Αισθάνομαι ότι με κοροϊδεύουν όταν τους λέω ότι σπουδάζω Γεωγραφία

mel1234

Νεοφερμένος

Η mel1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εχω ενα θεμα το οποιο με απασχολει. Εγω φετος το 2022 εγραψα πανελληνιες και εγραψα καπου 12000 και κατι μορια. Περασα σε μια σχολη που την ειχα βαλει ως 2η επιλογη αλλα και η πρωτη ηταν στο ιδιο πανεπιστημιο. Λοιπον εχω περασει γεωγραφια και ακουω συνεχεια σχολια για το πως στην γεωγραφια απλα μαθαινουμε τουσ νομους της Ελλαδας ή ιου γιατι επελεξα αυτη την κατευθυνση. Η αληθεια ειναι δεν ηταν αυτο στο μυαλο μου που ειχα αλλα μετα απο πολυ σκεψη μαρεσει να αασχολουμαι με το περιβαλλον οποτε για αυτο και την επελεξα παρολο που εχει λιγα μορια. Δεν με πειραζουν τα μορια καθολου. Αλλα νιωθω ανασφαλεια οταν με ρωτανε που εχω περασει και τους λεω γεωγραφια γιατι νιωθω οτι με κοροιδευουν... εχω σκεφτει να κανω 10% εχω σκεφτει να τα παρατησω εχω σκεφτει πολλα αλλα ξερω οτι θα το μετανιωσω... απλα με επηρεαζουν πολυ τα λογια των αλλων. και νευριαζω και στεναχωριεμαι οταν θεωρουν την σχολη μου κατωτερη... ενω μαρεσει πολυ η σχολη μου νιωθω πλεον οτι δεν μαρεσει και οτι θελω να κανω κατι αλλο επειδη το λενε εκεινοι που με κοροιδευουν... θελω ψυχολογικη συμπαρασταση παρακαλω:(
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,524 μηνύματα.
εχω ενα θεμα το οποιο με απασχολει. Εγω φετος το 2022 εγραψα πανελληνιες και εγραψα καπου 12000 και κατι μορια. Περασα σε μια σχολη που την ειχα βαλει ως 2η επιλογη αλλα και η πρωτη ηταν στο ιδιο πανεπιστημιο. Λοιπον εχω περασει γεωγραφια και ακουω συνεχεια σχολια για το πως στην γεωγραφια απλα μαθαινουμε τουσ νομους της Ελλαδας ή ιου γιατι επελεξα αυτη την κατευθυνση. Η αληθεια ειναι δεν ηταν αυτο στο μυαλο μου που ειχα αλλα μετα απο πολυ σκεψη μαρεσει να αασχολουμαι με το περιβαλλον οποτε για αυτο και την επελεξα παρολο που εχει λιγα μορια. Δεν με πειραζουν τα μορια καθολου. Αλλα νιωθω ανασφαλεια οταν με ρωτανε που εχω περασει και τους λεω γεωγραφια γιατι νιωθω οτι με κοροιδευουν... εχω σκεφτει να κανω 10% εχω σκεφτει να τα παρατησω εχω σκεφτει πολλα αλλα ξερω οτι θα το μετανιωσω... απλα με επηρεαζουν πολυ τα λογια των αλλων. και νευριαζω και στεναχωριεμαι οταν θεωρουν την σχολη μου κατωτερη... ενω μαρεσει πολυ η σχολη μου νιωθω πλεον οτι δεν μαρεσει και οτι θελω να κανω κατι αλλο επειδη το λενε εκεινοι που με κοροιδευουν... θελω ψυχολογικη συμπαρασταση παρακαλω:(
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να συνεχισεις με παθος την σχολη σου.
Η γεωγραφια ειναι εξαιρετικη επιστημη και για μενα η καλυτερη απο τις αλλες του χαροκοπειου.
Εχει μεγαλο φασμα εφαρμογων απο θεωρητικα ( γεωπολιτικη) , στρατιωτικα, οικονομικα , τεχνολογια ,οπου ειναι μοναδικη σε γνωσεις.
Το δυσκολο ειναι οτι η δικη μας οικονομια ειναι καπως εσωστρεφης αλλα θα βρεις το δρομο σου.
Ειχει ποιο καλο οραμα απο μια πασταρτου ΔΕ ή μια πληροφορικη που θα βλεπεις τον κοσμο μεσα απο κωδικα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Το αν η σχολή σου είναι "κατώτερη" επαφίεται σε εσένα και μόνο!

