Αναγνώριση των ιδιωτικών κολεγίων στην Ελλάδα

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Επισης οσο αφορα την ερευνα, οι καθηγητες μας ολοι κατεχουν διδακτορικα, εχουν κανει ερευνες στο εξωτερικο και καποιοι συνεργαζονται και με ελληνικα ιδρυματα (πχ Χαροκοπειο και Γεωπονικη).
Εαν εχετε αποριες ρωτηστε με...

Με συγχωρείς,αλλά πολύ αμφιβάλω αν το 50% των καθηγητών σας (και πολύ λέω) έχουν ένα οποιοδήποτε PhD!Θα σε παρακαλούσα να το επιβεβαιώσεις με κάποιο link!

Όχι ότι είμαι από αυτούς που θα σου πουν "ααααα δεν έχει διδακτορικό,δεν κάνει για καθηγητής μπλαμπλαμπλα" απεναντίας!Και εμένα στο Τ.Ε.Ι. ο καθηγητής με τον οποίο έμαθα τα περισσότερα πράγματα είναι ένας καλοσυνάτος μπαρμπούλης παρασυνταξιούχος απ'το Α.Π.Θ. μ'ένα μεταπτυχιακό που κάνει τα εργαστήρια των HVAC και της Βιομηχανικής Ψύξης...αλλά να ξέρουμε και τι λέμε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σας βάζουν και αγοράζετε βιβλία???????????
Για ποιό λόγο ακριβώς???

Δεν μας αναγκαζουν, προτεινουν μονο. Ο καθε καθηγητης εχει τις παρουσιασεις του αλλα ποτέ δεν επαρκουν για να καλυψεις την υλη μιας επιστημης. Δυστυχως δεν συμπεριλαμβανουν στα διδακτρα καποιο βιβλιο (τουλαχιστον σε εμας- δε ξερω σε αλλα κολλεγια) αλλα ευτυχως σαν ταξη ερχομαστε σε επικοινωνια με τους εκδοτες ή βιβλιοπωλες και πετυχαινουμε καλυτερες τιμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Δεν έχετε βιβλιοθήκη να δανείζεστε??

Εμάς πάντως στο τμήμα μου 2 έχουν διδακτορικό και 1 το κάνει τώρα. Οι υπόλοιποι έχουν ΜΑ.
Πάντως επειδή κάποιος έχει διδακτορικό δεν σημαίνει ότι ειναι και καλός καθηγητής ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Με συγχωρείς,αλλά πολύ αμφιβάλω αν το 50% των καθηγητών σας έχουν ένα οποιοδήποτε PhD!Θα σε παρακαλούσα να το επιβεβαιώσεις με κάποιο link!

Όχι ότι είμαι από αυτούς που θα σου πουν "ααααα δεν έχει διδακτορικό,δεν κάνει για καθηγητής μπλαμπλαμπλα" απεναντίας!Και εμένα στο Τ.Ε.Ι. ο καθηγητής με τον οποίο έμαθα τα περισσότερα πράγματα είναι ένας καλοσυνάτος μπαρμπούλης παρασυνταξιούχος απ'το Α.Π.Θ. μ'ένα μεταπτυχιακό που κάνει τα εργαστήρια των HVAC και της Βιομηχανικής Ψύξης...αλλά να ξέρουμε και τι λέμε!;)

Δε νομιζω να μπορω να σου βρω καποιο λινκ για αυτο... παντως οι περισσοτεροι δικοι μας εχουν δουλεψει κυριως εξωτερικο ακαδημαϊκα, Αγγλία ή Αμερική.

Δεν έχετε βιβλιοθήκη να δανείζεστε??

Εμάς πάντως στο τμήμα μου 2 έχουν διδακτορικό και 1 το κάνει τώρα. Οι υπόλοιποι έχουν ΜΑ.
Πάντως επειδή κάποιος έχει διδακτορικό δεν σημαίνει ότι ειναι και καλός καθηγητής ;)

Εχουμε ναι, γι'αυτο ειναι επιλογη του καθενος, απλα οι περισσοτεροι τα θελουμε. Ούτως ή αλλως ειναι σημαντικο να εχεις μια βιβλιοθηκη μετα για να μπορεις να ανατρεχεις οποτε χρειαζεσαι.
Συμφωνω με το παρακατω που λες, απλα το ανεφερα γιατι θεωρω οτι ειναι σημαντικο, σαφως οχι ομως απολυτο.
Και δυστυχως το εχω ζησει αυτο στο ελληνικο πανεπιστημιο με καθηγητες τοπ ως ερευνητες και γνωστες του αντικειμενου αλλα με τεραστια υπεροψια και ασχημη αντιμετωπιση ως προς τους φοιτητες.
Σε εμας τουλαχιστον ειναι εκει γιατι θελουν να διδαξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δε νομιζω να μπορω να σου βρω καποιο λινκ για αυτο... παντως οι περισσοτεροι δικοι μας εχουν δουλεψει κυριως εξωτερικο ακαδημαϊκα, Αγγλία ή Αμερική.

