Αλλαγή κατεύθυνσης από Θεωρητική σε Θετική και σχόλες με καλή αποκατάσταση

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Έψαξα λίγο κ βρήκα κάποια πράγματα που ίσως να βοηθάνε. Για σχολές 1ου πεδίου ξέρουμε τι έχει απορρόφηση;;

Θα σε ενδιεφερε καποια δουλεια που θα περιλαμβανε πολυμηνα ταξιδια ; Εαν ναι,ισως και το εμπορικο ναυτικο να σου ταιριαζε. Πιθανοτατα το επαγγελμα με την καλυτερη και πιο αμεση αποκατασταση ακομα και απο την ιατρικη.Αρκει βεβαια να αντεχεις την θαλασσα και να εισαι συμφιλιωμενη με την ιδεα να λειπεις απο το σπιτι σου για μηνες.

Γενικα μην τα βλεπεις ολα μαυρα-ασπρα.Και εγω λατρευω τον ρεαλισμο αλλα αρκετες φορες εαν εστιασεις στο οτι η κατασταση ειναι σκετο μαυρο δεν θα πας πολυ μακρια. Εννοω ναι,αντικειμενικα δικιο θα εχεις αλλα αρκετες φορες το να εχεις δικιο δεν ειναι ιδιαιτερα χρησιμο απο μονο του.Πιστευω καταλαβαινεις τι θελω να πω. Χρειαζεται ισορροπια στο ποσο ακολουθουμε τα "ονειρα" μας αλλα και στο ποσο πρεπει να αφηνουμε την ωμη πραγματικοτητα να τα επηρεαζει.
Πολύ μιζέρια στην ελληνική κοινωνία, τι θα κάνουμε τώρα και τι θα κάνουμε μετά. Ρε διάβασε εκεί πέρα και μην σε απασχολούν αυτά. Δεν είναι αναγκαίο να δουλέψεις πάνω στον τομέα σου μόλις πάρεις το πτυχίο. Μάθε εκεί πέρα 3-4 ξένες γνωσες πάρε καμία πιστοποίηση μεταφραστή ή οτιδήποτε άλλο και άφησε τα να κάθονται
 

sofia.kp

Νεοφερμένος

Η sofia.kp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Θα σε ενδιεφερε καποια δουλεια που θα περιλαμβανε πολυμηνα ταξιδια ; Εαν ναι,ισως και το εμπορικο ναυτικο να σου ταιριαζε. Πιθανοτατα το επαγγελμα με την καλυτερη και πιο αμεση αποκατασταση ακομα και απο την ιατρικη.Αρκει βεβαια να αντεχεις την θαλασσα και να εισαι συμφιλιωμενη με την ιδεα να λειπεις απο το σπιτι σου για μηνες.

Γενικα μην τα βλεπεις ολα μαυρα-ασπρα.Και εγω λατρευω τον ρεαλισμο αλλα αρκετες φορες εαν εστιασεις στο οτι η κατασταση ειναι σκετο μαυρο δεν θα πας πολυ μακρια. Εννοω ναι,αντικειμενικα δικιο θα εχεις αλλα αρκετες φορες το να εχεις δικιο δεν ειναι ιδιαιτερα χρησιμο απο μονο του.Πιστευω καταλαβαινεις τι θελω να πω. Χρειαζεται ισορροπια στο ποσο ακολουθουμε τα "ονειρα" μας αλλα και στο ποσο πρεπει να αφηνουμε την ωμη πραγματικοτητα να τα επηρεαζει.
Όχι με την θάλασσα δεν έχω καθόλου καλή σχέση γενικά. Δεν είναι ότι τα βλέπω άσπρα η μαύρα.Απλως κάποια επαγγέλματα είναι φως φανάρι ότι δεν κινούνται λόγο κρίσης κ δεν μπορώ να βασιστώ στην πιθανότητα ότι ίσως εγώ είμαι τυχερή, θα βρω κάτι.Ειναι πολύ δύσκολο στην σημερινή εποχή κάποιος να ακολουθήσει το όνειρο του κ ταυτόχρονα αυτό να μπορεί να τον ζήσει αύριο μεθαύριο.Ηθελα τεφαα πχ όπως ανέφερα κ πιο πάνω αλλά αντικειμενικά βλέπω ότι δεν θα κάνω κάτι με αυτό και είναι κρίμα να αφιερώσω χρόνο κ χρήμα σε κάτι που ίσως δεν θα κάνω ποτέ μου μετά. Για αυτό ψάχνω κάτι πιο σίγουρο κ ρωτάω γνώμες για να δω γενικά τι είναι αυτό που κινείται στην σημερινή αγορά . Να πιάσει τόπο η προσπάθεια ρε παιδί μου καταλαβαίνεις τι εννοώ. Ευχαριστώ για ότι ιδέα έδωσες πάντως !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σοφία, ο ωχαδερφισμός δε θα σε βοηθήσει πουθενά στη ζωή σου, κοίταξε να τον αποβάλεις άμεσα. Αν κάτι μας έμαθε η κρίση αυτής της δεκαετίας είναι ότι οι άνθρωποι που αγωνίζονται και κυνηγούν αυτά που θέλουν δεν πάνε χαμένοι. Πρόσεξε, όμως: αγωνίζονται. Κανείς μας δε θα ήθελε να δουλέψει σε κάτι πέρα από αυτό που σπούδασε, ωστόσο πολλές φορές είναι ο μόνος τρόπος για να πας παρακάτω. Να βγάλεις λεφτά, να μπορέσεις να τα διοχετεύσεις σε άλλα όνειρα και να δεις πώς μπορείς να συνεχίσεις.

