Αλλαγή κατεύθυνσης από Θεωρητική σε Θετική και σχόλες με καλή αποκατάσταση

sofia.kp

Νεοφερμένος

Η sofia.kp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Η μετάβαση απο την θεωρητική στην θετική είναι πολύ μεγάλο βήμα και ιδιαίτερα δύσκολη υπόθεση.
Εαν θέλεις,θα βοηθούσε πολύ να μας πεις γενικά τα ενδιαφέροντα σου,ώστε να αποφανθούμε κατά πόσο υπάρχει κάποια σχολή που θα σου ταίριαζε.

Όντως με προσπάθεια μπορείς να πετύχεις τα πάντα αλλά παίζει ρόλο και τι κερδίζεις και πόσο το θες. Το να αναγκάζεσαι να βγαίνεις βόλτα στο μπαλκόνι για μήνες,καθώς θα πρέπει να καταβάλλεις πολλαπλές φορές περισσότερη προσπάθεια απο τους άλλους(εφόσον έχεις κενά απο Α λυκείου) και να σπαταλήσεις χρόνο και χρήμα ,χωρίς να είσαι σίγουρη για το τι περιμένεις να κερδίσεις,δεν είναι γενικά πολύ καλή συμφωνία κατά την γνώμη μου. Οπότε προτού φτάσουμε εκεί,ας δούμε τι μπορεί να υπάρχει στην θετική που να σε ενδιαφέρει αρκετά να το κερδίσεις.
Έχεις δίκιο σε μεγάλο βαθμό.Σιγουρα η αλλαγή κατεύθυνσης με μαθήματα που απέχω κ δεν είχα κ ποτε τέλειες σχέσεις να είναι κάτι δύσκολο. Πάντως είναι ειρωνικό να σου αρέσουν κάποια επαγγέλματα κ να μην το έχεις με τα μαθήματα 😂
Όσο για τις προτιμήσεις μου τώρα...
Δεν είχα ποτέ κάποιο όνειρο ακόμα κ όταν έδωσα τυχαία επιλογή ήταν το μηχανογραφικό μου δυστυχώς. Δεν υπάρχει κάτι που να λέω α ναι αυτό θέλω να κάνω πάει κ τελείωσε. Μπορώ όμως να διακρίνω κάποια χαρακτηριστικά μου. Μου αρέσει να βοηθάω όταν κάποιος το χρειάζεται.Μου αρέσει ο αθλητισμός και η διατροφή. Μου κινούν το ενδιαφέρον κ τα πάρα ιατρικά - νοσηλευτικής που έχω ήδη τελειώσει την ειδικότητα...αυτά κυρίως. ξέρω δεν βοηθάνε πολύ αλλά κ εγώ ακόμα το ψάχνω κ είναι αρκετά αγχωτικό να μην ξέρεις τι θες κ να περνάει ο χρόνος.Ισως κάποιο τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού να βοηθούσε
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Δυστυχώς στην Ελλάδα χειρότερα θα γίνουν τα πράγματα στα επόμενα χρόνια όχι καλύτερα και είναι κρίμα για την γενιά μας.
Δεν έχω κατασταλάξει σε κάτι δεν είχα κάποιο όνειρο ας πούμε. Θα ήθελα να κάνω ένα τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού ίσως βοηθήσει. Πάντως προτιμώ λίγο περισσότερο τα πάρα ιατρικά

Υπάρχουν αρκετά τεστ (όχι όλα αξιόπιστα, βέβαια) και online και μπορείς να ξεκινήσεις με αυτά.

Well, τα ίδια ακούγαμε και 10 χρόνια πριν:P Οι περισσότεροι απόφοιτοι του 1ου πεδίου είναι είτε δάσκαλοι, είτε καθηγητές δευτεροβάθμιας, και τα επαγγέλματά τους έχουν φρακαρει εδώ και καιρό.

Οι περισσότερες συμφοιτήτριές μου έγιναν τελικά νυχουδες, ενώ οι συμφοιτητές μου barmen :P
Τα μαύρα ιδιαίτερα με 5€ δεν είναι λύση...

