Αλλάζουν οι άνθρωποι;

ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
εγω να σου πω την αληθεια θεωρω οτι δεν αλλαζουν........ναι μεν αλλαζουν συνηθειες και αποψεις αλλα ο χαρακτηρας μενει ιδιος.εγω πχ το ιδιο γκρινιαρα ειμαι και τωρα οπως τοτε που ημουν μωρο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
..μόνο η ζωή μπορεί να τους αλλάξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
εγω να σου πω την αληθεια θεωρω οτι δεν αλλαζουν........ναι μεν αλλαζουν συνηθειες και αποψεις αλλα ο χαρακτηρας μενει ιδιος.εγω πχ το ιδιο γκρινιαρα ειμαι και τωρα οπως τοτε που ημουν μωρο!!!!

Και γω θα είμαι πεισματάρης, απαιτητικός και ανικανοποίητος για μία ζωή, αλλά καταβάθος καλό παιδί. :P Και σε όποιον αρέσουμε... για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ύστερα από τις εμπειρίες φιλίας κυρίως που είχα εδώ και τόσα χρόνια, θα πω πως ένας άνθρωπος πραγματικά δεν αλλάζει. Από άποψη προσωπικότητας πάντα και να και μία μεταφορική παροιμία: "Τον αράπη όσο και αν τον πλένεις ΔΕΝ ασπρίζει". Έχοντας γνωρίσει αρκετούς ανθρώπους και έχοντας κάνει αρκετούς φίλους αυτά τα 18 χρόνια, ελάχιστοι άλλαξαν. Μπορεί ένας άνθρωπος να φορέσει τομμυ χίλφιγκερ και μπέρμπερι, να πάρει φερράρι, να κάνει μηνιαίες δωρεές στα παιδιά του 3ου κόσμου, να γνωρίσει 120334860936 ανθρώπους, αλλά βαθιά μέσα του θα παραμείνει ο ίδιος, αν ήταν κακόβουλος και ύπουλος, θα παραμείνει κακόβουλος και ύπουλος, αν ήταν καλόκαρδος και γενναιόδωρος, θα παραμείνει καλόκαρδος και γενναιόδωρος. Οι άνθρωποι κυρίως αλλάζουν μικρές πτυχές της προσωπικότητας τους για να μπορούν να προσαρμοστούν και να ανήκουν κυρίως σε κάποιο ευρύτερο σύνολο (πες με ΠΑΡΕΑ, πες με ΕΜΟ/τρέντι μόδα, πες με ΔΟΥΛΕΙΑ κτλ κτλ). Όταν ένα φυτό ριζώσει, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το ποτίσεις και να το κλαδέψεις, τίποτα άλλο. Θα παραμείνει το ίδιο φυτό. Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις, ελάχιστες μεν. Για ριζική αλλαγή προσωπικότητας και συμπεριφοράς και γενικά αλλαγή ενός ανθρώπου, μόνο συγκεκριμένες καταστάσεις/συμβάντα/εμπειρίες μπορούν να το καταφέρουν, και αυτά τις περισσότερες φορές είναι θλιβερά και τρομακτικά.
Πολύ σωστά το έθεσες το ζήτημα! Μπράβο!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
δεν νομιζω πως υπαρχουν ατομα που ζητουν απο αλλους να αλλαξουν συμπεριφορα,παρα μονο αν παρατηρειται αποκλινουσα συμπεριφορα..

Ω, υπάρχουν. Συνήθως το κάνουν με έμμεσο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Και άμεσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Μονο αλλαζουν;; Αναγκαστικα, λογω των εξωτερικων συνθηκων αλλαζουν οχι μονο συνηθειες, αλλα και σκεψεις, χαρακτηριστικα του χαρακτηρα τους, πεποιθησεις.. Τωρα, το κατα ποσον επηρεαζονται οι αλλαγες απο την ηλικια, νομιζω οτι οσο γερνουν οι ανθρωποι τοσο πιο δυσκολα προσαρμοζονται. Ας πουμε η γιαγια μου τωρα πια ζει στο δικο της κοσμο, χωρις υπολογιστες και καινουριες τεχνολογιες, αλλα και παλι μικρες αλλαγες παρατηρω ακομα κι εγω πανω της..
Ακομα, μπορει να αλλαξουν λογω εξωτερικων ερεθισματων ή λογω εσωτερικων σκεψεων και αλλαγων, και πραγματι, μια αλλαγη δεν μπορει να χαρακτηριστει ωφελιμη ή οχι, κατι τετοιο φαινεται σε βαθος χρονου και σε σχεση με διαφορους παραγοντες.
Το σιγουρο ειναι οτι δεν μπορει κανεις να μεινει στασιμος. Και μονο τις διαφορετικες εμπειριες που δεχεται κανενας καθως μεγαλωνει να σκεφτουμε δηλαδη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖΟΥΖΟΥ!!!!!

