Αλλαγές στο Ενιαίο Λύκειο 2013 - 2016

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μια σκέψη του υπουργείου ειναι να παραμείνουν οι κατευθύνσεις όπως είναι τώρα (δλδ ανθρωπιστικές,θετικές&τεχνολογική,οικονομικά) με μοναδική αλλαγή οτι θα είναι προσβάσιμα τα παιδαγωγικά απο κάθε Ομάδα Προσανατολισμού και οτι θα επεκταθούν τα πεδία που οι μαθητές θα έχουν πρόσβαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Mε τις κατευθυνσεις ειτε λεγονται ομαδες ειτε αλλιως δεν υπαρχει θεμα. Λιγο πανω λιγο κατω το νοημα θα ναι το ιδιο. Το θεμα ειναι τι θα γινει με την νεα υλη και τα νεα βιβλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Παιδιά μην μασάτε από "διαρροές" που γίνονται από "κύκλους" του Υπουργείου. Το Υπουργείο Παιδείας, δυστυχώς, ΑΚΟΜΗ προσπαθεί να συντονιστεί. Πριν λίγες μέρες βγήκε η είδηση ότι θα καταργηθεί ο ΑΣΕΠ για τους εκπαιδευτικούς και σήμερα βγήκε ο Υπουργός και δήλωσε ότι δεν είπε ποτέ κάτι τέτοιο. Πριν λίγες μέρες επίσης, σε συνέντευξη τύπου, ο Υπουργός παραδέχτηκε εμμέσως πλην σαφώς ότι είναι ανενημέρωτος (!!!) για το θέμα των μαθητών που φοιτούν φέτος στην Β' Λυκείου, οπότε ΕΧΟΥΜΕ ΔΡΟΜΟ ΑΚΟΜΗ...

Το μόνο που πιστεύω εγώ προσωπικά, είναι τα ΦΕΚ. Χωρίς ΦΕΚ, καμία αλλαγή δεν γίνεται. Για να το καταλάβετε, ΦΕΚ που να καταργεί την τράπεζα θεμάτων ας πούμε, δεν έχει βγει. Αν δηλαδή οι εξετάσεις γίνονταν αύριο, η τράπεζα θα ίσχυε κανονικά.

Για αυτό σας λέω, υπομονή, μέχρι να βγουν τα ΦΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Mε τις κατευθυνσεις ειτε λεγονται ομαδες ειτε αλλιως δεν υπαρχει θεμα. Λιγο πανω λιγο κατω το νοημα θα ναι το ιδιο. Το θεμα ειναι τι θα γινει με την νεα υλη και τα νεα βιβλια.

Νέα βιβλία μάλλον δεν θα υπάρξουν. Όπως είχε πει και ο αναπληρωτής υπουργός σε συνέντευξη, του χρόνου θα παραμείνουν τα φετινά βιβλία της γ΄ λυκείου λόγω έλλειψης χρόνου. Η συνέντευξη είναι στην παρακάτω ιστοσελίδα:
https://www.esos.gr/arthra/36980/o-t...pedia-ta-analytika-programmata-ta-vivlia-toys

Βέβαια έτσι όπως δείχνει το πράγμα μάλλον θα παραμείνουν τρεις ομάδες προσανατολισμού: ανθρωπιστικές, θετικές-τεχνολογικές-υγείας, οικονομικές-πολιτικές-διοίκησης. Η πρόσβαση στα παιδαγωγικά θα μπορεί να γίνεται και από τις τρεις ομάδες προσανατολισμού.
Ανοιχτό είναι επίσης το ενδεχόμενο να έχουμε την δυνατότητα να ανοίξουμε σχολές και από άλλο πεδίο, επιτρέποντας μας να επιλέξουμε και ένα πέμπτο προαιρετικό μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Νέα βιβλία μάλλον δεν θα υπάρξουν. Όπως είχε πει και ο αναπληρωτής υπουργός σε συνέντευξη, του χρόνου θα παραμείνουν τα φετινά βιβλία της γ΄ λυκείου λόγω έλλειψης χρόνου. Η συνέντευξη είναι στην παρακάτω ιστοσελίδα:
https://www.esos.gr/arthra/36980/o-t...pedia-ta-analytika-programmata-ta-vivlia-toys

Βέβαια έτσι όπως δείχνει το πράγμα μάλλον θα παραμείνουν τρεις ομάδες προσανατολισμού: ανθρωπιστικές, θετικές-τεχνολογικές-υγείας, οικονομικές-πολιτικές-διοίκησης. Η πρόσβαση στα παιδαγωγικά θα μπορεί να γίνεται και από τις τρεις ομάδες προσανατολισμού.
Ανοιχτό είναι επίσης το ενδεχόμενο να έχουμε την δυνατότητα να ανοίξουμε σχολές και από άλλο πεδίο, επιτρέποντας μας να επιλέξουμε και ένα πέμπτο προαιρετικό μάθημα.

