Ανακοινωσεις σχολων ΑΕΙ για κατατακτήριες αποφοιτων ΙΕΚ ή ΕΠΑΛ

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Ας συγκεντρωσουμε σε αυτο εδω το τοπικ, τις ανακοινώσεις των σχολών που προκηρύσσουν κατατακτήριες εξετασεις, για εισαγωγη αποφοίτων ΙΕΚ ή ΕΠΑΛ στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, ώστε να ενημερώνονται οι υποψήφιοι εγκαιρως και να μην ψάχνουν στο σωρο.

Ξεκιναω πρωτος με την ανακοινωση του τμηματος Μηχανικων Πληροφοριακων & Επικοινωνιακων Συστηματων του Πανεπιστημιου Αιγαιου.


Screenshot_160.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Προσωπικά εκτιμώ το ενδιαφέρον και την κίνηση σου... όμως τι νόημα έχει να το
προσπαθήσει κάποιος από ΙΕΚ / ΕΠΑΛ με κατάταξη?

Εμείς Arvacon ήμαστε φοιτητές και δεν μας νοιάζει, σωστά? όμως αν εγώ δεν είχα περάσει και
ήθελα να το προσπαθήσω με κατάταξη, πως θα τα έβγαζα πέρα στα 2 απο τα 3 (πλην του τελευταίου)??

ερχόμενος από:

Ειδικότητες Μεταλυκειακού Έτους
ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
ΤΕΧΝΙΚΟΣ Η/Υ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ Η/Υ
ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ, ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ
ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ, ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ, ΔΙΚΤΥΩΝ ΚΑΙ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ

Ειδικότητες ΙΕΚ Ν.4186/2013
ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΙΚΤΥΩΝ ΚΑΙ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ
ΤΕΧΝΙΚΟΣ Η/Υ
ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ Η/Υ
ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΠΟΛΥΜΕΣΑ/WEB DESIGNERDEVELOPER/VIDEO GAMES)

Μάθημα 1ο: Δομημένος Προγραμματισμός Εισαγωγή στον προγραμματισμό υπολογιστών, Γλώσσες προγραμματισμού, Συστατικά ενός προγράμματος C (στα ΕΠΑΛ κάνουν python).


Mάθημα 2ο: Μαθηματικά για Μηχανικούς Ι Πληρότητα των πραγματικών αριθμών. Συναρτήσεις. Όρια. Συνέχεια, θεωρήματα συνεχών συναρτήσεων. Ομοιόμορφη συνέχεια. Παράγωγος, παράγωγος αντίστροφης συνάρτησης, παράγωγοι τριγωνομετρικών συναρτήσεων (Αν έρχεσαι απο ΙΕΚ πως θα τα καταφέρεις εδώ? θέλει καλό φροντιστήριο για ένα γερό φρεσκάρισμα αν ήσουν πριν σε ΓΕΛ..)

Μάθημα 3ο: Επικοινωνίες Υπολογιστών Εισαγωγή στις επικοινωνίες υπολογιστών. Αρχιτεκτονικές δικτύων και ιεραρχίες πρωτοκόλλων. Θέματα σχεδίασης δικτύων. Το μοντέλο αναφοράς OSI του ISO.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
όμως τι νόημα έχει να το
προσπαθήσει κάποιος από ΙΕΚ / ΕΠΑΛ με κατάταξη?

Ένα πιθανό σενάριο είναι, πχ. κάποιος να ήταν καλός μαθητής στο ΓΕΛ, που έδωσε πανελλήνιες με στόχο μια συγκεκριμένη σχολή αλλά δεν την έπιασε, αποφάσισε να πάει ΙΕΚ αντί να ξαναμπει στο γολγοθά των πανελληνίων και μόλις τελειωσε άλλαξε γνώμη και θέλησε να φοιτήσει στην τριτοβάθμια. Οπότε με κάποια φροντιστήρια και προσωπική προσπάθεια θα μπορούσε να καταφέρει να ανταπεξέλθει στα τρία αυτά μαθήματα. Άλλωστε και με πανελλαδικές να είχε περάσει, πάλι θα έπρεπε να τα αντιμετωπίσει στη σχολή.

