Αλλαγή "καριέρας"

Advent

Νεοφερμένος

Ο Advent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παραπλανητικός ο τίτλος γιατί καριέρα δεν υπάρχει. Το πτυχίο μου το πήρα πριν χρόνια και δεν το χρησιμοποίησα ποτέ (Σχολή Διοίκησης και Οικονομίας / Τμήμα Τουριστικών Επιχειρήσεων). Βασικά είμαι από αυτούς που μόλις βγήκαν στην αγορά εργασίας χτύπησε η κρίση και πήραμε τα @ρχίδια μας. Περί το '11/'12 δηλαδή. Από τότε έκανα διάφορες δουλειές, στην αρχή part time (δεν υπήρχε τίποτα άλλο), πιο πρόσφατα πλήρους απασχόλησης, και τα περισσότερα χρήματα που πληρώθηκα ποτέ είναι ο βασικός μισθός. Ναι ξέρω. Σκατά.

Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν να ξεκινήσω δεύτερο πτυχίο με το που τελείωσα το πρώτο, αλλά πότε δεν το έκανα, και γιατί είμαι γενικά αναβλητικός σαν χαρακτήρας, αλλά κυρίως γιατί είχα τη λογική "αν ξεκινήσω τώρα και βρω δουλειά πως θα το κάνω, δεν θέλω να το παρατήσω". Τελείως βλακώδης σαν λογική, αλλά it is what it is, δεν μπορώ να κάνω κάτι τώρα γι' αυτό.

Από δουλειές έχω κάνει πολλές, από Security, μέχρι πωλητής, τουριστικό γραφείο, ξενοδοχείο, εταιρεία καθαρισμού σε νοσοκομείο, ασφάλεια αερομεταφορών στο αεροδρόμιο, και δεν συμμαζεύεται. Εν πάση περιπτώσει είμαι εντελώς all over the place.

Γενικά μιλώντας, στα 33 μου είμαι πιο στα χαμένα και από 16χρονο που τον ρωτάνε με τι θέλει να ασχοληθεί, και δεν ξέρει καθόλου. Καλά ίσως όχι τόσο πολύ, αλλά νομίζω καταλαβαινόμαστε.

Το τελευταίο χρόνο (από πέρυσι τον Οκτώβριο) είμαι άνεργος. Η αγορά εργασίας είναι επιεικώς για τον π@τσο, όσο ψάχνω δουλειά απελπίζομαι, και σε ότι αφορά τους μισθούς και γενικότερα.

Οπότε σκέφτομαι να ξεκινήσω δεύτερο πτυχίο ή κάποια πιστοποίηση για να αλλάξω εντελώς το επαγγελματικό μου μέλλον. Η προοπτική του να πληρώνομαι τον βασικό μισθό για μια ζωή είναι εφιαλτική για εμένα, μένω ακόμα με τους γονείς μου λόγω έλλειψης χρημάτων και δεν αντέχω άλλο.

Σκεφτόμουν για παράδειγμα Web Design σε κάποιο ΙΕΚ (βασικά ήθελα πληροφορική αλλά δεν ξέρω αν το έχω, οπότε κοιτάω προς την πιο ασφαλή επιλογή). Το μετά δεν με ενδιαφέρει, δεν έχω πρόβλημα να φύγω για το εξωτερικό, το θέμα μου είναι αν είναι καλή επιλογή. Γενικά μου αρέσει η πληροφορική και η τεχνολογία σαν τομέας.

Επίσης σκεφτόμουν εναλλακτικά να μιλήσω με κάποιον σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού, μπας και βγάλω καμία άκρη.

