Αλλαγή σχολής

Alekos7savv

Νεοφερμένος

Ο Alekos7savv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας. Νέο μέλος λοιπόν στο φόρουμ και θα ήθελα να με βοηθήσετε με το εξής.. Σπουδάζω πληροφορική στο απθ και φέτος θα μπω στ 3ο έτος, έχοντας κάνει όμως 10% για μαθηματικό στο απθ και πριν λίγες μέρες έμαθα ότι πέρασα..

Γενικά η πληροφορική είναι μία ωραία σχολή άμα εξαιρέσεις κάποια μαθήματα αλλά μπορώ να πω ότι δεν τα πάω τόσο καλά με τον προγραμματισμό και μου φαίνεται κομματάκι περίπλοκος..Ξέρω ότι με την πληροφορική έχω περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές αλλά πιστεύω οτι αυτά τα επαγγέλματα δεν ειναι πολύ του γούστου μου.Επίσης δεν ξέρω αν εκτός απο προγραμματιστής μπορείς να δουλέψεις και αλλού σαν πληροφορικός.

Τα μαθηματικά από την άλλη μου αρέσουν αρκετά και θα μου άρεσε ένα πτυχίο στα μαθηματικά άλλα δεν ξέρω αν αξίζει να παρατήσω την πληροφορική, και σε συνδυασμό ότι πολλοί μετά τα μαθηματικά κάνουν μεταπτυχιακό στην πληροφορική.

Εσείς τι πιστεύετε πάνω σε αυτό?
 

civilian

Νεοφερμένος

Ο civilian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ (Αθήνα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σας. Νέο μέλος λοιπόν στο φόρουμ και θα ήθελα να με βοηθήσετε με το εξής.. Σπουδάζω πληροφορική στο απθ και φέτος θα μπω στ 3ο έτος, έχοντας κάνει όμως 10% για μαθηματικό στο απθ και πριν λίγες μέρες έμαθα ότι πέρασα..

Γενικά η πληροφορική είναι μία ωραία σχολή άμα εξαιρέσεις κάποια μαθήματα αλλά μπορώ να πω ότι δεν τα πάω τόσο καλά με τον προγραμματισμό και μου φαίνεται κομματάκι περίπλοκος..Ξέρω ότι με την πληροφορική έχω περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές αλλά πιστεύω οτι αυτά τα επαγγέλματα δεν ειναι πολύ του γούστου μου.Επίσης δεν ξέρω αν εκτός απο προγραμματιστής μπορείς να δουλέψεις και αλλού σαν πληροφορικός.

Τα μαθηματικά από την άλλη μου αρέσουν αρκετά και θα μου άρεσε ένα πτυχίο στα μαθηματικά άλλα δεν ξέρω αν αξίζει να παρατήσω την πληροφορική, και σε συνδυασμό ότι πολλοί μετά τα μαθηματικά κάνουν μεταπτυχιακό στην πληροφορική.

Εσείς τι πιστεύετε πάνω σε αυτό?
Οταν εχεις να πάρεις μια τετοια απόφαση πρέπει να το δεις το θέμα συνολικά. Δηλαδή να βάλεις απ την μια όλα τα αρνητικά και απ'την άλλη όλα τα θετικά μιας τέτοιας επιλογης και να δεις αν σε συμφέρει ή όχι. Αν πιστεύεις ότι τα μαθηματικά σου κάθονται καλύτερα και θα μπορέσεις να εξελιχθεις αρκετά ,με κάποιο μεταπτυχιακό εννοείται, τότε άλλαξε. Πάντως υπάρχει μεγάλο ρίσκο καθώς έχεις ήδη τελειώσει το 2ο έτος αλλά 2 Χρόνια δεν είναι τίποτα μπροστά σε ολόκληρη την ζωή. Εγώ προσωπικά είχα κάνει 10% επειδή πίστευα ότι σε αυτή την δουλειά θα μπορούσα να είμαι πολύ καλύτερος και μου άρεσε αρκετά και πιστεύω ότι έκανα καλά που άλλαξα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.
Δεν εισαι ο μοναδικος που δεν του αρεσει ο κωδικας . Ως ΙΤ manager σε εταιριες θα ασχοληθεις ελαχιστα ως καθολου με κωδικα ,κυριως εγκατασταση, παραμετροποιηση χειρισμο, γουιντικων προγραμματων και linux και αρκετη εκπαιδευση στο προσωπικο . Θα εισαι ο αγαπημενος των κοριτσιων μικρων και μεγαλων, γιατι θα τους εξηγεις το word to ecxel και το SAP. οποτε μην αγχωνεσαι. Τωρα αν η αγαπη ειναι τα μαθηματικα δεν εχω να πω κατι , η αγαπη ειναι παντα αγαπη , μας γεμιζει και ας μη περνα απ το στομαχι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Γεια σας. Νέο μέλος λοιπόν στο φόρουμ και θα ήθελα να με βοηθήσετε με το εξής.. Σπουδάζω πληροφορική στο απθ και φέτος θα μπω στ 3ο έτος, έχοντας κάνει όμως 10% για μαθηματικό στο απθ και πριν λίγες μέρες έμαθα ότι πέρασα..