Που κολλάει η γνώμη των άλλων; Κάθε ΑΕΙ είναι καλό, μην το ξεχνάς. Ανοίγει το μυαλό το πανεπιστήμιο χωρίς πλάκα.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
εχω ενα θεμα το οποιο με απασχολει. Εγω φετος το 2022 εγραψα πανελληνιες και εγραψα καπου 12000 και κατι μορια. Περασα σε μια σχολη που την ειχα βαλει ως 2η επιλογη αλλα και η πρωτη ηταν στο ιδιο πανεπιστημιο. Λοιπον εχω περασει γεωγραφια και ακουω συνεχεια σχολια για το πως στην γεωγραφια απλα μαθαινουμε τουσ νομους της Ελλαδας ή ιου γιατι επελεξα αυτη την κατευθυνση. Η αληθεια ειναι δεν ηταν αυτο στο μυαλο μου που ειχα αλλα μετα απο πολυ σκεψη μαρεσει να αασχολουμαι με το περιβαλλον οποτε για αυτο και την επελεξα παρολο που εχει λιγα μορια. Δεν με πειραζουν τα μορια καθολου. Αλλα νιωθω ανασφαλεια οταν με ρωτανε που εχω περασει και τους λεω γεωγραφια γιατι νιωθω οτι με κοροιδευουν... εχω σκεφτει να κανω 10% εχω σκεφτει να τα παρατησω εχω σκεφτει πολλα αλλα ξερω οτι θα το μετανιωσω... απλα με επηρεαζουν πολυ τα λογια των αλλων. και νευριαζω και στεναχωριεμαι οταν θεωρουν την σχολη μου κατωτερη... ενω μαρεσει πολυ η σχολη μου νιωθω πλεον οτι δεν μαρεσει και οτι θελω να κανω κατι αλλο επειδη το λενε εκεινοι που με κοροιδευουν... θελω ψυχολογικη συμπαρασταση παρακαλω:(
Κοίταξε επειδή εγώ σπουδάζω οικονομική και περιφερειακή ανάπτυξη που εμπερίεχει μαθήματα γεωγραφίας(οικονομικής και αστικής και άλλα περιφερειακά μαθήματα όπως ανάλυση τόπου εγκατάστασης) θέλω να σου πως αυτά που λένε μην τα ακούς καν...
Η γεωγραφία όσο και αν δεν φαίνεται έχει αρκετές προοπτικές πχ γεωπολιτική ή ακόμα και εφαρμογές στη πληροφορική όπως Γεωγραφικά συστήματα πληροφοριών και Χαρτογραφία
Την γεωγραφία μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και στα οικονομικά μέσω της Οικονομικής Γεωγραφίας-Ανάλυσης Τόπου Εγκατάστασης κλπ
Άσε τους άλλους-κοίτα να ενδυναμώσεις το βιογραφικό σου με programming skills-συνεχή επαφή με τα αγγλικά να μάθεις άριστα excel κλπ και όλα μετα θα έρθουν...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
εχω ενα θεμα το οποιο με απασχολει. Εγω φετος το 2022 εγραψα πανελληνιες και εγραψα καπου 12000 και κατι μορια. Περασα σε μια σχολη που την ειχα βαλει ως 2η επιλογη αλλα και η πρωτη ηταν στο ιδιο πανεπιστημιο. Λοιπον εχω περασει γεωγραφια και ακουω συνεχεια σχολια για το πως στην γεωγραφια απλα μαθαινουμε τουσ νομους της Ελλαδας ή ιου γιατι επελεξα αυτη την κατευθυνση. Η αληθεια ειναι δεν ηταν αυτο στο μυαλο μου που ειχα αλλα μετα απο πολυ σκεψη μαρεσει να αασχολουμαι με το περιβαλλον οποτε για αυτο και την επελεξα παρολο που εχει λιγα μορια. Δεν με πειραζουν τα μορια καθολου. Αλλα νιωθω ανασφαλεια οταν με ρωτανε που εχω περασει και τους λεω γεωγραφια γιατι νιωθω οτι με κοροιδευουν... εχω σκεφτει να κανω 10% εχω σκεφτει να τα παρατησω εχω σκεφτει πολλα αλλα ξερω οτι θα το μετανιωσω... απλα με επηρεαζουν πολυ τα λογια των αλλων. και νευριαζω και στεναχωριεμαι οταν θεωρουν την σχολη μου κατωτερη... ενω μαρεσει πολυ η σχολη μου νιωθω πλεον οτι δεν μαρεσει και οτι θελω να κανω κατι αλλο επειδη το λενε εκεινοι που με κοροιδευουν... θελω ψυχολογικη συμπαρασταση παρακαλω:(

