Αναγνώριση των ιδιωτικών κολεγίων στην Ελλάδα

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ναι ολες οι υπολοιπες χωρες ειναι ασχετοι απο παιδεια και η Ελλαδα ειναι η καλυτερη ... Αυτα πιστευουμε και δεν προχωραει τιποτα σε αυτη τη χωρα. Γιατι με ολα τα παραπανω που λες αυτο δειχνεις πως πιστευεις, οτι εμεις ξερουμε καλυτερα και οι αλλοι οχι.

Πόσο δίκιο έχεις......Μας έχει φάει η μιζέρια και η ανωτερότητα στην Ελλάδα
Αμα ρωτήσεις για ξένο πανεπιστήμιο δεν υπάρχει περίπτωση να σου πούνε ότι αξίζει, ή πουλάει το πτυχίο θα σου πούνε ή δεν έχει επίπεδο και η ύλη είναι μικρότερη ή ότι άλλο μπορρείς να σκεφτείς...Σε αντίθεση βέβαια με τα ελληνικά ΑΕΙ δεν θα πούνε πότε τίποτα αρνητικό, αξίζουν όλα και όλα έχουν τρομερό επίπεδο............σε σημείο που σε κάνουν να γελάς
Πάρε παράδειγμα το πανεπιστήμιο της Κοζάνης που βγάζει μηχανικούς και δεν έχει εργαστήρια!!!!!!!εκεί όλοι μούγκα....άκουσες ποτέ τίποτα το αρνητικό?????

Τελείωσαν αυτά όμως, στην Ευρώπη του 2012 δεν γίνονται δεκτές οι φασιστοσυντεχνιακές απόψεις......Έτσι τα Κολέγια μια χαρά αναγνώριση θα πάρουν...από εκεί και πέρα θα κρίνει ο εργοδότης και ο πελάτης αν αξίζεις για δουλειά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Aπό ΔΟΑΤΑΠ:

ΚΑΝΟΝΑΣ 4
(Ειδική αρχή για αναγνώριση «ισοτιμίας» τίτλων της αλλοδαπής τριετούς φοιτήσεως ως προς πτυχία τετραετούς φοιτήσεως της ημεδαπής)
Η ισοτιμία αναγνωρίζεται, μόνον εφόσον ο κάτοχος του πτυχίου τριετούς φοιτήσεως είναι και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος (Master).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Τελείωσαν αυτά όμως, στην Ευρώπη του 2012 δεν γίνονται δεκτές οι φασιστοσυντεχνιακές απόψεις......Έτσι τα Κολέγια μια χαρά αναγνώριση θα πάρουν...από εκεί και πέρα θα κρίνει ο εργοδότης και ο πελάτης αν αξίζεις για δουλειά
Απ' τα ληγμένα το 'παθες;

Είναι «φασισμός» (εντελώς άκυρη χρήση της λέξης, αυτό που θες να πεις είναι δικτατορικό) να λέει κάποιος ότι δεν είναι ισάξια τα τριετή μπάτσελορ, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για παραρτήματα ξένων ιδρυμάτων με τα τετραετή από Ελληνικά δημόσια Πανεπιστήμια, αλλά δεν είναι δικτατορικό και εντελώς παράλογο το να απαιτούν να έχουν τα ίδια δικαιώματα έχοντας κάνει κατά πολύ λιγότερα μαθήματα.
Αντιλαμβάνεστε την δικτατορία κατά πώς σας συμφέρει, εντελώς αντίστροφα.

