Αλλαγή σχολής

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Eίναι πολύ καλό τμήμα αυτό που είσαι,μην αγχώνεσαι!

Με σωστό διάβασμα,θα καταφέρεις ότι θέλεις.
Απλά πιστεύω πως θέλει οργάνωση και κάποιες ώρες διάβασμα καθ'όλη τη διάρκεια του εξαμήνου για να μην δυσκολεύσαι στην εξεταστική.

Btw,ένας φίλος μου τελείωσε αυτό το τμήμα σε (4!) χρόνια κιόλας. Διάβαζε πάρα πολύ βέβαια.
Πλέον είναι στην Ολλανδία και κάνει το μεταπτυχιακό του. -Τώρα μάλιστα κάνει και πρακτική άσκηση μέσω του πανεπιστήμιου και πληρώνεται αρκετά καλά κλπ-.
Πήρε πολλά εφόδια από τη σχολή γενικά από ότι μου έχει πεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυριάκος Μ.

Νεοφερμένος

Ο Κυριάκος Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Η αρχή ήταν πολύ απότομη οπότε αυτό έπαιξε ένα ρόλο.
Επιπλέον στην περίπτωση μου οι παρέα μου είναι υψηλών επιδόσεων φοιτητές με ανεπτυγμένο υπόβαθρο στο τομέα της επιστήμης υπολογιστών, με αποτέλεσμα να νιώθω μειωνεκτηκά .
Τέλος έμεινα ήδη σε δυο μαθήματα και με βάση θα περάσω τα άλλα οπότε και λογικό είναι να έχω σαλτάρει με όσα μου έχουν συμβεί .
Κατανοώ πως έχω σφάλει σε αρκετά σημεία αλλά γνωρίζω πως πρέπει να δράσω από εδώ και στο εξής ώστε να τα διορθώσω.
Ωστόσο εισέρχομαι σε ΄΄άγνωστα νερά΄΄ καθώς είναι η πρώτη μου φορά που επιδιώκω οργάνωση και αποτελεσματικότητα και σε αυτό τον τομέα δεν έχω ιδέα για τις ικανότητες μου .Μέχρι τώρα οι προσπάθειές μου δεν είχαν ανταμοιβή όπως προανέφερα (πράγμα είναι αναμενόμενο αλλά που δεν με πτοεί ) όμως λόγω αυτής της αβεβαιότητας θεωρώ καλή ιδέα ένα plan B για να νιώθω πιο σίγουρος.

[FONT=&quot]Εκτιμώ παρά πολύ το ενδιαφέρον σας και σας ευχαριστώ[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Φιλε αν δυσκολευεσε τωρα μετα τι θα πεις? το τμημα εχει πολυ βαρια μαθηματα στην συνεχεια, βασικα δεν ειναι μονο αυτο το τμημα δυσκολο αλλα γενικοτερα τα cs τμηματα ανα τον κοσμο διοτι απαιτουν ασκησεις projects θεωρεια προοδους μαζι ολα αυτα πραγμα οχι τοσο ευκολο ειδικα και στο να βγαλεις και βαθμο γενικα στο τμημα μας 6.5-7.5 παιζει να ξερεις παραπανω ειναι το πολυ 5 ατομα καθε χρονο ισως και λιγοτεροι.Εγω θα σου ελεγε να μηνεις γιατι και εγω ηθελα να φυγω το δευτερο εξαμηνο γιατι τα πηγαινα χαλια αλλα μετα φορτσαρα και πλεον θα τελειωσω στα 4 σκεψου αν ολα πανε καλα.Θυμησου κατι οσο πιο πολυ κοπιασεις θα κερδισεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι πολύ προβληματισμένη σχετικά με την πορεία των σπουδών μου. Αυτή τη στιγμή τελειώνω το 2ο έτος στο τμήμα Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης του ΑΠΘ. Δεν είναι ότι απεχθάνομαι τελείως τη σχολή ή το επάγγελμα της νηπιαγωγού απλά είχα και έχω τόσα πολλά στο μυαλό μου σχετικά με το τι θα ήθελα να "γίνω" που νιώθω πως συμβιβάζομαι και πως θα το μετανιώσω στο μέλλον.