Γενικά η πληροφορική είναι μία ωραία σχολή άμα εξαιρέσεις κάποια μαθήματα αλλά μπορώ να πω ότι δεν τα πάω τόσο καλά με τον προγραμματισμό και μου φαίνεται κομματάκι περίπλοκος..Ξέρω ότι με την πληροφορική έχω περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές αλλά πιστεύω οτι αυτά τα επαγγέλματα δεν ειναι πολύ του γούστου μου.Επίσης δεν ξέρω αν εκτός απο προγραμματιστής μπορείς να δουλέψεις και αλλού σαν πληροφορικός.

Τα μαθηματικά από την άλλη μου αρέσουν αρκετά και θα μου άρεσε ένα πτυχίο στα μαθηματικά άλλα δεν ξέρω αν αξίζει να παρατήσω την πληροφορική, και σε συνδυασμό ότι πολλοί μετά τα μαθηματικά κάνουν μεταπτυχιακό στην πληροφορική.

Εσείς τι πιστεύετε πάνω σε αυτό?

Καλησπέρα , θα σε ρωτήσω κάτι. Πόσα μαθήματα έχεις περάσει στο τμήμα που είσαι τώρα? γιατί άν έχεις δώσει μεγάλη προσπάθεια στην πληροφορική και έχεις περάσει πολλά μαθήματα είναι κρίμα να κάνεις τέτοια αλλαγή, θα χαθεί τόσος κόπος. Αν δεν έχεις περάσει πολλά και θεωρείς ότι θα σου αρέσουν περισσότερο τα μαθηματικά πήγαινε Μαθηματικό :) . Ντάξει κάνουν αρκετοί μεταπτυχιακό στην Πληροφορική αλλά μπορείς να ασχοληθείς και με άλλα πράγματα , έχουν ειπωθεί αρκετές εναλλακτικές για το τμήμα αυτό στο φόρουμ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Γεια σας. Νέο μέλος λοιπόν στο φόρουμ και θα ήθελα να με βοηθήσετε με το εξής.. Σπουδάζω πληροφορική στο απθ και φέτος θα μπω στ 3ο έτος, έχοντας κάνει όμως 10% για μαθηματικό στο απθ και πριν λίγες μέρες έμαθα ότι πέρασα..

Γενικά η πληροφορική είναι μία ωραία σχολή άμα εξαιρέσεις κάποια μαθήματα αλλά μπορώ να πω ότι δεν τα πάω τόσο καλά με τον προγραμματισμό και μου φαίνεται κομματάκι περίπλοκος..Ξέρω ότι με την πληροφορική έχω περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές αλλά πιστεύω οτι αυτά τα επαγγέλματα δεν ειναι πολύ του γούστου μου.Επίσης δεν ξέρω αν εκτός απο προγραμματιστής μπορείς να δουλέψεις και αλλού σαν πληροφορικός.

Τα μαθηματικά από την άλλη μου αρέσουν αρκετά και θα μου άρεσε ένα πτυχίο στα μαθηματικά άλλα δεν ξέρω αν αξίζει να παρατήσω την πληροφορική, και σε συνδυασμό ότι πολλοί μετά τα μαθηματικά κάνουν μεταπτυχιακό στην πληροφορική.

Εσείς τι πιστεύετε πάνω σε αυτό?

Το Μαθηματικό σαν επιστήμη δεν δίνει επαγγελματικές διεξόδους ούτε στην Πληροφορική στην Ελλάδα! Έχεις έναν ανταγωνισμό "κάτω από τη μέση" από ατελείωτες ειδικότητες που σπουδάζουν Πληροφορική και όχι το Μαθηματικό μέρος της Πληροφορικής. Αυτό έχει κάποια σημαντική διαφορά.

Τα Μαθηματικά είναι μια συναρπαστική επιστήμη και στο εξωτερικό δίνει καλές επαγγελματικές προοπτικές. Η μόνη δυσκολία είναι να μην αντέχεις τα Μαθηματικά και τον πυκνό φορμαλισμό τους.

1600636690053.png


ή κάτι τέτοιο:


1600636647969.png


ή κάτι τέτοιο:

1600637151544.png


Ο λόγος που ο περισσότερος κόσμος θα σου πει κάνε κάτι σε Στατιστική ή Οικονομικά είναι γιατί ελάχιστοι έχουν άποψη για την σύγχρονη Μαθηματική επιστήμη όπως αυτή υπάρχει τον 21ο αιώνα. Στο φόρουμ αυτό έχουν απαντηθεί παρόμοια διλήμματα σχετικά με τα Μαθηματικά και άλλες επιστήμες.

