Ακουστική Κιθάρα

guitaramateur

Νεοφερμένος

Η guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,είμαι η Νικολέτα και μόλις τελείωσα τις πανελλήνιες εξετάσεις μου.
Το είχα πάρει απόφαση από την αρχή πως μόλις τελειώσω το Λύκειο θα μάθω κιθάρα.Να που ήρθε η στιγμή λοιπόν!
Μπορώ να διαθέσω περίπου 100 ευρώ και έχω βρει ήδη κάποιες κιθάρες από τον Νάκα.Νομίζω πως έχω καταλήξει στην ακουστική κιθάρα αφού δεν με ενδιαφέρει ούτε η κλασσική ούτε η ροκμεταλ μουσική αλλά τα λαικοέντεχνα.
Θα ήθελα τώρα τις οδηγίες των κιθαρίστων :redface:
Δεν έχω ουδεμία γνώση μουσικής ,δεν ξέρω καθόλου θεωρία δηλαδή.Δεν γνωρίζω να διαβάζω νότες στο πεντάγραμμο,ούτε έχω πιάσει ποτέ κιθάρα στα χέρια μου για να ξέρω τις χορδές κλπ κλπ.
Θα ξεκινήσω μόνη μου να μαθαίνω από το διαδίκτυο μιας και δεν υπάρχει κάποια οικονομική λύση δασκάλου ή ωδείου προς το παρόν,οπότε θα τα κάνω όλα από την αρχή δίχως κάποια καθοδήγηση!Εσείς τι με συμβουλεύετε να κάνω;
Έχω ακούσει πως τα tabs δεν απαιτούν γνώση μουσικής αλλά δεν έχω βρει tabs σε πολλά ελληνικά τραγούδια.
Μπορώ να ξεκινήσω να μαθαίνω θεωρία μόνη μου;(έχω ένα τετράδιο με πεντάγραμμο από το γυμνάσιο).
Ευτυχώς έχω πολύ όρεξη οπότε και διάβασμα να χρειάζεται δεν θα μου κακοφανεί:P
Σας ευχαριστώ πολύ για την κατανόησησ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
έκανα ακριβώς το ίδιο. (νάκας ftw, τρομερό προσωπικό, βοήθησαν αρκετά στην αρχή που είχα πάει σαν χαμένη στο κατάστημα) μην περιμένεις να βρεις tabs σε ελληνικά κομμάτια (μη σου πω και τα chords που υπάρχουν τα πιο πολλά είναι λάθος). αλλά υπάρχουν άπειρα ξένα (και εύκολα για αρχή που θα σε βοηθήσουν να ξεκινήσεις)
επίσης παίζει και το βιβλίο γιωργος γκλαβας ηλεκτρική & ακουστική κιθάρα που είναι καλό για αρχή και θα μάθεις τα βασικά χωρίς να ψάχνεις μόνη σου, το ίντερνετ είναι γεμάτο tutorial. όρεξη να υπάρχει και όλα γίνονται

το πιο σημαντικό σε κάθε τι που μαθαίνεις είναι πόση ώρα αφιερώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:) είχα κάνει ακριβώς το ίδιο λίγα χρόνια πριν πήρα κιθάρα αλλά επειδή είχα ζορίσματα την παράτησα και την άρχισα πάλι όταν πήρα πτυχίο. Δε με ενδιαφέραν και εμένα ουτε οι κλασικές ούτε οι ηλεκτρικές πήρα κατευθείαν ακουστική κιθάρα. Το πρόβλημα είναι ότι ειναι πιο σκληρές οι νότες αλλά αυτο συνηθίζεται. Θα σκληρύνουν τα δάκτυλα και θα το συνήθίσεις οσο προχωράει ο καιρός.

Εμαθα 4 tabs και να κάνω εναλλαγές δεν είμαι σε καλό επίπεδο όμως ακόμα.



:clapup:

αυτός είναι καλός youtuber για να μάθεις πάνω έχω το πρώτο μάθημα.

Προσωπκά θεωρώ τον ΝΑΚΑ πολύ ακριβο μαγαζί εγώ με 100 ευρώ πήρα μεταχειρισμένη fender cd-60 nat που έχει πολύ καλές κριτικές . Να βρεις στο facebook μεταχερισμένες και πάρε μία που θα δεις πως έχει καλές κριτικες. Ότι και να πάρεις φυσικά καλή θα είναι για αρχή οπότε μη σε νοιάζει θεωρώ όμως καλύτερα να την πάρει από skroutsoμαγαζο αφού θα βρεις καλύτερες σε αυτή την τιμή.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να μάθεις είναι να κουρδίζεις την κιθάρα.

