Αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Δε συμφωνώ με τίποτα...
Δε γίνεται να πολεμούνε οι πρόγονοί μας για τόσα χρόνια και μετά να μου 'ρχεται ο αλβανός να σηκώνει τη σημαία.

Αν θέλει να σηκώσει σημαία, να γυρίσει στη χώρα του...


Από τους μεγάλους πολεμιστές του 1821, πολλοί ήταν Αλβανικής καταγωγής. Έχεις υπόψη τα Αρβανίτικα, που μιλούσαν οι Σουλιώτες (π.χ. ο Μπότσαρης); Διάλεκτος της Αλβανικής είναι, και οι Αρβανίτες ήταν εξελληνισμένοι Αλβανοί. Για την Επανάσταση πολέμησαν Βλαχόφωνοι. Στο Μακεδονικό αγώνα συμμετείχαν με το μέρος της Ελλάδας πολλοί Σλαβόφωνοι. Το 1940 στα χιόνια της Πίνδου πολέμησαν Εβραίοι της Θεσσαλονίκης. Όλοι αυτοί είναι πολύ πιο Έλληνες από τους "καθαρόαιμους" δωσίλογους συνεργάτες των Ναζί στην Κατοχή. Και οι απόγονοι τους αξίζουν περισσότερο τη σημαία από τους ντόπιους καθαρόαιμους φασίστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Από τους μεγάλους πολεμιστές του 1821, πολλοί ήταν Αλβανικής καταγωγής. Έχεις υπόψη τα Αρβανίτικα, που μιλούσαν οι Σουλιώτες (π.χ. ο Μπότσαρης); Διάλεκτος της Αλβανικής είναι, και οι Αρβανίτες ήταν εξελληνισμένοι Αλβανοί. Για την Επανάσταση πολέμησαν Βλαχόφωνοι. Στο Μακεδονικό αγώνα συμμετείχαν με το μέρος της Ελλάδας πολλοί Σλαβόφωνοι. Το 1940 στα χιόνια της Πίνδου πολέμησαν Εβραίοι της Θεσσαλονίκης. Όλοι αυτοί είναι πολύ πιο Έλληνες από τους "καθαρόαιμους" δωσίλογους συνεργάτες των Ναζί στην Κατοχή. Και οι απόγονοι τους αξίζουν περισσότερο τη σημαία από τους ντόπιους καθαρόαιμους φασίστες.

Παράλειψή μου...


Έπρεπε να το έχω σκεφτεί...















