Αλλαγή σχολής

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Διαγραφομαι αυτοματα αποτη σχολη που ειμαι ηδη ή χρειαζεται καποια διαδικασια επιπλεον???

Πρεπει εσυ να καταθεσεις αιτημα να διαγραφεις οριστικα απο φοιτητης της συγκεκριμενης Σχολης, στην γραμματεια σας. Μην το κανεις ομως καλου κακου, μεχρι να βγουν οι βασεις και να εχεις σιγουρεψει οτι εχεις περασει εκει που θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Αρα πρωτα να κανω το μηχανογραφικο, να βγουν τα αποτελεσματα και μετα να κανω αιτηση για διαγραφη το σεπτεμβρη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Γεια σας και απο μενα! Ειμαι πρωτοετης στο τμημα πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων στην Αθηνα. Διανυω το πρωτο εξαμηνο των σπουδων μου και καθως προχωραω παρατηρω οτι δε με ελκυει ο προγραμματισμος τρελα, ισως επειδη δεν ειχα ξανασχοληθει ξανα μεχρι τωρα( Εδωσα απο τεχνολογικη 1). Γενικα παρατηρω συμφοιτητες μου που περασαν στο τμημα και ειναι γενικα εξπερ στις προγραμματιστικες ασκησεις που μας βαζουνε, ενω εγω νιωθω καπως ασχετος και χαμενος. Γενικα ελεγα να κανω 10% τωρα που ειναι νωρις για χημικο αθηνας επειδη εχω μια σχετικη σχεση με χημεια και μου αρεσει γενικα, αλλα δε ξερω.
Εσεις τι λετε??? και ναι το ξερω οτι ειναι νωρις.... Να κατσω ενα χρονο και μετα αν δε μου αρεσει το αντικειμενο να φυγω?? Α και μπορει καποιος να μου δωσει μερικες πληροφοριες για το 10%??
Ευχαριστω πολυ!!!

Τι έγινε γλυκέ πρωτοετούλη, μας έλουσε η 1η Τάκη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
ΑΧΑΧΑχαχα ναι εν μερη. Απλα σκεφτομαι οτι αν δε μπορω να ανταπεξελθω σωστα στη πρωτη ασκηση που υποτιθεται ειναι και η πιο ευκολη, πως να περιμενω να τα παω στις υπολοιπες......Η να μην αγχωνομαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
ΑΧΑΧΑχαχα ναι εν μερη. Απλα σκεφτομαι οτι αν δε μπορω να ανταπεξελθω σωστα στη πρωτη ασκηση που υποτιθεται ειναι και η πιο ευκολη, πως να περιμενω να τα παω στις υπολοιπες......Η να μην αγχωνομαι?

Δεν είναι η πιο εύκολη, τουλάχιστον σε σχέση με άλλες χρονιές. Αλλά σας έχει δώσει το μισό πρόγραμμα σχεδόν έτοιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Αρα να αγχωνομαι....:worry::worry::worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρα να αγχωνομαι....:worry::worry::worry::worry::worry:

Όχι, να κάτσεις να ασχοληθείς. Εκτός αν δε βρίσκεις τίποτα το ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Ενδιαφερον σχετικα μου φαινεται απλα δε βγαινει χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Ενδιαφερον σχετικα μου φαινεται απλα δε βγαινει χαχαχα

Όταν πας τρίτο έτος, μπορείς να πεις ότι κάτι δε βγαίνει. Μέχρι τότε έχεις ψωμί ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Οκ thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρα πρωτα να κανω το μηχανογραφικο, να βγουν τα αποτελεσματα και μετα να κανω αιτηση για διαγραφη το σεπτεμβρη?