Στο δυτικό κόσμο θεωρείται βασική επιστήμη στον κλάδο των γεωεπιστημών και με δυνατό προφίλ στην στατιστική ανάλυση δεδομένων. Δίνει εργαλεία σε μεγάλο εύρος επιστημόνων που ασχολούνται με την μηχανική και οικονομία του χώρου. Οι απόφοιτοι ξέρουν γενικά από διαχείριση χωρικών δεδομένων και μπορούν να εργαστούν σε εταιρίες ως σύμβουλοι και ειδικό προσωπικό με βάση κάποια ειδικά προσόντα όπως geographical methods of machine learning, αλγοριθμικές αναλύσεις χαρτογράφησης, καλή προϋπηρεσία, καλή στατιστική, κτλ.

Γενικά μη δίνεις σημασία τι λένε αρκετοί Έλληνες γιατί δεν υπάρχει επιστήμη που να αξιολογείται σοβαρά στην χώρα μας. Υπάρχει πολιτικό κέρδος που σαμποτάρονται ορισμένες επιστήμες καθώς η κοινωνία δεν ξυπνάει και δεν έχει απαιτήσεις για μια διαφορετική οικονομία παραγωγής τεχνολογικής καινοτομίας και data-driven services. Δεν υπάρχει και άδικα χαλάς την ηρεμία σου. Όπως είπε και ο Γιάννης αυτό οφείλεται στην εσωστρέφεια της οικονομίας, στην επαγγελματική ανέχεια αλλά και στην απαρχαιωμένη αντίληψη πολλών Ελλήνων σε κομβικά θέματα εξέλιξης και προόδου. Εννοείται ότι το 1950 υπήρχε η Νομική, η Ιατρική κτλ και δεν υπήρχε η Γεωγραφία αλλά δεν ζούμε την εποχή αυτή. Υπήρχε σαν επιστήμη και η Φυσιογνωσία που δεν υπάρχει σήμερα. Οπότε το πρόβλημα είναι δικό τους. Ζουν εκτός τόπου και χρόνου. Η κάθε εποχή έχει την εξέλιξη της, ζούμε σήμερα και δεν μας απασχολεί τι πιστεύουν άνθρωποι που επιλέγουν να ζουν με το παρελθόν.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
εχω ενα θεμα το οποιο με απασχολει. Εγω φετος το 2022 εγραψα πανελληνιες και εγραψα καπου 12000 και κατι μορια. Περασα σε μια σχολη που την ειχα βαλει ως 2η επιλογη αλλα και η πρωτη ηταν στο ιδιο πανεπιστημιο. Λοιπον εχω περασει γεωγραφια και ακουω συνεχεια σχολια για το πως στην γεωγραφια απλα μαθαινουμε τουσ νομους της Ελλαδας ή ιου γιατι επελεξα αυτη την κατευθυνση. Η αληθεια ειναι δεν ηταν αυτο στο μυαλο μου που ειχα αλλα μετα απο πολυ σκεψη μαρεσει να αασχολουμαι με το περιβαλλον οποτε για αυτο και την επελεξα παρολο