Το πρόβλημα είναι πως είμαι αναποφάσιστη τελείως και μου αρέσουν τόσα πολλά πράγματα που δεν ξέρω που να καταλείξω.
Α. Animation-Graphic Design-Καλών Τεχνών (Κάτι που να ζωγραφίζω δηλαδής :P)
B. Πληροφορική
Γ. Δημοσιογραφία (Ενδιαφέρομαι πάρα πολύ για πολεμικός ανταποκριτής)

Αυτές είναι οι κύριες "εναλλακτικές" που συνεχώς περνάνε απ' το μυαλό μου. Και ξέρω πως ίσως είναι κάπως παιδιάστικο να μην έχω αποφασίσει το τι θέλω στην ηλικία που βρίσκομαι αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως οι περισσότεροι ξέρετε με σιγουριά ακριβώς τι θέλετε.

Τι πιστεύετε πως πρέπει να κάνω; Να παρατήσω τη σχολή και να δώσω ξανά πανελλήνιες για κάτι απ' τα παραπάνω, να τελειώσω τη σχολή και να δώσω 2η φορά πανελλήνιες ή να συνεχίσω τη σχολή και να κυνηγήσω κάποιο απ' τα άλλα μέσω ΙΕΚ; (Η επιλογή του να κάτσω στα αυγά μου και να μην κάνω τίποτα δεν εμπνέει καθόλου). Όλες οι γνώμες δεκτές, νιώθω χαμένη τελείως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Eγώ θεωρώ πως πρέπει να βγάλεις την σχολή που είσαι τώρα και να μπεις σε άλλη με πανελλήνιες. ή κατατακτήριες. ΙΕΚ αν ειναι να πας να πας παράλληλα με αυτή την σχολή που πας τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι πολύ προβληματισμένη σχετικά με την πορεία των σπουδών μου. Αυτή τη στιγμή τελειώνω το 2ο έτος στο τμήμα Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης του ΑΠΘ. Δεν είναι ότι απεχθάνομαι τελείως τη σχολή ή το επάγγελμα της νηπιαγωγού απλά είχα και έχω τόσα πολλά στο μυαλό μου σχετικά με το τι θα ήθελα να "γίνω" που νιώθω πως συμβιβάζομαι και πως θα το μετανιώσω στο μέλλον.

Το πρόβλημα είναι πως είμαι αναποφάσιστη τελείως και μου αρέσουν τόσα πολλά πράγματα που δεν ξέρω που να καταλείξω.
Α. Animation-Graphic Design-Καλών Τεχνών (Κάτι που να ζωγραφίζω δηλαδής :P)
B. Πληροφορική
Γ. Δημοσιογραφία (Ενδιαφέρομαι πάρα πολύ για πολεμικός ανταποκριτής)

Αυτές είναι οι κύριες "εναλλακτικές" που συνεχώς περνάνε απ' το μυαλό μου. Και ξέρω πως ίσως είναι κάπως παιδιάστικο να μην έχω αποφασίσει το τι θέλω στην ηλικία που βρίσκομαι αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως οι περισσότεροι ξέρετε με σιγουριά ακριβώς τι θέλετε.

Τι πιστεύετε πως πρέπει να κάνω; Να παρατήσω τη σχολή και να δώσω ξανά πανελλήνιες για κάτι απ' τα παραπάνω, να τελειώσω τη σχολή και να δώσω 2η φορά πανελλήνιες ή να συνεχίσω τη σχολή και να κυνηγήσω κάποιο απ' τα άλλα μέσω ΙΕΚ; (Η επιλογή του να κάτσω στα αυγά μου και να μην κάνω τίποτα δεν εμπνέει καθόλου). Όλες οι γνώμες δεκτές, νιώθω χαμένη τελείως.

Το Α μπορείς να το κάνεις παράλληλα με τη σχολή σου (Animation-Graphic Design) μέσω κάποιου ΙΕΚ.
Η Καλών Τεχνών έτσι και αλλιώς θέλει προετοιμασία με σχέδια κλπ και αν δεν έχεις βάσεις θα σου πάρει σίγουρα 2 χρόνια, οπότε μπορείς να τελειώσεις τη σχολή σου και να δώσεις για Καλών Τεχνών όταν θα είσαι έτοιμη.

Όσο αφορά το Β, αν ήσουν Θεωρητική Κατεύθυνση, το μόνο τμήμα που είναι πολύ ενδιαφέρον και έχει μπόλικη πληροφορική και το κομμάτι της επικοινωνίας (δημοσιογραφία) και ανοίγει από το 1ο πεδίο είναι το Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας στο Παν. Αιγαίου Μυτιλήνη.

