Αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ορισμένοι είναι ρατσιστές
ολοι λιγο πολυ ειναι!
-----------------------------------------
κι αυτο ειναι αποδεδειγμενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
εφοσον υπαρχει ο εγωισμος στον ανθρωπο απο τη φυση του, σε διαφορετικο βαθμο παντα αναπτυσσεται μεσα του το αισθημα υπεροχης και ανωτεροτητας που σε συνδυασμο με τα στερεοτυπα και τις προκαταληψεις τον οδηγει στο ρατσισμο!Αρα ολοι ειμαστε ρατσιστες στο μονο που διαφερουμε ειναι στο βαθμο,στον τροπο εκδηλωσης του καθως και στα μετρα που λαμβανουμε για να τον καταπολεμησουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
παιδια η ελληνικη σημαια και καθε σημαια ειναι ενα συμβολο για τη χωρα της!μπραβο σε ολους τους αλλοδαπους μαθητες που προσπαθουν και καταφερνουν και ειναι καλοι μαθητες!αλλα ξερετε τι δεν μπορω να καταλαβω αν εγω μεταναστευα σε καποια αλλη χωρα σιγουρα για την προσωπικη μου ικανοποιηση θα φροντιζα να ειμαι καλη μαθητρια και αν μου προτειναν να σηκωσω τη σημαια τους δεν ηξερα αν θα το εκανα γιατι σιγουρα πρωτη στην καρδια μου θα ειχα τη δικη μου χωρα!το θεμα ειναι αυτα τα παιδια πως το βλεπουν δηλαδη αν θελουν να σηκωσουν τη σημαια για προσωπικη προβολη δηλ. για να πουνε να ο αριστουχος ή γιατι το αισθανονται!για το δευτερο δεν μπορω να ειμαι απολυτα σιγουρη εξαρταται απο το παιδι!παντως απο προσωπικη εμπειρια το να σηκωνεις μια σημαια ειναι κατι βαθυτερο απο το αν τα ειχες ολα 20 στο τετραμηνο γι αυτο τονιζω οτι σπουδαιο ρολο παιζει πως το βλεπουν αυτοι!

Θα σου πω κι εγω λοιπον τελειως εμπειρικα και βλεποντας απο δικους μου συμμαθητες αλλα και γνωστους σε αλλα σχολεια, οτι γραφουν τον πατριωτισμο στα παλια τους τα παπουτσια οταν ειναι να σηκωσουν τη σημαια.
Ο αριστουχος θελει απλα να ειναι πρωτος στην παρελαση, να δει ολος ο κοσμος εκει οτι ειναι ο καλυτερος. Γι αυτο παει, οχι επειδη εχει εθνικη υπερηφανεια και νιωθει δεος μπροστα στη θεα της ελληνικης σημαιας.
Κανεις δεν ειναι ετσι. Αντε λιγες περιπτωσεις.
Ολοι οι υπολοιποι, αλλοδαποι και μη, θελουν απλα να δειξουν στον κοσμο οτι ειναι οι καλυτεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου πω κι εγω λοιπον τελειως εμπειρικα και βλεποντας απο δικους μου συμμαθητες αλλα και γνωστους σε αλλα σχολεια, οτι γραφουν τον πατριωτισμο στα παλια τους τα παπουτσια οταν ειναι να σηκωσουν τη σημαια.
Ο αριστουχος θελει απλα να ειναι πρωτος στην παρελαση, να δει ολος ο κοσμος εκει οτι ειναι ο καλυτερος. Γι αυτο παει, οχι επειδη εχει εθνικη υπερηφανεια και νιωθει δεος μπροστα στη θεα της ελληνικης σημαιας.
Κανεις δεν ειναι ετσι. Αντε λιγες περιπτωσεις.
Ολοι οι υπολοιποι, αλλοδαποι και μη, θελουν απλα να δειξουν στον κοσμο οτι ειναι οι καλυτεροι.
:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Βλεπεις το δεντρο και οχι το δασος ομως.
Μην ειστε εαυτουληδες για λιγο, κοιταξτε τι ακολουθει η πλειοψηφια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Θα σου πω κι εγω λοιπον τελειως εμπειρικα και βλεποντας απο δικους μου συμμαθητες αλλα και γνωστους σε αλλα σχολεια, οτι γραφουν τον πατριωτισμο στα παλια τους τα παπουτσια οταν ειναι να σηκωσουν τη σημαια.
Ο αριστουχος θελει απλα να ειναι πρωτος στην παρελαση, να δει ολος ο κοσμος εκει οτι ειναι ο καλυτερος. Γι αυτο παει, οχι επειδη εχει εθνικη υπερηφανεια και νιωθει δεος μπροστα στη θεα της ελληνικης σημαιας.
Κανεις δεν ειναι ετσι. Αντε λιγες περιπτωσεις.
Ολοι οι υπολοιποι, αλλοδαποι και μη, θελουν απλα να δειξουν στον κοσμο οτι ειναι οι καλυτεροι.
υπο αυτες τις προυποθεσεις προτιμω τοτε να την σηκωνει Ελληνας! που οσο να ναι θα ειναι η σημαια της χωρας του!και μην εισαι απολυτη καποιοι πιστευουν στη σημαια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
εφοσον υπαρχει ο εγωισμος στον ανθρωπο απο τη φυση του, σε διαφορετικο βαθμο παντα αναπτυσσεται μεσα του το αισθημα υπεροχης και ανωτεροτητας που σε συνδυασμο με τα στερεοτυπα και τις προκαταληψεις τον οδηγει στο ρατσισμο!!
Χαοτικα ελλειπης συλλογισμος ,καταρχας ο εγωισμος δεν ειναι ιδιος σε ολους τους ανθρωπους για να οδηγησει οπωσδηποτε σε μια κλιμακα υπεροχης , μα σε μια κλιμακα ευρειων συναισθηματων ανισοτητας που συμπεριλαμβανει την αισθηση ανωτεροτητας .Πως φανταζεσαι οτι σιγουρα ενας ανθρωπος μεσα στη ζωη του θα φτασει εκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από vickaki-4:
εφοσον υπαρχει ο εγωισμος στον ανθρωπο απο τη φυση του, σε διαφορετικο βαθμο παντα αναπτυσσεται μεσα του το αισθημα υπεροχης και ανωτεροτητας που σε συνδυασμο με τα στερεοτυπα και τις προκαταληψεις τον οδηγει στο ρατσισμο!!

