Αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Η Ελληνική σημαία είναι το Εθνικό μας σύμβολο.Εχει ποτιστεί με αίμα και αγώνες που το πιθανότερο είναι πως ένας αλλοδαπός δεν κατανοεί.Δεν είναι ρατσιστικό απλά είναι η αλήθεια.Υπάρχουν αρκετοί άλλοι τρόποι επιβράβευσης ενός καλού μαθητή που δεν είναι Ελληνας.Είναι θέμα συμβολισμού.

Ναι, για την παρτη σου παλεψαν εκεινοι οι Ελληνες στο μακρινο παρελθον. Και εσυ εχεις στο DNA σου τις πληοροφοριες για αυτους τους αγωνες καθως και το ενστικτο να τους τιμας.

Keep it that way.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Οποιοσδήποτε νιώθει Έλληνας και αγαπά την Ελλάδα αξίζει να σηκώσει τη σημαία κατά τη γνώμη μου, και σαν τι που είναι Αλβανός? Τιμή του και καμάρι του. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariaretrela

Νεοφερμένος

Η mariaretrela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Φυσικά και είναι σωστό!Δεν καταλαβαίνω καν γιάτι έχει δημιουργηθεί τέτοιο θέμα στην ευρύτερη κοινωνία!Προσωπικά είμαι καλή μαθήτρια και πολυ κοντά στη σημαία!Δεν ''κινδυνεύω'' να την χάσω από κάποια ή καποιον αλλοδαπό μαθητή,αλλά κι αυτό να γινόταν είμαι σίγουρη πως δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.Μαλίστα θα ήμουν πιο χαρούμενη να την έχανα απο κάποιο αλλοδαπό παιδί που παίρνει τους βαθμούς με την αξία του(αφού όπως και να το κάνουμε τα παιδιά από ξένες χώρες αντιμετωπίζονται αλλιώς τόσο από τους συμμαθητές τους όσο κι από τους καθηγητές τους) παρά από κάποιο ελληνόπουλο που παίρνει που παίρνει χαριστικούς βαθμους.Για ν' ανακαιφαλαιώσω,προσωπικά βρίσκω το γεγονός κάποιος αλλοδαπός μαθητης να κραταεί τη σημαία τόσο φυσιολογικό όσο φυσιολόγικο βρίσκω το γεγονός να κρατάει τη σημαία ένα ελληνόπουλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Φυσικά. Μα την σημαία την σηκώνεις όχι επειδή σε επιβραβεύουν επειδή είσαι Έλληνας αλλά για τους βαθμούς (καλά, αυτό είναι άλλη ιστορία βέβαια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikstifler

Νεοφερμένος

Ο nikstifler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Βασικά εμείς οι έλληνες θα πρέπει να ντρεπόμαστε που αντί να μαχώμαστε να γίνουμε καλύτεροι αφήνουμε τους αλλόδαπούς να είναι ένα βήμα μπροστά απο έμας...είμαι κατά της έπαρσης της σημαίας απο αλλόδαπο ΝΑΙ... πείτε με ρατσιστή αλλά πιστέυω ότι σαν λαός είμαστε καλύτεροι απο όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
πιστέυω ότι σαν λαός είμαστε καλύτεροι απο όλους...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Βασικά εμείς οι έλληνες θα πρέπει να ντρεπόμαστε που αντί να μαχώμαστε να γίνουμε καλύτεροι αφήνουμε τους αλλόδαπούς να είναι ένα βήμα μπροστά απο έμας...είμαι κατά της έπαρσης της σημαίας απο αλλόδαπο ΝΑΙ... πείτε με ρατσιστή αλλά πιστέυω ότι σαν λαός είμαστε καλύτεροι απο όλους...

