Αναγνώριση των ιδιωτικών κολεγίων στην Ελλάδα

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Θάλεια σε ρώτησα τι έχει προσφέρει μέχρι στιγμής..δώσε μας κάποια καινούργια έρευνα πάνω σε κάτι που βρέθηκε από το τμήμα σου

Σου έχω στείλει ένα λινκ. Είμαι πολύ νέα για να κάθομαι να "ταϊζω" άλλους ανθρώπους. Σου είπα ότι υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι είναι στο CERN. Πόσο πιο νια-νια;
Δηλαδή κάτσε. Είσαι σε ΑΤΕΙ ε; Δεν έχεις περάσει από κολέγιο; Και φαινόσουν σαν να έχεις 17639 BSc και 9079 MSc από κάποια ιδιωτική σχολή. :O

Χάουζ, μανάριμ, μην βάζεις θετικές. Όπου είναι +1 ποστ μου το μηδενίζει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μου λες Θάλεια πήγες σε ιδιωτική κλινική και την θεώρησες κατώτερη από το ελληνικό δημόσιο νοσοκομείο?????

Και ΒΕΒΑΙΑ είναι 10000000 φορές καλύτερα τα δημόσια νοσοκομεία από τις ιδιωτικές κλινικές! Στις ιδιωτικές κλινικές το μόνο που έχουν είναι "βιτρίνα" (διακόσμηση, πολυτέλεια κλπ) και τίποτα παραπάνω. Δεν υπερέχουν ούτε σε επίπεδο γιατρών ούτε υπηρεσιών. Αν πχ μια γυναίκα ενώ γεννάει έχει μια επιπλοκή, η ιδιωτική κλινική τη στέλνει στο δημόσιο νοσοκομείο. Δε λέει κάτι αυτό; Και γενικά, αν υπάρχουν επιπλοκές στους ασθενείς, τους στέλνουν σε δημόσια νοσοκομεία, μιας και εκεί υπάρχουν καλύτερα και περισσότερα μηχανήματα και πιο εξειδικευμένοι γιατροί.

Όσοι γνωστοί μου με χρόνιες παθήσεις πήγαν σε ιδιωτική κλινική για κάτι καλύτερο, το μετάνιωσαν. Δε λέω ότι και στα νοσοκομεία δε γίνεται ο χαμός, όμως όποτε έτυχε να πάω κάποιο συγγενή μου μια χαρά του φέρθηκαν και τον έκαναν καλά.

ΥΓ: Συγνώμη για το off-topic :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
αυτό θα φανεί στην αγορά εργασίας...Δεν θα επιλέγεται από πελάτες...Δεν σημαίνει όμως ότι το κολέγιο δεν θα έχει επίπεδο και οτι όλοι θα είναι ρεμάλια εκεί μέσα..
Δεν μου λες Θάλεια πήγες σε ιδιωτική κλινική και την θεώρησες κατώτερη από το ελληνικό δημόσιο νοσοκομείο?????ενδιαφέρον....όσο για την έρευνα που λες πως το ξέρεις??γράφει κάπου ότι απαγορεύεται η έρευνα στα κολέγια??το δικό σου τμήμα τι έχει προσφέρει σε έρευνα μέχρι τώρα???κάποια καινούργια καινοτομία?κάποια καινούργια συσκευή??Ξέρεις τα ιδιωτικά πανεπιστήμια συνήθως έχουν την καλύτερη έρευνα μιας και συνδέονται άμεσα με τις επιχειρήσεις οπόοε ρέει το χρήμα και οι επιχειρηματίες θέλουν αποτελέσματα

Τα πτυχια απο ''κολλεγια'' ειναι ισαξια με κωλοχαρτα.Και δεν το λεω εγω,αλλα αποφαινεται μεσα στην αγορα εργασιας.Γιαυτι να παρω αυτον απο το ''Μεντιτερανιαν κολλετζ'' και οχι αυτον απο το ΑΠΘ?
Τωρα,θεωρω ηλιθιο να συγκρινουμε Δημοσια ΑΕΙ με κολλεγιακια.