Τα στερεοτυπα και οι προκαταληψεις ειναι καπως συνυφασμενα με το ρατσισμο, εγω θα λεγα οτι πιο πολυ σχεση με το χαρακτηρα ολο του καθενος ειναι παρα με τον εγωϊσμο σκετο. Δε βλεπω καθολου πως μπορει να συνδεθει με τον εγωϊσμο βασικα. Συνηθως τα αισθηματα υπεροχης και ανωτεροτητας που λες ειναι χαρακτηριστικα που παιρνουν καποιοι με τον τροπο που τους μεγαλωνουν οι γονεις τους, δηλαδη δε τα εχουν ολοι. Σχεδον ολοι στην Ελλαδα ομως εχουμε μεγαλωσει ακουγοντας στερεοτυπα και προκαταληψεις οπως λες, αλλοι τα ξεπερνουν αλλοι μενουν κολλημενοι, αναλογα το χαρακτηρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σχεδόν όλοι γενικώς...Όχι μόνο εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Χαοτικα ελλειπης συλλογισμος ,καταρχας ο εγωισμος δεν ειναι ιδιος σε ολους τους ανθρωπους για να οδηγησει οπωσδηποτε σε μια κλιμακα υπεροχης , μα σε μια κλιμακα ευρειων συναισθηματων ανισοτητας που συμπεριλαμβανει την αισθηση ανωτεροτητας .Πως φανταζεσαι οτι σιγουρα ενας ανθρωπος μεσα στη ζωη του θα φτασει εκει?
μα δεν λεω οτι ολοι ειναι εγωιστες με την αρνητικη εννοια,καλο ειναι να υπαρχει στο χαρακτηρα του ανθρωπου σε ενα φυσιολογικο βαθμο, μονο που δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην θεωρει τον εαυτο του ανωτερο απο καποιον αλλο!πχ οι Ελληνες νομιζουμε οτι ειμαστε ανωτεροι απο τους Τουρκους, οι γυναικες αδυνατουν να αναλαβουν ηγετικες θεσεις, αυτα τα καθημερινα στερεοτυπα μας οδηγουν υποσυνειδητα σε ρατσισμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
μα δεν λεω οτι ολοι ειναι εγωιστες με την αρνητικη εννοια,καλο ειναι να υπαρχει στο χαρακτηρα του ανθρωπου σε ενα φυσιολογικο βαθμο, μονο που δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην θεωρει τον εαυτο του ανωτερο απο καποιον αλλο!πχ οι Ελληνες νομιζουμε οτι ειμαστε ανωτεροι απο τους Τουρκους, οι γυναικες αδυνατουν να αναλαβουν ηγετικες θεσεις, αυτα τα καθημερινα στερεοτυπα μας οδηγουν υποσυνειδητα σε ρατσισμο!

