Αναγνώριση των ιδιωτικών κολεγίων στην Ελλάδα

Joker-Greek

Νεοφερμένος

Ο Joker-Greek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι να σου προτείνω. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως τα δίδακτρα, το αντικείμενο του μεταπτυχιακού και η αναγνώριση του ιδρύματος που το οργανώνει στο εξωτερικό αλλά και στην Ελλάδα. Γενικά από την ποιότητα του εκπαιδευτικού έργου στα κολλέγια δεν ξέρω γιατί ούτε εγώ φοίτησα σε αυτά αλλά ούτε ξέρω κόσμο που να φοίτησε σε αυτά.

Η μόνη μου εμπειρία από κολλέγια ήταν στα πλαίσια του ΠΜΣ του ΕΑΠ "Σεισμική Μηχανική & Αντισεισμικές Κατασκευές" στο οποίο είμαι τελειόφοιτος φοιτητής. Οι ομαδικές συμβουλευτικές συναντήσεις των θεματικών ενοτήτων γινόντουσαν σε γνωστό κολλέγιο της Αθήνας (δεν αναφέρω την επωνυμία του για ευνόητους λόγους). Η αλήθεια είναι πως οι εγκαταστάσεις του ήταν εξαιρετικές (αίθουσες, υπολογιστές, διαδραστικοί πίνακες κλπ.) και άστραφτε από καθαριότητα. Για τα προσόντα του εκπαιδευτικού προσωπικού και την ποιότητα του παρεχόμενου εκπαιδευτικού έργου δε γνωρίζω τίποτα.

Αν προβώ στην διαδικασία και κάνω το εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό με το Πανεπιστήμιο της Κύπρου το ΣΑΕΠ, θα μου δώσει σίγουρα την αναγνώριση στο λέω αυτό γιατί τα δίδακτρα του Πανεπιστημίου, δεν είναι λίγα και δεν θέλω να ''πετάξω λεφτά τσάμπα'' .Παρόλα αυτά,στην Κύπρο είμαι πλήρως αναγνωρισμένος. Να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ, δέχονται την πράξη αναγώρισης του Συμβούλιού αναγνώρισης επαγγελαματικών προσόντων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το ΣΑΕΠ αναλαμβάνει την διεκπεραίωση δύο διαδικασιών:

1) Της μεταφοράς επαγγελματικών προσόντων για τους ενδιαφερόμενους που διαθέτουν αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα από τη χώρα-μέλος της ΕΕ σε ΑΕΙ της οποίας έλαβαν τίτλους σπουδών
2) Της επαγγελματικής ισοδυναμίας των τίτλων σπουδών ανώτατης εκπαίδευσης από τίτλους σπουδών ΑΕΙ της αλλοδαπής και των κολλεγίων της ημεδαπής.

Αν έχεις αναγνωρισμένα προσόντα στο Ηνωμένο Βασίλειο ή/και την Κύπρο τότε τα μεταφέρεις στην Ελλάδα. Δεν δίνεις τις γραπτές εξετάσεις επαγγελματικής ισοδυναμίας σε αυτή την περίπτωση. Σε περίπτωση ανεπάρκειας των προσόντων σου υποβάλλεσαι σε αντισταθμιστικά μέτρα για την αναγνώριση των επαγγελματικών προσόντων (συνήθως πρακτική άσκηση, εξαρτάται από το επάγγελμα).

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με το τμήμα αναγνώρισης επαγγελματικών προσόντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joker-Greek

Νεοφερμένος

Ο Joker-Greek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το ΣΑΕΠ αναλαμβάνει την διεκπεραίωση δύο διαδικασιών:

1) Της μεταφοράς επαγγελματικών προσόντων για τους ενδιαφερόμενους που διαθέτουν αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα από τη χώρα-μέλος της ΕΕ σε ΑΕΙ της οποίας έλαβαν τίτλους σπουδών
2) Της επαγγελματικής ισοδυναμίας των τίτλων σπουδών ανώτατης εκπαίδευσης από τίτλους σπουδών ΑΕΙ της αλλοδαπής και των κολλεγίων της ημεδαπής.