Τα εχεις κανει ενα μπερδεμα ολα...εχεις τοποθετησει ολες τις ιδιωτικες υπηρεσιες μαζι και τις συγκρινεις,εξ ορισμου λαθος συλλογιστικη.
Καταρχην,εδω μιλαμε για κολλεγια,δεν γινεται να συγκρινεις λοιπον νοσοκομεια με κολλεγια.

Σεκοντ ουαν,μπορω να παρω καλλιστα τον συλλογισμο σου ''τα ιδιωτικα νοιαζονται γιατι θα φυγει ο πελατης επειδη πληρωνει'',να τον αντιστρεψω και να σου σερβιρω το εξης επιχειρημα-->
Επειδη λοιπον ο πελατης πληρωνει,οι φοιτητες τους περνανε αμεσως ολα τα μαθηματα,παιρνουν εξ ορισμου μεγαλες βαθμολογιες,και παιρνουν πτυχιο εγκαιρα,και ολα αυτα επειδη πολυ απλα πληρωνεις.Δηλαδη αγοραζεις το πτυχιο.

Επισης,το οτι πληρωνεις καπου,δεν σημαινει οτι ειναι ποιοτικη η υπηρεσια που λαμβανεις.Τωρα θα θεωρητικολογησω λιγο,αλλα ειναι σφαλμα το να λες οτι επειδη πληρωνεις ειναι και καλυτερα.Δεν εχει καμια αποδεικτικη ισχυ.
Στο μαρκετινγκ,και στην διαφημιση,τοποθετουν στα προιοντα πολλες φορες επιτηδες υψηλες τιμες,επειδη η λογικη του πελατη λειτουργει με βαση τον εξης αλγοριθμο-->οτι ακριβο και καλο.
Κατι που απειρες φορες,εχει επιτυχει μονο παραπλανητικες με απωτερο σκοπο κερδοσκοπικες,επιδιωξεις.

Ερευνα?Λολ,δεν γνωριζουν καν τι ειναι ερευνα.Η ερευνα θελει υλικοτεχνικη υποδομη + φοιτητες με @@ για ερευνα.Ερευνα προσφερει το πανεπιστημιο της Κρητης,Το ΑΠΘ(που μαλιστα εφτιαξαν μια φορμουλα 1,τωρα ειναι στο ΚΕΔΕΑ της Θεσσαλονικης,για να την βλεπει ο κοσμος),καθως και αλλα ιδρυματα.

Λυπαμαι που θα στο πω ωμα,αλλα αυτα τα κολλεγιακια υπαρχουν για πολιτικους σκοπους(αναφερα 2 σελιδες πιο πριν) και για να ικανοποιουν τους κρυφους ποθους καημενων σχολαριοπαιδων.


ΥΓ1-->Ιδιωτικο ειναι και το Χαρβαρντ

Χάουζ, μανάριμ, μην βάζεις θετικές. Όπου είναι +1 ποστ μου το μηδενίζει.

:hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δεν έχεις περάσει από κολέγιο; Και φαινόσουν σαν να έχεις 17639 Bachelor's και 9079 Master's από κάποια ιδιωτική σχολή. :O

ναι απλά δεν τα κατηγορώ και ρωτάω εσένα που φαίνεται επίσης ότι είσαι γνώστης απο που τα ξέρεις για να τα μάθουμε και εμείς???
Αφού εσύ ξέρεις ότι έχουν χαμηλό επίπεδο άρα έχεις περάσει από κολέγιο......κρίμα τέτοιο λάθος να κάνει και ο ΔΟΑΤΑΠ και να τα αναγνωρίζει........

Ερευνα προσφερει το πανεπιστημιο της Κρητης,Το ΑΠΘ(που μαλιστα εφτιαξαν μια φορμουλα 1,τωρα ειναι στο ΚΕΔΕΑ της Θεσσαλονικης,για να την βλεπει ο κοσμος),καθως και αλλα ιδρυματα.