Ο προγραμματισμός είναι βασικό κομμάτι των εφαρμοσμένων Μαθηματικών πλέον. Ακόμη και με τον θεωρητικό κλάδο της Ανάλυσης να ασχοληθείς, θα χρειαστεί κάποιος κώδικας για να εξετάσεις κάποιο παράδειγμα ή να ασχοληθείς με ειδικά θέματα λύσεων και της γεωμετρίας τους (που είναι το βασικό point των εφαρμοσμένων Μαθηματικών).

1600636766939.png
1600636847261.png
1600637038492.png



Δεν είναι όλα ή Μαθηματικά ή Στατιστική ή Πληροφορική. Υπάρχουν πολλοί τομείς στα σύγχρονα Μαθηματικά που αν γίνουν οι σωστές επιλογές μέσα από το Μαθηματικό, θα μπορέσεις να κάνεις κάτι για να υπάρχεις επαγγελματικά και να ζήσεις. Φιλική συμβουλή μου, πρόσεχε που ρωτάς για Μαθηματικά. Στην Ελλάδα επειδή υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι, οι θετικές επιστήμες και φυσικά, τα Μαθηματικά ποτέ δεν αντιμετωπίστηκαν στην σωστή τους διάσταση. Το γεγονός ότι τα σπουδάζουν πολλοί και διδάσκουν στην μέση εκπαίδευση (φροντιστήρια, ιδιαίτερα, σχολεία κτλ) δεν σημαίνει ότι έχουν και άποψη για την ακαδημαϊκή μορφή και τις νεότερες εξελίξεις στην χαοτική επιστήμη των Μαθηματικών.


Αν δεν μπορείς να βρεις κάτι στα Μαθηματικά για να ζήσεις, τι να πω... Καλή τύχη!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,888 μηνύματα.
@nPb
Στα τέλη της δεκαετίας του '70, ένας καθηγητής του τμήματός σου, νομίζω αριθμητική ανάλυση έκανε, είχε πει στο πατέρα μου και τους συμφοιτητές του "Τα μαθηματικά είναι ο πυρήνας της πληροφορικής. Μην αφήσετε να σας πάρουν αυτό το κομμάτι...", εννοώντας τους άλλους κλάδους.
Το μεταφέρω κάπως παραφρασμένο, αλλά πιάνεις το ποιντ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Συμφωνώ @Ryuzaki αλλά πλέον και τα Μαθηματικά έχουν επεκταθεί τόσο πολύ που ένας Μαθηματικός μπορεί να ζήσει μια ζωή πάνω στην Αλγεβρική Γεωμετρία και ένας άλλος πάνω στην Γεωμετρική Θεωρία Πιθανοτήτων και να μην έχουν καμία επαφή ο ένας με τον άλλο. Με πιάνεις τι θέλω να πω. Στο ίδιο "χωράφι" ή ακόμη και στον ίδιο θεματικό τομέα, οι αποστάσεις έχουν γίνει έτη φωτός. Υπάρχουν αρκετοί που κάνουν Στατιστική, άλλοι ασχολούνται με την Ανάλυση Δεδομένων άλλοι ασχολούνται με την Αναλυτική Επέκταση των Εκτιμητών Πιθανοφάνειας (π.χ. χρήση μετασχηματισμών Fourier) και επίσης ζουν.

Γιατί να πάμε στην Πληροφορική; :give_rose:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.
@nPb
Στα τέλη της δεκαετίας του '70, ένας καθηγητής του τμήματός σου, νομίζω αριθμητική ανάλυση έκανε, είχε πει στο πατέρα μου και τους συμφοιτητές του "Τα μαθηματικά είναι ο πυρήνας της πληροφορικής. Μην αφήσετε να σας πάρουν αυτό το κομμάτι...", εννοώντας τους άλλους κλάδους.
Το μεταφέρω κάπως παραφρασμένο, αλλά πιάνεις το ποιντ.

Δυστηχως τους το πηραν , δηλαδη τους το παραπηραν.Οι μαθηματικοι ειναι αλτρουιστες δουλευουν σκληρα για να τρωνε καλα οι αλλοι.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
@nPb
Στα τέλη της δεκαετίας του '70, ένας καθηγητής του τμήματός σου, νομίζω αριθμητική ανάλυση έκανε, είχε πει στο πατέρα μου και τους συμφοιτητές του "Τα μαθηματικά είναι ο πυρήνας της πληροφορικής. Μην αφήσετε να σας πάρουν αυτό το κομμάτι...", εννοώντας τους άλλους κλάδους.
Το μεταφέρω κάπως παραφρασμένο, αλλά πιάνεις το ποιντ.