Και πού 'σαι, αδερφέ, ό,τι γίνεται στο εξωτερικό, δεν είναι και καλό και ειδικά στο θέμα της Πανεπιστημιακής Παιδείας, στο εξωτερικό το έχουν ξεφτιλίσει το θέμα στο βωμό του χρήματος, για να δημιουργήσουν φθηνούς εργαζόμενους, χωρίς ενιαία πτυχία και δικαιώματα... Αλλά πού τα λέω... Εγώ τα λέω, εγώ τ' ακούω...
Αντί να διεκδικήσετε πλήρως δωρεάν Παιδεία από δημόσια πλήρως κρατικώς χρηματοδοτούμενα Πανεπιστήμια που θα παρέχουν υψηλή μόρφωση σε κάθε πολίτη που επιθυμεί να μορφωθεί, ζητάτε τις εύκολες λύσεις για απόκτηση επαγγελματικών δικαιωμάτων για να βρείτε μια κωλοδουλειά, χωρίς να αντιλαμβάνεστε ότι μακροπρόθεσμα τα πάντα θα γυρίσουν εναντίον όλων μας...
Class Consciousness: below zero.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μια χαρα μισθους παιρνουν οι πτυχιουχοι στη Βρετανια (επειδη μιλαμε και για βρετανικα κολλεγια), εδω ειναι που μας εχουν ξεσκισει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
αλλά δεν είναι δικτατορικό και εντελώς παράλογο το να απαιτούν να έχουν τα ίδια δικαιώματα έχοντας κάνει κατά πολύ λιγότερα μαθήματα.

Όπααααα. Κάτσε. Και στην Αγγλία ο αριθμός μαθημάτων είναι ίδιος με αυτόν στα Κολλέγια. Δηλαδή θες να μου πείς ότι ο απόφοιτος από την Αγγλία είναι άχρηστος σε σχέση με τον Έλληνα απόφοιτο? WTF?! :confused:
Στο εξωτερικό αγάπη μου, οι σπουδές είναι συγκεκριμενοποιημένες γι αυτό και ο αριθμός μαθημάτων είναι μικρος. Ο φυσικός πχ βγαίνει καθαρά φυσικός και όχι παιδαγωγός. Δεν μπορεί να διδάξει αν δεν κάνει μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά. Όχι όπως εδώ, που βγάζει ο άλλος το χ τμήμα και μετά μπαίνει στη τάξη και δεν ξέρει πως να φερθεί στα παιδιά, οι γνωστοί καθηγητές αυθεντίες-ψωνάρες-ζώα. Που τους λές "δεν το κατάλαβα, μπορείτε να το εξηγήσετε πάλι?" και σου απαντάει " Μα τι δεν κατάλαβες?". Σαν να σου λέει είσαι χαζός. Αλλά βέβαια, αφού δεν έχει ανθρωπιστική παιδεία ο άνθρωπος.

ό,τι γίνεται στο εξωτερικό, δεν είναι και καλό και ειδικά στο θέμα της Πανεπιστημιακής Παιδείας, στο εξωτερικό το έχουν ξεφτιλίσει το θέμα.

:whistle: Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχαχ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το Ελληνικό σύστημα είναι ο ορισμός της ξεφτίλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και ειδικά το αγγλικό ο ορισμός του εμπορίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ακόμα και στην αρχαία Ελλάδα πλήρωναν για να μορφωθούν.
Η παιδεία δεν είναι δωρεάν ούτε τώρα. Είτε την πληρώνεις έμμεσα είτε άμεσα.

Η μόρφωση όμως είναι προσωπική άποψη και ναι είναι δωρεάν. Γιατί κάποιος που δεν έχει πατήσει πόδι ποτέ σε πανεπιστήμιο μπορεί να μάθει μόνος του περισσότερα από έναν που απλά έχει ένα χαρτί.

Επίσης: Ελληνικό Πανεπιστήμιο= Πολιτικά Συμφέροντα=Κομματικοποίση=Μαζοποίηση=Έλειψη κριτικής σκέψης=Αδυναμία αντίδρασης= Γινόμαστε μαριονέτες του συστήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μιλάς για εκπαιδευτικό σύστημα.
Εγώ, επειδή έχω περάσει από το αγγλικό, στην Αγγλία, σου λέω ότι είναι σαν τα Harrods.
Ακριβά και με πολύ κόσμο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ακόμα και στην αρχαία Ελλάδα πλήρωναν για να μορφωθούν.
Η παιδεία δεν είναι δωρεάν ούτε τώρα. Είτε την πληρώνεις έμμεσα είτε άμεσα.
Η Παιδεία είναι προϊόν προς πώληση, δηλαδή;
Καταπληκτική θεώρηση...

