Αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά είμαι κατά του να σηκώνει αλλοδαπός την ελληνική σημαία.Πιστεύω πως είναι σύμβολο του έθνους και ο αλλοδαπός δεν έχει κάποιο λόγο να την τιμήσει.Δεν έχει σημασία αν ο αλλοδαπός γεννήθηκε στην Ελλάδα και αισθάνεται Έλληνας ή αν έχει λίγα χρόνια που ήρθε στην Ελλάδα.Αν αυτός που θα βγάλει το μεγαλύτερο βαθμό είναι αλλοδαπός τότε υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι να τιμηθεί.Αν για παράδειγμα βάλω τον εαυτό μου στη θέση αυτών των παιδιών δεν θα ήθελα με τίποτα να σηκώσω τη σημαία ενός άλλου κράτους.Γιατί να το κάνω αυτό?Δεν είπε κανείς ότι είμαστε ρατσιστές ή ξενοφοβικοί αλλά κάποια πράγματα έτσι πρέπει να έχουν κατά τη γνώμη μου.Κάποιος άλλος μπορεί να πιστεύει κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία αν ο αλλοδαπός γεννήθηκε στην Ελλάδα και αισθάνεται Έλληνας ή αν έχει λίγα χρόνια που ήρθε στην Ελλάδα.

