Αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Γειά σας, σημερα ειχα ενα πολύ δυσαρεστο περιστατικό στο σχολείο: Εγω και 2 φιλοι μου πήραμε ωριαία αποβολή και βγηκαμε εξω και καθισαμε εξω απο την ταξη. Εκεινη την ωρα ενα αλλο τμημα ειχε κενο και ειχε ξεσηκώσει τον κοσμο, φωναζαν, εκαναν φασαρια, ολοι οι καθηγητες ειχαν βγει τουλαχιστον 2 φορες για να τους κανουν παρατηρηση. Καποια στιγμή είδαμε τον διευθυντή να βγαίνει απο το γραφειο και, επειδη φοβηθηκαμε μην μας δει και μας αρχισει το κηρυγμα και τις ερωτησεις, και τρεξαμε κατω. Βλακεία, ξέρω, φυσικά μας είδε και μας είπε να πάμε στο γραφείο του. Όταν πηγαμε, τηλεφωνησε στος γονεις μας και ειπε ότι καναμε το σχολείο άνω κατω, φεραμε τον κοσμο αναποδα, και στο τελος μας εδιωξε και μας είπε ότι του χρόνου θα κάνει τα αδύνατα δυνατά για να μην ημαστε σε αυτο το σχολείο γιατι δεν μας θελει στο σχολείο του.

Το θέμα είναι ότι εμεις δεν εχουμε δωσει ποτε αλλοτε αφορμες, και γενικα ενταξει, μια ωριαια πηραμε, αν ειναι να διωχνουμε απο το σχολειο καθε παιδι που παιρνει μια ωριαια, 3 παιδια θα εμεναν μεχρι το τελος! Και ρωταω, παρολο που δεν νομιζω αλλα χει αρχισει να μας ''καιει'' πολύ, πόσες πιθανοτητες υπαρχουν να μπορει να κανει κατι τετοιο, να μας διωξει δηλαδη του χρονου απο το σχολειο? Πραγματικα, οταν το ακουσαμε μας κοπηκαν τα ποδια, οι δυο αρχισαμε να κλαιμε εκει μπροστα και ο αλλος ετρεμε!

Και το σπαστικό είναι ότι, ενω για άλλα παιδιά υπάρχει ξεχωριστο κεφαλαιο στο ποινολογιο και στο απουσιολογιο, κυκλοφορουν ολη μερα εξω με ωριαιες, κανενας δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ, ενω μολις καναμε εμεις μας απειλησαν με αλλαγη σχολειου, δηλαδη ελεος...

Μπορει ο διευθυντης αν θελει να μας διωξει απο το σχολειο? Δεν πρεπει να υπαρχει πιο σοβαρος λογος? Το οτι εχουμε ψηλους βαθμους και σχετικα καλη διαγωγη μπορει να μας βοηθησει σε περιπτωση που την 'βαρεσει'' στον διευθυντη?
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να του πεις: "Τον τσαμπουκά σου αλλού!". :kill:
Δε νομίζω να έχει το δικαίωμα να κάνει κάτι τέτοιο, εφόσον δε τον προκαλέσετε άλλη φορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Να του πεις: "Τον τσαμπουκά σου αλλού!". :kill:
Δε νομίζω να έχει το δικαίωμα να κάνει κάτι τέτοιο, εφόσον δε τον προκαλέσετε άλλη φορά...

Ε ενταξει, 3 μερες μας εμειναν μετα το πασχα απο τις οποιες ουτε την μια δεν θα κανουμε μάθημα. Πόσα περιθώρια έχουμε να τον προκαλέσουμε...

Δεν ξερεις ποσο θελω να πω κατι τετοιο... Αλλα λυπαμαι τις απουσιες της αποβολης...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Ήρεμα ρε, μέχρι του χρόνου θα το έχει ξεχασει και ο ίδιος. Τίποτα δε μπορεί να κάνει μόνος του. Πρέπει να συμφωνούν όλοι οι καθηγητές (ή τουλάχιστον οι περισσότεροι)
Πάνω στα νεύρα του θα το είπε. Μεχρι τον Σεπτεμβριο και μετά από ένα καλοκαίρι ουτε τα ονόματα σαςδε θα θυμάται.

1η λυκείου πήγαμε 3ημερη Καστορια. Και μαζευτήκαμε πολλοί στο δωμάτιο μου με αποτέλεσμα να υπήρχαν πάνω απο 10 μπουκαλια ποτα.
Και επειδή είχαμε τόσα πολλα, μας είπε πως θα φροντίσει να μην παμε εμείς π ημασταν στο δωμάτιο την επόμενη χρόνια εκδρομή.
Φυσικά το ξεχασε(παρόλο που είχε σημειώσει τα ονόματα μας) και πηγαμε κανονικοτατα στη Β λυκείου εκδρομή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ήρεμα ρε, μέχρι του χρόνου θα το έχει ξεχασει και ο ίδιος. Τίποτα δε μπορεί να κάνει μόνος του. Πρέπει να συμφωνούν όλοι οι καθηγητές (ή τουλάχιστον οι περισσότεροι)
Πάνω στα νεύρα του θα το είπε. Μεχρι τον Σεπτεμβριο και μετά από ένα καλοκαίρι ουτε τα ονόματα σαςδε θα θυμάται.