Σκέψεις; Ερωτήσεις; Ιδέες;

Υ.Γ: Sorry για το σεντόνι.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Καλησπέρα ποτέ δεν είναι αργά να κάνεις μια νέα αρχή... Σκέφτηκες ίσως με κάποιο μάστερ να δυναμώσεις το πτυχίο σου? Πχ θα μπορούσες να κάνεις διοίκηση πληροφορικών συστημάτων! Αν κλείσεις τα μάτια και σκεφτείς τι πραγματικά σε γεμίζει τι σκέφτεσαι να κάνεις? Μήπως δεν το κυνήγησες παραπάνω με τα οικονομικά γιατί δεν σου άρεσε ο χώρος γιατί και εγώ, τελείωσα οικονομικά το 14 και αμέσως απορροφήθηκα!
 

Advent

Νεοφερμένος

Ο Advent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα ποτέ δεν είναι αργά να κάνεις μια νέα αρχή... Σκέφτηκες ίσως με κάποιο μάστερ να δυναμώσεις το πτυχίο σου? Πχ θα μπορούσες να κάνεις διοίκηση πληροφορικών συστημάτων! Αν κλείσεις τα μάτια και σκεφτείς τι πραγματικά σε γεμίζει τι σκέφτεσαι να κάνεις? Μήπως δεν το κυνήγησες παραπάνω με τα οικονομικά γιατί δεν σου άρεσε ο χώρος γιατί και εγώ, τελείωσα οικονομικά το 14 και αμέσως απορροφήθηκα!
Είναι Τουριστικών Επιχειρήσεων όχι αμιγώς οικονομικά. Μακάρι να ήταν αλλά που... Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν μου άρεσε ο τομέας των Τουριστικών (τελείωσα τη σχολή με το σκεπτικό να μπω αλλού με κατατακτήριες μετά, αλλά δεν το έκανα ποτέ/δεν το επέτρεψαν οι συνθήκες). Για οικονομικά ενδιαφέρομαι, αλλά δεν ξέρω και τι προοπτικές έχω πάνω σε αυτό (η σχολή ήταν οικονομικού προσανατολισμού απλώς).
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Άρα αν ξεκινούσες κάποιο μάστερ με πρακτική άσκηση ώστε να σου βρουν μια ευκαιρία να μπεις κάπου και αν είσαι καλός να σε κρατήσουν εκεί και να συνεχίσεις έτσι την πορεία στα οικονομικά?
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Επαγγλεματικη εξασφαλιση στην ηλικια σου μαν λιγες σχολες μπορουν να προσφερουν.
Βρεθηκα στην θεση σου (καταμεσης της κρισης) και γνωρισα πολλα ατομα στην ιδια φαση.
Αλλοι τα καταφεραμε κ αλλοι οχι.

Αρχικα αποκλειεις ολα τα σωματα ασφαλειας λογω ηλικιας.
Κυνηγας προκυρηξεις τα παντα ολα ο,τι βγαινει, για να εχεις αξιοπρεπες ωραριο κ εισοδημα, μακρια απο τη σαπιλα του ιδιωτικου τομεα.
Βγαζεις διπλωμα C και D (φορτηγο κ λεωφορειο αντιστοιχα) και για μηχανακι προφανως αν δεν εχεις.

Ακαδημαικα τωρα... Μπορεις να κανεις στροφη στα λογιστικα που παντα θα εχεις δουλεια μεν, αλλα χωρις δικο σου γραφειο θα εισαι μια ζωη σκλαβος στα λογιστικα γραφεια της γειτονιας.

Καλη λυση αποτελει καποιο επαλ, στον τομεα υγειας, για να βγεις βοηθος νοσηλευτη. Μετα απο 2 χρονια μπορεις να δωσεις πανελληνιες για κανονικη σχολη νοσηλευτικης, ενω με την πιστοποιηση απο το επαλ μπορεις ταυτοχρονα να εργαζεσαι ως νοσηλευτης.

Παραλληλα με το επαλ, πας γραφεσαι σε ιδιωτικο ιεκ ειδικοτητα διασωστη (εκαβ). Σε 2 χρονια θα εχεις 2 ειδικοτητες και θα μπορεις να κυνηγησεις ετσι πολλες θεσεις με σχετικα αξιοπρεπη μισθο. Και στο δημοσιο και στο ιδιωτικο.
Εχω την αισθηση οτι τα επαγγελματα υγειας στον ιδιωτικο τομεα μπορει να ειναι σκληρα, αλλα σιγουρα καλυτερες συνθηκες απο υπαλληλος γραφειου στον ιδιωτικο.