Δεν χρειάζεται να δώσεις ξανά, κάνεις ένα 10% και πέρασες.
Αν ήσουν τεχνολογική δοκιμάζεις 10% για τμήματα Πληροφορικής στη Θεσσαλονίκη και όπου αλλού μπορείς να πας.
(όπως επίσης αν ήσουν θεωρητική με επιλεγόμενο μάθημα τα μαθηματικά γενικής)

Γ. Δημοσιογραφία αν ήσουν θεωρητική, είχες δώσει πανελληνίως μια ξένη γλώσσα και είχες λάβει βαθμό άνω του 10, μπορείς να περάσεις στο τμήμα Δημοσιογραφίας του ΑΠΘ με 10%. Αλλιώς μπορείς, να γραφτείς σε ένα ΙΕΚ παράλληλα με τις σπουδές σου.

Δοκίμασε με το 10% φέτος, έχεις πολύ καλές πιθανότητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Δοκίμασε με το 10% φέτος, έχεις πολύ καλές πιθανότητες!

Άμα έχει μπεί στο τρίτο έτος δεν έχει δικαίωμα για 10%

Χριστίνα αυτό που θέλω να σου πώ εγω είναι πως δεν είναι καθόλου παιδιαστικό να έχεις τέτοιες ανησυχίες. Δεν μπορείς να αποφασίσεις σε οποιαδήποτε ηλικία και να είσαι το πώς θα εξελίχθει η ζωή σου και αν μπορούσες να το κάνεις τότε όλα θα ήταν πολύ πιο βαρετά.

Αυτό που πρέπει να σκεφτείς επίσης είναι και πόσα μαθήματα χρωστάς. Αν είναι λίγα ίσως αξίζει να παλεψεις για να βγάλεις τη σχολή σε τρεισήμισι χρόνια. Απο την άλλη αν πλέον σου φαίνεται αβασταχτο βάρος το να συνεχίσεις ίσως πρεπει να την εκγαταλείψεις και να σκεφτείς που θέλεις να βρίσκεσαι μετα απο 20 χρόνια. Η πρώτη επιλογή που ανέφερες μπορείς να την αρχίσεις ως μια απασχόληση για τον ελευθερο σου χρόνο και αν δεις οτι πραγματικα σου αρεσει μπορείς μέσω ΙΕΚ και σεμιναρίων να το εξελίξεις στην πλήρη απασχόληση σου. Τώρα όσον αφορά τις αλλες δυο επιλογές δυστυχώς δεν συνδυάζονται μεταξυ τους και ούτε με την σχολή που είσαι οπότε πρέπει να συνυπολογίσεις το τι θα σου άρεσε καθώς και τι σου προσφερει ευκαιριες για απασχοληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Είπε ότι τελειώνει το 2ο έτος άρα έχει δικαίωμα για 10%.
Να διαβάζεις καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Η αλήθεια είναι πως δεν ήξερα ότι μετά το 2ο έτος δεν μπορείς να κάνεις 10%
Έτσι όπως τα βλέπω το πιο πιθανό είναι να τελειώσω τη σχολή κι είτε να πάω παράλληλα σε ιεκ, είτε για 2ο πτυχίο μετά. Απλά με αγχώνει που θα είμαι 20 φεύγα χρονών και θα πηγαινοέρχομαι ανάμεσα σε δουλειά και σπουδές. Θα προσπαθήσω το καλοκαίρι να ασχοληθώ όσο μπορώ με κάθε ένα από όσα ανέφερα για να δω τελικά τι θέλω πραγματικά.

Ευχαριστώ και πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Απλά με αγχώνει που θα είμαι 20 φεύγα χρονών και θα...

20φεύγα ναι? Νιώθεις μεγάλη τώρα δηλαδή ε?

Σκόπευα να γράψω ολόκληρο ποστ, για την εσφαλμένη λογική που έχουμε δυστυχώς όλοι, αλλά το μετάνιωσα. Καλό είναι να το βρει ο καθένας μόνος του, έτσι και αλλιώς είναι πιο βαθύ το πρόβλημα από ότι φαίνεται.