1η λυκείου πήγαμε 3ημερη Καστορια. Και μαζευτήκαμε πολλοί στο δωμάτιο μου με αποτέλεσμα να υπήρχαν πάνω απο 10 μπουκαλια ποτα.
Και επειδή είχαμε τόσα πολλα, μας είπε πως θα φροντίσει να μην παμε εμείς π ημασταν στο δωμάτιο την επόμενη χρόνια εκδρομή.
Φυσικά το ξεχασε(παρόλο που είχε σημειώσει τα ονόματα μας) και πηγαμε κανονικοτατα στη Β λυκείου εκδρομή

ουφφ, ευτυχως... :clapup:
Ναι κι εμας μας ειπε, λεει απο σημερα οποιος παρει εστω και μια ωριαια χανει τριημερη και ημερησια...:worry: :hmm: :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Για να γίνει αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος, δεν αρκεί μια χαζοφασαρία. Πρέπει ο μαθητής να κάνει σοβαρό παράπτωμα. Πρέπει να έχει τιμωρηθεί με αποβολές αρκετές φορές. Πρέπει να γίνει συνεδρίαση του συλλόγου καθηγητών με παρουσία του 15μελούς. Πρέπει να απολογηθεί ο μαθητής. Πρέπει να ενημερωθεί ο κηδεμόνας του. Πρέπει να είναι σύμφωνη η διεύθυνση δευτεροβάθμιας.

Άρα ο τύπος ήθελε να σας ψαρώσει και το πέτυχε.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Για να γίνει αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος, δεν αρκεί μια χαζοφασαρία. Πρέπει ο μαθητής να κάνει σοβαρό παράπτωμα. Πρέπει να έχει τιμωρηθεί με αποβολές αρκετές φορές. Πρέπει να γίνει συνεδρίαση του συλλόγου καθηγητών με παρουσία του 15μελούς. Πρέπει να απολογηθεί ο μαθητής. Πρέπει να ενημερωθεί ο κηδεμόνας του. Πρέπει να είναι σύμφωνη η διεύθυνση δευτεροβάθμιας.

:yahoo:

Άρα ο τύπος ήθελε να σας ψαρώσει και το πέτυχε.

:worry:

:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Κι εγώ επίσης δεν νομίζω ότι θα συμβεί αυτό το γεγονός. Η αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος είναι η πιο βαριά τιμωρία (αν όχι η δεύτερη πιο βαριά έπειτα από τον αποκλεισμό από όλο το σχολικό σύστημα). Κατά την γνώμη μου, για να επιβληθεί αυτή η τιμωρία, πρέπει κάποιος να έχει πολλές αποβολές και να συμπεριφέρεται συνεχώς με άσεμνο τρόπο (κάνοντας φασαρία, προκαλώντας καυγάδες κλπ.). Άρα, μην ανησυχείς καθόλου. Μια ερώτηση: γίνετε κάποιος μαθητής να αποκλειστεί από όλα τα σχολεία της χώρας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Μια ερώτηση: γίνετε κάποιος μαθητής να αποκλειστεί από όλα τα σχολεία της χώρας;

Αυτο θα σε ρωτουσα κι εγω μολις διαβασα για τον γενικο αποκλεισμο απο το εκπαιδευτικό συστημα! Γινεται αυτο??????? Πρεπει να προσεχουμε δηλαδη... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μια ερώτηση: γίνετε κάποιος μαθητής να αποκλειστεί από όλα τα σχολεία της χώρας;
Γίνεται. Αν συλληφθεί για φόνο, κλοπή, ληστεία, διακίνηση ναρκωτικών κλπ. Αλλά ακόμα και τότε υπάρχει ένα σχολείο που θα τον δεχθεί: Αυτό πού βρίσκεται μέσα στο αναμορφωτήριο ανηλίκων.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Αυτο θα σε ρωτουσα κι εγω μολις διαβασα για τον γενικο αποκλεισμο απο το εκπαιδευτικό συστημα! Γινεται αυτο??????? Πρεπει να προσεχουμε δηλαδη... :P

Εσύ ρωτάς αν γίνεται κάποιος να αλλάξει σχολικό περιβάλλον και όχι αν γίνεται να αποκλειστεί από όλα τα σχολεία της χώρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εσύ ρωτάς αν γίνεται κάποιος να αλλάξει σχολικό περιβάλλον και όχι αν γίνεται να αποκλειστεί από όλα τα σχολεία της χώρας

Ε ενταξι, αλλα μιας που το ανεφερες να ξμην ρωτησω, αφου πρωτη φορα το ακουω! Τοσο πολύ σε πειραξε? Αν δεν θες μην μου απαντας... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Ε ενταξι, αλλα μιας που το ανεφερες να ξμην ρωτησω, αφου πρωτη φορα το ακουω! Τοσο πολύ σε πειραξε? Αν δεν θες μην μου απαντας... :confused:

Δεν έχω παρεξηγηθεί. Αντιθέτως, υπογραμμίζω μερικά λόγια από το κείμενο που έγραψα έτσι ώστε να καταλάβεις την διαφορά της ερώτησής μου από τη δική σου. Πραγματικά, δεν ήθελα να δημιουργήσω παρεξήγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Δεν έχω παρεξηγηθεί. Αντιθέτως, υπογραμμίζω μερικά λόγια από το κείμενο που έγραψα έτσι ώστε να καταλάβεις την διαφορά της ερώτησής μου από τη δική σου. Πραγματικά, δεν ήθελα να δημιουργήσω παρεξήγηση.

Ενταξει, δεν υπαρχει θεμα, απλά δεν χρειαζεται να κανουμε μονο μια ερωτηση. Η αρχικη μου ερωτηση ηταν για την αλλαγη σχολικού περιβάλλοντος, ενω μετα ανεφερες την αποκλιση απο ολα τα σχολεια της χωρας (η οποία by the way δεν ισχυει), και επειδη δεν το ειχ ξανακουσει σε ρωτησα :) Μπερδεμα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top