Η έννοια του δωρεάν, δεν έχει να κάνει με το ότι δεν το πληρώνεις καθόλου, αλλά του ότι το κράτος φροντίζει με την φορολογία αναλόγως του εισοδήματος, να παρέχει Παιδεία σε όλους, ακόμη και στους φτωχούς που δε θα μπορούσαν να πληρώσουν μόνοι τους για την εκπαίδευσή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
αλλά δεν είναι δικτατορικό και εντελώς παράλογο το να απαιτούν να έχουν τα ίδια δικαιώματα έχοντας κάνει κατά πολύ λιγότερα μαθήματα.
Αντιλαμβάνεστε την δικτατορία κατά πώς σας συμφέρει, εντελώς αντίστροφα.

Τα πανεπιστήμια που βρίσκονται στην παγκόσμια 10άδα έχουν πτυχίο στα 3+1 δηλαδή κάποιος από το ΜΙΤ ξέρει λιγότερα από τον Έλληνα πτυχιούχο ελληνικού ΑΕΙ???
Revekka ο ορισμός του εμπορίου γιατί μαζεύουν φοιτητές από όλο τον κόσμο...Ναι βιομηχανία είναι που προσφέρει πολλά λεφτά στη χώρα......αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και άχρηστα...άκουσες στις ειδήσεις ότι πέφτουν τα σπίτια στην Αγγλία επειδή οι πολιτικοί μηχανικοί σπούδασαν σε Αγγλικό πανεπιστήμιο??Άκουσες να πεθαίνουν οι ασθενείς επειδή ο γιατρός ήταν από Αγγλικό πανεπιστήμιο??ας γίνουμε λίγο ρεαλιστές...καλά τα Ελληνικά ΑΕΙ αλλά δεν είναι τα καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Τα πανεπιστήμια που βρίσκονται στην παγκόσμια 10άδα έχουν πτυχίο στα 3+1 δηλαδή κάποιος από το ΜΙΤ ξέρει λιγότερα από τον Έλληνα πτυχιούχο ελληνικού ΑΕΙ???
Εννοείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν ξέρω για το ΜΙΤ αλλά εγώ (και το έχω ξαναπεί) έκανα πράγματα στο προπτυχιακό που οι Άγγλοι τα είχαν στο μεταπτυχιακό. Και δεν μιλάω για πανεπιστήμιο του κώλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δεν ξέρω για το ΜΙΤ αλλά εγώ (και το έχω ξαναπεί) έκανα πράγματα στο προπτυχιακό που οι Άγγλοι τα είχαν στο μεταπτυχιακό. Και δεν μιλάω για πανεπιστήμιο του κώλου.

λογικό....αφού το πτυχίο είναι 3ετή και ολοκληρώνεται με το μεταπτυχιακό δηλαδή 4 χρόνια άρα κάνατε τα ίδια πράγματα...απλά στα 3 χρόνια έχουν σαφώς λιγότερα επαγγελματικά δικαιώματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
λογικό....αφού το πτυχίο είναι 3ετή και ολοκληρώνεται με το μεταπτυχιακό δηλαδή 4 χρόνια άρα κάνατε τα ίδια πράγματα
Δεν κατάλαβες. Το +1 που λες, δεν το κάνουν στο τέλος, σαν μεταπτυχιακό, αλλά στην αρχή ως προπαρασκευαστικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και όπως έχω ματα-ξαναπει
Το πτυχίο δεν ολοκληρώνεται από το μεταπτυχιακό.
Είναι ΑΛΛΟ πράγμα.
Μπορεί να είναι άσχετο αντικείμενο.
Είναι ένα επίπεδο ΠΙΟ ΠΑΝΩ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δεν κατάλαβες. Το +1 που λες, δεν το κάνουν στο τέλος, σαν μεταπτυχιακό, αλλά στην αρχή ως προπαρασκευαστικό...

