Αλλαγή κατεύθυνσης σπουδών

giannis8krono

Νεοφερμένος

Ο giannis8krono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Χαίρεται!
Αμφιταλαντεύομαι.
Σπουδαζω στο εικαστικό της καλών τεχνών και το σιχαίνομαι. Φοβάμαι για το μέλλον.
Διαβάζω μαθήματα λυκείου ασταμάτητα. Και θέλω να μπω σε μια σχολή που θα μου δώσει στέρεες γνώσεις που εχουν κάποια αντικειμενική βαρύτητα. Θέλω να μπω μαθηματικό η φυσικό αλλα φοβαμαι οτι θα τα βρω πολύ σκούρα.
Πως αποφασιζω?
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η απόφαση είναι αποκλειστικά δική σου, εμείς εδώ μπορούμε μόνο να σε βοηθήσουμε να αναλύσεις τους παράγοντες της σκέψης σου.
Σε ενδιαφέρει το μαθηματικό και το φυσικό;
Σου άρεσαν και πριν μπεις καλών τεχνών;
Γιατί σκέφτεσαι αυτά τα δύο τμήματα;
Σχετικά με το αν θα τα βρεις σκούρα, εγώ προσωπικά πιστεύω πως αν προσπαθήσεις σκληρά θα τα καταφέρεις. Όσο για τα εικαστικά, μπορείς άνετα να τα συνεχίσεις ως χόμπι.
 

giannis8krono

Νεοφερμένος

Ο giannis8krono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Η απόφαση είναι αποκλειστικά δική σου, εμείς εδώ μπορούμε μόνο να σε βοηθήσουμε να αναλύσεις τους παράγοντες της σκέψης σου.
Σε ενδιαφέρει το μαθηματικό και το φυσικό;
Σου άρεσαν και πριν μπεις καλών τεχνών;
Γιατί σκέφτεσαι αυτά τα δύο τμήματα;
Σχετικά με το αν θα τα βρεις σκούρα, εγώ προσωπικά πιστεύω πως αν προσπαθήσεις σκληρά θα τα καταφέρεις. Όσο για τα εικαστικά, μπορείς άνετα να τα συνεχίσεις ως χόμπι.
Το μαθηματικό και το φυσικο με ενδιαφερουν στο επιπεδο που απαντουν ερωτηματα επιστημονικης φυσης. Δηλαδη στο βαθμο που θα με βοηθησουν να αλλαξω τα ερωτηματα που βαζω στον εαυτο μου. Η ποιηση με εχει φάει.
Μου αρεσαν παλιοτερα επειδη απαιτουσαν λιγοτερο διαβασμα απο πχ λογοτεχνια (ξερω οτι σε πανεπιστήμιακο επιπεδο δν ισχυει αυτο)
Και εξ αυτων σκεφτομαι αυτα τα 2 τμηματα και γενικοτερα φυσικες επιστημες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η απόφαση είναι αποκλειστικά δική σου, εμείς εδώ μπορούμε μόνο να σε βοηθήσουμε να αναλύσεις τους παράγοντες της σκέψης σου.
Σε ενδιαφέρει το μαθηματικό και το φυσικό;
Σου άρεσαν και πριν μπεις καλών τεχνών;
Γιατί σκέφτεσαι αυτά τα δύο τμήματα;
Σχετικά με το αν θα τα βρεις σκούρα, εγώ προσωπικά πιστεύω πως αν προσπαθήσεις σκληρά θα τα καταφέρεις. Όσο για τα εικαστικά, μπορείς άνετα να τα συνεχίσεις ως χόμπι.
Βλεπω συνεχως μια ταση να θελω να βγαλω συμπερασματα αλλα εχω καταλαβει οτι θετω ερωτηματα που απλα δεν εχουν σωστη απαντηση. Οπως τωρα που αναρωτιεμαι αν αυτος ο συλλογισμός ειναι σωστο κριτηριο να διαλεξω σχολη. Δεν μπορω να συμπερανω.
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλε μου. Η αλήθεια είναι ότι ανθρωπιστικές και οι καλλιτεχνικές σπουδές (συμπάσχω μαζί σου) δεν εξασφαλίζουν το καλύτερο επαγγελματικό μέλλον, απο την άλλη υπάρχει και η ρομαντική αντίληψη να συνεχίσεις τις σπουδές σου και να κάνεις το χόμπι σου επάγγελμα για τον εαυτό σου και όχι για τα χρήματα.

Πώς και δεν θέλεις Πληροφορική ή Πολυτεχνείο που είναι πιο πρακτικές και έχουν πολλές διεξόδους;

Στο σχολείο ήσουν στην σχετική όμαδα προσανατολισμού ή αυτή είναι η πρώτη σου επαφή με την Φυσική και τα Μαθηματικά;
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannis8krono

Νεοφερμένος

Ο giannis8krono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλε μου. Η αλήθεια είναι ότι ανθρωπιστικές και οι καλλιτεχνικές σπουδές (συμπάσχω μαζί σου) δεν εξασφαλίζουν το καλύτερο επαγγελματικό μέλλον, απο την άλλη υπάρχει και η ρομαντική αντίληψη να συνεχίσεις τις σπουδές σου και να κάνεις το χόμπι σου επάγγελμα για τον εαυτό σου και όχι για τα χρήματα.

Πώς και δεν θέλεις Πληροφορική ή Πολυτεχνείο που είναι πιο πρακτικές και έχουν πολλές διεξόδους;

Στο σχολείο ήσουν στην σχετική όμαδα προσανατολισμού ή αυτή είναι η πρώτη σου επαφή με την Φυσική και τα Μαθηματικά;
(Εμεις οι 2 την χουμε δει αλλιως) θα σου πω, δεν αποκλείω καμία σχολή.
Επειδη δεν ξερω τι ακριβως θελω για αυτο μιλαω με γενικους ορους οπως μαθηματικα κ φυσικη. Στο σχολείο εφευγα πολυ συχνα και δεν παρακολουθουσα τιποτα αν και ξεκινησα με θετικη αλλαξα σε οικονομικα και τελικα εδωσα μονο καλων τεχνων.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top