Good Luck!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Λάθος το πήρες, προφανώς δεν νιώθω "μεγάλη", απλά θα πρέπει να έχω ξεκόψει τελείως απ' τους δικούς μου και να βρω τρόπο να συντηρούμαι ώστε να μην τους φεύγουν άλλα χρήματα για εμένα (κι αυτή είναι η πίεση που πιστεύω οι περισσότεροι δεχόμαστε απ' τους δικούς μας όταν σπουδάζουμε). Ο προβληματισμός μου ήταν κατά πόσο θα είναι εύκολο να δουλεύω ώστε να βγάζω αρκετά για να ζω και να σπουδάζω για 2ο πτυχίο ταυτόχρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Λάθος το πήρες, προφανώς δεν νιώθω "μεγάλη", απλά θα πρέπει να έχω ξεκόψει τελείως απ' τους δικούς μου και να βρω τρόπο να συντηρούμαι ώστε να μην τους φεύγουν άλλα χρήματα για εμένα (κι αυτή είναι η πίεση που πιστεύω οι περισσότεροι δεχόμαστε απ' τους δικούς μας όταν σπουδάζουμε). Ο προβληματισμός μου ήταν κατά πόσο θα είναι εύκολο να δουλεύω ώστε να βγάζω αρκετά για να ζω και να σπουδάζω για 2ο πτυχίο ταυτόχρονα.

Αν περιορίσεις όλα τα άλλα, μια χαρά μπορείς και να δουλεύεις και να σπουδάζεις. Εξαίρεση θα αποτελούσε μια σχολή με πολλά υποχρεωτικά εργαστήρια, τα οποία ίσως σου περιόριζαν τις επιλογές για δουλειά.

Το να βγάζεις αρκετά για να ζεις, αυτό είναι το πρόβλημα. Εκτός αν εννοείς κανένα χαρτζιλίκι, που τότε καλώς... Αλλά πάλι στους γονείς θα μένεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Η αλήθεια είναι πως δεν ήξερα ότι μετά το 2ο έτος δεν μπορείς να κάνεις 10%
Έτσι όπως τα βλέπω το πιο πιθανό είναι να τελειώσω τη σχολή κι είτε να πάω παράλληλα σε ιεκ, είτε για 2ο πτυχίο μετά. Απλά με αγχώνει που θα είμαι 20 φεύγα χρονών και θα πηγαινοέρχομαι ανάμεσα σε δουλειά και σπουδές. Θα προσπαθήσω το καλοκαίρι να ασχοληθώ όσο μπορώ με κάθε ένα από όσα ανέφερα για να δω τελικά τι θέλω πραγματικά.

Ευχαριστώ και πάλι!
Τι σε αγχώνει πλάκα κάνεις;; Ίσα ίσα καλά κάνεις και ψάχνεσαι. Άλλοι είναι 35 χρονών και ακόμα σέρνονται στις καφετέριες.
Btw Η πληροφορική είναι υπερκορεσμένη σαν κλάδος, οπότε μην την πολυκοιτάς σαν επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τι σε αγχώνει πλάκα κάνεις;; Ίσα ίσα καλά κάνεις και ψάχνεσαι. Άλλοι είναι 35 χρονών και ακόμα σέρνονται στις καφετέριες.
.

:hmm: ναι αυτό ισχύει για αυτό και εγώ μπαίνω πολύ στο ischool το βρίσκω καλύτερο από το να βγαίνω με τεμπέλιδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charistale

Νεοφερμένος

Η charistale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ο συνδυασμός πάντως Ιεκ και σχολής δεν είναι τόσο εύκολος όσο ακούγεται.. Κυρίως γιατί στα Ιεκ είναι υποχρεωτική η παρουσία σου ακόμα και στα θεωρητικά μαθήματα οπότε πρέπει να περνάς ένα μεγάλο μέρος της ημέρας εκεί. ( Μιλάω για δημόσια Ιεκ για τα ιδιωτικά δεν γνωρίζω ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dolce Vita