Θα μπορούσες να παραθέσεις μερικά ονόματα; Σε εμάς πχ ένας ήταν στο Imperial College από το 2000-2007.

Αχ βρε ξυπνοπούλια, που νομίζετε ότι θα κλείσουν τα ΑΕΙ. Τόσα και τόσα πέρασε το μαντρί μας αλλά κανένας δεν τόλμησε να πειράξει τα Ιδρύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Συμφωνώ για τους καθηγητές. Πολύ υπεροψία!

Η αλήθεια είναι πως κι εγώ θέλω να έχω βιβλία του αντικειμένου μου, αλλά δεν βιάζομαι! Κάποια στιγμή θα τα πάρω. Προς το παρόν κατεβάζω από διαδίκτυο και τα εκτυπώνω αν χρειάζεται τόσο πολύ πια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Συμφωνώ για τους καθηγητές. Πολύ υπεροψία!

Σε εμάς είναι πολύ γλυκούληδες. Μας χαιρετάνε στο δρόμο. Μας κερνάνε στο κυλικείο. Ένας μας προσκάλεσε για φαϊ στο σπίτι του μαζί με τη γυναίκα του. Στα διαλείμματα μένουν μέσα στις αίθουσες, δεν τρέχουν στο καπηλειό. Μας πιάνουν από το χεράκι για να πάμε στο αναγνωστήριο ή στην βιβλιοθήκη. Κάθονται μαζί μας στην λέσχη. Πραγματικά τόσα αρνητικά που προβάλετε, οι δικοί μας δεν τα έχουν. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Θα μπορούσες να παραθέσεις μερικά ονόματα; Σε εμάς πχ ένας ήταν στο Imperial College από το 2000-2007.

Αχ βρε ξυπνοπούλια, που νομίζετε ότι θα κλείσουν τα ΑΕΙ. Τόσα και τόσα πέρασε το μαντρί μας αλλά κανένας δεν τόλμησε να πειράξει τα Ιδρύματα.

Θα μπορουσα αλλα οχι δημοσια.

Αν το λες (και) σε μενα αυτο με τα ΑΕΙ, προσωπικα ειμαι υπερ της δημοσιας παιδειας αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα

Σε εμάς είναι πολύ γλυκούληδες. Μας χαιρετάνε στο δρόμο. Μας κερνάνε στο κυλικείο. Ένας μας προσκάλεσε για φαϊ στο σπίτι του μαζί με τη γυναίκα του. Στα διαλείμματα μένουν μέσα στις αίθουσες, δεν τρέχουν στο καπηλειό. Μας πιάνουν από το χεράκι για να πάμε στο αναγνωστήριο ή στην βιβλιοθήκη. Κάθονται μαζί μας στην λέσχη. Πραγματικά τόσα αρνητικά που προβάλετε, οι δικοί μας δεν τα έχουν. :hmm:

Κατεβα στην Κρητη στο αντιστοιχο τμημα και πες εντυπωσεις μετα απο τους καθηγητες :P
αν και εχω ακουσει απο τελειοφοιτο του τμηματος σου οτι και οι δικοι σας δεν ειναι πολυ καλυτεροι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δε νομιζω να μπορω να σου βρω καποιο λινκ για αυτο... παντως οι περισσοτεροι δικοι μας εχουν δουλεψει κυριως εξωτερικο ακαδημαϊκα, Αγγλία ή Αμερική.

Χεχεχε καλά,το "δουλεύω ακαδημαϊκά" είναι πολύ ρευστό όταν κάποιος έρχεται απ'την άλλη άκρη του Ατλαντικού...και οι βοηθοί σ'ένα εργαστήριο ακαδημαϊκά δουλεύουν!;)Άσε που εκεί παίζουν ορθώς και άλλα σημαντικά κριτήρια όπως εμπειρία και επαγγελματικά portfolio...
Απλά περί διδακτορικού,ζήτημα απ'τους δικούς σας να έχουν ένα 10%...

1)Πάντως επειδή κάποιος έχει διδακτορικό δεν σημαίνει ότι ειναι και καλός καθηγητής ;)

1)Στο τμήμα μου ο κατά γενική ομολογία πιο παπάρας και τρόμπας καθηγητής ήταν προ 15ετίας στέλεχος στη NASA...για εκπαίδευση μιλάμε,όλα τα άλλα είναι μπούρδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Θα μπορουσα αλλα οχι δημοσια.
Γιατί; Το κρύβουν; :P Οι περισσότεροι το αναφέρουν στα βιογραφικά τους.
Κατεβα στην Κρητη στο αντιστοιχο τμημα και πες εντυπωσεις μετα απο τους καθηγητες :P
Πέφτει μακριά. :/: Πάντως για Φυσικό/Πληροφορική/Χημικό/ΦΠΨ/Παιδαγωγικό Ιωαννίνων που ξέρω, τα πράγματα είναι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Χεχεχε καλά,το "δουλεύω ακαδημαϊκά" είναι πολύ ρευστό όταν κάποιος έρχεται απ'την άλλη άκρη του Ατλαντικού...και οι βοηθοί σ'ένα εργαστήριο ακαδημαϊκά δουλεύουν!;)Άσε που εκεί παίζουν ορθώς και άλλα σημαντικά κριτήρια όπως εμπειρία και επαγγελματικά portfolio...
Απλά περί διδακτορικού,ζήτημα απ'τους δικούς σας να έχουν ένα 10%...