qwerty's forces are forced to retreat... :giveup: :giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
λοιπόν
δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα posts όλα αλλά μερικά ναι.
για μένα αυτό το θέμα καταρχάς δεν πρέπει να υπάρχει...
άξια μεν για στηλίτευση η στάση των ορισμένων "σωστών" και καλά της ακροδεξιάς,
υποβιβαστική για την ανθρώπινη αξιοπρέπεια δε.
βάλτε το στο νου σας όσο είναι καιρός
είμαστε όλοι το ίδιο!!!!
είτε μιλάμε για έλληνες, είτε για αλβανούς, είτε για κροάτες, είτε για τούρκους..
δε γνωρίζω τις σχετικές νομοθετικές διατάξεις...
λέω λοιπόν ποια είναι η δική μου θέση γύρω από το ζήτημα...
δεν θα μιλήσω για το αν πρέπει να υπάρχουν παρελάσεις ή όχι για να μη βγω off topic..
στο θέμα μας που είναι οι αλλοδαποί σημαιοφόροι:
δεν με πειράζει καθόλου, δεν ενοχλούμαι καθόλου αν κάποιος αλλοδαπός κρατά την ελληνική σημαία...
δεν μου λέει τίποτα αυτό...το παιδάκι που ήρθε από μια ξένη χ'ωρα και κατάφερε να διακριθεί μεταξύ των συμμαθητών του και κρατά τη σημαία με γεια του με χαρά του...
δηλαδή τώρα εγώ θα πρέπει να αντιδράσω επειδή τι σημαία την κρατάει ένα άτομο διαφορετικής καταγωγής και εθνικοτητας...ΕΛΕΟΣ...που ζούμε ρε παιδιά...
όπως ο έλληνας μαθητής δεν αγωνιστηκε για τη σημαια αυτη έτσι και ο ξένος δεν αγωνίστηκε...ισα ισα ο ξένος πάλεψε και κατάφερε να βγει πρώτος και να την κρατήσει την σημαία(στην προκειμένη περίπτωση)...
το θεωρώ ρατσιστικό, αντιδεοντολογικό, αντιπαιδαγωγικό και ανορθόδοξα παράδοξο να σπιλώνουμε προσωπικότητες πιθανόν ξένων θέτοντας το ερ'ωτημα...
δεν υπάρχει πρόβλημα.τέλος.
αντι να μας ενδιαφέρουν πιο ουσιώδη προβλήματα του κοσμακι καθόμαστε και ασχολούμαστε με το αν θα πρέπει να κρατάνε ξένοι ένα σύμβολο, το οποιο είναι εθνικό μεν αλλά δεν μου λέει τίποτα το ποιος το φέρει...μάλλον αλλού υπάρχει το πρόβλημα και μάλλον είναι εγκεφαλικο κόμπλεξ της οπισθοδρομικότητας κάποιων που θέλουν να λέγονται ευπατρίδες χωρίς να έχουν ποτέ ανοίξει το λεξικο για να δουν τη διαφορά ανάμεσα στο ευπατρίδης και το εθνικιστής...
Down with racism!
βοηθήστε στην καταπολέμηση του ρατσισμού...
κάντε αγώνες γιατί όπως λέει και ο Τασος Λειβαδίτης σε ένα από τα ποιήματά του:
"Αν θες να λέγεσαι άνθρωπος δεν θα πάψεις ποτέ ούτε στιγμ'η να αγωνίζεσαι για την αλήθεια και για το δίκιο"
there was a moment with the stars below and the stars above....
γιώργος
in flames gn!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Πάντως είναι ένα θέμα αν οι παρελάσεις είναι καταλληλότερος τρόπος απόδοσης τιμής από άλλου είδους εκδηλώσεις: ομιλίες, γιορτές με παραδοσιακούς χορούς, θεατρικές παραστάσεις κλπ.. Μήπως οι παρελάσεις είναι απλώς η εύκολη λύση, για να μην κουραστούν δημιουργικά μαθητές και καθηγητές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
λοιπόν
δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα posts όλα αλλά μερικά ναι.
για μένα αυτό το θέμα καταρχάς δεν πρέπει να υπάρχει...
άξια μεν για στηλίτευση η στάση των ορισμένων "σωστών" και καλά της ακροδεξιάς,
υποβιβαστική για την ανθρώπινη αξιοπρέπεια δε.
βάλτε το στο νου σας όσο είναι καιρός
είμαστε όλοι το ίδιο!!!!
είτε μιλάμε για έλληνες, είτε για αλβανούς, είτε για κροάτες, είτε για τούρκους
Nομιζεις φιλε αν εσυ δεν αποδεχεσαι τη διαφορετικοτητα των ανθρωπων και τους θεωρεις ολους ιδιους προβλημα σου.
Τελος ολοι ανθρωποι αλβανοι και ελληνες εχουν τα ιδια δικαιωματα αλλα οχι και τα ιδια προνομια.Δεν μπορει ενας αλλοδαπος να σηκωσει την σημαια αφου ειναι ενα εθνικο συμβολο και οχι επιβραβευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Nομιζεις φιλε αν εσυ δεν αποδεχεσαι τη διαφορετικοτητα των ανθρωπων και τους θεωρεις ολους ιδιους προβλημα σου.
Τελος ολοι ανθρωποι αλβανοι και ελληνες εχουν τα ιδια δικαιωματα αλλα οχι και τα ιδια προνομια.Δεν μπορει ενας αλλοδαπος να σηκωσει την σημαια αφου ειναι ενα εθνικο συμβολο και οχι επιβραβευση