που εχει λιγα μορια. Δεν με πειραζουν τα μορια καθολου. Αλλα νιωθω ανασφαλεια οταν με ρωτανε που εχω περασει και τους λεω γεωγραφια γιατι νιωθω οτι με κοροιδευουν... εχω σκεφτει να κανω 10% εχω σκεφτει να τα παρατησω εχω σκεφτει πολλα αλλα ξερω οτι θα το μετανιωσω... απλα με επηρεαζουν πολυ τα λογια των αλλων. και νευριαζω και στεναχωριεμαι οταν θεωρουν την σχολη μου κατωτερη... ενω μαρεσει πολυ η σχολη μου νιωθω πλεον οτι δεν μαρεσει και οτι θελω να κανω κατι αλλο επειδη το λενε εκεινοι που με κοροιδευουν... θελω ψυχολογικη συμπαρασταση παρακαλω:(
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Μην δίνεις σημασία στη γνώμη του μέσου Έλληνα. Δυστυχώς σε αυτή τη χώρα υπάρχουν αρκετοί στενόμυαλοι. Εφόσον αυτό σου αρέσει αυτό θα σπουδάσεις.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Πρέπει κάποτε να σταματήσει αυτή η χαζομάρα με τα μόρια!!!!!Έβγαλα 14.212 περνούσα Γεωπονικο Αθήνας αλλά προτίμησα να σπουδάσω Γεωπονικό Καλαμάτας. Μια σχολή πέρα απο την βάση έχει και αυτός που πέρασε πρώτος που ειναι πολύ πιο πάνω απο την βάση. Η βάση δεν καθορίζει την ποιότητα σπουδών μιας σχολής ούτε την ίδια την σχολή!!!!Μην μασας κανε αυτο που λαχταράει η ψυχή σου και όχι το κόμπλεξ των αλλών.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Η σχολή σου ακούγεται φοβερή tbh! Η γεωγραφία είναι ένας πολύ ενδιαφέρον κλάδος. Φαντάζομαι ότι θα μπορείς να ασχοληθείς με διαφορα μετά το πτυχίο, η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι ακριβως μαθήματα εχετε αλλά να ξέρεις ότι γενικά τα συστήματα GIS παιζουν πολύ, και υπάρχει ζήτηση ειδικά στο εξωτερικό. Αν σου αρέσει το αντικείμενο, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να αλλάξεις τμημα. Ο κόσμος πάντα θα έχει να πει, ο,τι και να κανεις, όχι μόνο για τη σχολή σου. Θα τους ακούς μια ζωή; Άσε που μάλλον δεν απευθύνεσαι στα σωστά άτομα γιατί μόνο οι αγενείς και οι άσχετοι θα σχολίαζαν τα μόρια της σχολής. Ευκαιρία να κανεις και ένα ξεκαθάρισμα στις σχέσεις σου!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

