Αμοιβαίες Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Magiaki

Νεοφερμένος

Η Magiaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ..
οσο για την αγγελια...εχω κανει τοιχοκολληση στο παντειο.
μακαρι να βρεθει κατι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iosif

Νεοφερμένος

Ο Iosif αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους
ενδιαφερομαι και εγω για αμοιβαια μετεγγραφη. εχω περασει στο τμημα διεθνων οικονομικων σχεσεων και αναπτυξης στην κομοτηνη και θα ηθελα να παρω μετεγγραφη για τμημα της αθηνας.. ειναι κατι τετοιο εφικτο γιατι τμημα με την ιδια ακριβως ονομασια δεν υπαρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους
ενδιαφερομαι και εγω για αμοιβαια μετεγγραφη. εχω περασει στο τμημα διεθνων οικονομικων σχεσεων και αναπτυξης στην κομοτηνη και θα ηθελα να παρω μετεγγραφη για τμημα της αθηνας.. ειναι κατι τετοιο εφικτο γιατι τμημα με την ιδια ακριβως ονομασια δεν υπαρχει...

Νομίζω ότι τα ακόλουθα τμήματα θεωρούνται ίδιου περιεχομένου σπουδών και επιτρέπονται οι μεταγγραφές από το ένα στο άλλο:

«Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών» του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, «Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών» του Παντείου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών και του Πανεπιστημίου Πειραιώς, «Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών και Πολιτικών Σπουδών» του Πανεπιστημίου Μακεδονίας Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών και «Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων και Ανάπτυξης» του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης.

Αλλά ρίξε τη ματιά σου κι εδώ
https://www.ypepth.gr/el_ec_category5757.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChazyChaz

Νεοφερμένος

Ο ChazyChaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εχω περασει κοινωνικη εργασια κρητης και θελω να παρω μεταγραφη στην αθηνα,που παροτι ειναι χειροτερη σχολη ειναι στην περιοχη οπου μεγαλωσα και εζησα!Λετε να βρω καποιον για ανταλλαγη?
-----------------------------------------
α και κατι ακομα..ξερεται απο ποτε μεχρι ποτε μπουμε να υποβαλουμε μεταγραφη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iosif

Νεοφερμένος

Ο Iosif αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
οι μεταγραφες ξεκινουν απο 1η μεχρι 15 νοεμβριου. αν εχεις περασει σε τμημα που ξεκιναει τον φεβρουαριο πρεπει να γραφτεις τωρα,αλλιως δεν θα εχεις δικαιωμα μεταγραφης για το χειμερινο εξαμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChazyChaz

Νεοφερμένος

Ο ChazyChaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εχω ηδη γραφτει..απλως ευελπιστω να βρω καποιον για ανταλλαγη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους

γνωριζει καποιος ωστε να απαντησει υπευθυνα τι συμβαινει με αυτο το θεματακι;

Απ οσο ξερω, επειτα απο συμφωνια μεταξυ δυο φοιτητων που σπουδαζουν σε σχολη με ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΝΟΜΑ, ο ενας πχ Αθηνα και ο αλλος Θεσσαλονικη,μπορει να γινει ανταλλαγη και να αλλαξουν μεταξυ τους ιδρυματα (ο πρωτος να παει Θεσσαλονικη και ο δευτερος Αθηνα).

Αυτα που δεν γνωριζω ειναι τα εξης:
α) Ισχυει για ολα τα ιδρυματα? Ακομα και στα ΤΕΙ? Σχεδον σε ολες τις σχολες,αλλα μαθηματα εχει η μια σχολη και αλλα η αλλη ανα εξαμηνο.

β) Αν η ανταλλαγη γινει πχ. το δευτερο ετος,ο φοιτητης που εχει παει στο τμημα με ανταλλαγη,θα παρακολουθει τα μαθηματα του δευτερου ετους,ή θα εχει κατωχυρωμενα μονο τα μαθηματα τα οποια εχει περασει στο αλλο εκπαιδευτικο ιδρυμα;
Ειναι λιγο συνθετο αυτο οποτε θα γινω λιγο πιο επεξηγηματικος.
Ας υποθεσουμε οτι ο Αθηναιος ειναι σε σχολη πληροφορικης και στο πρωτο εξαμηνο εχει τα εξης μαθηματα:
Εισαγωγη στην Πληροφορικη
Μαθηματικα 1
Γραμμικη Αλγεβρα
Προγραμματισμο Υπολογιστων
Αλγοριθμικη
Εφαρμοσμενη Φυσικη

ο Θεσσαλονικιος εχει:
Εισαγωγη στην Πληροφορικη
Προγραμματισμος Υπολογιστων 1
Ψηφιακα Συστηματα
Μαθηματικη Αναλυση
Δεξιοτητες Επικοινωνιας

Οπως βλεπετε,μερικα ειναι ασχετα μεταξυ τους μαθηματα ΠΑΡΟΛΟ που και των 2 η σχολη ειναι ΤΕΙ Πληροφορικης Αθηνας/Θεσσαλονικης

