Αναγνώριση μαθήματος

Ελλη μισ.

Νεοφερμένος

Η Ελλη μισ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Απορία: στο πρωτο πτυχιο εβγαλα κατω απο εφτα. Στο δεύτερο βγαζω οκτωμιση και ειμαι τριτο ετος. Κανω αναγνωριση δυο μαθηματων απο το πρωτο πτυχίο. Μου είπαν οτι δεχονται. Με τι βαθμο τα περναω αυτα τα δυο μαθηματα; ο,τι γραφει στην αναλυτικη;;; γιατι σ'αυτά εχω 8 και 9 , ενω το πτυχιο το πηρα με εξι και. Μηπως δουν οτι ειναι υπερβολη να με βαλουν οκτω αφου το πτυχιο εχει χαμηλο βαθμο; δλδ μπορει να με περάσουν με έξι για παραδειγμα στο καθε μαθημα 😕;;ς

Εχει κανει κανεις;
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω τι γινεται στη περίπτωση που κάποιος θέλει να κάνει αίτηση για αναγνώριση μαθημάτων αλλά το πρόγραμμα σπουδών της σχολής του δεν αναγράφει αναλυτικά το περίγραμμα του μαθήματος αλλά μόνο ονομαστικά?Σε αυτή τη περίπτωση πως θα αποδειχθεί η συνάφεια των 2 μαθηματων...μιλησα και με τη γραμματεια αλλα δεν εβγαλα ακρη.Μηπως αμα επικοινωνήσω με το καθηγητή και του ζητήσω να μου στείλει το περίγραμμα του έτους που πέρασα το μαθημα?
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος?Ο οδηγός σπουδών του ετους που διδαχθηκα τα μαθηματα δεν αναγραφει αναλυτικα το περιγραμμα.Μηπως σε αυτη τη περιπτωση πρεπει να επικοινωνησω με το διδασκοντα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,552 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος?Ο οδηγός σπουδών του ετους που διδαχθηκα τα μαθηματα δεν αναγραφει αναλυτικα το περιγραμμα.Μηπως σε αυτη τη περιπτωση πρεπει να επικοινωνησω με το διδασκοντα?
Δυσκολη περιπτωση. Δεν ξερω ποσο προθυμος ειναι ο καθηγητης να μπει στην διαδικασια να γραψει περιγραμμα μαθηματος το οποιο θα πρεπει να περασει και απο την συνελευση καθηγητων του τμηματος για να ισχυει.
Εγω θα εκανα μια ''εξυπναδα''
Θα εκανα κοπυ το περιγραμμα μαθηματος απο την σχολη στοχο και θα το εστελνα στον καθηγητη να το εγκρινει μαζι με μια επεξηγηση για τον σκοπο μου.
Εκει μπορει να ντραπει οτι δεν εχει φτιαξει κατι αναλογο για το δικο του μαθημα και να απαντηση.
Μετα θα εγραφα στην αιτηση μου οτι η σχολη δεν εχει αναρτημενο τετοιο προγραμμα αλλα ο καθηγητης μου βεβαιωνει οτι ταιριαζει με το επισυναπτομενο δικο σας.
Οι καθηγητες γνωριζουν δεν υπαρχει παντου η αναλυση και ειναι ''συναδελφικο τους αμαρτημα'' οποτε ειναι ανεκτικοι.
Αρκει να μην πεσεις σε καμια δυστροπη σχολη τυπου εμπ ,απθ.
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Γνωρίζετε αν σε οσα μαθήματα αναγνωριστουν αν πρέπει να τα δηλώσουμε στη δηλωση μαθηματων και αν δικαιουμαστε να λαβουμε συγγραμματα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,552 μηνύματα.
Γνωρίζετε αν σε οσα μαθήματα αναγνωριστουν αν πρέπει να τα δηλώσουμε στη δηλωση μαθηματων και αν δικαιουμαστε να λαβουμε συγγραμματα?
κατσε να καταλαβω.. πρωτα δεν δηλωνεις και μετα δεν υποβαλεις για αναγνωριση?
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Επικοινώνησα με καποιους καθηγητες και ελαβα θετικη απαντηση σχετικα με την αναγνωριση(τα μαθηματα ειναι β εξαμηνου).Η γραμματεια μου ειπε οτι θα περασει απο συνελευση και θα κατοχυρωθει ο βαθμος.Λογικα το δηλωνω κανονικα και παιρνω συγγραμμα και απλα μου περνιεται ο βαθμος απο το τμημα πρωτου πτυχιου?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,552 μηνύματα.
Επικοινώνησα με καποιους καθηγητες και ελαβα θετικη απαντηση σχετικα με την αναγνωριση(τα μαθηματα ειναι β εξαμηνου).Η γραμματεια μου ειπε οτι θα περασει απο συνελευση και θα κατοχυρωθει ο βαθμος.Λογικα το δηλωνω κανονικα και παιρνω συγγραμμα και απλα μου περνιεται ο βαθμος απο το τμημα πρωτου πτυχιου?
κοιτα για να κανεις αιτηση αναγνωρισης κατα μαρτη θα πρεπει πρωτα να γραφεις στο Β , δηλαδη να δηλωσεις μαθηματα.
ε μετα ή θα πας σε εξετασεις ή οχι ....ειναι αλλο θεμα και θα το δουμε μελλοντικα.
οποτε δηλωνεις κανονικα τα μαθηματα του Β και δηλωνεις και ευδοξο
 