Είναι δύσκολο ναι, αλλά όχι ακατόρθωτο, οπότε απ' τη στιγμή που ο απόφοιτος ΙΕΚ έχει δίπλωμα επιπέδου 5, δε βρίσκω το λόγο να μη τον αφήσει να κάνει μια προσπάθεια να πάει στο 6 ή 7.

Άλλωστε και τα παιδιά του ΕΠΑΛ που δίνουν πανελλαδικές, ειδικά όσον αφορά τα μαθηματικά, στην ίδια μοίρα είναι, στα σκοτάδια βαδίζουν.

Αν ήταν εύκολες όμως οι κατατακτήριες, θα αδικουνταν μετά τα παιδιά των πανελλαδικών, οπότε καλώς ή κακώς, πρέπει να το παλέψουν πολύ όσοι ακολουθήσουν αυτό το δρόμο.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Ένα πιθανό σενάριο είναι, πχ. κάποιος να ήταν καλός μαθητής στο ΓΕΛ, που έδωσε πανελλήνιες με στόχο μια συγκεκριμένη σχολή αλλά δεν την έπιασε, αποφάσισε να πάει ΙΕΚ αντί να ξαναμπει στο γολγοθά των πανελληνίων και μόλις τελειωσε άλλαξε γνώμη και θέλησε να φοιτήσει στην τριτοβάθμια. Οπότε με κάποια φροντιστήρια και προσωπική προσπάθεια θα μπορούσε να καταφέρει να ανταπεξέλθει στα τρία αυτά μαθήματα.

Ναι συμφωνώ.. όμως τουλάχιστον στο πανεπιστήμιο μαθαίνεις C αφού μπεις, ενώ στις κατατακτήριες σου
ζητάνε να την ξέρεις πριν την μάθεις! :D
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
όμως τουλάχιστον στο πανεπιστήμιο μαθαίνεις C αφού μπεις
μονος σου την μαθαινεις και εκει , μονο εργαστηρια σου κανουν. στις διαλεξεις τι ακριβως να καταλαβεις αμα δεν παλεψεις μονος ? γενικα αυτες οι σχολες με προγραμματισμο μεσα , μηχανικη κλπ θελουν προσωπικη ενασχοληση. μιλαμε ομως ΛΙΩΣΙΜΟ
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Σκέψου όμως πως παιζουν και περιπτώσεις σαν τη δική μου, που είμαι απόφοιτος ΙΕΚ, έχω πάρει πιστοποίηση ως Τεχνικός Υπολογιστών και ενώ πέρασα με πανελλήνιες Σάμο και έχω φοιτήσει ένα χρόνο μαθαίνοντας C, μαθηματικά για μηχανικούς και επιστήμη των υπολογιστών, αποφασίζω να αλλάξω σχολη δίνοντας κατατακτήριες μέσω ΙΕΚ, αντί να προσπαθήσω ξανά με πανελλήνιες, οπότε θα μπορούσα να γλιτώσω την έκθεση και τον μεγάλο ανταγωνισμό των πανελληνίων με τον τρόπο αυτό.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
θα πας ημτυ τελικα ;

Θα δειξει.. Για την ώρα δεν έχω τέτοιες βλεψεις, αλλά είναι καλό να υπάρχουν εναλλακτικές. Βέβαια δε νομίζω να είναι πολλές οι σχολές που θα εφαρμόσουν το θεσμό αυτό για αποφοίτους ΙΕΚ, μιας και είναι στην κρίση της εκάστοτε σχολής να τους κλείσει το μάτι.