εγώ πηρα αυτό
:clapup:
πάρε το ίδιο ειναι πολύ ωραίο όταν βρει τι σωστή νότα γίνεται πράσινο :D

και να παρεις και μια πένα δε θυμάμαι τι σκληρότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
καλά ναι, ισχύει κάπως αυτό με τις τιμές. ούτε εγώ το είχα πολύ ψάξει τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guitaramateur

Νεοφερμένος

Η guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ παιδιά .Μια επιπλέον ερώτηση θα ήθελα να κάνω.
Εκεί που έψαχνα για κιθάρες έπεσα πάνω στην κατηγορία ηλεκτρακουστικές ,οι οποίες δεν έχουν τόσο μεγάκη διαφορά στην τιμή με τις ακουστικές.
Θα μου προτείνατε να πάρω ηλεκτρακουστική αντί ακουστικής ,όχι τίποτα άλλο αλλά εφόσον μπορώ με παρόμοια χρήματα να αγοράσω κιθάρα 2 σε 1(να μπορώ να παίζω και το κομμάτια που θέλω αλλά και ροκ) γιατί να μην το κάνω;Τι πιστεύετε;Οι ηλεκτρακουστικές είναι ίδες με τις ακουστικές στις χορδές και στον ήχο απλά παίρνουν ενισχυτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Αν πάρεις ηλεκτροακουστική κιθάρα όντως θα είναι κιθάρα 2 σε 1, αλλά όχι επειδή θα βγάζει πιο ροκ ήχο. Η ηλεκτροακουστική δεν είναι ηλεκτρική και ακουστική κιθάρα μαζί, είναι απλώς μια κιθάρα με κάποια ηλεκτρικά πάνω για να μπορείς να συνδέεσαι σε ενισχυτή/κονσόλα κλπ ώστε σε ένα live να ακούγεσαι χωρίς να χρειάζεσαι μικρόφωνο. Οι χορδές κατά τ' άλλα είναι ίδιες με μιας ακουστικής και το ίδιο ισχύει και για τον ήχο τους.
(π.χ. αυτή η ακουστική είναι ακριβώς ίδια με αυτή την ηλεκτροακουστική, απλώς η δεύτερη έχει πάνω της και ηλεκτρικά.)
Αν κάνεις αγορές μέσω ίντερνετ μπορείς να δεις για κιθάρα και στο thomann , γερμανικό κατάστημα με πάρα πολύ καλές τιμές και περισσότερες επιλογές στα χρήματα που διαθέτεις. Όσες φορές αγόρασα από εκεί έμεινα τρομερά ευχαριστημένη.
Πάντως, για πρώτη κιθάρα να δεις κάτι σε fender/yamaha/epiphone/stagg που έχουν βγάλει κάποιες αρκετά αξιόλογες κιθάρες σε αυτά τα χρήματα. Εγώ βέβαια δεν αγόρασα τίποτα απ'αυτές τις μάρκες, αλλά πήρα μια Cort στην ηλεκτροακουστική της έκδοση και νομίζω πως είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

guitaramateur

Νεοφερμένος

Η guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Αυτό που με προβληματίζει είναι αυτή η θεωρία μουσικής:confused::(
Δεν ξέρω ΤΙΠΟΤΑ.Βλέπω κάτι διέσεις υφέσεις,δεν ξέρω καν πως μεταφράζονται πάνω στην κιθάρα αυτά!!
Ξέρω μόνο τα μι,σολ,σι,ρε,φα και φα,λα,ντο,μι πάνω στο πεντάγραμμο.
Τι να κάνω;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Αυτό που με προβληματίζει είναι αυτή η θεωρία μουσικής:confused::(
Δεν ξέρω ΤΙΠΟΤΑ.Βλέπω κάτι διέσεις υφέσεις,δεν ξέρω καν πως μεταφράζονται πάνω στην κιθάρα αυτά!!
Ξέρω μόνο τα μι,σολ,σι,ρε,φα και φα,λα,ντο,μι πάνω στο πεντάγραμμο.
Τι να κάνω;;;;

Αν πεις να μάθεις εντελώς ερασιτεχνικά ακουστική, δεν χρειάζεται καν να ξέρεις τις νότες :P
Αν θες να παίζεις κιθάρα μόνο για να παίζεις κάποια τραγούδια που σου αρέσουν και να τραγουδάς για το χαβαλέ, θα πρέπει απλά να μάθεις συγχορδίες και ρυθμούς.
Φυσικά θα πρέπει να μάθεις και τεχνική για να "σπάσει" το χέρι σου.
Πάντως μην αγχώνεσαι που δεν ξέρεις θεωρία. Η θεωρία σαφώς και είναι εργαλείο για κάθε μουσικό όργανο, όμως ειδικά για την ακουστική κιθάρα αν παίζεις ερασιτεχνικά μπορεί να μη σου χρειαστεί καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top