Θα ήταν πιο τίμιο να πεις ότι τα παραπάνω είναι η άποψή σου, παρά να τα παρουσιάζεις ως ειδήσεις. Στην βάση λοιπόν των προσωπικών απόψεων, μπορούμε να πούμε τα εξής:

Η αλήθεια είναι ότι όντως είναι δύσκολο, τουλάχιστον για του χρόνου, να υπάρξουν νέα βιβλία. Αυτό βέβαια δημιουργεί πρόβλημα στα Λατινικά κατεύθυνσης και στην Χημεία κατεύθυνσης, μαθήματα που τα παιδιά που είναι φέτος Β' Λυκείου δεν διδάχθηκαν. Το θέμα μας δεν είναι τόσο τα βιβλία λοιπόν, όσο η ύλη. Αυτό που βγήκε πριν λίγες μέρες και τρίβαμε όλοι τα μάτια μας από το μέγεθός του, δεν ήταν ύλη, στην ουσία ήταν τα περιεχόμενα των νέων βιβλίων (που δεν προλαβαίνουνε να τυπώσουν).

Ο καθορισμός της ύλης είναι σημαντικός για να αποφασιστεί αν τα πεδία θα είναι 3, 5 ή 6. Άλλο πράγμα να σου πει ότι η ύλη σου θα είναι 100 σελίδες για ένα 2ωρο μάθημα και άλλο να σου πει οτι θα είναι 300. Αν το πάνε με τις παλιές κατευθύνσεις, θα υπάρχει πρόβλημα με τα Λατινικά και την Χημεία. Αν το πάνε με τις νέες κατευθύνσεις, είναι πολύ δύσκολο να ισχύσει αυτό για το πέμπτο μάθημα.

Γενικά είναι δύσκολος ο γρίφος. Για να δούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Ότι λέω δεν το λέω επειδή είναι άποψή μου. Έχω διαβάσει άρθρα και γενικά διάφορες πηγές (άμα θέλεις να στα στείλω).

Όσον αφορά τα λατινικά πιστεύω (άποψη μου είναι) ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Μπορούν άνετα να εκτυπώσουν βιβλίο με τα 50 κείμενα (το βιβλίο δηλαδή της β΄ και της γ΄ σε ένα) και να βάλουν στην ύλη τα 24 κείμενα της γ΄ λυκείου και καμιά δεκαριά κείμενα από το βιβλίο της β΄. Για να προλάβουν οι καθηγητές να βγάλουν όλη τη γραμματική και το συντακτικό, μπορούν να διπλασιάσουν τις ώρες διδασκαλίας τους. (άλλωστε επί δεσμών στην ύλη υπήρχαν και τα 50 κείμενα και τα διδασκόντουσαν μόνο στην γ΄λυκείου). Τώρα πιστεύω ότι και στη χημεία μπορούν να κάνουν κάτι αντίστοιχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ότι λέω δεν το λέω επειδή είναι άποψή μου. Έχω διαβάσει άρθρα και γενικά διάφορες πηγές (άμα θέλεις να στα στείλω).

Όσον αφορά τα λατινικά πιστεύω (άποψη μου είναι) ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Μπορούν άνετα να εκτυπώσουν βιβλίο με τα 50 κείμενα (το βιβλίο δηλαδή της β΄ και της γ΄ σε ένα) και να βάλουν στην ύλη τα 24 κείμενα της γ΄ λυκείου και καμιά δεκαριά κείμενα από το βιβλίο της β΄. Για να προλάβουν οι καθηγητές να βγάλουν όλη τη γραμματική και το συντακτικό, μπορούν να διπλασιάσουν τις ώρες διδασκαλίας τους. (άλλωστε επί δεσμών στην ύλη υπήρχαν και τα 50 κείμενα και τα διδασκόντουσαν μόνο στην γ΄λυκείου). Τώρα πιστεύω ότι και στη χημεία μπορούν να κάνουν κάτι αντίστοιχο.

Σε πιστεύω, γιατί τα ίδια άρθρα έχω διαβάσει και εγώ. Όμως, ένα άρθρο, που έγραψε ένας δημοσιογράφος, που έχει και αυτός κάποιες "πηγές", που με την σειρά τους έχουν "άκρες" και τις δικές τους γνώμεις, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΗΣΗ. Είδηση είναι το επίσημο έγγραφο. Έχει γίνει πάμπολλες φορές να διαψεύδονται άρθρα από την πραγματικότητα. Σκέψου ότι εγώ πριν έναν μήνα, είδα 2 άρθρα, την ίδια μέρα, που το ένα έλεγε ότι θα καταργηθεί το νέο Λύκειο και το άλλο έλεγε ότι θα εφαρμοστεί. Σου λέω λοιπόν να μην πιστεύεις ούτε τον ίδιο τον Υπουργό στις προφορικές του δηλώσεις. Να πιστεύεις μόνο τα επίσημα έγγραφα.