λοιπον περι διαφορετικοτητας φιλε μου εχω μιλησει σε αλλο τοπικ για τους emo...και φυσικά την δεχομαι τη διαφορετικοτητα των άλλων...
αλλα, δε δέχομαι το "εμεις οι Ελληνες και κανεις άλλος"...ΕΛΕΟΣ
αυτό εννοούσα...
και στην τελικη δεν είπα ότι ισχύει αυτό, είπα τη γνώμη μου...δυστυχώς όντως δεν έχουν και οι αλλοδαποί τα ίδια προνόμια ενώ θα έπρεπε...
και αφού είναι εθνικό σύμβολο ...δεν μου λέει τπτ αυτό
όπως δεν πάλεψε ο έλληνας μαθητής για αυτό έτσι και ο αλβανός δεν πάλεψε...
και όντως είμαστε το ίδιο Ελληνες-Αλβανοι,σημειολογικά τουλάχιστον...
γιατί αν το αρνείσαι αυτό σημαινει ότι νομίζεις ότι οι αλβανοι δεν είναι άνθρωποι...ενω οι Ελληνες ειναι...
ΕΛΕΟΣ
εύχομαι να μην ισχύει κάτι τέτοιο και κυκλοφορουν ακομα τέτοια μυαλά!
γιωργος
in flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
...ολοι ανθρωποι αλβανοι και ελληνες εχουν τα ιδια δικαιωματα αλλα οχι και τα ιδια προνομια.Δεν μπορει ενας αλλοδαπος να σηκωσει την σημαια αφου ειναι ενα εθνικο συμβολο και οχι επιβραβευση

Όλοι οι μαθητές έχουν τα ίδια προνόμια και τις ίδιες υποχρεώσεις. Το σχολείο δεν ξεχωρίζει καταγωγή. Το εθνικό σύμβολο μπορεί να το σηκώσει οποιοσδήποτε τιμά αυτά που συμβολίζει. Και ο Αλβανός ή ο Εβραίος μπορεί να τιμά αυτή τη χώρα περισσότερο απο τον Έλληνα (σε αρκετές περιπτώσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
λοιπον περι διαφορετικοτητας φιλε μου εχω μιλησει σε αλλο τοπικ για τους emo...και φυσικά την δεχομαι τη διαφορετικοτητα των άλλων...
αλλα, δε δέχομαι το "εμεις οι Ελληνες και κανεις άλλος"...ΕΛΕΟΣ
αυτό εννοούσα...
και στην τελικη δεν είπα ότι ισχύει αυτό, είπα τη γνώμη μου...δυστυχώς όντως δεν έχουν και οι αλλοδαποί τα ίδια προνόμια ενώ θα έπρεπε...
και αφού είναι εθνικό σύμβολο ...δεν μου λέει τπτ αυτό
όπως δεν πάλεψε ο έλληνας μαθητής για αυτό έτσι και ο αλβανός δεν πάλεψε...
και όντως είμαστε το ίδιο Ελληνες-Αλβανοι,σημειολογικά τουλάχιστον...
γιατί αν το αρνείσαι αυτό σημαινει ότι νομίζεις ότι οι αλβανοι δεν είναι άνθρωποι...ενω οι Ελληνες ειναι...
ΕΛΕΟΣ
εύχομαι να μην ισχύει κάτι τέτοιο και κυκλοφορουν ακομα τέτοια μυαλά!
γιωργος
in flames gn
Δεν ειπα οτι οι ελληνες ειναι υπερανω ολων απλως δεν ειναι ολοι ιδιοι ελεος.Καθε φυλη εχει τα δικα της χαρακτηριστικα και ειναι ιση μεταξυ των αλλων.Και επειδη λεω οτι οι ελληνες με τους αλβανους δεν ειναι ιδιοι απλως αποδεχομαι οτι απλως ειναι διαφορετικοι με τα δικα τους χαρακτηριστικα ο καθενας, να προσπαθεις να περασεις την αντιληψη οτι ολοι ειμαστε ιδιοι ειναι εντελως λαθος.Και να σου πω αν εγω ημουνα στη αλβανια και ημουνα αριστος και θα μπορουσα να σηκωνα τη σημαια απλως δεν θα το εκανα για τους ιδιους λογους που αποκλειω και τους αλλοδαπους απο την σημαια.Και αυτες οι σκεψεις εντρυφιονται στον πατριωτισμο και οχι στον εθνικισμο που εχει καθε ανθρωπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Μπορεί ένας αλλοδαπός είναι καλύτερος από μας.... μπράβο του.... Αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να σηκώσει την ελληνική σημαία όμως... προς θεού δεν το λέω με ρατσιστική διάθεση... αλλά προφανώς και αυτός πως θα νοιώσει με μια ξένη σημαία ...εγώ δεν θα ένοιθα καλά.... Αν όμως είναι μια ζωή στην Ελλάδα και έχει όλα τα δικαιώματα των Ελλήνων, τότε ίσως εφόσον νοίωθει πραγματικά Έλληνας να μπορεί να σηκώσει την σημαια μας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Μπορεί ένας αλλοδαπός είναι καλύτερος από μας.... μπράβο του.... Αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να σηκώσει την ελληνική σημαία όμως... προς θεού δεν το λέω με ρατσιστική διάθεση... αλλά προφανώς και αυτός πως θα νοιώσει με μια ξένη σημαία ...εγώ δεν θα ένοιθα καλά.... Αν όμως είναι μια ζωή στην Ελλάδα και έχει όλα τα δικαιώματα των Ελλήνων, τότε ίσως εφόσον νοίωθει πραγματικά Έλληνας να μπορεί να σηκώσει την σημαια μας.....