:hehe::hehe::hehe:

αυτό ρώτησα και εγώ τι έχει προσφέρει το φυσικό Ιωαννίνων σε σύγκριση με αυτά τα πανεπιστήμια? υπάρχει κάτι που μπορούμε να δούμε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
ναι απλά δεν τα κατηγορώ και ρωτάω εσένα που φαίνεται επίσης ότι είσαι γνώστης απο που τα ξέρεις για να τα μάθουμε και εμείς???
Αφού εσύ ξέρεις ότι έχουν χαμηλό επίπεδο άρα έχεις περάσει από κολέγιο......κρίμα τέτοιο λάθος να κάνει και ο ΔΟΑΤΑΠ και να τα αναγνωρίζει........


Σου είπα ότι για εμένα είναι άθλια για τον λόγο ότι δεν προσφέρουν τίποτα και πρέπει να έχει πέσει γερή μίζα για να τα έχουν κάνει ίσα και όμοια με τα δημόσια. Μου λες ότι είσαι ερωτευμένος μαζί τους επειδή είναι ιδιωτικά. Μάλιστα. :blink:

αυτό ρώτησα και εγώ τι έχει προσφέρει το φυσικό Ιωαννίνων σε σύγκριση με αυτά τα πανεπιστήμια? υπάρχει κάτι που μπορούμε να δούμε???
Σου έστειλα ένα fucking link.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Σου έστειλα ένα fucking link.

Για να καταλάβω και εγώ το CERN διοικείτε από το φυσικό Ιωαννίνων??ή απλά απόφοιτοι από το φυσικό δουλεύουν εκεί?Είναι το φυσικό Ιωαννίνων σύμβουλος του CERN??είναι το CERN ελληνικό και βρίσκεται στα Γιάννενα??ότι ανακαλύπτει το CERN έχει την υπογραφή του φυσικού Ιωαννίνων??δεν τα ήξερα αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
αυτό ρώτησα και εγώ τι έχει προσφέρει το φυσικό Ιωαννίνων σε σύγκριση με αυτά τα πανεπιστήμια? υπάρχει κάτι που μπορούμε να δούμε???

Τι θες να αποδειξεις αγορι μου?Θες να εξισωσεις το επιπεδο μαθηματων με τα κολλεγια?
Θα αυτοαναιρεθεις,απο την στιγμη που ριξεις μια ματια στον ευδοξο.

Στα καλύτερα πανεπιστήμια διεθνώς αυτό των Ιωαννίνων

Και Κρητης

Το Πανεπιστήμιο της Κρήτης κατατάσσεται στην παγκόσμια ελίτ των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων. Σύμφωνα με την κατάταξη που δημοσιοποίησε το Πανεπιστήμιο του Leiden, το ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα της Κρήτης απέσπασε μια σημαντική διάκριση, καθώς συγκαταλέγεται ανάμεσα στα 500 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου.

Η αξιολόγηση των πανεπιστημίων έγινε λαμβάνοντας υπόψη την ερευνητική παραγωγή, τις επιστημονικές δημοσιεύσεις -κριτήριο θεμελιώδες για την κατάταξη των πανεπιστημιακών ιδρυμάτων διεθνώς- και την απήχηση των πανεπιστημίων στο διάστημα 2005-2009.[1] Το 2011, το περιοδικό "The Times Higher Education" το κατέταξε στην 145η θέση παγκοσμίως και το 2012 ήταν το καλύτερο Ελληνικό πανεπιστήμιο στην "QS World University Rankings". Στην ίδια κατάταξη βρίσκεται ανελειπώς από το 2006 σταθερά ως το πρώτο πανεπιστιμιακό ερευνητικό ίδυμα της χώρας.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B9%CE%BF_%CE%9A%CF%81%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%82
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Για να καταλάβω και εγώ το CERN διοικείτε από το φυσικό Ιωαννίνων??ή απλά απόφοιτοι από το φυσικό δουλεύουν εκεί?Είναι το φυσικό Ιωαννίνων σύμβουλος του CERN??είναι το CERN ελληνικό και βρίσκεται στα Γιάννενα??ότι ανακαλύπτει το CERN έχει την υπογραφή του φυσικού Ιωαννίνων??δεν τα ήξερα αυτα

Βασικά όχι. Ουσιαστικά ολόκληρο το CERN είμαι εγώ. Εγώ δίνω μια κλωτσιά στον επιταχυντή και λειτουργεί κάθε μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Τι θες να αποδειξεις αγορι μου?Θες να εξισωσεις το επιπεδο μαθηματων με τα κολλεγια?
Θα αυτοαναιρεθεις,απο την στιγμη που ριξεις μια ματια στον ευδοξο.