Νεοφερμένος

Η ΖΟΥΖΟΥ!!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
πιστευω πως με την παροδο των χρονων μπορεις να αλλαξεις ελαχιστα πραγματα του χαρακτηρα σου...
δεν παιζει ρολο η ηληκια αλλα τα βιωματα σου..........
καταστασεις που σε εκαναν να δεις τα λαθη σου κ επομενως να τα διορθωσεις.....

αυτο που δε θεωρω σωστο ειναι μεσα σε μια σχεση να ΑΠΑΙΤΕΙΣ απο κπ να αλλαξει με το επιχειρημα οτι διαφορετικα θα φυγεις απο κοντα του.....
αυτο ειναι κτ σαν εκβιασμος κ οχι προσπαθεια να κανεις τον αλλο καλυτερο....
εξαλλου οταν αγαπας κπ μεμεις μαζι του κ τον βοηθας να τα λαθη του ωστε να μη τα ξανακανει..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Μιλάμε όμως για ριζική ή επιφανειακή αλλαγή;
Γιατί πχ, βλέπουμε κάποιον έπειτα απο 5-10 χρόνια, και του λέμε "Πόσο έχεις αλλάξει!". Λογικό μου φαίνεται το να έχει αλλάξει κι έσωτερικά αλλά κι εξωτερικά.
Μιλάω εκ πείρας.
Βλέπω τους γονείς μου σε φωτογραφίες, διαβάζω πράματα που έγραφαν πριν χρόνια και συνειδητοποιώ πόσο διαφορετικόι ήταν.
Ακόμη κι απ' τον ίδιο μου τον εαυτό το καταλαβαίνω.
Επίσης, αν κάποιος είναι κακόβουλος και κάνει μεγάλες προσπάθειες ν' αλλάξει, πιστεύω οτι θα τα καταφέρει. Απλά εκ των υστέρων ίσως εμφανιστούν άλλα ελαττώματα. Κανείς δεν είναι αλάνθαστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

Στην ηλικία που βρισκόμαστε είναι τουλάχιστον λογικό να αλλάζουμε κάθε μέρα. Όταν μεγαλώνει κάποιος, αλλάζει, αλλά όχι από φυσικού του, αλλά από καταστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω παντως απο τα 14-15 μου και μετα νιωθω οτι αλλαζω καθε χρονο. Και εξωτερικα και εσωτερικα. Ακομα και οταν κοιταζω τον εαυτο μου 1 χρονο πριν, ανακαλυπτω αλλαγες. Και γενικα το πιστευω αυτο, οτι αλλαζουν οι ανθρωποι, ακομα και μεγαλυτερης ηλικιας απο τη δικη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου οι άνθρωποι αλλάζουν σε κάποια πράγματα καθώς μεγαλώνουν γιατί αποκτούν εμπειρίες και γνώσεις. Οι κυρίως προσωπικότητα τους δεν αλλάζει αφού σύμφωνα με μελέτες διαμορφώνετε μέχρι τα 5 έτη. Από κει και πέρα το άτομο αλλάζει πράγματα στον εαυτό του από τη στιγμή που ο ίδιος θέλει και ξέρει οτι είναι λάθος. Το πιο δύσκολο κομμάτι είναι να κατανοήσεις οτι σε κάτι είσαι λάθος....αν το κάνεις αυτό τα υπόλοιπα είναι εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Πολύ δύσκολα θα αλλάξει κάποιος πραγματικά,γιατί ίσως ακόμη και να υποκρίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Αλλαζουν και μαλιστα πολυ εγω εχω τον ευατο μου που μικρος ειμαι ενας τρελος δεν με ενοιζε τιποτα εβριζα,τσακωνομουνα,δεν ειχα ανχος και γενικα πολλα αλλα!!
Ενω τωρα βριζω δυσκολα το να τσακωθω σπανιο εχω ανχος και το πιο περιεργο εχω γινει αγιο παιδι χωρις να το καταλαβω !!!
Θελω τον παλιο μου ευατο!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αλλάζουν ελάχιστα (υπάρχουν και εξαιρέσεις!), περισσότερο ωριμάζουν και προσαρμόζονται στις εκάστοτε συνθήκες στο βάθος όμως...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αλλάζουν ελάχιστα (υπάρχουν και εξαιρέσεις!), περισσότερο ωριμάζουν και προσαρμόζονται στις εκάστοτε συνθήκες στο βάθος όμως...........

Στο βάθος υπάρχει το χάος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
αν το θέλουν πραγματικά φυσικά και μπορουν!!!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ναι αλλάζουν. παράδειγμα: ο εαυτός μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου οι ανθρωποι αλλάζουν αλλα πολύ δύσκολα!!!! Πρέπει να περάσουν μέσα απο καταστάσεις που θα τους ταρακουνήσουν ετσι ωστε να καταλάβουν πως ετσι όπως είναι δεν θα καταφέρουν τίποτα και πως μία αλλαγή θα τους φέρει μόνο καλό!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top