Αν έχεις αναγνωρισμένα προσόντα στο Ηνωμένο Βασίλειο ή/και την Κύπρο τότε τα μεταφέρεις στην Ελλάδα. Δεν δίνεις τις γραπτές εξετάσεις επαγγελματικής ισοδυναμίας σε αυτή την περίπτωση. Σε περίπτωση ανεπάρκειας των προσόντων σου υποβάλλεσαι σε αντισταθμιστικά μέτρα για την αναγνώριση των επαγγελματικών προσόντων (συνήθως πρακτική άσκηση, εξαρτάται από το επάγγελμα).

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με το τμήμα αναγνώρισης επαγγελματικών προσόντων.

Επικοινώνησα αλλά μια κοπέλα μου είπε ότι το ΣΑΕΠ καταργήθηκε και ότι θα συγκροτηθεί καινούργιο που θα εξετάζει τα κολλέγια εσύ γνωρίζεις κάτι τέτοιο;;; Υπάρχει περίπτωση να μου βάλει 2-3 μαθήματα να παρακολουθήσω πχ. στο Πάντειο;;; Αν λάβω από τον ΣΑΕΠ,πράξη αναγνώρισης μπορώ να μπώ κανονικά στους διαγωνισμούς του Σαεπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Επικοινώνησα αλλά μια κοπέλα μου είπε ότι το ΣΑΕΠ καταργήθηκε και ότι θα συγκροτηθεί καινούργιο που θα εξετάζει τα κολλέγια εσύ γνωρίζεις κάτι τέτοιο;;; Υπάρχει περίπτωση να μου βάλει 2-3 μαθήματα να παρακολουθήσω πχ. στο Πάντειο;;; Αν λάβω από τον ΣΑΕΠ,πράξη αναγνώρισης μπορώ να μπώ κανονικά στους διαγωνισμούς του Σαεπ?

Έτσι είναι. Το ΣΑΕΠ διαλύθηκε σύμφωνα με την παράγραφο 3 του άρθρου 71 του Ν 4310/2014 και θα συσταθεί εκ νέου.

Η ακαδημαϊκή αναγνώριση είναι απαραίτητη για διορισμό σε θέσεις μελών ΔΕΠ, ΕΠ, ΣΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΕΠ, ΕΤΕΠ κ.ά. των ΑΕΙ και σε θέσεις ερευνητικού προσωπικού των ΑΕΙ και των ερευνητικών κέντρων. Σε άλλες θέσεις του δημοσίου τομέα η επαγγελματική αναγνώριση αρκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joker-Greek

Νεοφερμένος

Ο Joker-Greek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Έτσι είναι. Το ΣΑΕΠ διαλύθηκε σύμφωνα με την παράγραφο 3 του άρθρου 71 του Ν 4310/2014 και θα συσταθεί εκ νέου.

Η ακαδημαϊκή αναγνώριση είναι απαραίτητη για διορισμό σε θέσεις μελών ΔΕΠ, ΕΠ, ΣΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΕΠ, ΕΤΕΠ κ.ά. των ΑΕΙ και σε θέσεις ερευνητικού προσωπικού των ΑΕΙ και των ερευνητικών κέντρων. Σε άλλες θέσεις του δημοσίου τομέα η επαγγελματική αναγνώριση αρκεί.

Εγώ έχω πτυχίο ψυχολογίας, δηλαδή αν κάνουν προκύρηξη για κάποια θέση σε κάποιο παιδοψυχιατρική κλινικη θα μπορω να συμμετάσχω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Governor

Νεοφερμένος

Ο Governor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, παιδιά και Χρόνια πολλά σε όλους!

