Αλλαγές από τον Μάϊο του 2021 στο ECCE και το ECPE του Michigan

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Με την βάση πάλι 65% στο σύνολο θα ισχύει. Ελπίζω να μην το δυσκολέψουν.

Ποιό Listening ; 65 % στο σύνολο δεν είναι ; Μετράει το κάθε section ξεχωριστά ;
65% στο σύνολο είναι, δεν μετράει χωριστά το κάθε section.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το τυλιχτο σουβλάκι από 2.20-2.80 ο φρεντο μέτριος γύρω στα 3€ και το ποτό 6-7€...εκπτώσεις για φοιτητές υπάρχουν ανάλογα το κατάστημα
Θυμάμαι όταν πήγα φαντάρος εκεί για κάτι ασκήσεις από το Ναύπλιο ήταν πανάκριβο . Είχαμε πάρει κάτι τυρόπιτες από ένα φούρνο και νομίζαμε ότι ήμασταν σε φαρμακείο . Γενικά παρατήρησα το Ναύλιο και η Τρίπολη είναι αρκετά πανάκριβα για επαρχίες. Σόρυ αλλά η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη είναι φτηνότερες
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Φυσικά και γίνεται. Απλά αυτά τα δύο πιστοποιητικά, από πλευράς δυσκολίας είναι η μέρα με τη νύχτα, και δεν μοιάζουν ούτε καν ως προς την προσέγγιση, καθώς το ένα είναι Αμερικανικό και το άλλο Βρετανικό. Θα είχε νόημα να προετοιμαστείς για ECCE και να δώσεις για MSU ή ABLE. Αλλά από το ECCE στο NOCN, δεν κατανοώ τη λογική. Εκτός αν δεν πατήσεις πόδι στην προετοιμασία για ECCE, τότε ναι, πας για ένα πολύ εύκολο πιστοποιητικό για να μην μείνεις χωρίς χαρτί. Στην πραγματικότητα όμως, αν είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις προετοιμασία για ECCE, τότε μάλλον είσαι έτοιμος να δώσεις NOCN και να το περάσεις. Ακόμα και ίδιας δυσκολίας να ήταν αυτές οι δύο εξετάσεις (που δεν είναι), σκέψου πως το ECCE έχει βάση 65% και το NOCN 48%.......

Το NOCN έχει βάση 51 % ανά section ξεχωριστά,όχι 48 % πάντως.
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Θυμάμαι όταν πήγα φαντάρος εκεί για κάτι ασκήσεις από το Ναύπλιο ήταν πανάκριβο . Είχαμε πάρει κάτι τυρόπιτες από ένα φούρνο και νομίζαμε ότι ήμασταν σε φαρμακείο . Γενικά παρατήρησα το Ναύλιο και η Τρίπολη είναι αρκετά πανάκριβα για επαρχίες. Σόρυ αλλά η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη είναι φτηνότερες
Ναι σαν επαρχία δεν την λες και φτηνή σίγουρα.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδία να ρωτησω κατι. Ενα συγγενικό μου προσωπο θελει να δωσει το Μαιο του 2022 το ECPE. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι λογω του format, πρεπει να αγορασει τα καινουρια βιβλια ή μπορει να κανει εξασκηση και με τα παλια? Απο οτι ειδα μονο στο writing το ενα essay, εγινε article/proposal και απλα μειωθηκε ο ογκος των ερωτησεων και τα items στα GVR? Εσεις τι θα προτείνατε?

Το θεμα ειναι μην τα αγορασει και μετα γινει και αλλο format το 2022 και πρεπει να αγορασει ξανα καινουρια
 

Guest 434210

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έδωσα φέτος με τις αλλαγές. Πιο δύσκολο έγινε. Πλέον δεν έχεις να αντιμετωπίσεις την ποσότητα, αλλά την ποιότητα και την συνθετοτητα των θεμάτων. Απλά μάλλον επειδή ήταν η πρώτη χρονιά, τα θέματα ήταν βατα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Έδωσα φέτος με τις αλλαγές. Πιο δύσκολο έγινε. Πλέον δεν έχεις να αντιμετωπίσεις την ποσότητα, αλλά την ποιότητα και την συνθετοτητα των θεμάτων. Απλά μάλλον επειδή ήταν η πρώτη χρονιά, τα θέματα ήταν βατα.
Ωχ μη μου λες τέτοια! Δίνω ECCE στις 26 του μήνα αυτού και μετά, αν με το καλό το πάρω, πάω για ECPE.
 