Konstantinosg00

Νεοφερμένος

Ο Konstantinosg00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας Χαροκοπείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
εχω ενα θεμα το οποιο με απασχολει. Εγω φετος το 2022 εγραψα πανελληνιες και εγραψα καπου 12000 και κατι μορια. Περασα σε μια σχολη που την ειχα βαλει ως 2η επιλογη αλλα και η πρωτη ηταν στο ιδιο πανεπιστημιο. Λοιπον εχω περασει γεωγραφια και ακουω συνεχεια σχολια για το πως στην γεωγραφια απλα μαθαινουμε τουσ νομους της Ελλαδας ή ιου γιατι επελεξα αυτη την κατευθυνση. Η αληθεια ειναι δεν ηταν αυτο στο μυαλο μου που ειχα αλλα μετα απο πολυ σκεψη μαρεσει να αασχολουμαι με το περιβαλλον οποτε για αυτο και την επελεξα παρολο που εχει λιγα μορια. Δεν με πειραζουν τα μορια καθολου. Αλλα νιωθω ανασφαλεια οταν με ρωτανε που εχω περασει και τους λεω γεωγραφια γιατι νιωθω οτι με κοροιδευουν... εχω σκεφτει να κανω 10% εχω σκεφτει να τα παρατησω εχω σκεφτει πολλα αλλα ξερω οτι θα το μετανιωσω... απλα με επηρεαζουν πολυ τα λογια των αλλων. και νευριαζω και στεναχωριεμαι οταν θεωρουν την σχολη μου κατωτερη... ενω μαρεσει πολυ η σχολη μου νιωθω πλεον οτι δεν μαρεσει και οτι θελω να κανω κατι αλλο επειδη το λενε εκεινοι που με κοροιδευουν... θελω ψυχολογικη συμπαρασταση παρακαλω:(
Τι νομίζεις καλό μου; Ότι είσαι η μόνη που ακούει τέτοιες ανοησίες από άσχετους; Δεν είσαι εσύ η ηλίθια, οι άλλοι είναι που δεν έχουν ιδέα και το παίζουν και έξυπνοι από πάνω.

Η γεωγραφία, όπως και κανένα επιστημονικό αντικείμενο, δεν είναι κατώτερη. Ένα πανεπιστημιακό τμήμα μπορεί να είναι κατώτερο, εφόσον η γνώση που παρέχεται δεν είναι αρκετή και αρκετά δύσκολη. Αυτό όμως προφανώς δεν έχει να κάνει με το επιστημονικό αντικείμενο.

Μερικές συμβουλές, για να πάρεις λίγο τα πάνω σου :
1. Σπουδάζεις για τον εαυτό σου και μόνο, όχι για τους άλλους. Αν σου αρέσει το αντικείμενο, ούτε να το σκέφτεσαι για 10%.
2. Η γεωγραφία είναι ένα ιδιαίτερα διεπιστημονικό (και γαμάτο) αντικείμενο. Να εστιάσεις στα μαθήματα φυσικής γεωγραφίας - περιβάλλοντος εφόσον σου αρέσουν περισσότερο, μην παραμελήσεις όμως τα υπόλοιπα (ανθρώπινης γεωγραφίας κτλ). Όσο περισσότερο ανοίγει το μυαλό, τόσο το καλύτερο, γιατί θα αποκτάς μια όλο και πληρέστερη αντίληψη του κόσμου.
3. Το πανεπιστήμιο δεν είναι σχολείο. ΔΕΝ θα σου μάθει όλα όσα είναι απαραίτητα για να πας παρακάτω. Εφόσον γουστάρεις το αντικείμενο, αφιέρωσε χρόνο στο να διαβάσεις πράγματα σχετικά με αυτό, πέρα όμως απ' όσα σου λέει η σχολή σου. Η σχολή απλά θα σου δώσει έναν τρόπο σκέψης για να κατανοήσεις καλύτερα αυτά που είναι πέρα από τις γνώσεις που αυτή θα σου δώσει.
4. Μην εστιάσεις σε τομείς εξειδίκευσης ανάλογα με τις "προοπτικές εργασίας". Να εστιάσεις σε αυτό που γουστάρεις. Μόνο τότε θα γίνεις καλή επιστήμονας. Και μην αγχώνεσαι, οι καλοί επιστήμονες βρίσκουν δουλειά. Όπως άλλωστε σου είπα και στο 3, η σχολή δεν θα σου μάθει όλα όσα είναι απαραίτητα για να πας παρακάτω. Τα βρίσκεις στην πορεία, όρεξη και κίνητρο να έχεις.
5. Τέλος, νομίζεις ότι ο κάθε άσχετος που σου λέει τις ανοησίες που περιγράφεις, μπορεί να απαντήσει ικανοποιητικά σε φαινομενικά απλά ερωτήματα όπως το "τι είναι πόλη" ; Στην καλύτερη περίπτωση θα σου δώσει κάποιον πολύ απλό, επιφανειακό, οριακά γελοίο ορισμό. Εσύ, ως γεωγράφος, εφόσον βέβαια ακολουθήσεις την 3η συμβουλή, θα είσαι σε θέση να κατανοήσεις πολύ πιο ουσιαστικούς και σύνθετους ορισμούς.