katerinavld

Νεοφερμένος

Η katerinavld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
1) Οταν καποιος εχει παρει μετεγγραφη και κανει αιτηση για αναγνωριση μαθηματων , στην αιτηση γραφει, πχ θελω να μου αναγνωρίσετε το μαθημα Α που το εχω περασει με βαθμο πχ 9 με το αντιστοιχο δικο σας μαθημα το τάδε;;Εννοώ εγω θα πρεπει να ψαξω και να βρω ποιο ειναι το αντιστοιχο δικο τους; Η το κανουν αυτοί;
2) Αν αναγνωριστεί το μαθημα, ο βαθμός που το εχεις περασει αναγνωρίζεται; Δηλ αν το εχεις περασει με 10, στο
αναγνωριζουν ή λενε αα εμεις το αναγνωριζουμε το μαθημα αλλά ο βαθμος θα γινει πχ 7;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,552 μηνύματα.
1) Οταν καποιος εχει παρει μετεγγραφη και κανει αιτηση για αναγνωριση μαθηματων , στην αιτηση γραφει, πχ θελω να μου αναγνωρίσετε το μαθημα Α που το εχω περασει με βαθμο πχ 9 με το αντιστοιχο δικο σας μαθημα το τάδε;;Εννοώ εγω θα πρεπει να ψαξω και να βρω ποιο ειναι το αντιστοιχο δικο τους; Η το κανουν αυτοί;
2) Αν αναγνωριστεί το μαθημα, ο βαθμός που το εχεις περασει αναγνωρίζεται; Δηλ αν το εχεις περασει με 10, στο
αναγνωριζουν ή λενε αα εμεις το αναγνωριζουμε το μαθημα αλλά ο βαθμος θα γινει πχ 7;
1) Δεν εχω κανει τετοια αιτηση αλλα υποθετω οτι το υποδειγμα που θα εχει η γραματεια θα ειναι διακρινιστικο. Σιγουρα πρεπει να αναφερεσαι το μαθημα της νεας σχολης. Το τι εγινε στο μαθημα της παλιας το λεει η αναλυτικη βεβαιωση σπουδων που εχει και την βαθμολογια.

2) υπαρχουν 3 ειδων αναγνωρισεις:
α)αναγνωριση με τον βαθμο της παλιας σχολης
β)αναγνωριση με χαμηλοτερο βαθμο
γ)αναγνωριση χωρις βαθμο

Συχνοτερη και ειδικά σε σχολες των αθηνων ειναι το γ.
 

katerinavld

Νεοφερμένος

Η katerinavld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ Γιάννη για την απάντηση. Τι εννοείς αναγνωριση χωρίς βαθμό;
Δεν το καταλαβα. Δεν θα υπάρχει βαθμος στο μαθημα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,552 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ Γιάννη για την απάντηση. Τι εννοείς αναγνωριση χωρίς βαθμό;
Δεν το καταλαβα. Δεν θα υπάρχει βαθμος στο μαθημα;
ναι υπαρχει και αυτο . περασμενο μεν αλλα χωρις βαθμο
και δεν μετρα στον βαθμο του πτυχιου.
αν ηταν περασμενο με μικρο βαθμο ...οκ
αν ηταν με 8αρι εναι ζημια.
 

katerinavld

Νεοφερμένος

Η katerinavld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παραλογο εντελώς να κάνουν κατι τετοιο......Δηλαδη να ζητησεις αναγνωριση για πχ 5 μαθηματα με βαθμους 10, 9 και 8 και να σου πουν ναι στην αναγνωριση μαθηματων αλλά βαθμος 0. Τι να πει κανεις....
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,552 μηνύματα.
Παραλογο εντελώς να κάνουν κατι τετοιο......Δηλαδη να ζητησεις αναγνωριση για πχ 5 μαθηματα με βαθμους 10, 9 και 8 και να σου πουν ναι στην αναγνωριση μαθηματων αλλά βαθμος 0. Τι να πει κανεις....
ναι δυστυχώς ετσι παιζει και ειδικά σε μουρατες σχολες των αθηνων και θεσσαλονικης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτησω αν τα μαθηματα στα οποια ελαβα αναγνωριση υπολογιζονται στο βαθμο του πτυχιου?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,552 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτησω αν τα μαθηματα στα οποια ελαβα αναγνωριση υπολογιζονται στο βαθμο του πτυχιου?
αν το μαθημα που σου αναγνωρισαν εχει βαθμο τοτε υπολογιζεται στο πτυχιο
αν εχει ενδειξη '' περασμενο'' τοτε οχι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top