Οταν λοιπον κανουν την ανταλλαγη,εστω μετα το πρωτο εξαμηνο,τα μαθηματα που θα εχει κανει ο ενας με τον αλλον θα εχουν ΜΟΝΟ ενα ισως και δυο κοινα μαθηματα.Το νεο ιδρυμα του καθενος μετα την ανταλλαγη,θα κανει δεχτο το πρωτο εξαμηνο και ο φοιτητης θα συνεχισει την φοιτηση του απο το δευτερο εξαμηνο ή θα κανει δεκτα μονο τα μαθηματα "Εισαγωγη στην Πληροφορικη" (ισως και "Προγραμματισμος Υπολογιστων");

Αν ομως ισχυει το πρωτο σεναριο,τοτε ενα μαθημα που μπορει να υπαρχει σε διαφορετικο εξαμηνο στην μια σχολη απο την αλλη και ο φοιτητης το εχει περασει,θα γινει δεκτο πως ο φοιτητης το εχει περασει ή θα το ξαναδωσει επειδη θα ειναι στο μαθημα του εξαμηνου;

γ)Οταν βγουν οι βασεις τον Αυγουστο και δω οτι για παραδειγμα περασα Θεσσαλονικη,μπορω να ψαξω για ανταλλαγη και σε περιπτωση που βρω καποιον απο Αθηνα που θελει να παει Θεσσαλονικη,να κανω την ανταλλαγη πριν αρχισει το φοιτητικο ετος ετσι ωστε με το που ξεκινησει,να ειμαι φοιτητης στην Αθηνα ή πρεπει να περιμενω να περασει το εξαμηνο;


Ξερω οτι σας κουρασα και ζητω συγγνωμη
Οποιος ειναι σιγουρος για τα λεγομενα του,παρακαλω να απαντησει :)

σας ευχαριστω
αμοιβαίες ανταλλαγές έχουν καταργηθεί !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matina 18

Νεοφερμένος

Η ματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αμοιβαίες μεταγραφές γίνονταν παλιά, νομίζω πως πλέον έχει καταργηθεί.
Μάλιστα πολλές μεταγραφές πουλιόντουσαν για μεγάλα ποσά έχω ακούσει.
Βέβαια δε παίρνω και όρκο για όσα λέω, μη σε πάρω στο λαιμό μου. Αλλά αν γινόταν ακόμα κάπου θα το χα ακούσει πιστεύω..
και εγω το εχω ακουσει αυτο..μαλιστα σε μια καθηγητρια μου που ειχε περασει αθηνα ενας αθηναιος που ειχε περασει θεσ/νικη της εδινε 1 εκ δραχμες (το 1979) και μια γκαρσονιερα για να γινει η μεταγραφη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia1234

Νεοφερμένος

Η anastasia1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα..δεν ξερω αν ισχυουν η οχι αλλα αν καποιος θελει ανταλλαγη στο τμημα δομικω εργων ασ μ στλ!!ειμαι σερρες κ θελω να ερθω αθηνα!nasa_eleoss@windowslive.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣοφίαΜαρίνα

Νεοφερμένος

Η ΣοφίαΜαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά γεια σας! Με λένε Σοφία, σπουδάζω Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων στην ΑΣΟΕΕ (Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθήνας)και είμαι στο 2ο έτος. Αν υπάρχει κανείς από το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας στην Θεσσαλονίκη του αντίστοιχου τμήματος που ενδιαφέρεται για αμοιβαία ανταλλαγή σας παρακαλώ να με ενημερώσει sofio6mix@hotmail.com Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KONNOS

Νεοφερμένος

Ο KONNOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Αν καποιος Πολιτικος μηχανικος απο αθηνα θελει να παει Πατρα με αμοιβαια ανταλλαγη ας μου στειλει ενα μηνυματακι..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ybonni

Νεοφερμένος

Η ybonni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αμοιβαίες μετεγγραφές έχουν πλέον τελειώσει. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Το ίδιο και οι μετεγγραφές του εξωτερικού. Από το ακαδημαικό έτος 2004-05. Αυτά με απόλυτη βεβαιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpi44437

Νεοφερμένος

Η elpi44437 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα σας! δε γνωριζω τι ισχυει τελικα με τις αμοιβαιες ανταλλαγες..ομως,ειμαι φοιτητρια στο τει καρδιτσας στο τμημα τεχνολογιας τροφιμων (τελειωνω το β΄ εξαμ)και θελω να παω στο αντιστοιχο τμημα στην αθηνα επειγοντως!οποιος θελει να ανταλλαξει μαζι μου η γνωριζει καποιον που να θελει παρακαλω ασ επικοινωνησει μαζι μου στο umit-gr@hotmail.com
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν γινονται ανταλλαγες πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ybonni

