Αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Νόμιζα ότι Έλληνας καλείται όποιος μετέχει της ελληνικής παιδείας, αυτός ο αρχαίος που το πε, μάλλον, θα έκανε λάθος. Κατά σύμπτωση, με κάτι τέτοια κάποτε οι Έλληνες κατάφεραν να ελέγχουν, με τρόπο pax romana, τη Μεσόγειο. Όταν αποκλείεις με τέτοιο τρόπο 6δις-10εκ. ανθρώπους να είναι "Έλληνες", ως έθνος μια ζωή στην παρακμή θα είσαι.
Δεν ξέρω γιατι επεκτεινεις την άποψή σου στους άλλους, δηλαδή επειδή δεν θα ήθελες εσυ με την καμία, σημαίνει ότι δεν θα ήθελαν και άλλοι;



Σαφέστατα. Με τη δική του σημαία μαζί, γιατί εκεί φίλε μου μπορείς, αν το ζητήσεις, να κάνεις παρέλαση την 25η Μαρτίου. Για ρίξε μια ματιά...

https://www.youtube.com/watch?v=0AEBAFeWOio

Εδώ τολμάς να επιτρέψεις στον Αλβανό να κάνει παρέλαση τη μέρα της ανεξαρτησίας του με τη σημαία του και τη δική σου δίπλα; Και σου μιλάω για τον Αλβανό που έχει αποδείξει πόσο εύκολα προσαρμόζεται και ειναι εδώ πέρα 30 χρόνια, δεν τολμώ να αναφέρω Πακιστανούς, Ιρακινούς και τέτοια...Και μετά ρωτάτε γιατί οι Αμερικανοι είναι παντοκράτορες...Αν γνωρίζατε λίγη ιστορία θα ξέρατε οτι κάθε υπερδύναμη δημιουργείται σε συνάρτηση με το πόσο δεκτική είναι στη μετανάστευση και την κοινωνική ένταξη. Μπορείτε να δείτε όσα παραδείγματα θέλετε. Όσο πιο exclusive το παίζει μια εθνοτική κοινότητα, τόσο λιγότερη επιρροή έχει στον κόσμο...

Επιτέλους, κάποιος με πραγματική κριτική σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Νόμιζα ότι Έλληνας καλείται όποιος μετέχει της ελληνικής παιδείας, αυτός ο αρχαίος που το πε, μάλλον, θα έκανε λάθος. Κατά σύμπτωση, με κάτι τέτοια κάποτε οι Έλληνες κατάφεραν να ελέγχουν, με τρόπο pax romana, τη Μεσόγειο. Όταν αποκλείεις με τέτοιο τρόπο 6δις-10εκ. ανθρώπους να είναι "Έλληνες", ως έθνος μια ζωή στην παρακμή θα είσαι.
Έχω διαφορετική άποψη.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί προσπαθείτε να μου την αλλάξετε.Πιστεύω πως η μετανάστευση δεν αλλοιώνει την εθνικότητα κάποιου ούτε μπορώ να αποκαλέσω κάποιον έλληνα επειδή έχει φάει στη μάπα το εκπαιδευτικό,γραφειοκρατικό,οικονομικό κλπ σύστημα όπως αναφέρθηκε παραπάνω.Ο έλληνας είναι έλληνας,ο αλβανός αλβανός,ο αμερικάνος αμερικάνος κλπ.Και προσωπικά το γεγονός ότι ένα παιδί μεταναστών γεννήθηκε στην Ελλάδα και οι γονείς του δεν φιλοτιμήθηκαν να του μάθουν από πού είναι η καταγωγή του και ποια είναι η μητρική του γλώσσα με αποτέλεσμα το παιδί να "αισθάνεται" έλληνας δεν με αφορά.
Δεν ξέρω γιατι επεκτεινεις την άποψή σου στους άλλους, δηλαδή επειδή δεν θα ήθελες εσυ με την καμία, σημαίνει ότι δεν θα ήθελαν και άλλοι;
Δεν προσπαθώ να μεταπείσω τους άλλους.Είπα ποια είναι η δική μου γνώμη.Αν διάβαζες λίγο πιο πάνω είπα
Εγώ προσωπικά είμαι κατά του να σηκώνει αλλοδαπός την ελληνική σημαία.Πιστεύω πως είναι σύμβολο του έθνους και ο αλλοδαπός δεν έχει κάποιο λόγο να την τιμήσει.Δεν έχει σημασία αν ο αλλοδαπός γεννήθηκε στην Ελλάδα και αισθάνεται Έλληνας ή αν έχει λίγα χρόνια που ήρθε στην Ελλάδα.Αν αυτός που θα βγάλει το μεγαλύτερο βαθμό είναι αλλοδαπός τότε υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι να τιμηθεί.Αν για παράδειγμα βάλω τον εαυτό μου στη θέση αυτών των παιδιών δεν θα ήθελα με τίποτα να σηκώσω τη σημαία ενός άλλου κράτους.Γιατί να το κάνω αυτό?Δεν είπε κανείς ότι είμαστε ρατσιστές ή ξενοφοβικοί αλλά κάποια πράγματα έτσι πρέπει να έχουν κατά τη γνώμη μου.Κάποιος άλλος μπορεί να πιστεύει κάτι άλλο.
Σαφέστατα. Με τη δική του σημαία μαζί, γιατί εκεί φίλε μου μπορείς, αν το ζητήσεις, να κάνεις παρέλαση την 25η Μαρτίου. Για ρίξε μια ματιά...

