Αναγνώριση πιστοποιητικού ΙΕΚ στη Νορβηγία

StellinaNikol

Νεοφερμένος

Η StellinaNikol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα σας, γνωρίζετε εάν το πτυχίο του ΙΕΚ (Βοηθός Φαρμακείου) αναγνωρίζετε στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην Νορβηγία;; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Ανναφ

Νεοφερμένος

Η Ανναφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αναγνωρίζετε κανονικά αν έχεις πάρει πιστοποίηση το έχω ψάξει παρά πολύ γιατί θέλω να πάω κ εγώ όποτε στο λέω σίγουρα
Απλά στην Νορβηγία να έχεις στο νου σου ότι θέλει ένα 2μηνο να αναγνωριστεί το πτυχίο σου καθώς και σε αυτόν τον κλάδο το πιο πιθανόν είναι να χρειαστείς νορβηγικά όποτε ξεκινά από εδώ γιατί εκεί είναι πολύ ακριβά να κανεις μαθήματα
 

olinaki

Νεοφερμένος

Η olinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλημέρα. Να ρωτήσω κι εγώ αν το πτυχίο επαλ αναγνωρίζεται στη Νορβηγία; ευχαριστώ
 

Ανναφ

Νεοφερμένος

Η Ανναφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το απολυτήριο λυκείου σίγουρα.. το πτυχίο τ ισως να θέλει πιστοποίηση…
Πρέπει να το ψάξεις λίγο, πχ το ΙΕΚ χωρίς πιστοποίηση δεν αναγνωρίζεται… ως τόσο τ πτυχίο επαλ στν Σουηδία αναγνωρίζεται. Κ το σύστημα είναι ίδιο… όποτε…. Θέλει λίγο ψάξιμο… βέβαια να έχεις στο νου σου ότι ανάλογα το επάγγελμα που θες να ακολουθήσεις πρέπει να έχεις και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος αν χρειάζεται από την Νορβηγία π κάνει 3 μήνες να βγει.. καθώς και το μεγάλο σου όπλο ακόμα κ να αναγνωρίζεται το πτυχίο σ είναι η γλώσσα… η Νορβηγία είναι χώρα σαν την Ελλάδα μιλάει την γλώσσα της… σίγουρα θα βρεις κάτι κ με αγγλικά αλλά αυτό θα είναι στην εστίαση… όποτε είναι καλύτερο να ξεκινήσεις τα νορβηγικά πριν φύγεις. Για να φτάσεις στο επίπεδο π ζητάει το επάγγελμα σου στην αγορά εργασίας… θα σου πρότεινα να το κανεις αν το σκέφτεσαι και το θες γιατί πραγματικά αξίζει!
 

olinaki

Νεοφερμένος

Η olinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Εγώ δουλεύω πολλά χρόνια στον δημόσιο τομέα στον τομέα υγείας. Βάσει νόμου το πτυχίο που αποκτήθηκε ενώ εργαζομουν ήδη δεν χρειάζεται πιστοποίηση ούτε άσκηση επαγγέλματος βάσει εμπειρίας οπότε αναγνωριστηκαν αυτομάτως να το πω έτσι. Σε περίπτωση όμως που φύγω εξωτερικό τί γίνεται;;
 

Ανναφ

Νεοφερμένος

Η Ανναφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τι πτυχίο έχεις; Για να σε βοηθήσω αν μπορώ
 

olinaki

Νεοφερμένος

Η olinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Βοηθός νοσηλευτής
 

Ανναφ

Νεοφερμένος

Η Ανναφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Στην Ελλάδα θες άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και από επαλ.. από επαλ η διαφορά είναι ότι δεν δίνεις πιστοποίηση υποχρεωτικά μόνο αν θες να κανεις το πτυχίο σ επίπεδο 5… επειδή έχω τελειώσει ΙΕΚ νοσηλευτικής αλλά έχω πάρει την πιστοποίηση.. θέλει το συγκεκριμένο επάγγελμα πιστοποίηση για να στο αναγνωρίσουν. Δηλαδή πτυχίο επιπέδου 5 99% είμαι σίγουρη γιαυτο.. ως τόσο μακάρι να δέχονται κ αυτό κ να μπορέσεις να πας… ψάξε λίγο παραπάνω στα επίσημα σάιτ του εγώ εκεί είχα δει ότι δέχονται το πτυχίο μου..
Όσο για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος θέλει σίγουρα κ κάνει να βγει 3 μήνες. Στο λέω γιατί θα κάνω τα χαρτιά μου για άδεια τν καινούριο χρόνο.. κ αν δεν έχεις κάνει αίτηση από πριν κ πας εκεί θα πρέπει να περιμένεις 3 μήνες όποτε αν έχεις σκοπό να πας να κανεις τα χαρτιά σου από πριν.
ομως το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ είναι ότι για να εργαστείς σαν νοσηλευτρια στην Νορβηγία θες Νορβηγικά αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση.. δυστυχώς. Όποτε ξεκινά μαθήματα αν θες όντως να πας… μην σ φαίνονται βουνό σιγά σιγά θα τα καταφέρεις. Εγώ όταν πήρα απόφαση να πάω δεν είχα ξεκινήσει ούτε σχολή ούτε νορβηγικά.. κ τώρα έχω κ πτυχίο κ προχωράω με τν γλώσσα.. όποτε! Ένα βήμα την φορά!
 

olinaki

Νεοφερμένος

Η olinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εννοείται ότι θέλω το επίπεδο 5. Για να το αποκτήσω δίνω εξετάσεις σωστά; Κι από κει μου δίνουν την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος και συγχρόνως μου αναβαθμίζουν και το πτυχίο; Δεν τα ξέρω καθόλου
 

Ανναφ

Νεοφερμένος

Η Ανναφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πάρε το σχολείο σ κ ενημερώσου.. νομίζω μπορείς να δώσεις απευθείας εξετάσεις μέσω εοππεπ.. όμως δεν είμαι σίγουρη.. η μπορεί να κανεις αυτήν τν μαθητεία π λένε δεν ξέρω γτ εσυ έχεις πάρει πτυχίο τώρα..
δεν ξέρω για τα επαλ.. ως τόσο αν δεν μπορείς, μπορείς σίγουρα να κανεις ένα χρόνο σε ΙΕΚ κ μα δώσεις από εκεί…
Να έχεις στο νου σου ότι ο εοππεπ ανοίγει για εξετάσεις συνήθως μια φορά τν χρόνο όποτε να παρακολουθείς την σελίδα του..
Η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος βγαίνει μόλις περάσεις την πιστοποίηση κ πάρεις αντίγραφο πτυχίου, πας στγν περιφερεια π ανήκεις κ κανεις τα χαρτιά σου κ σε λίγες μέρες την παίρνεις..
Τώρα το πως θα γίνει η αναβάθμιση κ αν πρέπει να ξανά βγάλεις άδεια από την στιγμή που έχεις δεν τα ξέρω να σε βοηθήσω..
 

olinaki

Νεοφερμένος

Η olinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Οκ κοπέλα μου σ ευχαριστώ πάρα πολύ. Ήταν πολυ χρήσιμες οι πληροφορίες που μου έδωσες. Να έχεις μια υπέροχη μέρα κι ότι καλύτερο εύχομαι και σε σένα επαγγελματικά κι όχι μόνο....
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top