Νεοφερμένος

Η Dolce Vita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Είναι εγωιστικό να χαίρομαι που βλέπω τόσους αναποφάσιστους εδώ όπως κι εγώ;! Εμένα η ιστορία μου έχεις ως εξής. Μεγάλο όνειρο απο τα 15 η εργοθεραπεία (που τότε καμιά διασημότητα δεν είχε σαν αντικείμενο οσο έχει σήμερα). Στην 3η λυκείου δίνω πανελλήνιες και περνάω Ιατρικά Εργαστήρια , απο την πρώτη στιγμή συνειδητοποιώ πόσο δεν μου άρεσαν τα μαθήματα αλλά κάνω υπομονή καθώς μου είχαν πει μεγαλύτεροι οτι στο πρώτο έτος είναι πραγματικά βαρετή σχολή για όλους. Μπαίνω στο 2ο έτος και το πράγμα πάει κάπως καλύτερα αρχίσω να βρίσκω κάποια ενδιαφέροντα μαθήματα αλλά οχι κάτι τρομερό κατ'εμέ και έτσι αποφασίζω να κάνω 10% και να πάω σε μια θεωρητική σχολή( για πανελλήνιες ούτε λόγος) που θα μου άρεσε περισσότερο και μετά να δώσω κατατακτήριες για εργοθεραπεία και έτσι πέρασα στο πολιτικό τμήμα του παντείου. Να σημειώσω οτι μετάνιωσα οικτρά που άφησα τα ιατρικά εργαστήρια καθώς τώρα θα ήμουν 4ο έτος και επίσης συνειδητοποίησα οτι μου ταίριαζαν περισσότερο. Τώρα μπαίνω 2ο έτος στο πάντειο και έχω καταλάβει οτι έχω κουραστεί να κάνω πράγματα που δεν με γεμίζουν και θέλω επιτέλους να πάω εκεί που πάντα ήθελα, αλλά λεφτά για φροντιστήριο δεν παίζουν καθώς δίνει και η αδερφή μου πανελλήνιες. Προσπαθώ λοιπόν να κάνω υπομονή και να τελειώσω αυτή την σχολή και μετά να κάνω το όνειρο πραγματικότητα. Εν τέλει με όλα αυτά θα ήθελα να πω στους αναποφάσιστους, οτι είμαι υπερ του να αφήσεις την σχολή που είσαι μετά απο 2 και 3 χρόνια ΜΟΝΟ για το όνειρό σου και οχι να πας κάπου όπου και πάλι δεν είσαι πολύ σίγουρος για το αν σου αρέσει. Μπορεί να αντιληφθείς στο τέλος οτι το 1ο αντικείμενο σου ταίριαζε καλύτερα και δεν του έδωσες την ευκαιρία να στο αποδείξει. Καλύτερα να τελειώσεις το τμήμα που είσαι και μετά να ξαναδώσεις (έχοντας περισσότερες επιλογές δηλ. πανελλήνιες και κατατακτήριες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Καλημερα! Ειμαι 2ο ετος στη σχολη πληροφορικης του ΕΚΠΑ και εχω περασει γενικα τα περισσοτερα μαθηματα του πρωτου ετους, αλλα καθως περναει ο καιρος νιωθω οτι δεν με εκφραζει το αντικειμενο.Περσι ειχα ευκαιρια για 10% αλλα το ξανασκεφτηκα δεχομενος και πιεσεις απο τους γυρω μου οποτε και εμεινα.(επαγγελματικες προοπτικες κλπ.).Ομως φετος που λογικα θα εχω μια ευκαιρια για 10% παλι σκεφτομουν να δηλωσω το τει αθηνας, επειδη γενικα με ενδιαφερουν τα τροφιμα και ηταν και μεσα στις επιλογες μου το συγκεκριμενο τμημα στο μηχανογραφικο.Ομως απορριφθηκε επειδη ολοι γυρω μου ανεφεραν συνεχεια τη κατωτεροτητα αει-τει, ως προς το επιπεδο σπουδων και τα επαγγελματικα δικαιωματα, οποτε και εγω το απερριψα.Να αναφερω οτι εχω συγκεντρωσει 17000 και κατι μορια απο τις παννελληνιες του 2015 οποτε σιγουρα το πιανω αν και ειναι λιγες οι θεσεις 10% για τους αποφοιτους του 2015.Εσεις τι λετε?Συμφερει να αφησω ετσι 2 χρονια στη πληροφορικη?Νομιζω οτι γενικα τα τροφιμα εχουν μελλον και ειναι νομιζω μονο 4 τει απο τα οποια βγαινεις τεχνολογος τροφιμων.Ευχαριστω εκ των προταιρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Ξέχνα τις κόντρες ΑΕΙ - ΤΕΙ

Μπορείς και τις κατατακτήριες όταν πάρεις το πτυχίο σου. Στην αρχή όλα είναι ωραία στην σκέψη, μετά όμως εάν δεν σου αρέσει τελικά η σχολή, εκεί τι κάνεις... στην θέση σου θα τελείωνα την Πληροφορική που είναι ένα καλό τμήμα, και θα έδινα κατατακτήριες και για άλλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αν δε του αρέσει η πληροφορική και ειδικά ο προγραμματισμός οι πιθανότητες να τελειώσει τη σχολή είναι ...0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
αν δε του αρέσει η πληροφορική και ειδικά ο προγραμματισμός οι πιθανότητες να τελειώσει τη σχολή είναι ...0

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω τη τρελα του προγραμματισμου που εχουν οι περισσοτεροι συμφοιτητες μου :D, αλλα προσπαθω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top