Αναγνώριση των ιδιωτικών κολεγίων στην Ελλάδα

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Κάπως έτσι θα κυλήσει και το θέμα των Δημοσίων Διαβουλεύσεων περί Εθνικού Πλαισίου Προσόντων.
Εδώ είμαστε να τα δούμε όλα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Τα κολλέγια είναι στο 6! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Η διαδικασία του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων, δεν έχει δρομολογηθεί ακόμα. Έγινε η Δημόσια Διαβούλευση όμως τίποτα δεν κατοχυρώθηκε ακόμα. Άρα είναι λίγο άσκοπο προς το παρόν να γίνεται τέτοια συζήτηση. Τώρα το τί πιστεύει ο καθένας μας στο τί τελικά θα επικρατήσει, είναι ένα άλλο πολύ μεγάλο θέμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Η διαδικασία του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων, δεν έχει δρομολογηθεί ακόμα. Έγινε η Δημόσια Διαβούλευση όμως τίποτα δεν κατοχυρώθηκε ακόμα. Άρα είναι λίγο άσκοπο προς το παρόν να γίνεται τέτοια συζήτηση. Τώρα το τί πιστεύει ο καθένας μας στο τί τελικά θα επικρατήσει, είναι ένα άλλο πολύ μεγάλο θέμα. :)

ΕΠΙΠΕΔΟ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

1

Σχετίζεται με τη δυνατότητα συνέχισης στο δεύτερο κύκλο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

2

Σχετίζεται με τη δυνατότητα ολοκλήρωσης του δεύτερου κύκλου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ή/και παρακολούθησης προγραμμάτων Συνεχιζόμενης Κατάρτισης.

3

Σχετίζεται με την ολοκλήρωση και του δεύτερου κύκλου της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και επίσης αντιπροσωπεύει προσόντα από εργασιακή εμπειρία.

4

Σχετίζεται με την ολοκλήρωση τουλάχιστον του δεύτερου κύκλου της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, η οποία έχει αναβαθμιστεί στη συνέχεια από προγράμματα εκπαίδευσης και κατάρτισης ή από εργασιακή εμπειρία.

5

Σχετίζεται με την ολοκλήρωση είτε Μετά-Δευτεροβάθμιου Προγράμματος Εκπαίδευσης και Κατάρτισης, είτε "σύντομου κύκλου" Προγράμματος Εκπαίδευσης και Κατάρτισης.

6

Σχετίζεται με τον πρώτο κύκλο προσόντων της Ανώτατης Εκπαίδευσης.

7

Σχετίζεται με τον δεύτερο κύκλο προσόντων της Ανώτατης Εκπαίδευσης.

8

Σχετίζεται με τον τρίτο κύκλο προσόντων της Ανώτατης Εκπαίδευσης.


Εσύ περιμένεις κάτι διαφορετικό από τα παραπάνω?????????? :clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Το τί περιμένω δέν θα το συζητήσω μαζί σου, έχει αποδειχθεί πώς είσαι προβληματικός σε συζητήσεις τέτοιου είδους. Όπως επίσης και το τί περιμένεις εσύ δέν έχει απολύτως καμία σημασία.
Αυτή την στιγμή που πληκτρολογώ το θέμα είναι στον αέρα, τίποτα δέν έχει κατοχυρωθεί και φυσικά υπάρχουν ενδείξεις που θα σε ξαφνιάσουν εν καιρώ. Το να ποστάρεις κάτι γενικό και αβέβαιο που εφαρμόζεται στην Ευρώπη χωρίς την Ελληνική ιδιορρυθμία με τα Τ.Ε.Ι. και τα Α.Ε.Ι. δέν καταφέρνεις κάτι. ;)

Προσωπικά και να γινόταν το οτιδήποτε είναι ένα θέμα που η αγορά δέν θα το υιοθετήσει, δέν φαντάζομαι κανένα interview σε εταιρεία ή οτιδήποτε άλλο να περιέχει πιστοποίηση για το ποιό επίπεδο βρίσκεσαι.