Mα, αυτο λεμε, αν ενας μαθητης δεν νιωθει αγαπη για τον τοπο στον οποιο μεγαλωνει (την Ελλαδα), ουτε και ο ιδιος θα θελησει να σηκωσει τη σημαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι οι ελληνες ειναι υπερανω ολων απλως δεν ειναι ολοι ιδιοι ελεος.Καθε φυλη εχει τα δικα της χαρακτηριστικα και ειναι ιση μεταξυ των αλλων.Και επειδη λεω οτι οι ελληνες με τους αλβανους δεν ειναι ιδιοι απλως αποδεχομαι οτι απλως ειναι διαφορετικοι με τα δικα τους χαρακτηριστικα ο καθενας, να προσπαθεις να περασεις την αντιληψη οτι ολοι ειμαστε ιδιοι ειναι εντελως λαθος.Και να σου πω αν εγω ημουνα στη αλβανια και ημουνα αριστος και θα μπορουσα να σηκωνα τη σημαια απλως δεν θα το εκανα για τους ιδιους λογους που αποκλειω και τους αλλοδαπους απο την σημαια.Και αυτες οι σκεψεις εντρυφιονται στον πατριωτισμο και οχι στον εθνικισμο που εχει καθε ανθρωπος


φιλαρακο για να μην επαναλαμβανομαστε, συμφωνουμε στο οτι ο καθε λαος εχει την δικη του διαφορετικοτητα...και ετσι υπαρχει και το νοημα της ζωης και η ομορφια της υπαρξης...το θεμα ειναι οτι εγω έκανα την χρηση του "ιδιοι" για να πω οτι στην ουσια ολοι ειμαστε τα ιδια οντα...οι ελληνες δεν ειναι ανωτερα οντα απο τους αλλοδαπους...αυτο εννοουσα...η διαφορετικοτητα εξυπακουεται...θα ηταν ατοπο αν το οριζα αλλιως αν με καταλαβαινεις...δεν προσπαθησα να περασω την αντιληψη οτι ολοι ειμαστε ιδιοι σαν ρομποτακια!προς Θεου!
φιλε ο πατριωτισμος ετσι οπως τον ορισαν σοφοι τουλαχιστον του κοσμου αναμεσα στους οποιους υπηρχαν και αρχαιοι Ελληνες...δεν εχει καμια σχεση με τον ρατσισμο...γιατι το να λες "αποκλειω και τους αλλοδαπους απο τη σημαια" για μενα τουλαχιστον ειναι ρατσισμος που φυσικα σχετιζεται με τον δογματικο εθνικισμο για να μην παιζουμε και με τις λεξεις..
κοιτα δεν λεω εθνικισμος=ρατσισμος όχι
αλλα ο ρατσισμος υπεισερχεται στον δογματισμο της υπερβολικης προσκολλησης στο εθνος σου...
με καταλαβαινεις?