Άμα το κάνουν οι ΗΜΜΥ του Πολυτεχνείου Χανίων, μπορεί και να ψηνομουν (σαν μπριζολακι). 😎
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Βέβαια δε νομίζω να είναι πολλές οι σχολές που θα εφαρμόσουν το θεσμό αυτό για αποφοίτους ΙΕΚ
εμεις παντως μια χαρα το εφαρμοζουμε, απο οσο ξερω.
Άμα το κάνουν οι ΗΜΜΥ του Πολυτεχνείου Χανίων, μπορεί και να ψηνομουν (σαν μπριζολακι).
ω ρε ενα κολλημα με το ΗΜΜΥ, Χριστιανε μου εδω λες δεν αντεχεις την φυσικη που κανεις στο ΜΠΕΣ , θα αντεξεις εκει κατω ? ειναι torture !!!
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
εμεις παντως μια χαρα το εφαρμοζουμε, απο οσο ξερω.
Βγήκε ανακοίνωση για κατατακτήριες από ΙΕΚ για ceid? Για βάλε κάνα λινκ εδώ.


ω ρε ενα κολλημα με το ΗΜΜΥ, Χριστιανε μου εδω λες δεν αντεχεις την φυσικη που κανεις στο ΜΠΕΣ , θα αντεξεις εκει κατω ? ειναι torture !!!

Με λίγη ρακή απ' την καλή τη Χανιώτικη, όλα τα αντέχεις μετά! 🤪😁
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Βγήκε ανακοίνωση για κατατακτήριες από ΙΕΚ για ceid?
για φετος δεν ξερω , περυσι με σιγουρια ναι. ειχε βγει και η υλη που εξεταζεται
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με λίγη ρακή απ' την καλή τη Χανιώτικη, όλα τα αντέχεις μετά!
και λιγο χορτο μαγικο, ε χαχα τι λεω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

παραθετω την ανακοινωση για ΙΕΚ https://www.ceid.upatras.gr/sites/d...i_gia_katataktiries_exetaseis_apofoiton_i.pdf
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
μονος σου την μαθαινεις και εκει , μονο εργαστηρια σου κανουν. στις διαλεξεις τι ακριβως να καταλαβεις αμα δεν παλεψεις μονος ? γενικα αυτες οι σχολες με προγραμματισμο μεσα , μηχανικη κλπ θελουν προσωπικη ενασχοληση. μιλαμε ομως ΛΙΩΣΙΜΟ

να χαρώ εγώ πανεπιστήμια!! :D

δηλαδή μου λες ποιο πολύ μας προσέχουν στα ΕΠΑΛ και ΙΕΚ προκειμένου
να μάθουμε λιγάκι προγραμματισμό?
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
δηλαδή μου λες ποιο πολύ μας προσέχουν στα ΕΠΑΛ και ΙΕΚ προκειμένου
να μάθουμε λιγάκι προγραμματισμό?
δεν ξερω τι κανουν επειδη δεν παρακολουθησα ποτε κατι απο τα 2 . απλα για να γινεις καλος προγραμματιστης (ξεργω να ξερεις ακομα και τα βασικα) πρεπει να ασχοληθεις μονος. νομιζεις οτι ενας front-end developer πχ περιμενει την σχολη να του μαθει καλη html css ή Js ? ή θα του μαθει η σχολη πώς να ειναι δημιουργικος ?
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
δεν ξερω τι κανουν επειδη δεν παρακολουθησα ποτε κατι απο τα 2 . απλα για να γινεις καλος προγραμματιστης (ξεργω να ξερεις ακομα και τα βασικα) πρεπει να ασχοληθεις μονος. νομιζεις οτι ενας front-end developer πχ περιμενει την σχολη να του μαθει καλη html css ή Js ? ή θα του μαθει η σχολη πώς να ειναι δημιουργικος ?

όντως.. δεν πήγα να γράψω πανελλήνιες και ειδικά προγραμματισμό, με ότι είχα μάθει
στο επαλ.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
όντως.. δεν πήγα να γράψω πανελλήνιες και ειδικά προγραμματισμό, με ότι είχα μάθει
στο επαλ.
μα και να σου τα εξηγησει καποιος , αν δεν τα δεις στην πραξη πώς να τα μαθεις ; ναι , το εργαστηριο βοηθαει παρα πολυ, ισως και οι διαλεξεις ως εναν βαθμο αλλα θελει εφαρμογη. πρεπει να παρεις το πισι και να το λιωσεις γραφοντας κωδικα με την γλωσσα που μαθαινεις.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
μα και να σου τα εξηγησει καποιος , αν δεν τα δεις στην πραξη πώς να τα μαθεις ; ναι , το εργαστηριο βοηθαει παρα πολυ, ισως και οι διαλεξεις ως εναν βαθμο αλλα θελει εφαρμογη. πρεπει να παρεις το πισι και να το λιωσεις γραφοντας κωδικα με την γλωσσα που μαθαινεις.