Ένα μεγάλο κομμάτι στην αναζήτηση εργασίας είναι η φαντασία που έχει κανείς και η διάθεση να ανοίγεις πόρτες και να τις αφήνεις ανοιχτές. Να μπορείς να κινείσαι στην αγορά εργασίας, να μη μένεις στατικός. Flexicurity νομίζω το λένε αυτό πλέον («ευελφάλεια» ο αντίστοιχος όρος στα ελληνικά, άραγε; :Ρ).
 

sofia.kp

Νεοφερμένος

Η sofia.kp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Υπάρχουν αρκετά τεστ (όχι όλα αξιόπιστα, βέβαια) και online και μπορείς να ξεκινήσεις με αυτά.
Για αυτό κ δεν είχα μπει στο κόπο να κάνω κάποιο online γιατί τα περισσότερα είναι της πλάκας...το official τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού παίζει να παρέχεται κάπου δωρεάν;; Γιατί από όσο ξέρω κοστίζει κανένα 30-40€ γενικά


Ένα μεγάλο κομμάτι στην αναζήτηση εργασίας είναι η φαντασία που έχει κανείς και η διάθεση να ανοίγεις πόρτες και να τις αφήνεις ανοιχτές. Να μπορείς να κινείσαι στην αγορά εργασίας, να μη μένεις στατικός. Flexicurity νομίζω το λένε αυτό πλέον («ευελφάλεια» ο αντίστοιχος όρος στα ελληνικά, άραγε; :Ρ).
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Για αυτό κ δεν είχα μπει στο κόπο να κάνω κάποιο online γιατί τα περισσότερα είναι της πλάκας...το official τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού παίζει να παρέχεται κάπου δωρεάν;; Γιατί από όσο ξέρω κοστίζει κανένα 30-40€ γενικά

Κοίτα, μπορείς να ψάξεις διάφορους φορείς που διοργανώνουν ημερίδες επαγγελματικού προσανατολισμού - ενδεικτικά, εδώ. Επίσης, μπορείς να περάσεις μία βόλτα από το σχολείο σου και να ρωτήσεις αν έχουν να σε κατατοπίσουν. Έχεις μήπως επαφή με τον/ην καθηγητή/τρια που σας έκανε στο γυμνάσιο το καταργηθέν μάθημα του ΣΕΠ; Σίγουρα μπορεί να σου δώσει σχετικές οδηγίες.
 

sofia.kp

Νεοφερμένος

Η sofia.kp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Κοίτα, μπορείς να ψάξεις διάφορους φορείς που διοργανώνουν ημερίδες επαγγελματικού προσανατολισμού - ενδεικτικά, εδώ. Επίσης, μπορείς να περάσεις μία βόλτα από το σχολείο σου και να ρωτήσεις αν έχουν να σε κατατοπίσουν. Έχεις μήπως επαφή με τον/ην καθηγητή/τρια που σας έκανε στο γυμνάσιο το καταργηθέν μάθημα του ΣΕΠ; Σίγουρα μπορεί να σου δώσει σχετικές οδηγίες.
Έψαξα λίγο κ βρήκα κάποια πράγματα που ίσως να βοηθάνε. Για σχολές 1ου πεδίου ξέρουμε τι έχει απορρόφηση;;
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Έψαξα λίγο κ βρήκα κάποια πράγματα που ίσως να βοηθάνε. Για σχολές 1ου πεδίου ξέρουμε τι έχει απορρόφηση;;
Αν εξαιρεσεις τα σωματα ασφαλειας οπου εχεις 100% απορροφηση, καλη επιλογη για επαγγελματικη αποκατασταση απο 1ο πεδιο ειναι το τμημα ειδικης αγωγης. Θα πρεπει ομως να σου αρεσει και να μπορεις να αντεξεις τις δυσκολιες του επαγγελματος. Δεν ειναι για ολους.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,217 μηνύματα.
Έχεις δίκιο σε μεγάλο βαθμό.Σιγουρα η αλλαγή κατεύθυνσης με μαθήματα που απέχω κ δεν είχα κ ποτε τέλειες σχέσεις να είναι κάτι δύσκολο. Πάντως είναι ειρωνικό να σου αρέσουν κάποια επαγγέλματα κ να μην το έχεις με τα μαθήματα 😂
Όσο για τις προτιμήσεις μου τώρα...
Δεν είχα ποτέ κάποιο όνειρο ακόμα κ όταν έδωσα τυχαία επιλογή ήταν το μηχανογραφικό μου δυστυχώς. Δεν υπάρχει κάτι που να λέω α ναι αυτό θέλω να κάνω πάει κ τελείωσε. Μπορώ όμως να διακρίνω κάποια χαρακτηριστικά μου. Μου αρέσει να βοηθάω όταν κάποιος το χρειάζεται.Μου αρέσει ο αθλητισμός και η διατροφή. Μου κινούν το ενδιαφέρον κ τα πάρα ιατρικά - νοσηλευτικής που έχω ήδη τελειώσει την ειδικότητα...αυτά κυρίως. ξέρω δεν βοηθάνε πολύ αλλά κ εγώ ακόμα το ψάχνω κ είναι αρκετά αγχωτικό να μην ξέρεις τι θες κ να περνάει ο χρόνος.Ισως κάποιο τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού να βοηθούσε