Civilara, θα ήθελα να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τις Αναγνωρίσεις των Κολλεγίων.

Εγώ έχω, αποφοιτήσει από ένα Κολλέγιο που έχει συνάψει συνεργασία με κρατικό Βρετανικό Πανεπιστήμιο.

Είμαι κάτοχος πτυχίο στην Ψυχολογία.

Κατέθεσα, το πτυχίο μου στο Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων.

Πριν κάτι μήνες έλαβα πράξη αναγνώρισης χωρίς , κάποιο αντισταθμιστικό μέτρο. Παρόλα αυτά, οι αρμόδιοι εκεί δεν μου διευκρίνισαν αν μπορώ να συμμετάσχω στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ. Μήπως γνωρίζεις αν μπορώ να διεκδικήσω κάποια θέση στο δημόσιο τομέα;
όπως πχ. σε κάποια παιδοψυχιατρική κλινική, η σε κάποιο σχολείο,κέντρο αποκατάστασης κλπ.

Δεύτερον έχω στην διάθεση μου την βεβαίωση του Βρετανικού ΔΟΑΤΑΠ, αν υποδείξω την συγκεκριμένη βεβαίωση στο ΔΟΑΤΑΠ, θα μου αναγνωρίσει και ακαδημαικά το πτυχίο μου; Η συγκεκριμένη βεβαίωση πιστοποιεί ότι έχω αναγνωρισμένα επαγγελματικά και ακαδημαικά δικαίωματα στη Μεγάλη Βρετανία.

Τρίτον άκουσα στην τηλεόραση ότι ένα πολιτικό κόμμα επιθυμεί να μεταονομάσει τα κολλέγια σε ιδιωτικά πανεπιστήμια και να τα αναγνωρίσει πλήρως δίνοντας επαγγελματικά και ακαδημαικά δικαιώματα στους αποφοίτους του. Έχεις ακούσει τίποτα σχετικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, παιδιά και Χρόνια πολλά σε όλους!

Civilara, θα ήθελα να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τις Αναγνωρίσεις των Κολλεγίων.

Εγώ έχω, αποφοιτήσει από ένα Κολλέγιο που έχει συνάψει συνεργασία με κρατικό Βρετανικό Πανεπιστήμιο.

Είμαι κάτοχος πτυχίο στην Ψυχολογία.

Κατέθεσα, το πτυχίο μου στο Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων.

Πριν κάτι μήνες έλαβα πράξη αναγνώρισης χωρίς , κάποιο αντισταθμιστικό μέτρο. Παρόλα αυτά, οι αρμόδιοι εκεί δεν μου διευκρίνισαν αν μπορώ να συμμετάσχω στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ. Μήπως γνωρίζεις αν μπορώ να διεκδικήσω κάποια θέση στο δημόσιο τομέα;
όπως πχ. σε κάποια παιδοψυχιατρική κλινική, η σε κάποιο σχολείο,κέντρο αποκατάστασης κλπ.

Δεύτερον έχω στην διάθεση μου την βεβαίωση του Βρετανικού ΔΟΑΤΑΠ, αν υποδείξω την συγκεκριμένη βεβαίωση στο ΔΟΑΤΑΠ, θα μου αναγνωρίσει και ακαδημαικά το πτυχίο μου; Η συγκεκριμένη βεβαίωση πιστοποιεί ότι έχω αναγνωρισμένα επαγγελματικά και ακαδημαικά δικαίωματα στη Μεγάλη Βρετανία.

Τρίτον άκουσα στην τηλεόραση ότι ένα πολιτικό κόμμα επιθυμεί να μεταονομάσει τα κολλέγια σε ιδιωτικά πανεπιστήμια και να τα αναγνωρίσει πλήρως δίνοντας επαγγελματικά και ακαδημαικά δικαιώματα στους αποφοίτους του. Έχεις ακούσει τίποτα σχετικό;

Αίτηση σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ μπορείς να καταθέσεις μόνο αν στην προκήρυξη αναφέρεται με σαφήνεια ότι γίνονται δεκτοί τίτλοι σπουδών με επαγγελματική αναγνώριση από το ΣΑΕΠ. Συνήθως ζητείται ακαδημαϊκή ισοτιμία και αντιστοιχία από τον ΔΟΑΤΑΠ.