μπα.
δεν παιζουν αυτα που λες.ειναι στον ανθρωπο. οχι στον λαο, οχι στο φυλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
μπα.
δεν παιζουν αυτα που λες.ειναι στον ανθρωπο. οχι στον λαο, οχι στο φυλο
δηλαδη πιστευεις οτι υπαρχουν καποιοι που δεν ειναι καθολου ρατσιστες;εγω πιστευω πως οχι αλλωστε στην εκθεση β' λυκειου με θεμα το ρατσισμο υστερα απο εκτενεις συζητησεις πανω σε αυτο το θεμα και με μαθητες αλλα και με καθηγητες κατεληξα στο συμπερασμα οτι λιγο πολυ ολοι ειμαστε.Το θεμα ειναι να το καταλαβουμε και να το μειωσουμε, και σιγουρα η εκδηλωση του ρατσισμου εξαρταται απο τον χαρακτηρα του ατομου δεν το αρνουμαι,αλλα δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος που δεν ειναι καθολου ρατσιστης, τουλαχιστον παιδι που δεν εχει ακομη την απαραιτητη πνευματικη καλλιεργεια και κριση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι Έλληνες νομίζουμε ότι είμαστε ανώτεροι από τους Τούρκους; Με ένα αντιπαράδειγμα, τον εαυτό μου, καταρρίπτω το συλλογισμό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δυο ίδια πράματα είμαστε ρε.


(οκ, αυτοί είναι λίγο πιο ανατολίτες, δεκτόν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
ρε παιδια παραδειγμα χρησιμοποιησα! και μη νομιζετε αρκετοι το πιστευουν αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δηλαδη πιστευεις οτι υπαρχουν καποιοι που δεν ειναι καθολου ρατσιστες;εγω πιστευω πως οχι αλλωστε στην εκθεση β' λυκειου με θεμα το ρατσισμο υστερα απο εκτενεις συζητησεις πανω σε αυτο το θεμα και με μαθητες αλλα και με καθηγητες κατεληξα στο συμπερασμα οτι λιγο πολυ ολοι ειμαστε.Το θεμα ειναι να το καταλαβουμε και να το μειωσουμε, και σιγουρα η εκδηλωση του ρατσισμου εξαρταται απο τον χαρακτηρα του ατομου δεν το αρνουμαι,αλλα δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος που δεν ειναι καθολου ρατσιστης, τουλαχιστον παιδι που δεν εχει ακομη την απαραιτητη πνευματικη καλλιεργεια και κριση!


Δε στεκει και πολυ να βγαλεις συμπερασμα οτι ολοι ειμαστε λιγο πολυ ρατσιστες ενω συζητησες μονο με την ταξη σου, ποσους 20-30; και οι καθηγητες μεσα. Ωραια λογικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δε στεκει και πολυ να βγαλεις συμπερασμα οτι ολοι ειμαστε λιγο πολυ ρατσιστες ενω συζητησες μονο με την ταξη σου, ποσους 20-30; και οι καθηγητες μεσα. Ωραια λογικη.

Συνειδητά μπορεί να καταδικάζουμε κάθε ρατσιστική αντίληψη, υποσυνείδητα, ωστόσο, μπορεί να υποβόσκεται κάποια προκατάληψη, χωρίς καν να το έχουμε καταλάβει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Συνειδητά μπορεί να καταδικάζουμε κάθε ρατσιστική αντίληψη, υποσυνείδητα, ωστόσο, μπορεί να υποβόσκεται κάποια προκατάληψη, χωρίς καν να το έχουμε καταλάβει.:)
επιτελους ενας που με καταλαβε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μα δε διαφωνησα πουθενα με αυτο, αλλα ο λογος που γινεται αυτο δεν εχει καμια σχεση με τον εγωϊσμο, αλλα τις προκαταληψεις με τις οποιες εχουμε μεγαλωσει. Σημασια εχει αν προσπαθεις να αποβαλεις αυτες τις αντιληψεις, για μενα αυτο δεν ειναι ρατσισμος ακριβως, ρατσιστη θεωρω καποιον που οχι μονο δε τις εχει αποβαλει αλλα τις στηριζει κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top