Στα καλύτερα πανεπιστήμια διεθνώς αυτό των Ιωαννίνων

Και Κρητης

Το Πανεπιστήμιο της Κρήτης κατατάσσεται στην παγκόσμια ελίτ των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων. Σύμφωνα με την κατάταξη που δημοσιοποίησε το Πανεπιστήμιο του Leiden, το ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα της Κρήτης απέσπασε μια σημαντική διάκριση, καθώς συγκαταλέγεται ανάμεσα στα 500 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου.

Η αξιολόγηση των πανεπιστημίων έγινε λαμβάνοντας υπόψη την ερευνητική παραγωγή, τις επιστημονικές δημοσιεύσεις -κριτήριο θεμελιώδες για την κατάταξη των πανεπιστημιακών ιδρυμάτων διεθνώς- και την απήχηση των πανεπιστημίων στο διάστημα 2005-2009.[1] Το 2011, το περιοδικό "The Times Higher Education" το κατέταξε στην 145η θέση παγκοσμίως και το 2012 ήταν το καλύτερο Ελληνικό πανεπιστήμιο στην "QS World University Rankings". Στην ίδια κατάταξη βρίσκεται ανελειπώς από το 2006 σταθερά ως το πρώτο πανεπιστιμιακό ερευνητικό ίδυμα της χώρας.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B9%CE%BF_%CE%9A%CF%81%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%82

τώρα το γυρίζουμε στις παγκόσμιες κατατάξεις?όταν εγώ αλλού έγραφα για παγκόσμιες κατατάξεις και την θέση των τει κάποιοι την ακυρώνατε και λέγατε ότι είναι μπούρδες...άρα όπου μας συμφέρει η παγκόσμια κατάταξη.....BTH για την Κρήτη το γνωρίζω και το θεωρώ κορυφαιο πανεπιστήμιο για το φυσικό ήταν το ερώτημα μου και το τι έχει ανακαλύψει σε έρευνα......Δεν μιλάω για το σύνολο των τμημάτων του πανεπιστημίου Ιωαννίνων.όσο για τα κολλέγια υπάρχουν και αυτά στις λίστες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Για φερε ενα κολλεγιο να δουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
τώρα το γυρίζουμε στις παγκόσμιες κατατάξεις?όταν εγώ αλλού έγραφα για παγκόσμιες κατατάξεις και την θέση των τει κάποιοι την ακυρώνατε και λέγατε ότι είναι μπούρδες...άρα όπου μας συμφέρει η παγκόσμια κατάταξη.....BTH για την Κρήτη το γνωρίζω και το θεωρώ κορυφαιο πανεπιστήμιο για το φυσικό ήταν το ερώτημα μου και το τι έχει ανακαλύψει σε έρευνα......Δεν μιλάω για το σύνολο των τμημάτων του πανεπιστημίου Ιωαννίνων.όσο για τα κολλέγια υπάρχουν και αυτά στις λίστες..

Είσαι απίστευτος. Ειλικρινά σου μιλάω. :redface:
Υπάρχουν κάποια ονόματα που εμένα προσωπικά με κάνουν εξαιρετικά υπερήφανη. Υπάρχει κάτι που λέγεται "Παίρνω μέρος στο μεγαλύτερο πείραμα του πλανήτη". Λίγο σεβασμό σε ανθρώπους που αφιερώνουν τη ζωή τους στην έρευνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γιατί συγχίζεστε;
Πραγματικά.