Από έναν συνάδελφο :beer:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Και μεις του δεύτερου πεδίου νιώθαμε πάντα ότι σπουδάζαμε μια πατάτα και μισή. :happy: Το πρόβλημα ξεκινούσε κυρίως από το συνάφι, αφού οι περισσότεροι φοιτητές του Μαθηματικού το αντιμετωπίζουν ως παθηματικό και τα βρίζουν όλη μέρα. Κάτι σαν ρετάλι ύφασμα που ξέμεινε από Μπολυτεχνείο ή Μπληροφορική. Ξέρεις τι είναι να λες ότι ασχολούμαι με μαθηματική στατιστική ή υπολογιστική ρευστοδυναμική ως μαθηματικός και να σου λένε, κάνεις ιδιαίτερα; :laugh: Άνεργος θα βγεις. Μανία με την ανεργία και το μέλλον μου. Αφού κόπτωνται τόσο πολύ δεν κοίταξαν να με σώσουν όπως ο Σόιμπλε έσωσε την Ελλάδα...

@Samael
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Γραψ΄τους κανονικά και μην ασχολείσαι. Είδαμε κι εμείς με μουράτες (Θέε μου σχώρα με!) σχολές, πόσο προκόψαμε. Μουαχαχα!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

nickd6776

Νεοφερμένος

Ο nickd6776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
εχω ενα θεμα το οποιο με απασχολει. Εγω φετος το 2022 εγραψα πανελληνιες και εγραψα καπου 12000 και κατι μορια. Περασα σε μια σχολη που την ειχα βαλει ως 2η επιλογη αλλα και η πρωτη ηταν στο ιδιο πανεπιστημιο. Λοιπον εχω περασει γεωγραφια και ακουω συνεχεια σχολια για το πως στην γεωγραφια απλα μαθαινουμε τουσ νομους της Ελλαδας ή ιου γιατι επελεξα αυτη την κατευθυνση. Η αληθεια ειναι δεν ηταν αυτο στο μυαλο μου που ειχα αλλα μετα απο πολυ σκεψη μαρεσει να αασχολουμαι με το περιβαλλον οποτε για αυτο και την επελεξα παρολο που εχει λιγα μορια. Δεν με πειραζουν τα μορια καθολου. Αλλα νιωθω ανασφαλεια οταν με ρωτανε που εχω περασει και τους λεω γεωγραφια γιατι νιωθω οτι με κοροιδευουν... εχω σκεφτει να κανω 10% εχω σκεφτει να τα παρατησω εχω σκεφτει πολλα αλλα ξερω οτι θα το μετανιωσω... απλα με επηρεαζουν πολυ τα λογια των αλλων. και νευριαζω και στεναχωριεμαι οταν θεωρουν την σχολη μου κατωτερη... ενω μαρεσει πολυ η σχολη μου νιωθω πλεον οτι δεν μαρεσει και οτι θελω να κανω κατι αλλο επειδη το λενε εκεινοι που με κοροιδευουν... θελω ψυχολογικη συμπαρασταση παρακαλω:(
Μην ακους βλακειες απο διαφορους ασχετους. Με την επιλογης της κατευθυνσης της Φυσικης Γωγραφιας μαθαινεις για το περιβαλλον οπως
Κλιματική Αλλαγή ΣΤ’
Παράκτια Γεωμορφολογία-Διαχείριση Παράκτιου Χώρου
Βιογεωγραφία
Εργαλεία Περιβαλλοντικής Διαχείρισης
Διαχείριση Φυσικών Καταστροφών
Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας ΣΤ’ & Η’ 5
Πολιτικές Προστασίας Περιβάλλοντος

η με την επιλογη της Γεωπληροφορικης

Ανάπτυξη Εφαρμογών Γεωπληροφορικής
Σύγχρονες Τεχνολογίες Εντοπισμού/ Παρακολούθησης
Ειδικά Θέματα Χωρικής Ανάλυσης
Εφαρμοσμένα Συστήματα Γεωγραφικών Πληροφοριών
Ειδικά Θέματα Τηλεπισκόπησης
Αριθμητικές & Στατιστικές Μέθοδοι Ανάλυσης για Γεωγράφους
Εφαρμοσμένη Γεωπληροφορική στη Διαχείριση του
Περιβάλλοντος

θεματα συγχρονα που παιζουν σε πολλα ταμπλω !