Εάν το θέλει και αισθάνεται Έλληνας (και σου λέω γω εδώ γεννήθηκε, μεγάλωσε, μόνο ελληνικά μίλησε κλπ), δεν καταλαβαίνω που έχεις αντίρρηση. Και γιατί δηλαδή να την σηκώσει κάποιος Έλληνας ο οποίος δεν αισθάνεται Έλληνας αλλά ίσως να θέλει να το κάνει για να πουλήσει μούρη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Εάν το θέλει και αισθάνεται Έλληνας (και σου λέω γω εδώ γεννήθηκε, μεγάλωσε, μόνο ελληνικά μίλησε κλπ), δεν καταλαβαίνω που έχεις αντίρρηση. Και γιατί δηλαδή να την σηκώσει κάποιος Έλληνας ο οποίος δεν αισθάνεται Έλληνας αλλά ίσως να θέλει να το κάνει για να πουλήσει μούρη?
Εγώ πιστεύω ότι εφόσον δεν είναι Έλληνας δεν πρέπει να σηκώσει τη σημαία.Ακόμη και αν ξέρει τέλεια ελληνικά και νιώθει έλληνας δεν σημαίνει ότι είναι Έλληνας.Φυσικά στην περίπτωση που ο σημαιοφόρος είναι Έλληνας δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάρει τη σημαία αν δεν νιώθει Έλληνας και δεν νιώθει ότι η σημαία είναι κάτι το ιερό.Αυτή είναι η άποψή μου γιατί βάζοντας τον εαυτό μου στη θέση ενός παιδιού δεν θα ήθελα με τη καμία να σηκώσω τη σημαία άλλου κράτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν μου εξηγείς γιατί το πιστεύεις. Σε τι διαφέρει αυτός που σου περιέγραψα? Μόνο στο αίμα. Το αίμα έχει ταυτότητα? Λέει πουθενά Α+ Ελληνικό πχ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έστω ότι έχει γονείς αλλοδαπούς το παιδί αλλά έχει μεγαλώσει αποκλειστικά στην Ελλάδα. Καταλαβαίνω γιατί μπορεί να πει κανείς ότι δεν είναι Έλληνας, αφού δεν είναι οι γονείς του.
Η επόμενη γενιά όμως; Το παιδί αυτού του παιδιού; Είναι Έλληνας ή όχι; Αν πάμε ακόμα παρακάτω, το παιδί του παιδιού του παιδιού, είναι Έλληνας; Υπάρχει κάποιο σημείο από το οποίο και μετά ένας απόγονος αλλοδαπών (οι οποίοι έχουν ζήσει αποκλειστικά στην Ελλάδα υπενθυμίζω) θεωρείται Έλληνας; Αν όχι, κανείς δεν είναι Έλληνας, ή εναλλακτικά (και πιο όμορφα για μένα), δεν έχει νόημα η έννοια της εθνικότητας. Αν ναι, ποιος και πως το καθορίζει αυτό το όριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν μου εξηγείς γιατί το πιστεύεις. Σε τι διαφέρει αυτός που σου περιέγραψα? Μόνο στο αίμα. Το αίμα έχει ταυτότητα? Λέει πουθενά Α+ Ελληνικό πχ?
Δεν μπορώ να στο εξηγήσω.Απλά δεν έχει ελληνική καταγωγή.Στην καταγωγή αναφέρομαι.Για παράδειγμα υπάρχουν πολλοί έλληνες παιδιά μεταναστών που γεννήθηκαν στις ΗΠΑ και μιλάνε τέλεια αμερικάνικα αλλά δεν ξεχνούν την ελληνική καταγωγή τους.Στοιχηματίζω ότι κανένας έλληνας μετανάστης δεν θα ήθελε να σηκώσει ξένη σημαία.Άλλο ελληνική καταγωγή άλλο άριστη γνώση της ελληνικής γλώσσας και συνήθειας.Δεν είμαστε πολυπολιτισμικό κράτος σαν τις ΗΠΑ.Εκεί κάτι τέτοιο θα ήταν απολύτως φυσιολογικό μιας και είναι κράτος με μηδαμινή ιστορία αλλά εδώ είναι αλλιώς τα πράγματα.Το να ζήσεις πολλά χρόνια σε ένα κράτος δεν σημαίνει ότι γίνεσαι ένα με αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε τώρα, πολύ πιο Έλληνας μου φαίνεται εμένα οποιοσδήποτε έχει ζήσει τόσα χρόνια εδώ, έχει φάει το ελληνικό εκπαιδευτικό/οικονομικό/γραφειοκρατικό σύστημα στη μάπα κι ας έχει "καταγωγή" (τι είναι αυτό αλήθεια; ) από όπου θέλει, από κάποιον που μεγάλωσε σε τελείως διαφορετικό περιβάλλον και έρχεται μια φορά το χρόνο στο "horio".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ε τώρα, πολύ πιο Έλληνας μου φαίνεται εμένα οποιοσδήποτε έχει ζήσει τόσα χρόνια εδώ, έχει φάει το ελληνικό εκπαιδευτικό/οικονομικό/γραφειοκρατικό σύστημα στη μάπα κι ας έχει "καταγωγή" (τι είναι αυτό αλήθεια; ) από όπου θέλει, από κάποιον που μεγάλωσε σε τελείως διαφορετικό περιβάλλον και έρχεται μια φορά το χρόνο στο "horio".
Άποψή σου.
Καταγωγή είναι αυτό που ξεχωρίζει το ένα κράτος από το άλλο.Όπως είπα ο καθένας έχει τη γνώμη του.Η δική μου είναι ότι οι αλλοδαποί δεν πρέπει να σηκώνουν την ελληνική σημαία.Όπως εγώ αν ήμουν παιδί μεταναστών στη Γερμανία δεν θα ήθελα με τίποτα να σηκώσω τη γερμανική σημαία έτσι και εδώ δεν θεωρώ σωστό να σηκώσει την ελληνική σημαία κάποιος αλλοδαπός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ναι, αλλά δεν απαντάς πώς θεωρείς κάποιον Έλληνα. Αφού με την λογική αυτή σου απέδειξε ο Anarki ότι ούτε εμείς είμαστε Έλληνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Nα κάνω μια ερωτησούλα.Έχετε ακούσει ποτέ για έλληνα του εξωτερικού να σηκώνει τη σημαία της χώρας που βρίσκεται;Χωρίς ιθαγένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Άποψή σου.
Καταγωγή είναι αυτό που ξεχωρίζει το ένα κράτος από το άλλο.Όπως είπα ο καθένας έχει τη γνώμη του.Η δική μου είναι ότι οι αλλοδαποί δεν πρέπει να σηκώνουν την ελληνική σημαία.Όπως εγώ αν ήμουν παιδί μεταναστών στη Γερμανία δεν θα ήθελα με τίποτα να σηκώσω τη γερμανική σημαία έτσι και εδώ δεν θεωρώ σωστό να σηκώσει την ελληνική σημαία κάποιος αλλοδαπός.

δεν επιλεγεις που θα γεννηθεις ουτε τι εθνικοτητα(ποσο σιχαινομαι αυτη τη λεξη) θα χεις.. οποτε απο μονο του αυτο διχνει ποσο επικη βλακεια ειναι ο εθνικισμος και γενικοτερα αυτη η εθνολατρεια.Η καταγωγη ειναι κατρι τυχαιο δεν βρισκω καποιο λογο να της δινουμε τοοοση σημασια,κι εγω καταγομαι απο την ταδε περιοχη αλλα ειλικρινα δεν αισθανομαι καθολου ετσι μη σου πω και πως το απεχθανομαι...αυτο που θελω να πω ειναι πως σου χουν καλλιεργισει αυτο το αισθημα γτ αλλιως δεν βλεπω καποιο αλλο λογω υπαρξης του.
-----------------------------------------
Nα κάνω μια ερωτησούλα.Έχετε ακούσει ποτέ για έλληνα του εξωτερικού να σηκώνει τη σημαία της χώρας που βρίσκεται;Χωρίς ιθαγένεια.