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις φυσικοθεραπεία. Απ'όσο ξέρω έχει πολύ καλή αποκατάσταση και τα μαθήματα είναι αρκετά ενδιαφέροντα . Συνδυάζει όσο γίνεται την θέληση σου να προσφέρεις και πολλοί απο τους πελάτες σου θα είναι αθλητές μεταξύ πολλών άλλων ;) .
 

sofia.kp

Νεοφερμένος

Η sofia.kp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Αν εξαιρεσεις τα σωματα ασφαλειας οπου εχεις 100% απορροφηση, καλη επιλογη για επαγγελματικη αποκατασταση απο 1ο πεδιο ειναι το τμημα ειδικης αγωγης. Θα πρεπει ομως να σου αρεσει και να μπορεις να αντεξεις τις δυσκολιες του επαγγελματος. Δεν ειναι για ολους.
Ναι έχω ακούσει καλά σχόλια για αυτό το επάγγελμα αλλά δυστυχώς δεν έχω πολύ υπομονή σε τέτοιου είδους περιπτώσεις όσο κακό κ αν ακούγεται 😕
Έκανα κάποια τεστ που βρήκα κ στα περισσότερα μου έβγαζε ως πρόταση ψυχολογία , νοσηλευτική, γεωπονία,ιατρικά εργαστήρια, ιατρική, εκπαιδευτικός, Διατροφολόγος και δασολόγος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις φυσικοθεραπεία. Απ'όσο ξέρω έχει πολύ καλή αποκατάσταση και τα μαθήματα είναι αρκετά ενδιαφέροντα . Συνδυάζει όσο γίνεται την θέληση σου να προσφέρεις και πολλοί απο τους πελάτες σου θα είναι αθλητές μεταξύ πολλών άλλων ;) .
Την έχω σκεφτεί απλά εχει κ πολλούς αποφοίτους από τα ΙΕΚ κ δεν ξέρω κατά πόσο απορρόφηση θα έχει μετέπειτα.Οπως έγραψα κ στον από πάνω εκανα κάποια τεστ που βρήκα κ στα περισσότερα μου έβγαζε ως πρόταση :ψυχολογία , νοσηλευτική, γεωπονία,ιατρικά εργαστήρια, ιατρική, εκπαιδευτικός, Διατροφολόγος και δασολόγος...Οπότε ακούω γνώμες γενικά 😕
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,217 μηνύματα.
Ναι έχω ακούσει καλά σχόλια για αυτό το επάγγελμα αλλά δυστυχώς δεν έχω πολύ υπομονή σε τέτοιου είδους περιπτώσεις όσο κακό κ αν ακούγεται 😕
Έκανα κάποια τεστ που βρήκα κ στα περισσότερα μου έβγαζε ως πρόταση ψυχολογία , νοσηλευτική, γεωπονία,ιατρικά εργαστήρια, ιατρική, εκπαιδευτικός, Διατροφολόγος και δασολόγος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Την έχω σκεφτεί απλά εχει κ πολλούς αποφοίτους από τα ΙΕΚ κ δεν ξέρω κατά πόσο απορρόφηση θα έχει μετέπειτα.Οπως έγραψα κ στον από πάνω εκανα κάποια τεστ που βρήκα κ στα περισσότερα μου έβγαζε ως πρόταση :ψυχολογία , νοσηλευτική, γεωπονία,ιατρικά εργαστήρια, ιατρική, εκπαιδευτικός, Διατροφολόγος και δασολόγος...Οπότε ακούω γνώμες γενικά 😕

