Αναβολή για πανεπιστήμιο;

Guest 370247

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας! Φέτος, έδωσα πρώτη φορά πανελλήνιες, είμαι από την ομάδα προσανατολισμού Σπουδών Υγείας και συγκέντρωσα 15600 μόρια. Αναλυτικότερα, έγραψα 11 στην έκθεση (από αυτήν την γ***-έκθεση χαντακωθήκαμε σχεδόν όλοι), 16,3 στη βιολογία, 19,2 στη φυσική και 15,9 στη χημεία. Μπορώ να πω ότι πλην της βιολογίας (στην οποία την πατάτα στην τελευταία άσκηση, την έκανα εγώ · δικό μου το φταίξιμο, όχι των θεματοδοτών) και της έκθεσης -που, εντάξει, είναι έκθεση · πιο ρευστό μάθημα από αυτό πεθαίνεις- έγραψα αρκετά καλά (ακόμα και στη χημεία, γιατί κατ’εμέ με τα φετινά θέματα ήταν επίτευγμα). Τέλος πάντων. Κατάφερα να διεκδικήσω μία θέση στο τμήμα χημείας του Πανεπιστημίου Πατρών! Ξέρω, τέρμα ειρωνικό να μπαίνω σε σχολή χημείας με βαθμό χημείας 15,9… Αλλά τι να κάνουμε; Ελληνικό σύστημα be like. Μπαίνει ο κάθε άσχετος, όπου γουστάρει. Βέβαια, το μάθημα της χημείας, μου αρέσει αρκετά και ας μην είμαι αριστούχος σε αυτό (η οργανική είναι το φόρτε μου). Για να μην τα πολυλογώ, η χημεία δεν ήταν ο πρωταρχικός μου στόχος. Η πρώτη επιλογή ήταν… Μαντέψτε! Η ιατρική (όπως και του 99% των μαθητών της ομάδας προσανατολισμού Σπουδών Υγείας). Οι ιατροφαρμακευτικές εν γένει, αλλά και τα βιολογικά. Έτσι, έπειτα από πολλή σκέψη αποφάσισα να ξανά-δώσω. Ναι, ξέρω ότι με το φετινό φιάσκο είναι ομολογουμένως μία ριψοκίνδυνη απόφαση. Αλλά τι αξία έχει να κάνω κάτι, το οποίο δεν είχα επιλέξει εξαρχής; Δεν απαξιώ σε καμία περίπτωση το χημικό. Είναι εξαίσια σχολή (κατ’εμέ). Αλλά, για να τα έχω καλά με τον εαυτό μου, είναι προτιμότερο να ξανά-προσπαθήσω. Όπως λέχθηκε χαρακτηριστικά «Όταν αγωνίζεσαι μπορεί να χάσεις. Όταν όμως δεν αγωνίζεσαι έχεις ήδη χάσει». Ωστόσο, ζωή είναι αυτή. Δεν ξέρεις ποτέ τι σού επιφυλάσσει το μέλλον. Μπορεί -ο μη γένοιτο- να βρεθώ αντιμέτωπος με μία δεύτερη πιθανή αποτυχία. Έτσι, έχων ήδη κάνει την εγγραφή μου στο τμήμα της επιτυχίας μου (στο χημικό επαναλαμβάνω) θα μπορέσω κι εγώ να πορευτώ με κάτι. Να έχω, τέλος πάντων, κατοχυρωμένη τη θέση μου. Να αποκλείσω από τώρα το ενδεχόμενο να δώσω για τρίτη φορά. Αυτό απαιτεί καταβολή τιτανίας προσπάθειας και ψυχολογικής προετοιμασίας συνάμα. Ήδη δυσκολεύομαι ψυχολογικά με τη δεύτερη χρονιά. Πού λόγος για τρίτη. Το ερώτημά μου, λοιπόν, για να έρθω στο δια ταύτα είναι: πρέπει να πάρω κάποιο είδος αναβολής από το πανεπιστήμιο; Να τους ενημερώσω πως δεν θα πάω φέτος; Ή απλά δεν πατώ το πόδι μου εκεί κι ούτε γάτα ούτε ζημιά;
 

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Προτιμότερο θα ήταν να κάνεις αναστολή σπουδών για 2 εξάμηνα, ώστε να μην τρέχουν άδικα τα εξάμηνα. Οπότε, όταν και άμα αποφασίσεις να ξεκινήσεις με τις σπουδές σου στο εν λόγω τμήμα, θα ξεκινήσεις και επίσημα στο Α' εξάμηνο. Απευθύνσου στην γραμματεία του οικείου τμήματος σου για την αναστολή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top