Ακριβώς! Το Σεπτέμβρη πριν γραφτείς στην καινούρια σχολή πηγαίνεις και διαγράφεσαι από την παλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Και αν δε μπω στη πρωτη επιλογη μου με 10% που ειναι χημικο μπορω να μη παω και να παραμεινω στη σχολη που ειμαι ηδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι δε σε υποχρεώνει κανείς να γραφτείς στη σχολή που πέρασες. Αν όμως το κάνεις θα χρειαστεί να υπογράψεις πως δεν είσαι εγγεγραμμένος αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυριάκος Μ.

Νεοφερμένος

Ο Κυριάκος Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά.
Μόλις πρόσφατα τελείωσα την πρώτη μου εξεταστική ως πρωτοετής στο Τμήμα επιστήμης υπολογιστών Κρήτης .Παρατηρώντας πως πήγε μέχρι τώρα η χρονιά αρχίζω και αμφιβάλω για την καταλληλότητα της σχολής για τους "μέτριους" φοιτητές .Δεν είμαι κάποιος που μπορεί να περνά τα μαθήματα με άριστα και να βάζει τη σχολή πάνω απ' τη ζωή του αλλά επιθυμώ να είμαι συνεπής .Όπως βλέπω είναι αμφίβολο εάν θα βγάλω τη σχολή με καλό βαθμό όπως επιδιώκετε από πολλούς ως μέσο διάκρισης μέσα από τον τεράστιο αριθμό αποφοίτων του κλάδου αυτού .Επομένως θεωρώ πως πρέπει να εστιάσω στη ουσία, δηλαδή στο να αναπτύξω την προγραμματιστική μου ικανότητα με πρακτική εξάσκηση, ώστε να μπορέσω να είμαι ανταγωνιστικός .Η πρακτική εξάσκηση μέχρι τώρα ήταν 5 ασκήσεις για την C από τον καθηγητή πράγμα που σημαίνει περισσότερη προσωπική εξάσκηση .Ωστόσο αυτό απαιτεί χρόνο ο οποίος δεν μου δίνετε λόγω απαιτητικού προγράμματος και άλλων μαθημάτων(μαθηματικά κ.α.).Καταλήγω στο συμπέρασμα πως καλύτερα θα ήταν μια λιγότερο απαιτητική σχολή για την επίτευξη του στόχου μου .Έχετε κάποια πρόταση;​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Kυριάκο καταρχάς καλή αρχή με τις σπουδές σου. Σε πρώτη φάση, χαλάρωσε λίγο και δες τα πράγματα πιο σφαιρικά. Αποτυχίες θα έχεις γιατί είναι στο πρόγραμμα. Σπουδάζεις μια θετική επιστήμη με ότι αυτό συνεπάγεται. Η δυσκολία έχει το τίμημά της. Η δυσκολία έχει μακροπρόθεσμα θετικά στοιχεία. Το πρώτο έτος και δη εξάμηνο, είναι συνήθως εισαγωγικά με ασυνάρτητα μαθήματα βάσης. Από το δεύτερο έτος ξεκινάει η ουσία σε κάθε Τμήμα. Η συνέπεια και η τίμια προσπάθεια κάποια στιγμή αμείβεται. Κάνε αυτό που μπορείς και ξέρεις και μην ακούς τι λένε πολλοί περί βαθμών. Ούτε επίσης οι βαθμοί πτυχίου καθορίζουν καριέρες. Γενικά μη δίνεις σημασία σε αοριστολογίες "επαίνων" του σήμερα (από αυτά πάσχουμε ως λαός). Σημασία έχει εσύ να προσπαθείς καθμερινά για το καλύτερο σε πολλά επίπεδα π.χ. συμπεριφοράς, σκέψης. Ο τρόπος εξέτασης στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο μπάζει από παντού που σημαίνει ότι οι τελικοί βαθμοί είναι ολίγον τι αμφιλεγόμενοι, αν λάβουμε υπόψιν και τις παρεμβάσεις σε καθηγητές κλπ την όλη διαπλοκή καθηγητών-φοιτητών. Το απαιτητικό πρόγραμμα σπουδών ίσως είναι μια ευκαιρία να ανεβάσεις στροφές μελέτης και να ρωτάς απορίες. Ναι κάνε το αυτονόητο: ρώτα απορίες. Ψάξου λίγο και σε καμία βιβλιοθήκη. Το τονίζω: Όλα αυτά, αλλά χωρίς τη βαθμομανία. Βγάλε το άγχος και ξεκίνα να σπουδάζεις χωρίς να δίνεις βάση τι θα πει η κάθε νίτσα. Η ανταγωνιστικότητα έρχεται σε βάθος χρόνου. Μάθε να χτίζεις σιγά σιγά και οριοθέτησε το που και το πως θες να φτάσεις με βάση αυτό που είσαι και όχι αυτό που θα ήθελες να είσαι, αλλά δεν είσαι. Εδώ γίνεται το λάθος από πολλούς φοιτητές.