Αμα ημασταν καλυτεροι,θα ειχαμε και καλυτερους μαθητες,και δεν θα ηταν αυτοι αριστουχοι

:teasing::teasing::teasing::teasing::teasing::teasing::teasing::teasing::teasing::teasing::teasing::teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
O λαος αυτος σε διαψευδει καθε μερα........:D
Πραγματικα συμφωνω στο να εκτιμουμε τη χωρα μας ( οχι το κρατος , το λαο μας ) , αλλα εσυ man εισαι στο αλλο ακρο.....Σαφως και δεν πρεπει να ψαχνουμε την παραμικρη αφορμη για να "μειωνουμε" τη χωρα μας , οπως γινεται συνηθως τωρα , αλλα μην παμε και στο αλλο ακρο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εγω ειμαι ΈΛΙΝ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις are you fucking kidding me?


are you insane? Να πάνε στη χώρα τους να παρουνε τη σημαία αντε γιατί πολύ αέρα τους δώσαμε,δωσε θάρρος στο χωριατη να σε ανέβει στο κρεβατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις are you fucking kidding me?


are you insane? Να πάνε στη χώρα τους να παρουνε τη σημαία αντε γιατί πολύ αέρα τους δώσαμε,δωσε θάρρος στο χωριατη να σε ανέβει στο κρεβατι

Δεν τους χαρίζουν τη θέση του σημαιοφόρου,ΤΗΝ ΚΕΡΔΊΖΟΥΝ, με διάβασμα,καλή αγωγή κλπ ...
Ούτε εγώ είμαι υπέρ, νομίζω ότι πρέπει να βγουν έναν άλλον τρόπο να επιβραβεύουν ΚΑΙ αυτά τα παιδιά για το κόπο που κάνουν!! ...


Εσένα δεν σε ανησυχεί που ένα παιδί από την Ρωσσία/Βουλγαρία/Γεωργία σε ελληνικό σχολείο, τρώει λάχανο όλα τα Ελληνάκια του σχολείου? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αν σήμερα έγραφε κάποιος αυτά που είχα γράψει εγώ πριν τέσσερα+ χρόνια σε αυτό το θέμα, θα τον έλεγα εθνικιστικό κάθαρμα! :P Πολλές φορές φοβάμαι τον εαυτό μου όταν διαβάζω παλιά μου μηνύματα, αλλά χαίρομαι ταυτόχρονα που το Πανεπιστήμιο ως ένας χώρος ασύλου ανταλλαγής απόψεων λειτούργησε ώστε να σκέφτομαι πλέον καθαρότερα.
Οπότε ακυρώνοντας όλα τα προηγούμενα μηνύματά μου σε αυτό το θέμα, καταθέτω ξανά την άποψή μου.

Μου είναι δύσκολο να πιστέψω πως ένας αλλοδαπός μαθητής αγάπησε τόσο πολύ το έθνος της χώρας που διαμένει ώστε να απορρίπτει το δικό του έθνος και να σηκώνει ξένη σημαία. Όχι ότι θα ήταν αδύνατο, αλλά αμφιβάλλω στο κατά πόσον είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.
Πώς μπορεί, δηλαδή, ένας μαθητής αλβανικής καταγωγής, με γονείς μετανάστες πρώτης γενιάς, να παρελαύνει την 28/10 όταν η Ελλάδα και η Αλβανία ήταν τότε εθνικά εχθρικές χώρες; Δεν ξέρω, μου φαίνεται πολύ επιφανειακό αυτό και όπως κάθε τι επιφανειακό, το απεχθάνομαι.

Τονίζω ιδιαίτερα το «έθνος» στο παραπάνω, γιατί ουσιαστικά πιστεύω ότι είναι άλλο το έθνος και άλλο ο λαός, παρόλο που στις δύο πανελλαδικές εθνικές παρελάσεις που έχουμε σε ισχύ δεν είναι κατ' ουσίαν εθνικές, αλλά υπό μία έννοια λαϊκές: το '21 απελευθερώθηκε ο λαός από έναν πολύ επαχθή ζυγό και το '40 το θεωρώ ως (εν μέρει) νίκη κατά του φασισμού.
Η έννοια «λαός» είναι πάνω από το «έθνος» και οι λαοί θεωρώ ότι ενώνονται περισσότερο λόγω της κοινής τους τάξης, παρά του κοινού έθνους. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, θα έπρεπε η τάξη να μας ενώνει περισσότερο από το έθνος, αλλά αυτό δε συμβαίνει και όσο δε συμβαίνει, δυστυχώς κάποιες φορές η λαϊκή νίκη είναι η εθνική νίκη.