Εναλλακτικη 1. Μπορεις να ασχοληθεις με την πληροφορικη, αλλα ο ανταγωνισμος ειναι ηδη μεγαλος απο ατομα που ασχολουνταν απο τα γενοφασκια τους με Η/Υ.

Εναλλακτικη 2. Μαγειρας σε ιδιωτικο ιεκ, που εχει απορροφηση μεν και σε δικτυωνουν οι ιδιοι, αλλα πολυ μπρουταλ συνθηκες εργασιας.

Εναλλακτικη 3. Ξεσκιζεσαι 1-2 χρονια στο διαβασμα στυλ πανελληνιων, με ταυτοχρονο φροντιστηριο, για Εθνικη Σχολη Δημοσιας Διοικησης.
Δεν το προτεινω γιατι τα φροντιστηρια ειναι πολυ ακριβα και ο ανταγωνισμος τεραστιος, μπορει να αποτυχεις και να στεναχωρηθεις. Αν τα καταφερεις ομως εξασφαλιστικες για μια ζωη.

Αυτα εν ταχει, μπορει να σου φαινονται αρκετα ανομοιογενη, αλλα προσπαθω να προσεγγισω διαφορες εναλλακτικες ωστε να εχεις να επιλεξεις. Καλη δυναμη...

Υ.Γ. μαστερ και αυτα τα αποκλειω γιατι βριθει η αγορα απο αυτα αφενος, αφετερου τα μονα επαγγελματα που "θελει" πλεον η αγορα ειναι υγειας, μπατσους, γκαρσονια κ καμαριερες. Εκτος απο ελαχιστους κλαδους, εχουν απαξιωθει πληρως δυστυχως.
 

Advent

Νεοφερμένος

Ο Advent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
νηγησεις ετσι πολλες θεσεις με σχετικα αξιοπρεπη μισθο. Και στο δημοσιο και στο ιδιωτικο.
Εχω την αισθηση οτι τα επαγγελματα υγειας στον ιδιωτικο τομεα μπορει να ειναι σκληρα, αλλα σιγουρα καλυτερες συνθηκες απο υπαλληλος γραφειου στον ιδιωτικο.

Εναλλακτικη 1. Μπορεις να ασχοληθεις με την πληροφορικη, αλλα ο ανταγωνισμος ειναι ηδη μεγαλος απο ατομα που ασχολουνταν απο τα γενοφασκια τους με Η/Υ.

Εναλλακτικη 2. Μαγειρας σε ιδιωτικο ιεκ, που εχει απορροφηση μεν και σε δικτυωνουν οι ιδιοι, αλλα πολυ μπρουταλ συνθηκες εργασιας.

Εναλλακτικη 3. Ξεσκιζεσαι 1-2 χρονια στο διαβασμα στυλ πανελληνιων, με ταυτοχρονο φροντιστηριο, για Εθνικη Σχολη Δημοσιας Διοικησης.
Δεν το προτεινω γιατι τα φροντιστηρια ειναι πολυ ακριβα και ο ανταγωνισμος τεραστιος, μπορει να αποτυχεις και να στεναχωρηθεις. Αν τα καταφερεις ομως εξασφαλιστικες για μια ζωη.

Αυτα εν ταχει, μπορει να σου φαινονται αρκετα ανομοιογενη, αλλα προσπαθω να προσεγγισω διαφορες εναλλακτικες ωστε να εχεις να επιλεξεις. Καλη δυναμη...