Mε την ίδια λογική θα μπορούσαμε να πούμε ότι και η Θεωρητική Φυσική ή ή Αστρονομία συγκεκριμένα είναι τα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά (Ανάλυση). Θα ήταν, αν πηγαίναμε πριν 100 χρόνια πριν την ύπαρξη του Planck όπου τα Μαθηματικά και η Μεταφυσική ήταν απλά μαθήματα του Τμήματος Θεολογίας. Μετά τον Planck και την επανάσταση στην Κβαντομηχανική το Τμήμα Θεολογίας διασπάστηκε στα εξής Τμήματα:

- Έδρα Μαθηματικών ---> Τμήμα Μαθηματικών
- Έδρα Λογικής --- > Τμήμα Φιλοσοφικής
- Έδρα Μεταφυσικής ---> Τμήμα Φυσικής
- Έδρα Θεολογίας (παρέμεινε)

και φυσικά ο τομέας της Θεωρητικής Φυσικής παρέμεινε το θεωρητικόμαθηματικό παρακλάδι του Μαθηματικού. Ειδικά όσοι Φυσικοί ασχολούνται με πολύπλοκες γεωμετρίες των ατομικών τροχιών. Κανονικά θα έπρεπε να λέμε το ίδιο και για τη Φυσική που "αποκόπηκε" από την Θεολογία.

Τα πράγματα εξελίσσονται και ήδη βλέπω την διάσπαση του Μαθηματικού σε επιπλέον Τμήματα π.χ. Τμήμα Αριθμητικής Ανάλυσης, Τμήμα Στοχαστικών Μαθηματικών κτλ με αυτοδύναμο πρόγραμμα σπουδών. Ο όγκος της γνώσης και της έρευνας είναι τέτοιος που ο ενιαίος τίτλος "Μαθηματικά" δεν θα μπορέσει να καλύψει επάξια την ευρύτητα αυτή.

Εξάλλου πολλοί Μαθηματικοί εργάζονται σε Τμήματα άλλων ειδικοτήτων που δουλεύουν projects Μαθηματικού ενδιαφέροντος. Δεν έχει σημασία πλέον που ανήκει ποιος, θεματικά όσο αν μπορεί να βρίσκει λύσεις βιοπορισμού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,217 μηνύματα.
Γεια σας. Νέο μέλος λοιπόν στο φόρουμ και θα ήθελα να με βοηθήσετε με το εξής.. Σπουδάζω πληροφορική στο απθ και φέτος θα μπω στ 3ο έτος, έχοντας κάνει όμως 10% για μαθηματικό στο απθ και πριν λίγες μέρες έμαθα ότι πέρασα..

Γενικά η πληροφορική είναι μία ωραία σχολή άμα εξαιρέσεις κάποια μαθήματα αλλά μπορώ να πω ότι δεν τα πάω τόσο καλά με τον προγραμματισμό και μου φαίνεται κομματάκι περίπλοκος..Ξέρω ότι με την πληροφορική έχω περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές αλλά πιστεύω οτι αυτά τα επαγγέλματα δεν ειναι πολύ του γούστου μου.Επίσης δεν ξέρω αν εκτός απο προγραμματιστής μπορείς να δουλέψεις και αλλού σαν πληροφορικός.

Τα μαθηματικά από την άλλη μου αρέσουν αρκετά και θα μου άρεσε ένα πτυχίο στα μαθηματικά άλλα δεν ξέρω αν αξίζει να παρατήσω την πληροφορική, και σε συνδυασμό ότι πολλοί μετά τα μαθηματικά κάνουν μεταπτυχιακό στην πληροφορική.

Εσείς τι πιστεύετε πάνω σε αυτό?

Το "μου αρέσουν τα μαθηματικά" και το "θέλω να τα σπουδάσω",διαφέρουν αστρονομικά. Στην θέση σου θα το σκεφτόμουν πολύ εαν το μόνο επιχείρημα για να αφήσεις μια σχολή που έχεις συμπληρώσει 2 έτη είναι οτι σου κακοφαίνεται ο προγραμματισμός και σου αρέσουν τα μαθηματικά. Προφίλ που πίστεψε με,έχουν αρκετοί φοιτητές πληροφορικής. Μπορεί το μαθηματικό να μην είναι αυτό που περίμενες να είναι,οπότε λάβε τα όλα υπόψιν σου.

Απο την άλλη εαν θεωρείς οτι θες να ασχοληθείς αποκλειστικά με τα μαθηματικά,και σου αρέσουν ΠΑΡΑ πολύ,τότε κάνε το. Η σκέψη μου αυτή την στιγμή είναι ωστόσο γιατί έκανες 10% εφόσον δεν είχες αποφασίσει εκ των προτέρων εαν εν τέλει θες να αλλάξεις σχολή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top