Guest 434210

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωχ μη μου λες τέτοια! Δίνω ECCE στις 26 του μήνα αυτού και μετά, αν με το καλό το πάρω, πάω για ECPE.
Κοίταξε Έκθεση είχαμε essay και proposal.
Το essay ήταν πανευκολο. Έπρεπε να γράψεις τα υπέρ και τα κατά για τους φοιτητές που δουλεύουν και σπουδάζουν μαζί

Το listening απίστευτα δύσκολο. Έπρεπε στο πρώτο τμήμα να στοχεύσεις στην λεπτομέρεια, στο δεύτερο τζόκερ και στο τρίτο ακουστικό reading, ακους, αναλύεις και μετά απαντάς

Το GCVR είναι κανονικό αλλά σύνθετο. Γραμματική στηρίζονταν σε grammatical structure λεξιλόγιο παλεύονταν close πανευκολο reading σύνθετο με μεγάλο όγκο

Το speaking επίσης πανευκολο.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Παιδία να ρωτησω κατι. Ενα συγγενικό μου προσωπο θελει να δωσει το Μαιο του 2022 το ECPE. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι λογω του format, πρεπει να αγορασει τα καινουρια βιβλια ή μπορει να κανει εξασκηση και με τα παλια? Απο οτι ειδα μονο στο writing το ενα essay, εγινε article/proposal και απλα μειωθηκε ο ογκος των ερωτησεων και τα items στα GVR? Εσεις τι θα προτείνατε?

Το θεμα ειναι μην τα αγορασει και μετα γινει και αλλο format το 2022 και πρεπει να αγορασει ξανα καινουρια
Δεν θα γίνει άλλη αλλαγή πριν το 2022. Οι αλλαγές γίνονται ανά 7 χρόνια περίπου, και τις γνωρίζουμε 1-2 χρόνια πριν.

Πρέπει να πάρει καινούρια βιβλία προετοιμασίας, αν εννοείς τα βιβλία με τα Practice Tests. Coursebooks μπορεί να χρησιμοποιήσει και τα παλιά.

Επίσης πρέπει να βρει ένα καλό δάσκαλο γιατί όλα τα νέα βιβλία που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή είναι γεμάτα λάθη.
 

art_of_poetry

Νεοφερμένος

Ο art_of_poetry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φιλοσοφίας & Παιδαγωγικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δύο φορές το έδωσα με το νέο σύστημα. Μαντολιες πράσινες έγινε πιο εύκολο. Το τωρινό listening είναι επιπέδου Proficiency , το προηγούμενο ούτε για Lower. Το GCVR και μόνο που πετσοκοφτηκε, έγινε δύσκολο και δεν μπορείς να χάσεις από πουθενά. Το Writing χωρίς δύο essay και τον παράγοντα να είναι βιωματικό το κείμενο βραστα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ave

Επεσε το ματι μου στην σχετικη συζητηση και θα ηθελα να απαντηθουν καποια ερωτηματα που εχω εδω και καποιο καιρο.

Στα Αγγλικα ειμαι παρα πολυ ικανος (ικανοτερος και απο τα μητρικα Ελληνικα να σας πω την αληθεια). Εχω κανει δυο ταξεις του δημοτικου στην Αγγλια, οπου και τα εμαθα για πρωτη φορα. Στις Πανελλαδικες στα Αγγλικα εγραψα τον καλυτερο βαθμο στο σχολειο μου. Θελω να πω οτι τα ξερω, δεν ειμαι κανενας χθεσινος.
Οταν ηρθε η ωρα για το lower και το proficiency, επειδη οι δικοι μου δεν ηθελαν να μπλεξουν με φροντιστηρια, βρηκαν μια (μετρια) δασκαλα Αγγλικων του στενου κυκλου μας να μου κανει ιδιαιτερα μαζι με τον γιο της. Ο γιος της ηταν ελαφρως χαμηλοτερου επιπεδου απο μενα, αλλα το κυριοτερο ηταν οτι δεν ηθελε να ασχοληθει ιδιαιτερα και εκανε το μαθημα οικο ανοχης καθε φορα. Την μιση ωρα την σπαταλουσαμε σε συγκρουσεις μανα-γιου.
Επειδη η δασκαλα μου ειχε καταλαβει τι γινοταν, μας εβαλε και τους δυο να δωσουμε για Michigan, χωρις συζητηση με τους γονεις μου, χωρις να εχω επιλογη. Τωρα πια ξερω πως το εκανε επειδη πιστευε πως ο γιος της δεν θα επαιρνε Cambridge.
Το Michigan ηταν αρκετα ευκολο για εμενα, και εγραψα και B2 και C2 χωρις ιδιαιτερη δυσκολια.
Κατα καιρους ομως εχω ακουσει διαφορα, οτι το Michigan ειναι πανω κατω αχρηστο, και πως το φιλτατο διπλωμα που αναγνωριζεται στην αγορα εργασιας ειναι του Cambridge. Ισχυει οντως κατι τετοιο;
Α μη τι αλλο να το ξερω για να δωσω στο μελλον Cambridge. Στα Αγγλικα καλος ειμαι, δεν εχω θεμα.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Κατα καιρους ομως εχω ακουσει διαφορα, οτι το Michigan ειναι πανω κατω αχρηστο, και πως το φιλτατο διπλωμα που αναγνωριζεται στην αγορα εργασιας ειναι του Cambridge. Ισχυει οντως κατι τετοιο;
Καλησπέρα , τώρα για αρχαιολογία συγκεκριμένα δεν ξέρω αλλά γενικά στις επιχειρήσεις και μεταπτυχιακά που έχω δει τους αρκεί απλά να έχεις proficiency. Το αν θα είναι Michigan ή Cambridge δεν τους νοιάζει καν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top