Υ.Γ. μαστερ και αυτα τα αποκλειω γιατι βριθει η αγορα απο αυτα αφενος, αφετερου τα μονα επαγγελματα που "θελει" πλεον η αγορα ειναι υγειας, μπατσους, γκαρσονια κ καμαριερες. Εκτος απο ελαχιστους κλαδους,
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αρχικά θα έλεγα ότι Σχολή Τουριστικών Επιχειρήσεων ήταν το μεγαλύτερο λάθος που έχω κάνει στη ζωή μου. Δεν έχει κάτι η σχολή, τουναντίον οι καθηγητές στο ΤΕΙ έπαιρναν τη δουλειά τους στα σοβαρά, και προσπαθούσαν πολύ να σε βοηθήσουν να καταλάβεις το αντικείμενο, ήταν πάντα εκεί για απορίες, για τις εργασίες κτλ. Δεν χαριζόντουσαν όμως - αν δεν έγραφες, δεν πέρναγες το μάθημα. Τελεία και παύλα. Οπότε δεν έχω παράπονο από το επίπεδο του τμήματος. Αλλά από την αρχή ήξερα ότι δεν μου ταιριάζει το αντικείμενο καθόλου. Έμεινα για δύο λόγους: Πρώτον το οικονομικό κομμάτι των μαθημάτων με ενδιέφερε, και δεύτερον, είχα τη λογική ότι αφού πάρω το πτυχίο μου θα δώσω κατατακτήριες και θα πάω σε κάποιο Πανεπιστήμιο (κάτι που δεν έγινε λόγω κρίσης, και γενικότερης οικονομικής δυσκολίας). Η αλήθεια είναι ότι εξ' αρχής ήθελα να πάω πληροφορική (όταν έδωσα πανελλήνιες) αλλά με έπεισαν οι δικοί μου να διαλέξω τα τουριστικά γιατί έχει "σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση" (γελάει ο κόσμος). Εν πάσει περιπτώσει για να μην μακρηγορώ, το θέμα σήμερα είναι επαγγελματική αποκατάσταση, κατά προτίμηση σε ένα τομέα που μου ταιριάζει έστω και λίγο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άρα αν ξεκινούσες κάποιο μάστερ με πρακτική άσκηση ώστε να σου βρουν μια ευκαιρία να μπεις κάπου και αν είσαι καλός να σε κρατήσουν εκεί και να συνεχίσεις έτσι την πορεία στα οικονομικά?
Έχεις κάτι συγκεκριμένο κατά νου;
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αρχικά θα έλεγα ότι Σχολή Τουριστικών Επιχειρήσεων ήταν το μεγαλύτερο λάθος που έχω κάνει στη ζωή μου. Δεν έχει κάτι η σχολή, τουναντίον οι καθηγητές στο ΤΕΙ έπαιρναν τη δουλειά τους στα σοβαρά, και προσπαθούσαν πολύ να σε βοηθήσουν να καταλάβεις το αντικείμενο, ήταν πάντα εκεί για απορίες, για τις εργασίες κτλ. Δεν χαριζόντουσαν όμως - αν δεν έγραφες, δεν πέρναγες το μάθημα. Τελεία και παύλα. Οπότε δεν έχω παράπονο από το επίπεδο του τμήματος. Αλλά από την αρχή ήξερα ότι δεν μου ταιριάζει το αντικείμενο καθόλου. Έμεινα για δύο λόγους: Πρώτον το οικονομικό κομμάτι των μαθημάτων με ενδιέφερε, και δεύτερον, είχα τη λογική ότι αφού πάρω το πτυχίο μου θα δώσω κατατακτήριες και θα πάω σε κάποιο Πανεπιστήμιο (κάτι που δεν έγινε λόγω κρίσης, και γενικότερης οικονομικής δυσκολίας). Η αλήθεια είναι ότι εξ' αρχής ήθελα να πάω πληροφορική (όταν έδωσα πανελλήνιες) αλλά με έπεισαν οι δικοί μου να διαλέξω τα τουριστικά γιατί έχει "σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση" (γελάει ο κόσμος). Εν πάσει περιπτώσει για να μην μακρηγορώ, το θέμα σήμερα είναι επαγγελματική αποκατάσταση, κατά προτίμηση σε ένα τομέα που μου ταιριάζει έστω και λίγο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Έχεις κάτι συγκεκριμένο κατά νου;
γιατι δεν κοιτας ενα μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακα στο παπει? η ναυτιλια ειναι πολυ δυνατος κλαδος ειδικά στην ελλάδα!
 