https://www.youtube.com/watch?v=0AEBAFeWOio
Όπως βλέπεις στο βίντεο το παιδί κρατάει την αμερικανική μαζί με την ελληνική σημαία.Δεν κρατάει μόνο την αμερικανική.
Εδώ τολμάς να επιτρέψεις στον Αλβανό να κάνει παρέλαση τη μέρα της ανεξαρτησίας του με τη σημαία του και τη δική σου δίπλα; Και σου μιλάω για τον Αλβανό που έχει αποδείξει πόσο εύκολα προσαρμόζεται και ειναι εδώ πέρα 30 χρόνια, δεν τολμώ να αναφέρω Πακιστανούς, Ιρακινούς και τέτοια...Και μετά ρωτάτε γιατί οι Αμερικανοι είναι παντοκράτορες...Αν γνωρίζατε λίγη ιστορία θα ξέρατε οτι κάθε υπερδύναμη δημιουργείται σε συνάρτηση με το πόσο δεκτική είναι στη μετανάστευση και την κοινωνική ένταξη. Μπορείτε να δείτε όσα παραδείγματα θέλετε. Όσο πιο exclusive το παίζει μια εθνοτική κοινότητα, τόσο λιγότερη επιρροή έχει στον κόσμο...
Καλά τώρα μη λέμε και ότι θέλουμε.Η ΗΠΑ είναι τεράστια χώρα και για ποια δεκτικότητα στη μετανάστευση μου μιλάς?Που για να πάρεις την ιδιότητα του μονίμου κατοίκου στις ΗΠΑ θέλει μια επένδυση τουλάχιστον $500,000 και ορισμένες άλλες προϋποθέσεις?Το έχω ψάξει αυτό και η ΗΠΑ είναι από τις δυσκολότερες χώρες για μετανάστευση,για να πάρεις πράσινη κάρτα θέλει τύχη μεγάλη.Επομένως όχι δεν θα έλεγα ότι η ΗΠΑ είναι δεκτικοί στους μετανάστες.

Και επιτέλους γιατί προσπαθείτε να μου αλλάξετε γνώμη.Είναι ένα θέμα στο οποίο ο καθένας μπορεί να έχει διαφορετική γνώμη.Εγώ είμαι κατά του να σηκώνει αλλοδαπός την ελληνική σημαία είτε αισθάνεται έλληνας είτε όχι.Εσύ έχεις διαφορετική γνώμη.Απλό.