Νεοφερμένος

Η ybonni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
καλησπερα σας! δε γνωριζω τι ισχυει τελικα με τις αμοιβαιες ανταλλαγες..ομως,ειμαι φοιτητρια στο τει καρδιτσας στο τμημα τεχνολογιας τροφιμων (τελειωνω το β΄ εξαμ)και θελω να παω στο αντιστοιχο τμημα στην αθηνα επειγοντως!οποιος θελει να ανταλλαξει μαζι μου η γνωριζει καποιον που να θελει παρακαλω ασ επικοινωνησει μαζι μου στο umit-gr@hotmail.com
ευχαριστω

Όπως είπαμε πολλάκις σε αυτή τη στήλη, αμοιβαίες μετεγγραφές έχουν τελειώσει, δεν γίνονται πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ριρή

Νεοφερμένος

Η Ριρή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Hi παιδία είμαι καινούργια στο site.........................Θέλω απλά και ευελπιστω να γίνονται αμοιβαίες ανταλλαγές.......................Εχω περάσει Κοινωνικής Εργασίας Πάτρα έχω πέράσει όλα τα μαθήματα Α΄Εξαμήνου και θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος που θα ήθελε ανταλλαγή από Αθήνα να έρθει Πάτρα Στην αρχή του Γ' Εξαμήνου.... θα το εκτιμούσα πολύ..........Σας ρωτώ από τώρα για να υπάρχει χρόνος να το σκεφτείτε............Απλα πέθανε ο πατέρας μου και πρέπει να βρίσκομαι Αθήνα είναι πολύ σημάντικό για μένα.................Οποιος ενδιαφέρεται ακόμα και αν έχετε κάποιον φίλο-φίλη.........ρωτήστε τον................Ευχαριστω πολύ.................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Hi παιδία είμαι καινούργια στο site.........................Θέλω απλά και ευελπιστω να γίνονται αμοιβαίες ανταλλαγές.......................Εχω περάσει Κοινωνικής Εργασίας Πάτρα έχω πέράσει όλα τα μαθήματα Α΄Εξαμήνου και θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος που θα ήθελε ανταλλαγή από Αθήνα να έρθει Πάτρα Στην αρχή του Γ' Εξαμήνου.... θα το εκτιμούσα πολύ..........Σας ρωτώ από τώρα για να υπάρχει χρόνος να το σκεφτείτε............Απλα πέθανε ο πατέρας μου και πρέπει να βρίσκομαι Αθήνα είναι πολύ σημάντικό για μένα.................Οποιος ενδιαφέρεται ακόμα και αν έχετε κάποιον φίλο-φίλη.........ρωτήστε τον................Ευχαριστω πολύ.................
Καταρχας συλλυπητηρια:(... Αφου πεθανε ομως ο πατερας σου, μπορεις να παρεις ετσι κι αλλιως μετεγγραφη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Πράγματι Ριρή, δικαιούσαι μετεγγραφή χωρίς ποσοτικό περιορισμό, εάν ο μέσος όρος του οικογενειακού εισοδήματός σας τα τρία τελευταία έτη (από την αίτηση μετεγγραφής) είναι κάτω των 35.000?. Σε αυτό δεν συμπεριλαμβάνεται το εισόδημα που είχε ο πατέρας σου σε αυτά τα χρόνια.
Επίσης κάτι ακούγεται τελευταία για αύξηση αυτού του ορίου των 35.000? από του χρόνου.
Οι αιτήσεις μετεγγραφών γίνονται 1-15 Νοεμβρίου κάθε έτους.

https://www.ypepth.gr/el_ec_page791.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ριρή

Νεοφερμένος

Η Ριρή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Guys..................ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε στο μηνυμά μου.......Δεν εχω καταλάβει όμως ακριβως τι παίζει.....Εκτός ότι είμαι πολύτεκνο παιδι και λόγω θανόντος πατρός δηλαδη μπορω να κάνω μεταγγραφη έτσι και αλλιώς αν θέλω στο Γ΄ Εξαμήνο από Πάτρα-Αθήνα;;;;Χωρίς να χρειαζεται να βρω φοιτητη για ανταλλαγή;;;;;;:hmm::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Guys..................ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε στο μηνυμά μου.......Δεν εχω καταλάβει όμως ακριβως τι παίζει.....Εκτός ότι είμαι πολύτεκνο παιδι και λόγω θανόντος πατρός δηλαδη μπορω να κάνω μεταγγραφη έτσι και αλλιώς αν θέλω στο Γ΄ Εξαμήνο από Πάτρα-Αθήνα;;;;Χωρίς να χρειαζεται να βρω φοιτητη για ανταλλαγή;;;;;;:hmm::/:
Πολύτεκνη οικογένεια; Δεν εννοείς τρίτεκνη έτσι;
Παιδιά από πολύτεκνες οικογένειες παίρνουν μετεγγραφή για τα εξάμηνα α,β,γ,δ και χωρίς κανένα οικονομικό κριτήριο.

Φυσικά δε χρειάζεται να βρεις άλλον φοιτητή για ανταλλαγή.
Γιατί δεν πήρες μετεγγραφή λόγω πολύτεκνης οικογένειας από την αρχή; Δεν ήθελες ή δεν ήξερες ότι δικαιούσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top