Φαντάσου "περιγραφή θέσης" να λέει:
ΕΠΙΘΥΜΗΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ:
Πτυχίο Α.Ε.Ι. Οικονομικών ή Πληροφορικής
Γνώση Αγγλικών-Γαλλικών
Επίπεδο Πλαισίου Προσόντων 5 ή 6 ή 7 :clapup:

Τώρα η μόνη εφαρμογή του ίσως δουλέψει πάλι εντός Τ.Ε.Ε. που βάζει και τα επίπεδα τεχνικής ευθύνης μέσα στο παιχνίδι και θελήσει με τον τρόπο αυτό να πετάξει έξω πάλι μερικούς. Καλοφάγωτα... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Το τί περιμένω δέν θα το συζητήσω μαζί σου, έχει αποδειχθεί πώς είσαι προβληματικός σε συζητήσεις τέτοιου είδους. Όπως επίσης και το τί περιμένεις εσύ δέν έχει απολύτως καμία σημασία.
Αυτή την στιγμή που πληκτρολογώ το θέμα είναι στον αέρα, τίποτα δέν έχει κατοχυρωθεί και φυσικά υπάρχουν ενδείξεις που θα σε ξαφνιάσουν εν καιρώ. Το να ποστάρεις κάτι γενικό και αβέβαιο που εφαρμόζεται στην Ευρώπη χωρίς την Ελληνική ιδιορρυθμία με τα Τ.Ε.Ι. και τα Α.Ε.Ι. δέν καταφέρνεις κάτι. ;)

Προσωπικά και να γινόταν το οτιδήποτε είναι ένα θέμα που η αγορά δέν θα το υιοθετήσει, δέν φαντάζομαι κανένα interview σε εταιρεία ή οτιδήποτε άλλο να περιέχει πιστοποίηση για το ποιό επίπεδο βρίσκεσαι.

Φαντάσου "περιγραφή θέσης" να λέει:
ΕΠΙΘΥΜΗΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ:
Πτυχίο Α.Ε.Ι. Οικονομικών ή Πληροφορικής
Γνώση Αγγλικών-Γαλλικών
Επίπεδο Πλαισίου Προσόντων 5 ή 6 ή 7 :clapup:

Τώρα η μόνη εφαρμογή του ίσως δουλέψει πάλι εντός Τ.Ε.Ε. που βάζει και τα επίπεδα τεχνικής ευθύνης μέσα στο παιχνίδι και θελήσει με τον τρόπο αυτό να πετάξει έξω πάλι μερικούς. Καλοφάγωτα... :D

πτυχίο ΑΕΙ(πανεπιστήμιο τει) μόνο στο 6 όλα τα άλλα είναι ελληνικά ανέκδοτα
Για αυτή την ιδιορρυθμία που λες ασχετούλη τα πτυχία ΤΕΙ αναγνωρίζονται στην ''χαζή'' Ευρώπη σαν πτυχία Bachelor

Η Ελλάδα οφείλει να ακολουθήσει τα Ευρωπαϊκά δεδομένα.
Το μόνο κόλλημα που έχει είναι οι πενταετή σχολές που δεν έχουν σπάσει μέχρι τώρα το πρόγραμμα σπουδών...Κάτι που θα γίνει σύντομα....για τους ήδη πτυχιούχους θα γίνει κάποια ρύθμιση απλά!!!!


Για τις ήδη 4ετή σχολές πανεπιστήμια τει είσαι βαθιά νυχτωμένος όταν πιστεύεις ότι δεν θα μπουν στην ίδια κλίμακα!!!!!!
Και μετά την αναγνώριση των κολεγίων θα έχουμε στην ίδια κλίμακα πανεπιστήμια τει κολέγια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Σύ είπας... :)

Και μετά την αναγνώριση των κολεγίων θα έχουμε στην ίδια κλίμακα πανεπιστήμια τει κολέγια
Tα Κολλέγια είναι ήδη αναγνωρισμένα, μάλλον δέν είσαι εδώ. Τα Τ.Ε.Ι. είναι αλλού σου λέω σε άλλον πλανήτη. Άστο τον ήπιατε... :redface:


Και πές μου τώρα εσύ, ότι μετά θα δείς κάτι τέτοιο:
ΕΠΙΘΥΜΗΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ:
Πτυχίο Α.Ε.Ι. Οικονομικών ή Πληροφορικής
Γνώση Αγγλικών-Γαλλικών
Επίπεδο Πλαισίου Προσόντων 5 ή 6 ή 7
H ουσία θα μείνει η ίδια σε καμία θέση εργασίας δέν θα δείς αυτό. Άρα άνθρακας ο θησαυρός. Τεϊτζή θα σε ανεβάζουν Τεϊτζή θα σε κατεβάζουν... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
εγώ φέτος τελείωσα το 4 ετος ψυχολογιας σε ενά κολλέγιο είχε καλό πρόγραμμα σπουδών δεν μπορώ να πω αλλά νομίζω δεν ξέρω από ότι έχω ακούσει από φίλους μου το τμήμα του εκπα είναι πολύ καλό.Στέκοντας σε αυτό εγώ που είμαι απόφοιτος του κολλεγίου μπορώ να κάνω το μεταπτυχιακό μου στο πάντειο η στο εκπα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
εγώ φέτος τελείωσα το 4 ετος ψυχολογιας σε ενά κολλέγιο είχε καλό πρόγραμμα σπουδών δεν μπορώ να πω αλλά νομίζω δεν ξέρω από ότι έχω ακούσει από φίλους μου το τμήμα του εκπα είναι πολύ καλό.Στέκοντας σε αυτό εγώ που είμαι απόφοιτος του κολλεγίου μπορώ να κάνω το μεταπτυχιακό μου στο πάντειο η στο εκπα??
δεν νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
εγώ φέτος τελείωσα το 4 ετος ψυχολογιας σε ενά κολλέγιο είχε καλό πρόγραμμα σπουδών δεν μπορώ να πω αλλά νομίζω δεν ξέρω από ότι έχω ακούσει από φίλους μου το τμήμα του εκπα είναι πολύ καλό.Στέκοντας σε αυτό εγώ που είμαι απόφοιτος του κολλεγίου μπορώ να κάνω το μεταπτυχιακό μου στο πάντειο η στο εκπα??

Μπορείς εφόσον σου χορηγηθεί ισοτιμία & αντιστοιχία από τον ΔΟΑΤΑΠ με το πτυχίο ψυχολογίας που απονέμουν τα ελληνικά πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Civilara δηλαδή με το καλό όπως λένε αν πάρω την αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ(για ακαδημαική αναγνώριση) και το ΣΑΕΠ(για επαγγελματική ισοδυναμία)θα μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε όποιο πανεπιστήμιο θέλω?

Θα συμφωνήσω με την CandyCloud εγώ φέτος τελιώσα το 4 ετος σε ενα κολλέγιο τον τομεα Ψυχολογίας-εκπαίδευσης.Πολύ σωστά προανάφερες ότι δεν συμφέρει τον κολεγιάρχη να μην σε αφήνει στα μαθήματα γιατί θα χάσει χρήματα!Επιπλέον σε οποιοδήποτε κολέγιο και να πας με αξιόλογες συνεργασίες όπως Seattle,sheffield,amsterdam θα έχεις ένα πολύ καλό πρόγραμμα σπουδών!Τώρα το πτυχίο που θα πάρεις από το κολέγιο πουθενά δεν θα αναγράφει ότι σπούδασες σε κολέγιο στην Ελλάδα αλλά ότι σπούδασες στο αντίστοιχο πανεπιστήμιο που εδρεύει στην Αγγλία,Ολλανδία,Αμερική κτλπ.Άρα είναι σαν να σπούδασες εκεί,αυτομάτως γραφέσαι για πχ.στο Ψυχολογικό επιμελητήριο της Αγγλιάς και της Ελλάδος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Civilara δηλαδή με το καλό όπως λένε αν πάρω την αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ(για ακαδημαική αναγνώριση) και το ΣΑΕΠ(για επαγγελματική ισοδυναμία)θα μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε όποιο πανεπιστήμιο θέλω?