Επιτέλους, κάποιος με πραγματική κριτική σκέψη.
Ναι όποιος έχει διαφορετική γνώμη με σένα σημαίνει ότι δεν έχει κριτική σκέψη?Ωραίος είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Ναι όποιος έχει διαφορετική γνώμη με σένα σημαίνει ότι δεν έχει κριτική σκέψη?Ωραίος είσαι.

Δεν εννοούσα εσένα με αυτό, αλλά όσους πέταγαν διάφορα μαργαριτάρια χωρίς να τα τεκμηριώνουν επαρκώς. Εσύ αιτιολόγησες τις απόψεις σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Δεν έχεις δίκιο γιατί με την λογική αυτή κι ένας άθεος δεν θα έπρεπε να απαντά στο θέμα Θρησκεία πχ. Εξάλλου, εκεί που έκανε επέμβαση αρχικά ήταν η καταγωγή, όχι η σημαία.

μπορεί να συζητά το θέμα θρησκεία γιατί είναι υπαρξιακό αλλά όχι και να συζητά πχ ποιός θα πρέπει να διαδεχτεί τον ταδε μητροπολίτη, η αν θα πρέπει να υπάρχει μαύρος παπάς στην ενορία γιατί αυτά τα ζητήματα είναι ενδοθρησκευτικά.
έτσι και η άρση της σημαίας, που δεν είναι εθνο-υπαρξιακό αλλά λαμβάνει ως δεδομένο ότι η σημαία όντως συμβολίζει κάτι, είναι δηλαδή αντικείμενο συζήτησης αυστηρά στους ανθρώπους που έχουν μια χ εθνική συνείδηση (ή στους αριστεριστές που θέλουν απλά να το παίξουν politically correct, άλλο θέμα όμως).
όταν ξεκινάς μια συζήτηση πρέπει να επαληθεύονται κάποιες βασικές συνθήκες. και όταν ξεκινάς να μιλήσεις για το ποιός πρέπει να σηκώνει τη σημαία, παίρνεις ως δεδομένο ότι οι συμμετέχοντες ΕΧΟΥΝ εθνική συνείδηση, αλλιώς γάμα τα, δε βγαίνεις πουθενά.
δε ξέρω αν με ακολουθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
μπορεί να συζητά το θέμα θρησκεία γιατί είναι υπαρξιακό αλλά όχι και να συζητά πχ ποιός θα πρέπει να διαδεχτεί τον ταδε μητροπολίτη, η αν θα πρέπει να υπάρχει μαύρος παπάς στην ενορία γιατί αυτά τα ζητήματα είναι ενδοθρησκευτικά.
έτσι και η άρση της σημαίας, που δεν είναι εθνο-υπαρξιακό αλλά λαμβάνει ως δεδομένο ότι η σημαία όντως συμβολίζει κάτι, είναι δηλαδή αντικείμενο συζήτησης αυστηρά στους ανθρώπους που έχουν μια χ εθνική συνείδηση (ή στους αριστεριστές που θέλουν απλά να το παίξουν politically correct, άλλο θέμα όμως).
όταν ξεκινάς μια συζήτηση πρέπει να επαληθεύονται κάποιες βασικές συνθήκες. και όταν ξεκινάς να μιλήσεις για το ποιός πρέπει να σηκώνει τη σημαία, παίρνεις ως δεδομένο ότι οι συμμετέχοντες ΕΧΟΥΝ εθνική συνείδηση, αλλιώς γάμα τα, δε βγαίνεις πουθενά.
δε ξέρω αν με ακολουθείς.