Από την στιγμή που περνάνε ΔΟΑΤΑΠ ακαδημαϊκά και ΣΑΕΠ για επαγγελματικά, ισχύει ακριβώς ότι και για τα ξένα πανεπιστήμια.
Ξέρετε πόσοι πετάγονται με τις κλωτσιές έξω από τον ΔΟΑΤΑΠ;;;;;
Ουουυυυυ, ένα κάρο.
Αν αξίζουν, ας πάρουν την αναγνώριση. Γιατί δεν είναι και όλα τα κολλέγια του κώλου, μπορεί να υπάρχουν ή να υπάρξουν και κάποια αξιόλογα. Είναι ακριβώς το ίδιο με τον τυπάκο που έχει πάει 3 χρονάκια στο Λονδίνο ή στην Σουηδία και έρχεται μετά στην Ελλάδα.

Α, και κάτι άλλο, διαδικαστικό.
Στο μεταπτυχιακό δεν καλύπτεις ύλη προπτυχιακού. Δεν είναι ούτε αυτό το ύφος του πτυχίου ούτε και μπορείς να λειτουργείς με τέτοια λογική. Άρα εκ των πραγμάτων πάμε σε χαμηλότερο επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Το ότι ήταν αναμενόμενο να αναγνωριστουν με αυτον τον τροπο τα Κολλέγια ήταν δεδομένο. Όπως ακριβώς πάει ο άλλος στην Σόφια και παίρνει πτυχίου γιατρού έτσι και με τα Κολλέγια θα είναι το ίδιο και το αυτό. Και όπως ακριβώς έρχονται κάτι άτομα απο την FYROM και σπουδάζουν εδώ Οικονομικά και μετά πάνε και γίνονται Υπουργικοί υπάλληλοι στην χώρα τους, έτσι πρέπει και εμείς να το δεχτούμε αυτό. Τώρα σε ότι αφορά το επίπεδο σπουδών τους, δέν θα κάτσουμε να το κρίνουμε εμείς, υπάρχουν αρκετές χιλιάδες επιχειρήσεις εκεί έξω είτε στο εξωτερικο είτε στην Ελλάδα που μπορούν να αξιολογήσουν τον έναν και τον άλλον μέσω της διαδικασίας της πρόσληψης. Το θέμα είναι άλλο, μερικούς αντί να τους πειράζει που τα δικά τους Ιδρύματα δέν παίρνουν αντίστοιχες αναγνωρίσεις(βλέπε Τ.Ε.Ι.) και παραμένουν με τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα(δηλαδή τίποτα για τις σχολές ΣΤΕΦ), κάθονται να αποδείξουν άν τα Κολλέγια είναι ισότιμα με τα Α.Ε.Ι. Δηλαδή θέλω να πώ, βλέπουν την Ε.Ε. να βάζει με το Μνημόνιο 3 το θέμα των Κολλεγίων στην 1η γραμμή γιατί είναι θέμα που τους ενδιαφέρει άμεσα, για τα Τ.Ε.Ι. δέν έγινε καμία αλλαγή και πολύ δύσκολα θα γίνει. Νοοτροπία του Έλληνα, όταν ο Θεός τον ρώτησε τί θέλει να του δώσει, είπε δέν θέλω τίποτα, θέλω απλά να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είπαμε και πιο πάνω.
Μέσω ΔΟΑΤΑΠ ή ΣΕΑΠ.
Όχι αυτόματα, όπως υπονοείται από τον τίτλο Αναγνώριση των κολλεγίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Είπαμε και πιο πάνω.
Μέσω ΔΟΑΤΑΠ ή ΣΕΑΠ.
Όχι αυτόματα, όπως υπονοείται από τον τίτλο Αναγνώριση των κολλεγίων.

Επειδή το έψαξα...άσε,δεν αξίζει!
Πολύ τρέξιμο και πολύ κακό για το τίποτα στην τελική...πιο εύκολα παίρνεις πτυχίο και ξεμπερδεύεις από Ανατολική Ευρώπη παρά έτσι!
Εκτός αν βγαίνει πλέον αισθητά πιο φθηνό το πακέτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Το θέμα είναι άλλο, μερικούς αντί να τους πειράζει που τα δικά τους Ιδρύματα δέν παίρνουν αντίστοιχες αναγνωρίσεις(βλέπε Τ.Ε.Ι.) και παραμένουν με τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα(δηλαδή τίποτα για τις σχολές ΣΤΕΦ), κάθονται να αποδείξουν άν τα Κολλέγια είναι ισότιμα με τα Α.Ε.Ι. Δηλαδή θέλω να πώ, βλέπουν την Ε.Ε. να βάζει με το Μνημόνιο 3 το θέμα των Κολλεγίων στην 1η γραμμή γιατί είναι θέμα που τους ενδιαφέρει άμεσα, για τα Τ.Ε.Ι. δέν έγινε καμία αλλαγή και πολύ δύσκολα θα γίνει. Νοοτροπία του Έλληνα, όταν ο Θεός τον ρώτησε τί θέλει να του δώσει, είπε δέν θέλω τίποτα, θέλω απλά να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.