Για να κάνεις μεταπτυχιακό ή/και διδακτορικό σε ελληνικό ΑΕΙ χρειάζεσαι ισοτιμία & αντιστοιχία από τον ΔΟΑΤΑΠ. Εάν ο τίτλος σπουδών που έχεις από ΑΕΙ του εξωτερικού είναι 4ετούς διάρκειας με τη μορφή πλήρους φοίτησης τότε είναι πιθανό να σου απονεμηθεί ισοτιμία χωρίς κάποια υποχρέωση. Για την απονομή αντιστοιχίας θα χρειαστεί να εξεταστείς επιτυχώς σε έναν αριθμό μαθημάτων του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών ενός τμήματος ψυχολογίας ελληνικού πανεπιστημίου τα οποία καθορίζει ο ΔΟΑΤΑΠ. Το ΣΑΕΠ δεν εμπλέκεται πουθενά σε αυτήν την ιστορία. Μόνο με αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ θα μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό σε ελληνικό ΑΕΙ όπως κάθε πτυχιούχος τμήματος ελληνικού ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Civilara σε ευχαριστώ πολύ να σαι καλά :) Tι σχέση έχει η Σουηδία ρε παιδιά με με το μεταπτυχιακό που θέλω?

Ποιος είναι Σουηδία και ποιος είναι ο Τhor???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalli13

Νεοφερμένος

Η kalli13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπερα. Ηθελα να μαθω πληροφορίες οποιος γνωριζει για το μητροπολιτικο κολλεγιο...ενδιαφερομαι για το τνημα λογοθεραπειας κ προσχολικής εκπαίδευσης... το πτυχιο πιυ δινουν στους φοιτητές ειναι αναγνωρισμενο; ; ειναι ισαξιο με το ελληνικό αει η τει;; επισης αν τελειωσω τμημα προσχολικής εκπαίδευσης μπορω να διωριστω με ασεπ;; ευχαριστω

Επισήμανση: Τα μηνύματα 295 - 298 προήλθαν απο νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ισαξιο ειναι διοτι το πτυχιο απονεμεται απο το πανεπιστημιο Queen Margaret της Σκωτιας. Για να αναγνωριστει ομως θελει μια διαδικασια που θα στην πουν εκει αμα ρωτησεις. Για το δημοσιο τομεα δε νομιζω οτι μπορεις ακομα να συμμετεχεις σε διαγωνισμους, βεβαια μεχρι να αποφοιτησεις μπορει να εχει αλλαξει αυτο. Στον ιδιωτικο τομεα δεν εχεις τυπικα προβλημα να σε προσλαβουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalli13

Νεοφερμένος

Η kalli13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μηπως γνωριζεις αν δεν περασω καποιο μαθημα για να το ξανα δωσω πρεπει να πληρωσω καποιο ποσο οπως γινεται και στα ιεκ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μηπως γνωριζεις αν δεν περασω καποιο μαθημα για να το ξανα δωσω πρεπει να πληρωσω καποιο ποσο οπως γινεται και στα ιεκ;

Ναι πληρωνεις εξτρα κανονικα. Αν και τα παιδια *νομιζω* της Λογοθεραπειας, στο Μητροπολιτικο, καταφεραν να το καταργησουν αυτο γιατι πηγαν ολα μαζι και απαιτησαν να μη γινεται αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ορισμός των διεθνών οργανισμών πιστοποίησης των προγραμμάτων σπουδών των Κολλεγίων που οδηγούν σε μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2013/fek3324.pdf

Τροποποίηση της με αρ. 151668/ΙΑ/3−12−2012 απόφασης με θέμα «Ορισμός των διεθνών οργανισμών πιστοποίησης των προγραμμάτων σπουδών των Κολλεγίων που οδηγούν σε μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών»
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2014/fek1785b.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top