Ο ΔΟΑΤΑΠ δεν θα σου χορηγήσει βεβαίωση ισοτιμίας ή βεβαίωση ισοτιμίας και αντιστοιχίας με το πτυχίο ψυχολογίας των πανεπιστημίων της ημεδαπής.

Δεν γνωρίζω για τον πολιτικό φορέα που αναφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Governor

Νεοφερμένος

Ο Governor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Civilara, γνωρίζεις αν,έχουν αναφέρει ποτέ μέσα σε προκύρηξη του ΑΣΕΠ ότι μπορούν να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό και οι κάτοχοι πράξης αναγνώρισης του Συμβούλιου Αναγνώρισης Επαγγελαμτικών προσόντων?

Επειδή, δεν έχω καταλάβει, καλά που μου είναι χρήσημη η πράξη του ΣΑΕΠ?

Να σε ρωτήσω και , κάτι άλλο δεν το θεωρείς λίγο άδικο αυτό με το Ελληνικό ΔΟΑΤΑΠ?
Από την στιγμή που έχω στα χέρια μου το πιστοποιητικό του Βρετανικού ΔΟΑΤΑΠ, αυτό δεν πρέπει να το δεχτεί ο ΔΟΑΤΑΠ και να μου χορηγήσει ισοτιμία και επαγγελματική και ακαδημαική ? πραγματικά δεν βλέπω το λόγω..... να μην μου το αναγνωρίση. Το βρετανικό δικατσά είναι ένα από τα πιο ενεργά ΔΙΚΑΤΣΑ στην ευρώπη. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?


Φιλικά, πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Civilara, γνωρίζεις αν,έχουν αναφέρει ποτέ μέσα σε προκύρηξη του ΑΣΕΠ ότι μπορούν να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό και οι κάτοχοι πράξης αναγνώρισης του Συμβούλιου Αναγνώρισης Επαγγελαμτικών προσόντων?

Νομίζω ότι για την πρόσληψη προσωπικού στη ΝΕΡΙΤ γίνονταν αποδεκτά τα πτυχία της αλλοδαπής με αναγνώριση από ΣΑΕΠ. Δεν έχω δει άλλη προκήρυξη του δημοσίου στην οποία να αναφέρεται ότι τα πτυχία με επαγγελματική αναγνώριση από το ΣΑΕΠ (χωρίς ακαδημαϊκή αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ) γίνονται δεκτά.

Επειδή, δεν έχω καταλάβει, καλά που μου είναι χρήσιμη η πράξη του ΣΑΕΠ?

Για να ασκήσεις ελεύθερο επάγγελμα στον ιδιωτικό τομέα ή για να προσληφθείς ως υπάλληλος σε ιδιωτική επιχείριση.

Να σε ρωτήσω και , κάτι άλλο δεν το θεωρείς λίγο άδικο αυτό με το Ελληνικό ΔΟΑΤΑΠ?
Από την στιγμή που έχω στα χέρια μου το πιστοποιητικό του Βρετανικού ΔΟΑΤΑΠ, αυτό δεν πρέπει να το δεχτεί ο ΔΟΑΤΑΠ και να μου χορηγήσει ισοτιμία και επαγγελματική και ακαδημαική ?

Ο ΔΟΑΤΑΠ (και πριν το 2005 το ΔΙΚΑΤΣΑ) είναι αρμόδιο όργανο μόνο για την ακαδημαϊκή αναγνώριση τίτλων σπουδών ανώτατης εκπαίδευσης της αλλοδαπής. Ουδέποτε ασχολήθηκε με την επαγγελματική αναγνώριση τίτλων σπουδών ανώτατης εκπαίδευσης της αλλοδαπής.