εσύ δεν κατάλαβες μάλλον...τι σημαίνει 3+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
να παρέχει Παιδεία σε όλους, ακόμη και στους φτωχούς που δε θα μπορούσαν να πληρώσουν μόνοι τους για την εκπαίδευσή τους.

Μα και ο φτωχός, ακόμα και ο εξαθλιωμένος πληρώνει φόρους!
Αν βάζαν ένα ποσό δλδ 3000 το χρόνο θα ήταν τραγικό? Και αυτοί που δεν είχαν σκοπό να σπουδάσουν δεν θα επιβαρύνονταν με επιπλέον φορολογία και όσοι θα ήθελαν να σπουδάσουν θα σπούδαζαν αυτό που θα τους άρεσε.
Και τα πανεπιστήμια θα ήταν ελεύθερα από τα κόμματα και θα μπορούσαν να αναβαθμίσουν τη υλικο-τεχνική τούς υποδομή.
Και θα ήταν ανεξάρτητα!
Δεν βλέπω κάτι κακό σ'αυτό. Οι πολλοί φτωχοί αν ήταν πολύ καλοί σ'αυτό που θα θελαν να σπουδάσουν, θα έπαιρναν υποτροφία.
Στο κάτω-κάτω, αξίζουν όλοι όσοι μπαίνουν στα ΑΕΙ? Φυσικά και ΟΧΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Ακόμα και στην αρχαία Ελλάδα πλήρωναν για να μορφωθούν.
Η παιδεία δεν είναι δωρεάν ούτε τώρα. Είτε την πληρώνεις έμμεσα είτε άμεσα.

Η μόρφωση όμως είναι προσωπική άποψη και ναι είναι δωρεάν. Γιατί κάποιος που δεν έχει πατήσει πόδι ποτέ σε πανεπιστήμιο μπορεί να μάθει μόνος του περισσότερα από έναν που απλά έχει ένα χαρτί.

Επίσης: Ελληνικό Πανεπιστήμιο= Πολιτικά Συμφέροντα=Κομματικοποίση=Μαζοποίηση=Έλειψη κριτικής σκέψης=Αδυναμία αντίδρασης= Γινόμαστε μαριονέτες του συστήματος.
Συνεχιζεις την εμετικη μπουρδολογια κατα του Δημοσιου Πανεπιστημιου βλεπω. Σας το μαθαινουν και αυτο στο κολεγιο ή μορφωθηκες μονη σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Και όπως έχω ματα-ξαναπει
Το πτυχίο δεν ολοκληρώνεται από το μεταπτυχιακό.
Είναι ΑΛΛΟ πράγμα.
Μπορεί να είναι άσχετο αντικείμενο.
Είναι ένα επίπεδο ΠΙΟ ΠΑΝΩ.

Revveka μου δεν νομίζω κάποιος να σπουδάζει ιστορία και να κάνει μεταπτυχιακό στην φυσιοθεραπεία.......σαφώς και θα κάνει στον ίδιο τομέα για πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Revveka μου δεν νομίζω κάποιος να σπουδάζει ιστορία και να κάνει μεταπτυχιακό στην φυσιοθεραπεία.......σαφώς και θα κάνει στον ίδιο τομέα για πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα

Δεν μιλάω για τέτοια διαφορά και το ξέρεις.
Εγώ έκανα ΜΜΕ πτυχίο και Πληροφοριακά συστήματα μεταπτυχιακό. ΑΛΛΟ πράγμα.

Γενικά μην τα συγχέεις, είναι διαφορετικά επίπεδα. Δεν υπάρχει σχέση μεταξύ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top