αναφερομαι σε εργασια πανω σε PhD

ενταξει αμα θες να το πιστευεις αυτο οκ, θα μπορουσες παντως να επικοινωνησεις να σου πουν εαν θελεις αποδειξη (αλλιως δεν ειναι και τοσο σωστο να λες αυτο που νομιζεις για το συγκεκριμενο θεμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γιατί; Το κρύβουν; :P Οι περισσότεροι το αναφέρουν στα βιογραφικά τους.

οχι απλα θα προτιμουσα να μην αναφερω ονοματα που θα μεινουν στο φορουμ για χρονια. για μενα δεν ειναι σωστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,437 μηνύματα.
Καλα,πηγαινε ζητα δουλεια ως αποφοιτη κολλεγιου,μαζι με εναν αποφοιτο ΑΠΘ και θα δουμε τι στεκει και τι δεν στεκει.


Αν είσαι καλός στη δουλειά σου, και την πιο άκυρη σχολή να τελείωσες(πχ αγγλική φιλολογία) δεν έχει σημασία. Στην πορεία θα φανούν όλα :)
Το οτι τελείωσες ΑΠΘ δε σε κάνει αυτόματα καλύτερα. Μπορεί ο άλλος απο το κολέγιο να είναι πιο ξεφτέρι και να του κόβει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αν είσαι καλός στη δουλειά σου, και την πιο άκυρη σχολή να τελείωσες(πχ αγγλική φιλολογία) δεν έχει σημασία. Στην πορεία θα φανούν όλα :)
Το οτι τελείωσες ΑΠΘ δε σε κάνει αυτόματα καλύτερα. Μπορεί ο άλλος απο το κολέγιο να είναι πιο ξεφτέρι και να του κόβει περισσότερο.

Αμα ηταν ξεφτερι δεν θα πηγαινε στο κολλεγιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,437 μηνύματα.
Αμα ηταν ξεφτερι δεν θα πηγαινε στο κολλεγιο :)

κ τι θα εκανε? αφού και στα κολλεγια εχει σγγλικη φιλολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Αμα ηταν ξεφτερι δεν θα πηγαινε στο κολλεγιο :)

Μπράβο!!!! Έτσι να σκέφτεσαι :clapup: Συγχαρητήρια.

Κρεμάστε με!!!! Είμαι άχρηστη επειδή δεν μου αρέσουν τα αρχαία και η ιστορία και δεν έγραψα τόσο καλά στις πανελλήνιες.
Μα είναι δυνατόν?? Καθορίζεις τις δυνατότητες ενός ατόμου από αυτό?
Δεν μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις το μεγάλο ποστ που έγραψα.

Δεν ξέρεις καν το πόσο καλή είμαι σ'αυτό που αγαπώ και με κρίνεις. Μπράβο! Συγχαρητήρια. Να τη, φαίνεται η παιδεία που έχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
κ τι θα εκανε? αφού και στα κολλεγια εχει σγγλικη φιλολογια.

'Η Θα ειχε περασει εδω,ή θα πηγαινε σε ενα καλο πανεπιστημιο του εξωτερικου.

Εσυ ο ιδιος τα ελεγες σε ενα ποστ του,για τον θειο σου που σχολιαζε τα κολλεγια,απο οτι θυμαμαι καλα,καπως ετσι.Διορθωσε με αμα υποπιπτω σε ατοπημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
'Η Θα ειχε περασει εδω,ή θα πηγαινε σε ενα καλο πανεπιστημιο του εξωτερικου.

Εσυ ο ιδιος τα ελεγες σε ενα ποστ του,για τον θειο σου που σχολιαζε τα κολλεγια,απο οτι θυμαμαι καλα,καπως ετσι.Διορθωσε με αμα υποπιπτω σε ατοπημα.

Υπαρχουν παρα πολλοι παραγοντες που μπορει να σε αποτρεψουν απο το να ξαναδωσεις πανελληνιες ή να πας εξω και ειναι ασχετοι με το αν σου κοβει ή οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
ενταξει αμα θες να το πιστευεις αυτο οκ, θα μπορουσες παντως να επικοινωνησεις να σου πουν εαν θελεις αποδειξη (αλλιως δεν ειναι και τοσο σωστο να λες αυτο που νομιζεις για το συγκεκριμενο θεμα)

Αυτό που λέω προφανώς και δεν το έβγαλα απ'τη συκωταριά μου!Έχω ρίξει μια ματιά σε όλα τα Κολέγια εδώ της Θεσσαλονίκης και ψάχνω καθηγητή ντόκτορα με το κυάλι!Ε,πόσο διαφορετικό να είναι το δικό σου;
Το 10% επιεικώς το έγραψα!:)Αν είναι παραπάνω,πραγματικά θα εκπλαγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top