Κανείς μας δεν είναι σίγουρος ότι θα καταφέρει να βρει ή να διατηρήσει δουλειά στον τομέα τον σπουδών του. Τι πάει να πει, όμως, αυτό; Ότι παρατήσαμε τις σπουδές μας; Σε αυτή τη φάση της ζωής, κατ'εμέ, είναι σημαντικότερο να κυνηγήσεις τα όνειρά σου, να δουλέψεις (οπουδήποτε) και να προχωρήσεις με την ενηλικίωσή σου, παρά να σκέφτεσαι από τώρα τη (μόνιμη; ) επαγγελματική σου αποκατάσταση και ότι τα πράγματα είναι μαύρα. Ωραία, πες ότι είναι. Γίνονται πιο άσπρα με το να το σκέφτεσαι συνέχεια και να βάζεις εμπόδια στον εαυτό σου; Όχι. Γίνονται πιο άσπρα με το να πάρεις τη ζωή σου στα χέρια σου, με, όσο γίνεται, τους δικούς σου όρους.
Δεν νομίζω να έδωσα κάπου την αίσθηση του ωχαδερφισμου όπως λες γιατί πολυ απλά δεν αφήνω τα πράγματα στην τύχη τους αλλά αντιθέτως το ψάχνω ώστε να κάνω μια συνειδητή επιλογή.

Το να δουλέψω σε άλλες δουλειές που δεν έχουν να κάνουν με τον τομέα σπουδών μου νομίζω ότι είναι προφανές ότι θα συμβεί όπως σε κάθε νέο άλλωστε.Κανενα θέμα δεν έχω με αυτό ούτε κ με το να δουλέψω γενικότερα.Απλως θέλω να χτίσω από τώρα σωστά το μέλλον μου έστω με την πιο συνειδητή επιλογή που υπάρχει.Για αυτό το ψαχνω κ το ξανά ψαχνω ,άλλωστε δεν δίνω φέτος πανελλήνιες για να πω ότι χρονοτριβώ κ ήδη έχω κάνει κάποιο είδος σπουδών για να εκμεταλλευτω τον χρόνο μου.
Εμπόδια δεν βάζω εγώ στον εαυτό μου εμπόδια έχει το εκπαιδευτικό σύστημα με τις τόσες αλλαγές που έγιναν κ ψαχνω την καλύτερη δυνατή λύση με βάση τις δυνατότητες μου.
Είναι δύσκολο να πρέπει να ισορροπήσεις όνειρα αποκατάσταση μέλλον κ κρίση ειδικά όταν είσαι αρκετά νέος.
Υπάρχουν πολλές γνώμες φυσικά πάνω σε αυτό το θέμα ωστόσο αυτή είναι η δική μου βλέψη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολύ μιζέρια στην ελληνική κοινωνία, τι θα κάνουμε τώρα και τι θα κάνουμε μετά. Ρε διάβασε εκεί πέρα και μην σε απασχολούν αυτά. Δεν είναι αναγκαίο να δουλέψεις πάνω στον τομέα σου μόλις πάρεις το πτυχίο. Μάθε εκεί πέρα 3-4 ξένες γνωσες πάρε καμία πιστοποίηση μεταφραστή ή οτιδήποτε άλλο και άφησε τα να κάθονται
Δεκτή η γνώμη σου αλλά δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ. Δεν πρόκειται περί μιζέριας τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση αφού σε εμένα απευθύνεσαι.Δεν θέλω να κάνω άσκοπες κινήσεις που στο μέλλον θα είναι χάσιμο χρόνου.Εχω συναναστραφεί με διάφορες ηλικίες οπότε κ ακούω πολλές γνώμες για ένα τέτοιο θέμα . Να διαβάσω φίλε μου ,είμαι διατεθειμένη αλλά αφού πρώτα βρω τι είναι αυτό που θα κυνηγήσω αλλά και πως θα το προσεγγίσω. Κ φυσικά δεν καίγομαι να δουλέψω την επόμενη μέρα που θα πιάσω στο πτυχίο στο χέρι μου αλλά γενικά να δουλέψω κάποια στιγμή πάνω σε αυτό που θα έχω κάνει τόσο κόπο να μπω και να βγάλω εις πέρας. Να αξίζει τον κόπο όλος ο αγώνας κ να μην 4 χρόνια πεταμένα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top