Advent

Νεοφερμένος

Ο Advent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γιατί δεν κοιτας ενα μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακα στο παπει? η ναυτιλια ειναι πολυ δυνατος κλαδος ειδικά στην ελλάδα!
Δεν το είχα σκεφτεί να σου πω την αλήθεια. Βασικά τις τελευταίες ημέρες παίζω πολύ μεταξύ μεταπτυχιακών σε οικονομικά και τεχνολογία, Ανοικτό Πανεπιστήμιο και κατατακτήριες σε κάποιο Πανεπιστήμιο (ίσως ΑΠΘ). Επίσης δεν έχω πρόβλημα να φύγω από τη χώρα (αν είχα πτυχίο πληροφορικής θα είχα ήδη φύγει).
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Δεν το είχα σκεφτεί να σου πω την αλήθεια. Βασικά τις τελευταίες ημέρες παίζω πολύ μεταξύ μεταπτυχιακών σε οικονομικά και τεχνολογία, Ανοικτό Πανεπιστήμιο και κατατακτήριες σε κάποιο Πανεπιστήμιο (ίσως ΑΠΘ). Επίσης δεν έχω πρόβλημα να φύγω από τη χώρα (αν είχα πτυχίο πληροφορικής θα είχα ήδη φύγει).
επειδη εχεις κανει τουριστικα θα ξερεις πολυ καλα αγγλικα θεωρω...αρα μια καριερα στη ναυτιλια θα ηταν μια πολυ καλη λυση...τωρα μπορεις να δωσεις κατατακτηριες είτε μεταπτυχιακο(δυσκολο το μεταπτυχιακο...εξηγώ πιο κατω τον λογο) για την σχολη πληροφορικης στην ασσοε ή επειδη ανέφερες τη σαλονικα...μπορείς και στο παμακ να κάνεις ειτε μεταπτυχιακο είτε κατατακτήριες στο τμημα εφαρμοσμενης πληροφορικης(στο παμακ θα σου ηταν πιο ευκολο γιατι στην ασσοε στη πληροφορικη τα μεταπτυχιακα αφορουν αν δεν κάνω λαθος ξεκάθαρη πληροφορικη ενώ στο παμακ έχεις και επιχειρησιακή πληροφορική!) Τα τμήματα αυτά συνδιάζουν πληροφορική και οικονομικά...
Επίσης καλή ιδέα είναι ενα μεταπτυχιακο στο τμημα Διοικητικης επιστήμης και τεχνολογίας στο ΟΠΑ το οποίο είναι εξαιρετικό τμημα...και συνδιαζει στο έπακρον πληροφορικη και οικονομικα
Σου παραθέτω:
1)Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών | Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (aueb.gr)
Από το ΔΕΤ θεωρώ οτι τα μεταπτυχιακά στη Ναυτιλία και το ομωνυμο μεταπτυχιακο θα σου ταιριαζε
2)Mεταπτυχιακές Σπουδές - Τμήμα Ναυτιλιακών Σπουδών Πανεπιστημίου Πειραιά (maritime-unipi.gr)
3)Π.Μ.Σ. στην Εφαρμοσμένη Πληροφορική | Πανεπιστήμιο Μακεδονίας (uom.gr)
4)Μεταπτυχιακές Σπουδές | Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (aueb.gr)
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Εγώ έκανα την Οικονομική και επιχειρησιακή στρατηγική στο ΠΑΠΕΙ.
Γενικά δες κάτι με Πρακτική για να έχεις ευκαιρία στην αγορά εργασίας γιατί συνήθως έτσι βρίσκουμε δουλειά! Επίσης δες το θεσμό Regenration που ξεκινάς πρακτική άσκηση έμμισθη σε εταιρείες...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top