νομιζω ναι εχει συμβει αλλα επειδη δεν εχω καποια πηγη να σου δωσω δεν παιρνω κι ορκο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αφου ολοι καταγομαστε απο πιθηκους ποιο το νοημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Προφανώς, κουβέντα γίνεται, αλλά:
Ναι, αλλά δεν απαντάς πώς θεωρείς κάποιον Έλληνα. Αφού με την λογική αυτή σου απέδειξε ο Anarki ότι ούτε εμείς είμαστε Έλληνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
νομιζω ναι εχει συμβει αλλα επειδη δεν εχω καποια πηγη να σου δωσω δεν παιρνω κι ορκο..

Ok.Πάνω στο θέμα.Καλύτερα να αποδεσμευτούν οι βαθμοί ως κριτήριο και όποιος αισθάνεται την υπερηφάνεια να τη σηκώσει να βγαίνει αλλιώς:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αφου ολοι καταγομαστε απο πιθηκους ποιο το νοημα;
Ελα μου ντε βιολογικα να το δεις , οι πραξεις/προσπαθειες ενος ατομου δεν μεταβιβαζονται (γνωστο στη βιολογια ως λαμαρκισμος ) μεσω της εξελιξης στους απογονους.
Η διαφορα γενετικη αναμεσα στους ανθρωπους ειναι σχετικα μικρη , δυο τυχαιοι χιμπαντζες εχουνε μεγαλυτερη διαφορα γενετικα απο δυο τυχαιους ανθρωπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ναι, αλλά δεν απαντάς πώς θεωρείς κάποιον Έλληνα. Αφού με την λογική αυτή σου απέδειξε ο Anarki ότι ούτε εμείς είμαστε Έλληνες.
Συγγνώμη αλλά πότε επέδειξε ο Anarki ότι ούτε εμείς είμαστε έλληνες?Ξαναδιάβασε τί είπε.Αυτό που ισχύει είναι.Αν ένα παιδί έχει και τους δύο γονείς αλλοδαπούς τότε ότι αν παντρευτεί μια ελληνίδα το παιδί του θα είναι μισό Έλληνας από τη μανα του.Το παιδί του παιδιού του θα είναι 1/4 ελληνας από τη γιαγιά του κοκ.Η καταγωγή δεν αλλάζει ούτε αλλοιώνεται με το να μεταναστεύσεις σε μια άλλη χώρα.Όσο για έλληνες αν έχουν σηκώσει ξένη σημαία.Όχι δεν έχει συμβεί κατι τέτοιο.
δεν επιλεγεις που θα γεννηθεις ουτε τι εθνικοτητα(ποσο σιχαινομαι αυτη τη λεξη) θα χεις.. οποτε απο μονο του αυτο διχνει ποσο επικη βλακεια ειναι ο εθνικισμος και γενικοτερα αυτη η εθνολατρεια.Η καταγωγη ειναι κατρι τυχαιο δεν βρισκω καποιο λογο να της δινουμε τοοοση σημασια,κι εγω καταγομαι απο την ταδε περιοχη αλλα ειλικρινα δεν αισθανομαι καθολου ετσι μη σου πω και πως το απεχθανομαι...αυτο που θελω να πω ειναι πως σου χουν καλλιεργισει αυτο το αισθημα γτ αλλιως δεν βλεπω καποιο αλλο λογω υπαρξης του.
Καλά εσύ είσαι εντελώς αλλού.Το ότι δεν θέλω να σηκώνει αλλοδαπός την ελληνική σημαία δεν σημαίνει ότι είμαι εθνικιστής.Τί γελοίο συμπέρασμα είναι αυτό?Από τα λόγια σου συμπεραίνω ότι σε διακατέχει μια έντονη εθνοφοβία.Απεχθάνεσαι την καταγωγή σου ε?Δεν φταίω εγώ αν έχεις απωθημένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ασυμπτωτικά δηλαδή δεν έχει κανείς μας εθνικότητα αν το πάμε έτσι.
Μ'αρέσει :)

Αυτό με τα ποσοστά "ελληνικότητας" μου φαίνεται λίγο αστείο πάντως ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά πότε επέδειξε ο Anarki ότι ούτε εμείς είμαστε έλληνες?Ξαναδιάβασε τί είπε.Αυτό που ισχύει είναι.Αν ένα παιδί έχει και τους δύο γονείς αλλοδαπούς τότε ότι αν παντρευτεί μια ελληνίδα το παιδί του θα είναι μισό Έλληνας από τη μανα του.Το παιδί του παιδιού του θα είναι 1/4 ελληνας από τη γιαγιά του κοκ.Η καταγωγής δεν αλλάζει ούτε αλλοιώνεται με το να μεταναστεύσεις σε μια άλλη χώρα.Όσο για έλληνες αν έχουν σηκώσει ξένη σημαία.Όχι δεν έχει συμβεί κατι τέτοιο.