Ρίξε μια ματιά τότε στο τμήμα των βιοιατρικών επιστημών,ενδεχομένως θα σε καλύπτει. Προσφέρεις στον συνάνθρωπο,μαθαίνεις πολλά για το ανθρώπινο σώμα,την βιολογία και την χημεία του,και έχει καλή αποκατάσταση εφόσον μπορείς να δουλέψεις τόσο ως ερευνήτρια αλλά και πρακτικά σε κάποιο νοσοκομείο.

Εαν όχι,η πιο sound επιλογή θα είναι η ψυχολογία θεωρώ για εσένα απο την θεωρητική αλλά είναι πιθανό να έχει χειρότερη αποκατάσταση απο την επόμενη επιλογή στην θετική,που είναι κατά την γνώμη μου η νοσηλευτική.

Η ιατρική τώρα σαν επιλογή δεδομένου του background σου απο την θεωρητική και τον ανταγωνισμό που υπάρχει...εε δεν ξέρω πως να το θέσω όμορφα,εαν σου αρέσουν τα βασανιστήρια και δεν θα σε πείραζε να δώσεις πολλαπλές φορές, ίσως να απολαύσεις την προετοιμασία :laugh: .
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ναι έχω ακούσει καλά σχόλια για αυτό το επάγγελμα αλλά δυστυχώς δεν έχω πολύ υπομονή σε τέτοιου είδους περιπτώσεις όσο κακό κ αν ακούγεται 😕
Έκανα κάποια τεστ που βρήκα κ στα περισσότερα μου έβγαζε ως πρόταση ψυχολογία , νοσηλευτική, γεωπονία,ιατρικά εργαστήρια, ιατρική, εκπαιδευτικός, Διατροφολόγος και δασολόγος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Την έχω σκεφτεί απλά εχει κ πολλούς αποφοίτους από τα ΙΕΚ κ δεν ξέρω κατά πόσο απορρόφηση θα έχει μετέπειτα.Οπως έγραψα κ στον από πάνω εκανα κάποια τεστ που βρήκα κ στα περισσότερα μου έβγαζε ως πρόταση :ψυχολογία , νοσηλευτική, γεωπονία,ιατρικά εργαστήρια, ιατρική, εκπαιδευτικός, Διατροφολόγος και δασολόγος...Οπότε ακούω γνώμες γενικά 😕

Με όσα άτομα αποφοιτούν από ΙΕΚ δεν έχεις τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα - ως απόφοιτος πανεπιστημίου, έχεις παραπάνω, οπότε αυτό ας μη σε αγχώνει. Η ψυχολογία πώς σου φαίνεται σαν προοπτική εσένα;
 

sofia.kp

Νεοφερμένος

Η sofia.kp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά τότε στο τμήμα των βιοιατρικών επιστημών,ενδεχομένως θα σε καλύπτει. Προσφέρεις στον συνάνθρωπο,μαθαίνεις πολλά για το ανθρώπινο σώμα,την βιολογία και την χημεία του,και έχει καλή αποκατάσταση εφόσον μπορείς να δουλέψεις τόσο ως ερευνήτρια αλλά και πρακτικά σε κάποιο νοσοκομείο.

Εαν όχι,η πιο sound επιλογή θα είναι η ψυχολογία θεωρώ για εσένα απο την θεωρητική αλλά είναι πιθανό να έχει χειρότερη αποκατάσταση απο την επόμενη επιλογή στην θετική,που είναι κατά την γνώμη μου η νοσηλευτική.