Μάλλον εσύ δεν μας ακολουθείς στο ότι αναφερόμαστε στην καταγωγή του ατόμου που θα την σηκώσει και γενικώς το όλο θεμα που δημιουργήθηκε και όχι στην σημαία σαν εθνικό σύμβολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
μπορεί να συζητά το θέμα θρησκεία γιατί είναι υπαρξιακό αλλά όχι και να συζητά πχ ποιός θα πρέπει να διαδεχτεί τον ταδε μητροπολίτη, η αν θα πρέπει να υπάρχει μαύρος παπάς στην ενορία γιατί αυτά τα ζητήματα είναι ενδοθρησκευτικά.
έτσι και η άρση της σημαίας, που δεν είναι εθνο-υπαρξιακό αλλά λαμβάνει ως δεδομένο ότι η σημαία όντως συμβολίζει κάτι, είναι δηλαδή αντικείμενο συζήτησης αυστηρά στους ανθρώπους που έχουν μια χ εθνική συνείδηση (ή στους αριστεριστές που θέλουν απλά να το παίξουν politically correct, άλλο θέμα όμως).
όταν ξεκινάς μια συζήτηση πρέπει να επαληθεύονται κάποιες βασικές συνθήκες. και όταν ξεκινάς να μιλήσεις για το ποιός πρέπει να σηκώνει τη σημαία, παίρνεις ως δεδομένο ότι οι συμμετέχοντες ΕΧΟΥΝ εθνική συνείδηση, αλλιώς γάμα τα, δε βγαίνεις πουθενά.
δε ξέρω αν με ακολουθείς.

....ελεύθερος είναι ο καθένας σκεπτόμενος άνθρωπος να εκφέρει άποψη και να συζητά για τα πάντα που τον περιβάλουν.....δεν το έπιασα αυτό το "πρέπει" ή "δεν πρέπει".....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δηλαδή η ελληνικότητα είναι κληρονομική; Γονίδιο είναι ή κουλτούρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έχω διαφορετική άποψη.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί προσπαθείτε να μου την αλλάξετε.Πιστεύω πως η μετανάστευση δεν αλλοιώνει την εθνικότητα κάποιου ούτε μπορώ να αποκαλέσω κάποιον έλληνα επειδή έχει φάει στη μάπα το εκπαιδευτικό,γραφειοκρατικό,οικονομικό κλπ σύστημα όπως αναφέρθηκε παραπάνω.Ο έλληνας είναι έλληνας,ο αλβανός αλβανός,ο αμερικάνος αμερικάνος κλπ.Και προσωπικά το γεγονός ότι ένα παιδί μεταναστών γεννήθηκε στην Ελλάδα και οι γονείς του δεν φιλοτιμήθηκαν να του μάθουν από πού είναι η καταγωγή του και ποια είναι η μητρική του γλώσσα με αποτέλεσμα το παιδί να "αισθάνεται" έλληνας δεν με αφορά.

Δεν προσπαθώ να μεταπείσω τους άλλους.Είπα ποια είναι η δική μου γνώμη.Αν διάβαζες λίγο πιο πάνω είπα

Όπως βλέπεις στο βίντεο το παιδί κρατάει την αμερικανική μαζί με την ελληνική σημαία.Δεν κρατάει μόνο την αμερικανική.

Καλά τώρα μη λέμε και ότι θέλουμε.Η ΗΠΑ είναι τεράστια χώρα και για ποια δεκτικότητα στη μετανάστευση μου μιλάς?Που για να πάρεις την ιδιότητα του μονίμου κατοίκου στις ΗΠΑ θέλει μια επένδυση τουλάχιστον $500,000 και ορισμένες άλλες προϋποθέσεις?Το έχω ψάξει αυτό και η ΗΠΑ είναι από τις δυσκολότερες χώρες για μετανάστευση,για να πάρεις πράσινη κάρτα θέλει τύχη μεγάλη.Επομένως όχι δεν θα έλεγα ότι η ΗΠΑ είναι δεκτικοί στους μετανάστες.

Και επιτέλους γιατί προσπαθείτε να μου αλλάξετε γνώμη.Είναι ένα θέμα στο οποίο ο καθένας μπορεί να έχει διαφορετική γνώμη.Εγώ είμαι κατά του να σηκώνει αλλοδαπός την ελληνική σημαία είτε αισθάνεται έλληνας είτε όχι.Εσύ έχεις διαφορετική γνώμη.Απλό.



Ναι όποιος έχει διαφορετική γνώμη με σένα σημαίνει ότι δεν έχει κριτική σκέψη?Ωραίος είσαι.