Τέλος πάντων. Να μη μακρυγορήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν σήμερα έγραφε κάποιος αυτά που είχα γράψει εγώ πριν τέσσερα+ χρόνια σε αυτό το θέμα

Πως σε αλλάζει η προπαγάνδα της ΚΝΕ ε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις are you fucking kidding me?


are you insane? Να πάνε στη χώρα τους να παρουνε τη σημαία αντε γιατί πολύ αέρα τους δώσαμε,δωσε θάρρος στο χωριατη να σε ανέβει στο κρεβατι

Εφαγε η δεν εφαγε λαχανο τα ψωνισμενα αγραμματα ελληνακια? :redface: :teasing:

Τα εφαγε,και πηρε την σημαια με την αξια του.Απο εκει και περα,οποιος θελει να κλαψει επειδη δεν μπορει να γινει σημαιοφορος,στην γωνια.:teasing::teasing::teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Πως σε αλλάζει η προπαγάνδα της ΚΝΕ ε? :P
Πάντα ήμουν πολιτικά υπέρ ενός κράτους δικαίου και πρόνοιας που θα παρέχει δωρεάν ή/και κατ' αποκλειστικότητα βασικές υπηρεσίες όπως Υγεία, Παιδεία, ηλεκτρικό, νερό, επικοινωνίες κ.α. προς όλους τους πολίτες. Ο πυρήνας της πολιτικής μου ιδεολογίας δεν άλλαξε. Αυτό που άλλαξε είναι ότι πλέον αυτά τα διεκδικώ ριζοσπαστικά, γιατί έχω αντιληφθεί μελετώντας ιστορία και πολιτική, ότι δεν υπάρχει άλλη λύση.
Σε αυτή την αλλαγή, λοιπόν, να είσαι σίγουρος ότι μεγαλύτερο ρόλο έπαιξαν άλλα κόμματα, κεντρώα, δεξιά και αριστερά, κοινοβουλευτικά και μη, κυβερνητικά και μη και η κριτική σκέψη απέναντί τους στην οποία με βοήθησε η ευρύτερη Παιδεία που έλαβα από βιβλία, το Πανεπιστήμιο και αλλού, παρά το ΚΚΕ με το οποίο ήμουν μάλιστα και πολύ προκατειλημμένος εναντίον του (και με τον κομμουνισμό γενικότερα).
Η τριβή με αυτό ήταν αποτέλεσμα απλής λογικής από ένα σημείο και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Χερσόνησος: Γονείς ζήτησαν ακύρωση της παρέλασης επειδή η σημαιοφόρος είναι αλβανικής καταγωγής

Ακόμη και την ακύρωση της συμμετοχής του σχολείου στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου ζήτησαν γονείς μαθητών του Λυκείου της Χερσονήσου όταν έμαθαν ότι τη σημαία θα κρατήσει αριστούχος μαθήτρια της Γ΄Λυκείου, με καταγωγή από την Αλβανία! Οι αντιδράσεις μάλιστα ήταν τέτοιες και από συμμαθητές της κοπέλας, ώστε η ίδια, για να διευκολύνει τα πράγματα, ζήτησε, με τη σειρά της, να μην είναι εκείνη η σημαιοφόρος… Τα πράγματα τώρα φαίνεται να εξομαλύνονται μετά τις παρεμβάσεις της διεύθυνσης και του συλλόγου των διδασκόντων του σχολείου, όμως οι οριστικές αποφάσεις για το αν το σχολείο τελικά θα συμμετάσχει στην παρέλαση, θα ληφθούν αύριο.