Η ιατρική τώρα σαν επιλογή δεδομένου του background σου απο την θεωρητική και τον ανταγωνισμό που υπάρχει...εε δεν ξέρω πως να το θέσω όμορφα,εαν σου αρέσουν τα βασανιστήρια και δεν θα σε πείραζε να δώσεις πολλαπλές φορές, ίσως να απολαύσεις την προετοιμασία :laugh: .
Η σχολή βιοϊατρικών εργαστηρίων είναι καλή επιλογή απλά δεν είναι σίγουρη κατά πόσο εύκολα θα πιάσω τα μόρια διαφορετικά το σκέφτομαι. Νοσηλευτική έχω κάνει ήδη ειδικότητα σε ΙΕΚ αφού είχα ελεύθερο χρόνο οπότε δεν νομίζω να ξανά έδινα.
Η ψυχολογία μου αρέσει σαν ιδέα απλά δεν νομίζω να έχει αποκατάσταση.
Όσο για την ιατρική δεν περνάω ούτε απέξω 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με όσα άτομα αποφοιτούν από ΙΕΚ δεν έχεις τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα - ως απόφοιτος πανεπιστημίου, έχεις παραπάνω, οπότε αυτό ας μη σε αγχώνει. Η ψυχολογία πώς σου φαίνεται σαν προοπτική εσένα;
Ναι κατάλαβα τι εννοείς.Η ψυχολογία μου κάνει ένα "κλικ" ας πούμε κ κάποιο μεταπτυχιακό σε συνδυασμό αργότερα.
Αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι θα εργαστώ εύκολα σε αυτόν τον τομέα...
Αχχ κρίμα για την Ελλάδα να ήμαστε σε τέτοια κατάσταση να μην ξέρουμε τι να ακολουθήσουμε στην ζωή μας ☹️
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Αν όλοι οι υποψήφιοι επέλεγαν τις σπουδές τους με κριτήριο μόνο την επαγγελματική αποκατάσταση, η συντριπτική πλειονότητα των σχολών θα έκλεινε αύριο κιόλας. Καλό είναι να σκεφτείς όλες τις σχολές που σου κινούν το ενδιαφέρον και να μην την αποκλείεις μόνο και μόνο αν δεν εξασφαλίζουν υψηλή απορρόφηση στην αγορά εργασίας για τους αποφοίτους τους.
 

sofia.kp

Νεοφερμένος

Η sofia.kp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Αν όλοι οι υποψήφιοι επέλεγαν τις σπουδές τους με κριτήριο μόνο την επαγγελματική αποκατάσταση, η συντριπτική πλειονότητα των σχολών θα έκλεινε αύριο κιόλας. Καλό είναι να σκεφτείς όλες τις σχολές που σου κινούν το ενδιαφέρον και να μην την αποκλείεις μόνο και μόνο αν δεν εξασφαλίζουν υψηλή απορρόφηση στην αγορά εργασίας για τους αποφοίτους τους.
Δεν αμφιβάλλω σε αυτο που λες καλά κάνουν κ ακολουθούν αυτό που τους αρέσει .Η συντριπτική πλειονότητα κάθεται όμως πλέον...Έτσι όπως είναι η κατάσταση στην χώρα δεν έχω περιθώριο να σπαταλήσω 4-5 χρόνια από την ζωή μου,να σπαταλήσουν χρήματα οι γονείς μου για να μην βρω δουλειά ποτέ πάνω στον τομέα μου. Μου άρεσαν κ τα τεφαα πχ ωστόσο διορισμοί δεν γίνονται από το 2010 κ στα γυμναστήρια οι μισθοί είναι της πλάκας ούτε για το ενοίκιο δεν φτάνει. Απλώς βλέπω τα πράγματα ρεαλιστικά κ κοιτάω να κάνω κάτι που θα με ζήσει. Δυστυχώς η Ελλάδα κάθε χρόνο θα είναι κ χειρότερα. Αν μιλήσουμε για εξωτερικό εκεί αλλάζει το πράγμα .
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Δεν αμφιβάλλω σε αυτο που λες καλά κάνουν κ ακολουθούν αυτό που τους αρέσει .Η συντριπτική πλειονότητα κάθεται όμως πλέον...Έτσι όπως είναι η κατάσταση στην χώρα δεν έχω περιθώριο να σπαταλήσω 4-5 χρόνια από την ζωή μου,να σπαταλήσουν χρήματα οι γονείς μου για να μην βρω δουλειά ποτέ πάνω στον τομέα μου. Μου άρεσαν κ τα τεφαα πχ ωστόσο διορισμοί δεν γίνονται από το 2010 κ στα γυμναστήρια οι μισθοί είναι της πλάκας ούτε για το ενοίκιο δεν φτάνει. Απλώς βλέπω τα πράγματα ρεαλιστικά κ κοιτάω να κάνω κάτι που θα με ζήσει. Δυστυχώς η Ελλάδα κάθε χρόνο θα είναι κ χειρότερα. Αν μιλήσουμε για εξωτερικό εκεί αλλάζει το πράγμα .
Η επιλογή είναι δική σου λοιπόν. Κάνε ένα τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού ή μίλα με κάποιον σύμβουλο, για να περιορίσεις τις επιλογές και ύστερα μελέτησε τα προγράμματα σπουδών των σχολών που και σου ταιριάζουν και σου εξασφαλίζουν άριστες επαγγελματικές προοπτικές. Καλή τύχη σε ό,τι κι αν κάνεις!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Γι αυτό που ψάχνεις , μονο τα σώματα υπάρχουν :)

