι κάτι τρελό). Πήρα την αναλυτική βαθμολογία που λέει ότι τελείωσα κτλ κι ότι εκκρεμεί μόνο η ορκωμοσία και μπήκα στρατιώτης. Πρόσφατα, ήρθε η μέρα για την ορκωμοσία (στην οποία θα έλεγα και τον όρκο και θα έπαιρνα χρηματικές υποτροφίες). Δεν ήθελα να πάω και δεν πήγα. Δε μου αρέσουν αυτά και δεν τα μπορώ. Θεώρησα πως μέχρι την επόμενη ορκωμοσία, θα θελήσω να πάω για να πάρω το πτυχίο μου, γι' αυτό κι όταν με ρώτησαν ξανά από τη γραμματεία αν θα πάω στην ορκωμοσία, τους είπα ότι μάλλον θα πάω στην επόμενη. Άλλωστε, όλα έδειχναν ότι ένας σπουδαστής από μεγαλύτερο έτος, θα έπαιρνε πτυχίο σε αυτή την ορκωμοσία κι εγώ θα έβγαινα δεύτερος (κάτι που τελικά δεν ισχύει, αλλά ισχύει το αντίθετο και τελικά, μάλλον θα βγω δεύτερος αν πάω στην ερχόμενη!). Οπότε, είχα σκεφτεί ότι ίσως ήταν λογικό να πάω στην επόμενη, που μέχρι τότε ίσως να μη νιώθω άσχημα να πάω (έτσι κι αλλιώς ακόμα φαντάρος θα είμαι). Τέλος πάντων, επειδή... ας το πω έτσι... έχω εύθραυστη ψυχολογία, δεν θέλω να πάω, ούτε στην επόμενη, ούτε σε καμία ορκωμοσία. Αυτό είναι που θα με βόλευε περισσότερο από την αρχή - το να μην πάω καθόλου. Δε θέλω να κάνω ολόκληρο - ψυχοφθόρο, για εμένα - ταξίδι, μόνο για να βρεθώ σε εκείνο το μέρος και σε εκείνους τους χώρους και μάλιστα για αυτόν τον λόγο και για αυτή τη χαζοκατάσταση.
Το θέμα είναι, η αναλυτική βαθμολογία που έχω, είναι αρκετή ώστε να διεκδικήσω κάποια θέση εργασίας ως πτυχιούχος και να συμμετάσχω σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα ή πρέπει να έχω το πτυχίο για αυτά;
Παιδιά, ειλικρινά, ας μη θεωρούμαι καν πτυχιούχος, δε ξέρω... Τα έχω βαρεθεί πάρα πολύ όλα αυτά και νιώθω άσχημα...

Είμαστε σοβαροί τώρα;

Πες ότι για κάποιον άλλο λόγο δεν θες να πας και άσε τα ψυχολογικά κ.λπ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στην Ελλάδα μου αρέσει γιατί:

- υπάρχει το 10%, ειδικές κατηγορίες και εξαιρέσεις για τις εξαιρέσεις
- πουλάμε τρέλα και φιλοσοφία
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top