Επίσης σε προπτυχιακό επίπεδο δεν γίνεται να είσαι παντού καλός. Το κάθε μάθημα είναι απλά μια εισαγωγή στο αντικείμενο της ύλης που εξετάζει. Η περαιτέρω εμβάθυνση γίνεται ή σε προσωπικό επίπεδο (καθώς η επιστήμη σου εκ φύσεως θέλει πολλή λάντζα) ή με κάποιο μεταπτυχιακό όπου θα ασχοληθείς με κάποιο κομμάτι της πίτας. Στο μεταπτυχιακό επίσης θα τρως και μικρότερα κομμάτια από το κομμάτι αυτό, δηλαδή, θα εξειδικεύεις και άλλο την εξειδίκευση. Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην σε νοιάζει και τόσο πολύ για τους βαθμούς. Εσένα δύο πρέπει να είναι οι στόχοι σου, πρώτον να περνάς τα μαθήματα για να μην σου μαζεύονται και δεύτερον να μάθεις να προγραμματίζεις. Από τη στιγμή που θα βγεις προγραμματιστής από τη σχολή καλό είναι τελειώνοντας να έχει 2-3 projects να παρουσιάσεις σε μια συνέντευξη εργασίας. Θα εκτιμηθούν πολύ περισσότερο από ένα πτυχίο με 9.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Αν ένα τμήμα αξίζει δεν μπορεί να διαπιστωθεί από το πρώτο κιόλας εξάμηνο. Πόσο μάλλον υπό αυτές τις συνθήκες.
Η επιστήμη αυτή είναι από την φύση της πολύ απαιτητική. Για να γίνεις "master" στην δουλειά σου θα πρέπει να ... λειώσεις εκ των προτέρων. Θα πρέπει να ακολουθείς το ρητό: "Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν".
Αυτό ισχύει για την οποιαδήποτε σχολή CS. Η όποια διαφοροποίηση υπάρχει μεταξύ της δυσκολίας τους σίγουρα δεν είναι μεγάλη.

Το να περάσεις τα μαθήματα με άριστα δεν είναι εύκολη υπόθεση αλλά ένας μέσος βαθμός >7 είναι ιδανικός. Αυτός άλλωστε ζητείται κατά κύριο λόγο από ένα μέσο, ξένο πανεπιστήμιο. Η προσωπική ζωή και οι σπουδές σου πάνε πακέτο. Αν παρεκκλίσεις προς την μια κατεύθυνση, θα χάσεις την άλλη. Το ίδιο και το αντίστροφο. Όλα θέλουν το μέτρο τους, καλό σχεδιασμό και καλή διαχείριση του χρόνου σου.

Η διάκριση των φοιτητών δεν γίνεται (μόνο) μέσω των βαθμών τους αλλά (και) από το έργο τους. Και σε προπτυχιακό επίπεδο γίνεται αυτό. Μάλιστα στο CSD υποστηρίζεται ισχυρά τόσο από τους καθηγητές όσο και από τα ίδια τα μαθήματα του προγράμματος σπουδών. Αυτός πρέπει να είναι ο στόχος σου. Οι βαθμοί μόνοι τους δεν σε κάνουνε "master" το έργο όμως σίγουρα σε ανεβάζει σε άλλο επίπεδο.