Το πρόβλημα με τα Λατινικά και την Χημεία είναι ότι σχετίζονται άμεσα με το παλιό ή το νέο σύστημα, αντίστοιχα. Αυτό που λες είχαν (μάλλον) σκοπό να το κάνουν με το "Νέο" Λύκειο, που οι ώρες των Λατινικών ήταν όντως αυξημένες. Με το... νέο-νέο/παλιό/κι εγώ δεν ξέρω τι θα γίνει του χρόνου Λύκειο, είναι απλά άγνωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μια σκέψη ..... οτι θα είναι προσβάσιμα τα παιδαγωγικά απο κάθε Ομάδα Προσανατολισμού ...
Ελπίζω αυτό να μη γίνει. Δε φτάνει πια τόσα χρόνια που πήξαμε στους δασκάλους από τη θεωρητική κατεύθυνση οι οποίοι στέλνουν τα παιδιά στο γυμνάσιο, μαθηματικά αναλφάβητα;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ManolisDaratso

Νεοφερμένος

Ο ManolisDaratso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

Maraki4you

Νεοφερμένος

Η Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
αυτην την απορια εχω και εγω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος μέχρι να βγουν τα αντίστοιχα ΦΕΚ.

Εδώ πριν λίγες μέρες, σε συνέντευξη τύπου του Υπουργού προς τους δημοσιογράφους, ο ίδιος ο Υπουργός φάνηκε ανενημέρωτος.

Υπομονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despoinakwna

Νεοφερμένος

Η despoinakwna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας...ειμαι αποφοιτη γενικου λυκειου του 2010..ειχα δωσει με πανελληνιες δε τα καταφερα ..ετσι μπηκα σε ΙΕΚ τελειωσα και αποφασισα να ξαναδωσω τωρα το 2016 γιατι ακομα δε εχω προετοιμαστει καταληλα..εχω ακουσει διαφορα για νεο συστημα για δεσμες κ.τ.λ με ενδιαφερουν μονο ιατρικες σχολες αν ισχυει αφτο με τις δεσμες αν ξερει καποιος να μου πει αν δηλαδη εξεταζομαι σε 4 μαθηματα τα οποια ειναι φυσικη χημεια βιολογια εκθεση για τις ιατρικες σχολες?? Η δινω με τις κατευθυνσεις δηλαδη θεωριτικη που ημουν τα 6 μαθηματα πουψειχα δωσει? Δεν εχω ιδεα απο δεσμες τη υλες βαζουν γενικα ειναι π.χ της βιολογιας ιδια με των πανελληνιων? Αν μπορει καποιος ας μου απαντηση σας ευχαριστω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Γεια σας...ειμαι αποφοιτη γενικου λυκειου του 2010..ειχα δωσει με πανελληνιες δε τα καταφερα ..ετσι μπηκα σε ΙΕΚ τελειωσα και αποφασισα να ξαναδωσω τωρα το 2016 γιατι ακομα δε εχω προετοιμαστει καταληλα..εχω ακουσει διαφορα για νεο συστημα για δεσμες κ.τ.λ με ενδιαφερουν μονο ιατρικες σχολες αν ισχυει αφτο με τις δεσμες αν ξερει καποιος να μου πει αν δηλαδη εξεταζομαι σε 4 μαθηματα τα οποια ειναι φυσικη χημεια βιολογια εκθεση για τις ιατρικες σχολες?? Η δινω με τις κατευθυνσεις δηλαδη θεωριτικη που ημουν τα 6 μαθηματα πουψειχα δωσει? Δεν εχω ιδεα απο δεσμες τη υλες βαζουν γενικα ειναι π.χ της βιολογιας ιδια με των πανελληνιων? Αν μπορει καποιος ας μου απαντηση σας ευχαριστω..

Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει, γιατί τίποτα δεν έχει βγει επίσημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
πώς σας φαίνεται αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
τώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SnowLover

Νεοφερμένος

Ο SnowLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως θα δίνουμε 5 μαθήματα για να επιλέξουμε και 2ο πεδιο..Η ΑΟΔΕ καταργείται τελείως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Εγώ άκουσα ότι δεν θα είναι υποχρεωτική η επιλογή του 5ου μαθήματος -αν τελικά ισχύσει αυτό που εικάζεται με τα πέντε μαθήματα-... Σε περίπτωση που δεν είναι υποχρεωτικό εγώ δεν θα το πάρω... Θα αρκεστώ στα τέσσερα... :redface: Πάντως αν γίνει κάτι τέτοιο θα βοηθήσει πλήθος παιδιών να διαλέξουν από μία ευρύτερη "γκάμα" σχολών εκείνη που τους ταιριάζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Κι εγώ στα 4 θα μείνω .Δεν παίρνω 5ο.Αλλά δεν είναι λίγο αδικία προς στα παιδιά που θα δίνουν 5?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Αδικία δεν γίνεται γιατί αυτός που επιλέγει το 5ο μάθημα, ανοίγει σχολές και από άλλο πεδίο. Δεν πρόκειται να του πάρει τη θέση από τις σχολές του άλλου πεδίου, κάποιος που δίνει 4 μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top