Aπό τότε που θα την πάρεις όμως δεν σου πρήζουνε τα @@. Εσύ γυρνάς και λες τέτοιες αηδίες, όμως, ακόμη και σε ανθρώπους που δεν εχουν φυγει ποτέ απο δω αγνοώντας προφανώς οτι κατά 80% κι ο δικός σου παππούς Αλβανός ήτανε πριν 200 χρονια. Στα 200 χρόνια, λοιπόν, αλλάζεις εθνικότητα και στα 30 όχι;
Το πρόβλημά σου, δυστυχώς, ειναι οτι μαζί με την αμερικάνικη κρατάει και την ελληνική, γιατί δε βλέπεις πέρα απ'τη μύτη σου, γιατί αρνείσαι να παραδεχτείς ότι ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ ΤΟΥΣ. Γι'αυτο και προτιμούν να κάνουν τη μέρα της δικής σου, ποιον...υποχθόνιο λόγο βρίσκεις στο να επιλέγει ένας άνθρωπος να συγκρουστεί για μια ακόμη εθιμοτυπική φορά με το κατεστημένο και τους ανώμαλους που το εκπροσωπούν κάθε 28η Οκτωβρίου στις εξέδρες των επισήμων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
....ελεύθερος είναι ο καθένας σκεπτόμενος άνθρωπος να εκφέρει άποψη και να συζητά για τα πάντα που τον περιβάλουν.....δεν το έπιασα αυτό το "πρέπει" ή "δεν πρέπει".....


φαντάσου έναν αναρχικό να μιλάει για τα εσωκομματικά της ΝΔ.
η έναν χρόνια χορτοφάγο για το αν το αρνί είναι καλύτερο στη γάστρα η στη σούβλα.
χαίρω πολύ δεν απαγορεύεται, ευχαριστώ για το update των τελευταίων 300 χρόνων αλλά το ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
φαντάσου έναν αναρχικό να μιλάει για τα εσωκομματικά της ΝΔ.
Aκουσα.............και δεν ντρομαξα :fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
φαντάσου έναν αναρχικό να μιλάει για τα εσωκομματικά της ΝΔ.
η έναν χρόνια χορτοφάγο για το αν το αρνί είναι καλύτερο στη γάστρα η στη σούβλα.
χαίρω πολύ δεν απαγορεύεται, ευχαριστώ για το update των τελευταίων 300 χρόνων αλλά το ξέρω.


αχχχ...μην το πιάσουμε ξανά το θεματάκι...
ο καθένας έχει δικαίωμα να μιλάει για ότι θέλει...και να στηρίζει τις απόψεις του όπου γουστάρει (πχ... να θεωρεί άδικη μια απόφαση της ΝΔ ή το αρνάκι πιο υγεινό στην σούβλα)

....και όχι γιατί απαγορεύετε....(αχχ...μωρέ καλά που μου το θύμησες) ....αλλά επειδή κάποιοι νομίζουν οτι οι ταμπέλες στους ανθρώπους περιορίζουν και την κριτική σκέψη...


update again
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
αχχχ...μην το πιάσουμε ξανά το θεματάκι...
ο καθένας έχει δικαίωμα να μιλάει για ότι θέλει...

έλα ρε σοβαρά; τι χάνω; μη μου πεις ότι έχασε και το στέμμα τα προνόμια του; πλάκα κάνεις; ανεξαρτητοποιήθηκαν οι 13 αποικίες; σώπα ρε. ε τους αλήτες... god save the queen ρε. καλά ρε, πόσο καιρό έχω να πάρω εφημερίδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
έλα ρε σοβαρά; τι χάνω; μη μου πεις ότι έχασε και το στέμμα τα προνόμια του; πλάκα κάνεις; ανεξαρτητοποιήθηκαν οι 13 αποικίες; σώπα ρε. ε τους αλήτες... god save the queen ρε. καλά ρε, πόσο καιρό έχω να πάρω εφημερίδα;