καλά ναι...

νταξ δεν ξέρω τι κάνετε στα πανεπιστήμια, δεν ήμουν και πέρυσι..

Απλά θέλω να πιστεύω οτι τα εργαστήρια πληροφορικής είναι πολύ ανώτερα απο ΙΕΚ
και ΕΠΑΛ.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
νταξ δεν ξέρω τι κάνετε στα πανεπιστήμια, δεν ήμουν και πέρυσι..
καλα ουτε εγω ημουν στους μηχανικους περυσι , βεβαια μου εχουν πει τα παιδια που ηταν τι κανανε.
παντως τα εργαστηρια ηλεκτρονικης ηταν παρα πολυ καλα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

θέλω να πιστεύω οτι τα εργαστήρια πληροφορικής είναι πολύ ανώτερα απο ΙΕΚ
και ΕΠΑΛ.
σιγουρα αμα εισαι πολυτεχνειο, πρεπει να ειναι τα καλυτερα.
συγκριτικα και με αλλες σχολες ξεργω
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
μα και να σου τα εξηγησει καποιος , αν δεν τα δεις στην πραξη πώς να τα μαθεις ; ναι , το εργαστηριο βοηθαει παρα πολυ, ισως και οι διαλεξεις ως εναν βαθμο αλλα θελει εφαρμογη. πρεπει να παρεις το πισι και να το λιωσεις γραφοντας κωδικα με την γλωσσα που μαθαινεις.

Εννοείται πως πρέπει να 'χεις το μικρόβιο γενικά, με ότι κ αν επιλέξεις να κάνεις, για να έχεις και την αντίστοιχη όρεξη να ασχοληθείς σε βάθος μετά.


να χαρώ εγώ πανεπιστήμια!! :D

δηλαδή μου λες ποιο πολύ μας προσέχουν στα ΕΠΑΛ και ΙΕΚ προκειμένου
να μάθουμε λιγάκι προγραμματισμό?

Σχετικά με τη σύγκριση ΕΠΑΛ και ΑΕΙ, όσον αφορά τον τρόπο διδασκαλίας, είναι διαφορετικής νοοτροπίας η δευτεροβάθμια απ' την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Στη δευτεροβάθμια ο καθηγητής παίζει και ρόλο παιδαγωγού και προσπαθεί να σε πιέσει να μάθεις, να σε πιάσει απ' το χέρι και να σε πάει βήμα βήμα και με αργους ρυθμούς, στον κόσμο της γνωσης του συγκεκριμένου επιπέδου.

Αντιθέτως στο πανεπιστήμιο, οι καθηγητές παραδίδουν την ύλη του μαθήματος τους και δεν ασχολούνται μαζί σου, από εκεί και μετά είσαι μόνος, αντιμέτωπος με το θηρίο και πρέπει να ρίξεις αρκετη προσωπική προσπάθεια για να βρεις την άκρη. Δε θα κάτσει κάνεις να σου πει γιατί δε διάβασες και να σε σηκώσει στον πίνακα. Είναι στο χέρι σου να το ψάξεις όσο περισσότερο μπορείς και να αναζητήσεις τα μονοπάτια της γνώσης, που σου ξεκλειδώνουν τα ερεθίσματα που σου δίνουν οι διαλέξεις και τα εργαστήρια της σχολής.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Εννοείται πως πρέπει να 'χεις το μικρόβιο γενικά, με ότι κ αν επιλέξεις να κάνεις, για να έχεις και την αντίστοιχη όρεξη να ασχοληθείς σε βάθος μετά.
αυτο κι αν ειναι αυτονοητο. εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να το τονιζω , ως παθουσα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top