Αρμόδιο όργανο για την επαγγελματική αναγνώριση είναι το ΣΑΕΠ τόσο για τίτλους σπουδών ανώτατης εκπαίδευσης όσο και για τίτλους σπουδών ανώτερης και επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης. Πριν την ίδρυση του ΣΑΕΠ, την επαγγελματική αναγνώριση τίτλων σπουδών τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της αλλοδαπής την είχε αναλάβει το ΣΑΕΙΤΤΕ (Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικής Ισοτιμίας Τίτλων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης) και την επαγγελματική αναγνώριση τίτλων σπουδών επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης το ΣΕΑΤΕΚ (Συμβούλιο Επαγγελματικής Αναγνώρισης Τίτλων Εκπαίδευσης και Κατάρτισης). Τα ΣΑΕΙΤΤΕ και ΣΕΑΤΕΚ καταργήθηκαν με την παράγραφο 1 του άρθρου 60 του ΠΔ 38/2010 και το ΣΑΕΠ ιδρύθηκε με το άρθρο 55 του ΠΔ 38/2010.

Η επιλογή μεταξύ ακαδημαϊκής ή/και επαγγελματικής αναγνώρισης για πρόσληψη στο δημόσιο τομέα ανήκει στη διακριτική ευχέρεια της εκάστοτε δημόσιας υπηρεσίας (δημόσια σχολεία, δημόσια νοσοκομεία, ΔΕΚΟ, ΔΟΥ, ΟΤΑ, Υπουργεία κλπ.). Πάντως η ακαδημαϊκή αναγνώριση καλύπτει όλες τις περιπτώσεις στο δημόσιο τομέα (δηλαδή ο κάτοχος τίτλων σπουδών της αλλοδαπής με ισοτιμία και αντιστοιχία από τον ΔΟΑΤΑΠ μπορεί να διεκδικήσει στο δημόσιο τομέα τις ίδιες θέσεις που μπορεί και ο πτυχιούχος των ελληνικών ΑΕΙ αντίστοιχης ειδικότητας).

πραγματικά δεν βλέπω το λόγω..... να μην μου το αναγνωρίση. Το βρετανικό δικατσά είναι ένα από τα πιο ενεργά ΔΙΚΑΤΣΑ στην ευρώπη. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

Τα κολλέγια δεν αναγνωρίζονται από τον ΔΟΑΤΑΠ ως ομοταγή εκπαιδευτικά ιδρύματα με τα ΑΕΙ της ημεδαπής. Ακόμα και αν το κολλέγιο συνεργάζεται με ομοταγές ΑΕΙ της αλλοδαπής και παρέχει τα προγράμματα σπουδών αυτού του ΑΕΙ της αλλοδαπής βάσει συμφωνίας δικαιόχρησης (franchising), ο ΔΟΑΤΑΠ δεν χορηγεί βεβαίωση ισοτιμίας των τίτλων σπουδών του με τα πτυχία των ελληνικών ΑΕΙ.
Η ισοτιμία αναγνωρίζεται από τον ΔΟΑΤΑΠ εφόσον όλο το πρόγραμμα σπουδών έχει διανυθεί σε ομοταγή εκπαιδευτικά ιδρύματα και τουλάχιστον το ήμισυ του προγράμματος ή τα δύο έτη, σε περίπτωση που η διάρκεια των σπουδών είναι πενταετής, έχει πραγματοποιηθεί στο ίδρυμα που απονέμει τον τίτλο (περίπτωση β, παράγραφος 1, άρθρο 4, Ν 3328/2005).
Επειδή στη περίπτωση των κολλεγίων δεν ικανοποιείται η παραπάνω προϋπόθεση, ο ΔΟΑΤΑΠ δεν χορηγεί ισοτιμία στα πτυχία των κολλεγίων ακόμη και αν αυτά χορηγούν τίτλους σπουδών ομοταγών ΑΕΙ της αλλοδαπής.
Δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις κάτι. Έτσι είναι ο νόμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Santa1995