καμμια σχεση με την πρωτευουσα του νομου Ημαθιας!! χαχα
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Μια χαρά επιστήμη είναι μην ακούς κανέναν. Βλέπω το πρόγραμμα σπουδών και έχει ενδιαφέρον. Προσωπικά αν τελείωνα γεωγραφία, θα συνέχιζα με μεταπτυχιακό στην Μετεωρολογία.
 

Nick_nt

Νεοφερμένος

Η Nick_nt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
καλησπέρα και από μένα. εγώ δίνω φέτος πανελλαδικές για 2η φορά μετά από κάποια χρόνια και ενδιαφέρομαι για το τμήμα γεωγραφίας στη Μυτιλήνη. Μου αρέσει όμως ιδιαίτερα και το τμήμα γεωλογίας. Γενικότερα ό,τι έχει να κάνει με γεωλογία, φυσική, χημεία, μαθηματικά μου φαίνεται ενδιαφέρον. Θα ήθελα να ασχοληθώ είτε με την πλανητική γεωλογία είτε με την αρχαιολογία (από την σκοπιά των γεωεπιστημών). Βέβαια είμαι ανοικτή και σε άλλες προτάσεις καθώς όλα αυτά τα σκέφτομαι θεωρητικά γιατί δεν έχω γνωρίσει την επιστήμη της γεωλογίας ή της γεωγραφίας εις βάθος (μόνο από εκλαικευμένα βιβλία κλπ). Γνωρίζει κάποιος τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε σχολής; Τι από τα δύο είναι πιο γερό "χαρτί" για να συνεχίσω σε ένα μεταπτυχιακό που έχει σχέση με τα παραπάνω;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,222 μηνύματα.
καλησπέρα και από μένα. εγώ δίνω φέτος πανελλαδικές για 2η φορά μετά από κάποια χρόνια και ενδιαφέρομαι για το τμήμα γεωγραφίας στη Μυτιλήνη. Μου αρέσει όμως ιδιαίτερα και το τμήμα γεωλογίας. Γενικότερα ό,τι έχει να κάνει με γεωλογία, φυσική, χημεία, μαθηματικά μου φαίνεται ενδιαφέρον. Θα ήθελα να ασχοληθώ είτε με την πλανητική γεωλογία είτε με την αρχαιολογία (από την σκοπιά των γεωεπιστημών). Βέβαια είμαι ανοικτή και σε άλλες προτάσεις καθώς όλα αυτά τα σκέφτομαι θεωρητικά γιατί δεν έχω γνωρίσει την επιστήμη της γεωλογίας ή της γεωγραφίας εις βάθος (μόνο από εκλαικευμένα βιβλία κλπ). Γνωρίζει κάποιος τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε σχολής; Τι από τα δύο είναι πιο γερό "χαρτί" για να συνεχίσω σε ένα μεταπτυχιακό που έχει σχέση με τα παραπάνω;
Πήγαινε γεωλογία ή φυσικό . Το δεύτερο έχει κατεύθυνση φυσικής περιβάλλοντος , αλλά εαν είσαι σίγουρη οτι θες να ασχοληθείς με το περιβάλλον και την Γη , πήγαινε εξαρχής γεωλογικό για να μην ταλαιπωρηθείς χωρίς λόγο . Εαν συγκρίνεις τα προγράμματα σπουδών , αυτά τα δύο σου δίνουν πιο κατάλληλο υπόβαθρο για μετέπειτα και έχουν ευρύτερο scope απο το πτυχίο της γεωγραφίας το οποίο είναι πιο θεωρητικό .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top