Το θέμα τέθηκε πριν μερικές μέρες όταν ανακοινώθηκε ότι η αριστούχος, που έχει αλβανική καταγωγή αλλά ελληνική υπηκοότητα, θα είναι η σημαιοφόρος ως καλύτερη μαθήτρια του σχολείου. Οι πρώτες αντιδράσεις ήλθαν από μια ομάδα 4-5 μαθητών, που «δεν ήθελαν με τίποτε να σηκώσει τη σημαία Αλβανίδα»… Ακολούθησαν αντιδράσεις γονέων και το θέμα τέθηκε σε συνεδρίαση του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, που δεν μπόρεσε να καταλήξει σε ενιαία θέση. Η μια άποψη ήταν να τηρηθεί κανονικά η απόφαση, καθώς ο αριστούχος μαθητής είναι τιμητικά ο σημαιοφόρος, και η άλλη ότι δεν επιτρέπεται μη Έλληνας να σηκώσει τη σημαία…
Η διεύθυνση του σχολείου και ο σύλλογος διδασκόντων επέμειναν, ορθά, στην επιλογή της κοπέλας ως σημαιοφόρου και τότε απειλήθηκε ακόμη και η ματαίωση της παρέλασης από μερίδα γονέων. Το θέμα έφτασε στη διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που ζήτησε να υπάρξει σεβασμός και στους κανόνες που γίνεται η επιλογή, αλλά και στην ίδια τη μαθήτρια.

Η τελευταία, μετά από μια συνάντηση με το συμβούλιο των μαθητών του σχολείου, ενημέρωσε τη διεύθυνση ότι δεν θα ήθελε να είναι η σημαιοφόρος, αλλά, η διεύθυνση επέμεινε στην επιλογή της.

Μετά από τις συζητήσεις που έκαναν διεύθυνση και διδάσκοντες φαίνεται ότι τα πράγματα εξομαλύνονται, αλλά, όπως προαναφέρθηκε, οι οριστικές αποφάσεις θα ληφθούν αύριο.
Πηγή: candianews
https://www.star.gr/Pages/Ellada_Kos...peidi_i_simaioforos_einai_alvanikis_katagogis
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Χερσόνησος: Γονείς ζήτησαν ακύρωση της παρέλασης επειδή η σημαιοφόρος είναι αλβανικής καταγωγής

Ακόμη και την ακύρωση της συμμετοχής του σχολείου στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου ζήτησαν γονείς μαθητών του Λυκείου της Χερσονήσου όταν έμαθαν ότι τη σημαία θα κρατήσει αριστούχος μαθήτρια της Γ΄Λυκείου, με καταγωγή από την Αλβανία! Οι αντιδράσεις μάλιστα ήταν τέτοιες και από συμμαθητές της κοπέλας, ώστε η ίδια, για να διευκολύνει τα πράγματα, ζήτησε, με τη σειρά της, να μην είναι εκείνη η σημαιοφόρος… Τα πράγματα τώρα φαίνεται να εξομαλύνονται μετά τις παρεμβάσεις της διεύθυνσης και του συλλόγου των διδασκόντων του σχολείου, όμως οι οριστικές αποφάσεις για το αν το σχολείο τελικά θα συμμετάσχει στην παρέλαση, θα ληφθούν αύριο.