in flames gn
γιωργος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Δεν ειμαι ρατσιστης εφοσον αντιμετωπιζω ολους του ανθρωπους το ιδιο αλλα στη περιπτωση της σημαιας οπως και καθε ανθρωπος εχω το δικαιωμα να βλεπω εναν <εκπροσωπο>μου που να χει κατι κοινο μαζι μου εστω η εθνικοτητα να ειναι αυτο το κοινο.Και για να αναφερω ενα παραδειγμα στη περιπτωση παρελασης ενος αθλητικου σωματιου στην περιπτωση αυτη θα θελες να παρελασει μπροστα σου ενας ξερω γω ποδοσφαιριστης του δικου σου σωματιου και οχι ενος αλλου ανεξατητα ποσο το τιμαει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Δεν ειμαι ρατσιστης εφοσον αντιμετωπιζω ολους του ανθρωπους το ιδιο αλλα στη περιπτωση της σημαιας οπως και καθε ανθρωπος εχω το δικαιωμα να βλεπω εναν <εκπροσωπο>μου που να χει κατι κοινο μαζι μου εστω η εθνικοτητα να ειναι αυτο το κοινο.Και για να αναφερω ενα παραδειγμα στη περιπτωση παρελασης ενος αθλητικου σωματιου στην περιπτωση αυτη θα θελες να παρελασει μπροστα σου ενας ξερω γω ποδοσφαιριστης του δικου σου σωματιου και οχι ενος αλλου ανεξατητα ποσο το τιμαει.

αν κριτηριο επιλογης ατομου που θα κραταει ενα κονταρι ειναι η εθνικοτητα του, τοτε εισαι ρατσιστης φιλε μου...
και ας αφησουμε στην ακρη τα αθλητικα σωματια γιατι εκτος του οτι ειναι αστοχο παραδειγμα, δεν μπορει να υπαρχει ρε φιλε ο φανατισμος που υπαρχει στα αθλητικα γεγονοτα και στις σχεσεις ελληνων αλλοδαπων, γιατι τοτε πραγματικα ειμαστε για λυπηση ολοι οι ανθρωποι οχι μονο Ελληνες ή αλλοδαποι..τοτε πραγματικα θα οξυνουμε το ηδη υπαρχον προβλημα του ρατσισμου...αδικα για αλλη μια φορα ο ανθρωπος θα κατεβει σε ζωικο επιπεδο με αυτον τον τροπο...
γιωργος
in flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Mα, αυτο λεμε, αν ενας μαθητης δεν νιωθει αγαπη για τον τοπο στον οποιο μεγαλωνει (την Ελλαδα), ουτε και ο ιδιος θα θελησει να σηκωσει τη σημαια.

Αυτό είναι που προσπαθώ να πω εδώ και εφτα σελίδες thread αλλα εχω ακούσει του κόσμου τα άσχετα...Μην βγάζετε ιδεολογικές κορώνες, το ζήτημα είναι ξεκάθαρο και λογικότατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι ακριβώς ορίζει ο νόμος (αν ορίζει κάτι) για την εθνικότητα τυ σημαιοφόρου. Αν δεν τίθεται νομικό ζήτημα είμαι 100% μαζί σου :) .

Καλά και να τίθεται, πάλι μαζί σου είμαι.

ο νομος οριζει να γινεται σημαιοφορος ο αριστουχος μαθητης ανεξαρτητα απο την εθνικοτητα του.και αλλωστε οπως ειπατε αν ενας μαθητης δε νιωθει αγαπη για την ελλαδα δε θα θελει κι ουτε ο ιδιος να τη σηκωσει.αυτο ομως που μου τη δινει ειναι να μη τον δεχομαστε εμεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
november πως αναγνωρίζεις σε όλους τα ίδια δικαιώματα όταν λές οτι δεν έχουν όλοι τα ίδια προνόμια?Αυτα που λές ειναι εντελώς αντιφατικά...Και επιπλέον εσύ δεν μπορείς να αποκλείσεις κανέναν απο το να σηκώσει τη σημαία...Δεν έχεις το δικαίωμα εφ'οσον ειναι θεσπισμένο να την σηκώνει ο Πρώτος και απο τη στιγμή που πληροί τις προαναφερθείσες προυποθέσεις λόγος δεν σου πέφτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amy 4ever