Και την εργοθεραπεια μπορω να σκεφτώ που ειναι κι αρκετά κοντά στη ψυχολογία .

Μετα την ειδική που δε σε ενδιαφέρει.

Ε καλα η ιατρική φυσικά ειναι πανω απο αυτα που αναφέρω αλλα θελει πολυ κόπο και λίγη τύχη για να περάσεις στην Ελλαδα.
 

sofia.kp

Νεοφερμένος

Η sofia.kp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Η επιλογή είναι δική σου λοιπόν. Κάνε ένα τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού ή μίλα με κάποιον σύμβουλο, για να περιορίσεις τις επιλογές και ύστερα μελέτησε τα προγράμματα σπουδών των σχολών που και ταιριάζουν και σου εξασφαλίζουν άριστες επαγγελματικές προοπτικές. Καλή τύχη σε ό,τι κι αν κάνεις!
Σε ευχαριστώ πολύ!
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Προσπαθησε να μπεις σε καποιο σωμα ασφαλειας. Ειναι η καλυτερη επιλογη που μπορεις να κανεις με βαση τα οσα λες. Μετα εχεις ολο τον ελευθερο χρονο να σπουδασεις κατι που σε ενδιαφερει.
 

sofia.kp

Νεοφερμένος

Η sofia.kp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Προσπαθησε να μπεις σε καποιο σωμα ασφαλειας. Ειναι η καλυτερη επιλογη που μπορεις να κανεις με βαση τα οσα λες. Μετα εχεις ολο τον ελευθερο χρονο να σπουδασεις κατι που σε ενδιαφερει.
Δεν γνωρίζω αν είμαι 1,70 ακριβώς πρέπει να το κοιτάξω...Στην τρίτη λυκείου το έχανα για έναν πόντο
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,217 μηνύματα.
Δεν αμφιβάλλω σε αυτο που λες καλά κάνουν κ ακολουθούν αυτό που τους αρέσει .Η συντριπτική πλειονότητα κάθεται όμως πλέον...Έτσι όπως είναι η κατάσταση στην χώρα δεν έχω περιθώριο να σπαταλήσω 4-5 χρόνια από την ζωή μου,να σπαταλήσουν χρήματα οι γονείς μου για να μην βρω δουλειά ποτέ πάνω στον τομέα μου. Μου άρεσαν κ τα τεφαα πχ ωστόσο διορισμοί δεν γίνονται από το 2010 κ στα γυμναστήρια οι μισθοί είναι της πλάκας ούτε για το ενοίκιο δεν φτάνει. Απλώς βλέπω τα πράγματα ρεαλιστικά κ κοιτάω να κάνω κάτι που θα με ζήσει. Δυστυχώς η Ελλάδα κάθε χρόνο θα είναι κ χειρότερα. Αν μιλήσουμε για εξωτερικό εκεί αλλάζει το πράγμα .

Θα σε ενδιεφερε καποια δουλεια που θα περιλαμβανε πολυμηνα ταξιδια ; Εαν ναι,ισως και το εμπορικο ναυτικο να σου ταιριαζε. Πιθανοτατα το επαγγελμα με την καλυτερη και πιο αμεση αποκατασταση ακομα και απο την ιατρικη.Αρκει βεβαια να αντεχεις την θαλασσα και να εισαι συμφιλιωμενη με την ιδεα να λειπεις απο το σπιτι σου για μηνες.