Βρίσκεσαι μόλις στο πρώτο εξάμηνο των σπουδών σου και δεν έχεις δει απολύτως τίποτα. Αυτά που διδάχθηκες ήταν εισαγωγικά. Ύλη την οποία έχεις ξαναδιδαχθεί, έστω και με διαφορετικό τρόπο, στο Λύκειο απλά με κάποιες επιπλέον προσθήκες + ένα καινούριο μάθημα. Τίποτα δύσκολο, τίποτα το τρομερό. Η ουσία γίνεται εμφανή από το 2ο έτος και μετά. Όσο προχωράς τα πράγματα θα γίνονται πιο ενδιαφέρον, θα αποκτάς εμπειρίες και γνώσεις αλλά επίσης θα δυσκολεύουν (κατακόρυφα) τα πράγματα.
Στο 3ο εξάμηνο έχεις να υλοποιήσεις δύο (αρκετά απαιτητικά) project ενώ στο 3ο-4ο έτος μπορεί να κληθείς να υλοποιήσεις 2, 3 ή και παραπάνω project ανά εξάμηνο ανάλογα με τις επιλογές σου φυσικά. Ας μην επεκταθώ σε προσωπικές σου εργασίες που τυχόν θα έχεις ή εξωσχολικές σε συνεργασία με τους καθηγητές του τμήματος ή άλλους φοιτητές :P
Με λίγα λόγια, αυτό που θέλω να πω, είναι πως δεν πρέπει να κολλάς στο πρώτο εξάμηνο και να κρίνεις το τμήμα επειδή ενδεχομένως δεν τα πήγες καλά. Άλλωστε είναι γνωστό ότι πολλοί, αν όχι οι περισσότεροι, φοιτητές το πρώτο έτος το περνάνε στο ψιλό. Εξάλλου και σε άλλο αντίστοιχο τμήμα αν πήγαινες τα πράγματα δεν θα ήταν και πολύ διαφορετικά. Μπορεί να ήταν και "χειρότερα", που ξέρεις ; :hmm:

Είμαι υπέρ των υψηλών απαιτήσεων που έχει το τμήμα. Μέσω των όσων ζητάει θα μάθεις πράγματα κι όχι παπαγαλίζοντας την θεωρία των μαθημάτων στην τελική εξέταση.

Καλή επιτυχία με τις σπουδές σου και μιας και σπουδάζουμε στο ίδιο τμήμα, αν χρειαστείς οποιαδήποτε βοήθεια απλά στείλε μου μήνυμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυριάκος Μ.

Νεοφερμένος

Ο Κυριάκος Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ευχαριστο παιδια.

Ομολογω πως αναστατοθηκα ιδιαιτερα οταν ειδα ποσο πραγματικα απροετοιμαστος ειμουν.
Και παλι ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Είναι από τις περιπτώσεις τμημάτων που έχει πολύ υψηλές απαιτήσεις εν σχέσει πάντα με το μέσο επίπεδο των μαθητών που εισάγεται σε αυτές.
Δεν έχει σημασία η Ιθάκη, όσο το ταξίδι. Βάλε τα δυνατά σου, εντόπισε τις αδυναμίες σου, μάθε να προγραμματίζεις, συνέχισε με τη συνέπειά σου και οι βαθμοί αργά η γρήγορα θα έρθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Είσαι σε ένα πολύ καλό τμήμα το οποίο πολλά άτομα το ονειρεύονται και το λιγουρεύονται.
Μήπως σε τρόμαξε η αρχή?! Μήπως σου έπεσαν βουνό και αγχώθηκες?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top