Ούτε στο ελάχιστο δεν θα διάβασες τα μηνύματα μου για να καταλάβεις τι εννοώ..Δεν μπορώ να κατηγορήσω τα κολέγια ότι είναι κατώτερα από τι στιγμή που δεν τα έχω δει στην πράξη ούτε θέλω να τραβάω τις εντυπώσεις σαν μερικούς συγκρίνοντας ακόμα και την ύλη των μαθημάτων χωρίς να υπάρχει κάπου!!!!Τα τει αναγνωρίζονται στην ΕΕ κανονικά στην Ελλάδα ε τι να κάνουμε δεν περνάει από το χέρι μου να αλλάξω την χωριατιά

Όπως είπε και η Revekka υπάρχει ο ΔΟΑΤΑΠ οπότε ξυπνήστε και αφήστε την μιζέρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Επειδή το έψαξα...άσε,δεν αξίζει!
Πολύ τρέξιμο και πολύ κακό για το τίποτα στην τελική...πιο εύκολα παίρνεις πτυχίο και ξεμπερδεύεις από Ανατολική Ευρώπη παρά έτσι!
Εκτός αν βγαίνει πλέον αισθητά πιο φθηνό το πακέτο...

ΟΛΑ τα πτυχία που δεν είναι από ελληνικά ΑΕΙ περνάνε από ΔΟΑΤΑΠ.
Περιλαμβάνονται και τα της Ανατολικής Ευρώπης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Είπαμε και πιο πάνω.
Μέσω ΔΟΑΤΑΠ ή ΣΕΑΠ.
Όχι αυτόματα, όπως υπονοείται από τον τίτλο Αναγνώριση των κολλεγίων.

Δεν θα γίνεται αυτόματα η ακαδημαϊκή αναγνώριση αλλά μέσω ΔΟΑΤΑΠ έτσι κατάλαβα.
Η επαγγελματική αναγνώριση όμως γίνεται αυτόματα επομένως ο πτυχιούχος κολεγίου μπορεί να βγει στην αγορά εργασίας κατευθείαν

ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr
«Στην ελληνική επικράτεια μόνο τα Ελληνικά Δημόσια Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Πανεπιστήμια & ΤΕΙ) παρέχουν στους αποφοίτους τους ακαδημαϊκή αναγνώριση και επαγγελματικά προσόντα και δικαιώματα με τη λήψη του πτυχίου τους, βάση του Συντάγματος».



Τη δήλωση αυτή έκανε σήμερα ο υπ. Παιδείας Κ. Αρβανιτόπουλος, σχετικά με τις ρυθμίσεις του ν. 4046/2012 «Έγκριση Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2013-2016 - Επείγοντα Μέτρα Εφαρμογής και του Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2013-2016»



Τα Κολλέγια ισοδύναμα (επαγγελματικά) με τα ΑΕΙ με Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου


https://www.esos.gr/dimosia-ekpaidef...ai-epaggelmatika-prosonta-kai-dikaiomata.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι μερικά επαγγέλματα που απαιτούν άδεια ασκήσεως. Αυτά περνάνε από τον ΣΑΕΠ.
Όλα τα υπόλοιπα, τα ανοιχτά, προφανώς δεν περνούν από τέτοια διαδικασία. Έτσι και αλλιώς, σε αυτήν την δεύτερη κατηγορία, οι απόφοιτοι κολλεγίων δουλεύουν ΠΟΛΛΑ χρόνια, δεν τους αλλάζει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top