Νεοφερμένος

Ο Santa1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παρόλα αυτά, ένας σε ένα άλλο τοπικ έγραψε ότι τελείωσε το deree και κατέθεσε τα χαρτιά του στο ΔΟΑΤΑΠ και πήρε ισοτιμία, και τώρα κάνει το μεταπτυχιακό του στο ΕΚΠΑ αυτός πως τα κατάφερε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jokerakos

Νεοφερμένος

Ο Jokerakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,

Civilara και όποιος άλλος γνωρίζει να μου απαντήσει.


Είμαι απόφοιτος Βρετανικού κολλεγίο, και ο κύκλος σπουδών για πρώτο πτυχίο είναι 3 ετής.
Για να μου αναγνωρίσει το ΣΑΕΠ τα επαγγελματικά προσόντα πρέπει να έχω 4 χρόνια βασικών σπουδών όπως και οι απόφοιτοι των Ελληνικών Πανεπιστημίων;
Είμαι κάτοχος πτυχίου στην Ψυχολογία και θα ήθελα να συνεχίσω τις σπουδές μου στο εξωτερικό.
Αν κάνω μεταπτυχιακό στην Κλινική Παιδοψυχολογία που θέλω υπάρχει περίπτωση η Ελληνική Επικράτεια να μου ενσωματώσει τον μεταπτυχιακό τίτλο στο βασικό, πτυχίο και έτσι να χάσω τον μεταπτυχιακό τίτλο μου;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα σε όλους,

Civilara και όποιος άλλος γνωρίζει να μου απαντήσει.


Είμαι απόφοιτος Βρετανικού κολλεγίο, και ο κύκλος σπουδών για πρώτο πτυχίο είναι 3 ετής.
Για να μου αναγνωρίσει το ΣΑΕΠ τα επαγγελματικά προσόντα πρέπει να έχω 4 χρόνια βασικών σπουδών όπως και οι απόφοιτοι των Ελληνικών Πανεπιστημίων;
Είμαι κάτοχος πτυχίου στην Ψυχολογία και θα ήθελα να συνεχίσω τις σπουδές μου στο εξωτερικό.
Αν κάνω μεταπτυχιακό στην Κλινική Παιδοψυχολογία που θέλω υπάρχει περίπτωση η Ελληνική Επικράτεια να μου ενσωματώσει τον μεταπτυχιακό τίτλο στο βασικό, πτυχίο και έτσι να χάσω τον μεταπτυχιακό τίτλο μου;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos2002

Νεοφερμένος

Ο Giorgos2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,

Τι γνωρίζετε για το κολέγιο ICPS στο Περιστέρι είναι καλό;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους,

Τι γνωρίζετε για το κολέγιο ICPS στο Περιστέρι είναι καλό;;;

Για ποιο λόγο να θες να πας σε ένα ιδιοτικό κολέγιο, και όχι σε ένα δημόσιο πανεπιστήμιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos2002

Νεοφερμένος

Ο Giorgos2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Για ποιο λόγο να θες να πας σε ένα ιδιοτικό κολέγιο, και όχι σε ένα δημόσιο πανεπιστήμιο?


Είμαι απόφοιτος του τμήματος ψυχολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου. Επιθυμώ να ειδικευτώ στην Παιδοψυχολογία. Δυστυχώς, στην Ελλάδα μόνο το συγκεκριμένο κολέγιο προσφέρει αυτό το μεταπτυχιακό. Η άλλη λύση πάλι ήταν το εξωτερικό, αλλά τα χρήματα είναι πολλά και το κόστος διαβίωσης ξεφεύγει από τα ελληνικά δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top