Νεοφερμένος

Η Amy 4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
εγώ νομίζω πως το να είναι κάποιος αλλοδαπός σημαιοφόρος δεν είναι και τπτ τρομερό... ίσα ίσα για να διάβαζε και να ήταν καλός μαθητής σημαίνει πως ένιωθε άνετα .εμείς καταφέραμε όμως να το πετύχουμε αυτό ... αν το έχετε παρατηρήσει οι περισσότεροι αλλοδαποί δεν είναι καλοί μαθητές . Βέβαια δν ευθυνόμαστε εμείς για την σχολική τους επίδοση αλλά βάζουμε και εμείς λίγο το χεράκι μας!!!:P Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας ! Λοιπόν αν μπει 1 φορα στα 1000 χρονια ας χαρούμε γιατί το να μπει αλλοδαπός σημαιοφόρος μια φορά στα χίλια χρόνια συμβαίνει! Ξέρω πως θα προτιμούσαμε να είμασταν εμείς σημαιοφόροι αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας ας προσπαθήσουμε πιο πολύ και ας ελ΄πισουμε την επόμενη χρονιά να είμαστε πιο τυχεροι!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Στην πέμπτη δημοτικού, μια αλβανίδα από την τάξη μου, είχε σε όλα τα μαθήματα 10, αλλά ο δάσκαλος στο επίσημο βιβλίο, έβαλε σε όλα 6 και σε ένα 7. Έτσι δεν μπόρεσε να συμμετάσχει στην κλήρωση για σημαιοφόρους και παραστάτες! :bye:






Να πω και κάτι άσχετο;

Κάναμε την κλήρωση και εγώ τράβηξα το όνομα του εαυτού μου για σημαιοφόρο και ο διευθυντής έτριβε τα μάτια του! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Στην πέμπτη δημοτικού, μια αλβανίδα από την τάξη μου, είχε σε όλα τα μαθήματα 10, αλλά ο δάσκαλος στο επίσημο βιβλίο, έβαλε σε όλα 6 και σε ένα 7. Έτσι δεν μπόρεσε να συμμετάσχει στην κλήρωση για σημαιοφόρους και παραστάτες! :bye:






Να πω και κάτι άσχετο;

Κάναμε την κλήρωση και εγώ τράβηξα το όνομα του εαυτού μου για σημαιοφόρο και ο διευθυντής έτριβε τα μάτια του! :P


μπραβο!πολυ ωραιος δασκαλος!!!τι καταφερε?μετα αυτη η κοπελα διαβαζε οπως πρωτα?συγχαρητηρια του εκ μερους μου:thanks:

ασχετο:λοοοοοοολ κι εμενα η δασκαλα που ειχα στην δευτερα δημοτικου κληρωσε μια αλλη κοπελα σημαιοφορο!εγω παντως δεν ηθελα να μπω με τιποτα,αλλωστε ουτε παω καλα το βημα εκ του φυσικου!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στην πέμπτη δημοτικού, μια αλβανίδα από την τάξη μου, είχε σε όλα τα μαθήματα 10, αλλά ο δάσκαλος στο επίσημο βιβλίο, έβαλε σε όλα 6 και σε ένα 7. Έτσι δεν μπόρεσε να συμμετάσχει στην κλήρωση για σημαιοφόρους και παραστάτες! :bye:






Να πω και κάτι άσχετο;

Κάναμε την κλήρωση και εγώ τράβηξα το όνομα του εαυτού μου για σημαιοφόρο και ο διευθυντής έτριβε τα μάτια του! :P



Ο γύφτος αυτός που σφετερίζεται τον άξιο τίτλο του Εκπαιδευτικού είναι μεγάλος αλήτης να του πεις. Αυτό απο μένα...
Αν είχα όρεξη κι αν ήξερα ποιος είναι (σιγα το δύσκολο να το μάθω) θα εμπλεκε πολύ άσχημα εξ'αιτίας μου...
Κάτι τέτοιοι ξεφτιλισμένοι δίνουν κακό όνομα στους Δασκάλους...
Αν δε μπορεί να κάνει τη δουλειά του όπως ο νόμος και η δεοντολογία ορίζει, τότε ας πάει να γίνει αποφράκτης βόθρων και αποχετεύσεων...Όσο για το πτυχίο του? Ας το κάνει χαρτί υγείας, για να μην το πω λαικότερα...


Αλλα δε φταίει μόνο αυτός. Φταίτε κι οι υπόλοιποι που δε μιλήσατε...Αλλα βέβαια, ποιος bourgeois φασιστάκος "ευπατρίδης" και αστός αντέχει να συγκρίνεται ο γιόκας του ή η κορούλα του με έναν μετάναστη?

Αυτά θα τα πληρώσουμε εμείς, όταν σε 30 χρόνια, έχοντας απωθημένα από τη συμπεριφόρα και την "υποδοχή" από τους απανταχού "Ελληναράδες" κι όταν πανθομολογουμένως θα είναι τα αφεντικά της χώρας δεν θα τολμάει κανείς να σηκώσει το κεφάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top