Καλά εσύ είσαι εντελώς αλλού.Το ότι δεν θέλω να σηκώνει αλλοδαπός την ελληνική σημαία δεν σημαίνει ότι είμαι εθνικιστής.Τί γελοίο συμπέρασμα είναι αυτό?Από τα λόγια σου συμπεραίνω ότι σε διακατάχει μια έντονη εθνοφοβία.Απεχθάνεσαι την καταγωγή σου ε?Δεν φταίω εγώ αν έχεις απωθημένα.
εσυ εισαι αλλου...τοσο σθενος για το εθνος δλδ εσενα τι σου λεει δλδ φυσικα και εισαι οταν μηδενιζεις ολους του αλλοδαπους πως δεν πρεπει να σηκωνουν τη σημαια αν ετσι νιωθουν γιατι εχουν αλλη καταγωγη... Ο Εθνικισμός είναι πολιτική ιδεολογία που υποστηρίζει την ιδέα της εθνικής ταυτότητας για μία συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων, τη διατήρηση της ταυτότητας αυτής και των ξεχωριστών χαρακτηριστικών ενός έθνου https://el.wikipedia.org/wiki/Εθνικισμός μαλλον δεν ξερεις τι εισαι...Τι εθνοφοβια μωρε απλα δεν μ αρεσει να διαχωριζονται οι ανθρωποι με αυτο το αθλιο κατ εμε κριτηριο καμια ουσια.Απεχθανομαι καθε ειδους καταγωγη...το θεωρω ηλιθιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
εσυ εισαι αλλου...τοσο σθενος για το εθνος δλδ εσενα τι σου λεει δλδ φυσικα και εισαι οταν μηδενιζεις ολους του αλλοδαπους πως δεν πρεπει να σηκωνουν τη σημαια αν ετσι νιωθουν γιατι εχουν αλλη καταγωγη... Ο Εθνικισμός είναι πολιτική ιδεολογία που υποστηρίζει την ιδέα της εθνικής ταυτότητας για μία συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων, τη διατήρηση της ταυτότητας αυτής και των ξεχωριστών χαρακτηριστικών ενός έθνου https://el.wikipedia.org/wiki/Εθνικισμός μαλλον δεν ξερεις τι εισαι...Τι εθνοφοβια μωρε απλα δεν μ αρεσει να διαχωριζονται οι ανθρωποι με αυτο το αθλιο κατ εμε κριτηριο καμια ουσια.Απεχθανομαι καθε ειδους καταγωγη...το θεωρω ηλιθιο
Δεν μηδενίζω τους αλλοδαπούς.Είπα και πιο πάνω ότι αν αυτός που θα αριστεύσει και θα βγάλει τη μεγαλύτερη βαθμολογία είναι αλλοδαπός ας βρουν έναν άλλο τρόπο να τον τιμήσουν.Όχι με τη σημαία.
Εθνικιστής είναι αυτός που έχει υπέρμερτη αγάπη για τη πατρίδα του,σε σημείο να υποβιβάζει όλους τους άλλους λαούς και να θεωρεί τη χώρα του ανώτερη.Δεν είμαι τέτοιος.
Πρόβλημά σου να θεωρείς τη καταγωγή ηλίθιο κριτήριο.Σορυ κιόλας αλλά η σημαία είναι σύμβολο εθνικότητας.Αν ο οποιοσδήποτε σηκώνει τη σημαία οποιουδήποτε κράτους τότε δεν έχει λόγο ύπαρξης η σημαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Δεν μηδενίζω τους αλλοδαπούς.Είπα και πιο πάνω ότι αν αυτός που θα αριστεύσει και θα βγάλει τη μεγαλύτερη βαθμολογία είναι αλλοδαπός ας βρουν έναν άλλο τρόπο να τον τιμήσουν.Όχι με τη σημαία.
Εθνικιστής είναι αυτός που έχει υπέρμερτη αγάπη για τη πατρίδα του,σε σημείο να υποβιβάζει όλους τους άλλους λαούς και να θεωρεί τη χώρα του ανώτερη.Δεν είμαι τέτοιος.
Πρόβλημά σου να θεωρείς τη καταγωγή ηλίθιο κριτήριο.Σορυ κιόλας αλλά η σημαία είναι σύμβολο εθνικότητας.Αν ο οποιοσδήποτε σηκώνει τη σημαία οποιουδήποτε κράτους τότε δεν έχει λόγο ύπαρξης η σημαία.

αχα δεν λεω κατι διαφορετικο...φυσικα δεν εχει λογο υπαρξης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top