Γενικα μην τα βλεπεις ολα μαυρα-ασπρα.Και εγω λατρευω τον ρεαλισμο αλλα αρκετες φορες εαν εστιασεις στο οτι η κατασταση ειναι σκετο μαυρο δεν θα πας πολυ μακρια. Εννοω ναι,αντικειμενικα δικιο θα εχεις αλλα αρκετες φορες το να εχεις δικιο δεν ειναι ιδιαιτερα χρησιμο απο μονο του.Πιστευω καταλαβαινεις τι θελω να πω. Χρειαζεται ισορροπια στο ποσο ακολουθουμε τα "ονειρα" μας αλλα και στο ποσο πρεπει να αφηνουμε την ωμη πραγματικοτητα να τα επηρεαζει.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ναι κατάλαβα τι εννοείς.Η ψυχολογία μου κάνει ένα "κλικ" ας πούμε κ κάποιο μεταπτυχιακό σε συνδυασμό αργότερα.
Αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι θα εργαστώ εύκολα σε αυτόν τον τομέα...
Αχχ κρίμα για την Ελλάδα να ήμαστε σε τέτοια κατάσταση να μην ξέρουμε τι να ακολουθήσουμε στην ζωή μας ☹

Δεν αμφιβάλλω σε αυτο που λες καλά κάνουν κ ακολουθούν αυτό που τους αρέσει .Η συντριπτική πλειονότητα κάθεται όμως πλέον...Έτσι όπως είναι η κατάσταση στην χώρα δεν έχω περιθώριο να σπαταλήσω 4-5 χρόνια από την ζωή μου,να σπαταλήσουν χρήματα οι γονείς μου για να μην βρω δουλειά ποτέ πάνω στον τομέα μου. Μου άρεσαν κ τα τεφαα πχ ωστόσο διορισμοί δεν γίνονται από το 2010 κ στα γυμναστήρια οι μισθοί είναι της πλάκας ούτε για το ενοίκιο δεν φτάνει. Απλώς βλέπω τα πράγματα ρεαλιστικά κ κοιτάω να κάνω κάτι που θα με ζήσει. Δυστυχώς η Ελλάδα κάθε χρόνο θα είναι κ χειρότερα. Αν μιλήσουμε για εξωτερικό εκεί αλλάζει το πράγμα .

Σοφία, ο ωχαδερφισμός δε θα σε βοηθήσει πουθενά στη ζωή σου, κοίταξε να τον αποβάλεις άμεσα. Αν κάτι μας έμαθε η κρίση αυτής της δεκαετίας είναι ότι οι άνθρωποι που αγωνίζονται και κυνηγούν αυτά που θέλουν δεν πάνε χαμένοι. Πρόσεξε, όμως: αγωνίζονται. Κανείς μας δε θα ήθελε να δουλέψει σε κάτι πέρα από αυτό που σπούδασε, ωστόσο πολλές φορές είναι ο μόνος τρόπος για να πας παρακάτω. Να βγάλεις λεφτά, να μπορέσεις να τα διοχετεύσεις σε άλλα όνειρα και να δεις πώς μπορείς να συνεχίσεις.

Κανείς μας δεν είναι σίγουρος ότι θα καταφέρει να βρει ή να διατηρήσει δουλειά στον τομέα τον σπουδών του. Τι πάει να πει, όμως, αυτό; Ότι παρατήσαμε τις σπουδές μας; Σε αυτή τη φάση της ζωής, κατ'εμέ, είναι σημαντικότερο να κυνηγήσεις τα όνειρά σου, να δουλέψεις (οπουδήποτε) και να προχωρήσεις με την ενηλικίωσή σου, παρά να σκέφτεσαι από τώρα τη (μόνιμη; ) επαγγελματική σου αποκατάσταση και ότι τα πράγματα είναι μαύρα. Ωραία, πες ότι είναι. Γίνονται πιο άσπρα με το να το σκέφτεσαι συνέχεια και να βάζεις εμπόδια στον εαυτό σου; Όχι. Γίνονται πιο άσπρα με το να πάρεις τη ζωή σου στα χέρια σου, με, όσο γίνεται, τους δικούς σου όρους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top