Το θέμα τέθηκε πριν μερικές μέρες όταν ανακοινώθηκε ότι η αριστούχος, που έχει αλβανική καταγωγή αλλά ελληνική υπηκοότητα, θα είναι η σημαιοφόρος ως καλύτερη μαθήτρια του σχολείου. Οι πρώτες αντιδράσεις ήλθαν από μια ομάδα 4-5 μαθητών, που «δεν ήθελαν με τίποτε να σηκώσει τη σημαία Αλβανίδα»… Ακολούθησαν αντιδράσεις γονέων και το θέμα τέθηκε σε συνεδρίαση του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, που δεν μπόρεσε να καταλήξει σε ενιαία θέση. Η μια άποψη ήταν να τηρηθεί κανονικά η απόφαση, καθώς ο αριστούχος μαθητής είναι τιμητικά ο σημαιοφόρος, και η άλλη ότι δεν επιτρέπεται μη Έλληνας να σηκώσει τη σημαία…
Η διεύθυνση του σχολείου και ο σύλλογος διδασκόντων επέμειναν, ορθά, στην επιλογή της κοπέλας ως σημαιοφόρου και τότε απειλήθηκε ακόμη και η ματαίωση της παρέλασης από μερίδα γονέων. Το θέμα έφτασε στη διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που ζήτησε να υπάρξει σεβασμός και στους κανόνες που γίνεται η επιλογή, αλλά και στην ίδια τη μαθήτρια.

Η τελευταία, μετά από μια συνάντηση με το συμβούλιο των μαθητών του σχολείου, ενημέρωσε τη διεύθυνση ότι δεν θα ήθελε να είναι η σημαιοφόρος, αλλά, η διεύθυνση επέμεινε στην επιλογή της.

Μετά από τις συζητήσεις που έκαναν διεύθυνση και διδάσκοντες φαίνεται ότι τα πράγματα εξομαλύνονται, αλλά, όπως προαναφέρθηκε, οι οριστικές αποφάσεις θα ληφθούν αύριο.
Πηγή: candianews
https://www.star.gr/Pages/Ellada_Kos...peidi_i_simaioforos_einai_alvanikis_katagogis

Καλά εκαναν .Η Παρέλαση είναι ενα είδος τιμής σε αυτούς που έδωσαν την ζωή τους για εμάς,όχι απλά ένα αριστείο στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spitogata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Καλά εκαναν .Η Παρέλαση είναι ενα είδος τιμής σε αυτούς που έδωσαν την ζωή τους για εμάς,όχι απλά ένα αριστείο στο σχολείο.

Δεν νομίζω να έλεγες το ίδιο ή ακόμα και να έμπαινες στον κόπο να σχολίαζες το ποστ αν το θέμα είχε να κάνει με Έλληνα σημαιοφόρο.

Πάντως,αν κοιτάξω την άποψή σου ''σφαιρικά'',και όχι όπως εσύ το θέτεις,συμφωνώ στο γεγονός ότι δεν πρέπει η σημαία να καταλήγει σαν ένα τρόπαιο για καλούς βαθμούς.Θεωρώ ότι το δικαίωμα του σημαιοφόρου το έχουν όλα τα παιδιά στο σχολείο,ανεξαιρέτως βαθμολογίας.Δεν νομίζω ότι οι καλύτεροι βαθμοί μπορούν να σε κάνουν να νιώθεις υπερήφανος για την πατρίδα σου,αυτό είναι καθαρά στο άτομο και με τι αξίες έχει μεγαλώσει.

Βέβαια,το όλο θέμα δεν είναι κάτι άλλο παρά μια ακόμα ''σαπίλα'' της Ελληνικής παιδείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά ποιο το πρόβλημα με το να σηκώνει στην παρέλαση τη σημαία ένας μαθητής διαφορετικής εθνικότητας; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς πάντως για μένα είναι κάτι τελείως ασήμαντο....Λες και αν γίνει πόλεμος έχει σημασία αν κράταγες την σημαία για να προστατεύσεις την χώρα σου(έτσι το συνδέω το μυαλό μου μιας και είναι εθνική επέτειος και σχετίζεται με πόλεμο).Αηδίες..Απλά την σηκώνει ο καλύτερος μαθητής.Αν είναι αλλοδαπός πού είναι το πρόβλημα;Λες και η σημαία είναι κάποιος δείκτης αγάπης προς την πατρίδα κάνετε.Ένας θεσμός είναι που και αυτός μαζί με πολλούς άλλους έχει χάσει την αξία του οπότε μην σκάτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top