νταξ' μωρέ μη τρελαίνεσαι δεν είσαι ο μόνος, ρώτα με ότι θες να μάθεις...οκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Είναι ένα αρκετά αμφιλεγόμενο και χιλιοσυζητημένο θέμα..Παρ'όλα αυτά εγώ θέλω να ακούσω απόψεις. Πιστεύετε πως είναι σωστό όταν ένας μαθητής βγάλει τον υψηλότερο βαθμό του σχολείου του πρέπει να σηκώνει την σημαία ανεξαρτήτως της ιθαγένειας του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Δυστυχώς οι Έλληνες είμαστε αρκετά εως πολύ ρατσιστές(όχι πάντα χωρίς λόγο):/:
Δεν νομίζω να με πείραζε αν ήταν σημαιοφόρος κάποιος αλλοδαπός.Το παιδί προφανώς θα προσπαθούσε πολύ(αποτέλεσμα η υψηλή βαθμολογία του)άρα γιατί να μην σηκώσει την σημαία;Θα ήταν άδικο αν δεν τον επέλεγαν μόνο και μόνο λόγω της καταγωγής του.
Άλλο είναι αυτό που με προβληματίζει εμένα...Τι συναισθήματα θα προκαλεί σε αυτό το παιδί η ελληνική σημαία(και οι Έλληνες)!
Δηλαδή,θα νιώθει περήφανος,κατά κάποιο τρόπο και αυτός Έλληνας,θα αγαπά την Ελλάδα;Ή θα είναι απο τους τύπους που ποδοπατούν και καίνε την σημαία μας;;
Αν είναι απο την δεύτερη κατηγορία θα με πειράξει πάρα πολύ και θα εναντιωθώ:mad:.Αν είναι απο την πρώτη θα χαρώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ναι αλλά αυτό είναι το θέμα. Δεν μπορείς να ξέρεις αν ανήκει στην πρώτη ή στην δεύτερη κατηγορία που ανέφερες. Αλλά πολλοί αλλοδαποί είναι πιο Έλληνες από τους Έλληνες Έλληνες.. Αν όμως ένα παιδί αισθάνεται πραγματικά Έλληνας και θέλει να σηκώσει την Ελληνική σημαία...Γιατί όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Αν κάποιος μισεί την Ελλάδα,λογικά δεν θα δεχτεί να σηκώσει την σημαία(προσβόοοολα :P).
Αλλά αν το παιδί νιώθει Έλληνας ή έστω σέβεται κάποια πράγματα,είμαι υπέρ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Α πες τα... Είναι πάρα πολλά άτομα που γνωρίζω και είναι κάθετα κατά. Πιστεύω ότι ο τόσος ρατσισμός δεν είναι καλό πράγμα. Δημιουργούμε και κομπλεξ στα παιδιά χωρίς λόγο στην ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Συμφωνώ,συμφωνώ,συμφωνώ!
Η προκατάληψη είναι οτι χειρότερο,σε όλα τα θέματα.Καλοί και κακοί υπάρχουν σε όλους τους λαούς.Είναι άδικο να κρίνουμε μόνο απο την καταγωγή.Πολλές φορές αυτό οδηγεί και σε βίαιες συμπεριφορές μόνο και μόνο απο αντίδραση ή βάζει τα άτομα στο περιθώριο (=επιθετική συμπεριφορά κτλ)
Πρέπει μα βάζουμε τον εαυτό μας στη θέση του μετανάστη.''Θα μου άρεσε να ήμουν σε μια ξένη χώρα και να με χλέυαζαν(ο Έλληνας!),να μου φέρονταν υποτιμητικά και με αδικούσαν;'' Όμως και εγώ θα έπρεπε να είχα μια ευγενική συμπεριφορά προς τη χώρα όπου θα έμενα,να μην προκαλούσα και να σεβόμουνα ορισμένα ιερά σύμβολα της.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ακριβώς με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη.. Λες και δεν υπάρχουν Έλληνες μ***ες. Δεν μπορούμε να κατηγορούμε για ότι δεινό συμβαίνει στην χώρα μας τους αλλοδαπούς.
Θα ήθελα να έρθεις να τα πεις μια φορά αυτά σε κάποια παιδιά της τάξης μας. Είναι τόσο γεμάτοι με ταμπού και βλακείες:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top