Αιμοδοσία-Δωρεά οργάνων!

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
αφού σπουδάζεις ιατρική, κάνε μια προσπάθεια να το ψάξεις και μετά μας το εξηγείς και σε μας! :D

Θα πάρω το επιλεγόμενο "ανοσοαιματολογία των μεταγγίσεων". Φαντάζομαι πως ο καθηγητής, που είναι αιματολόγος, θα ξέρει να μου απαντήσει.

Oχι απαραιτητα.Αν εισαι πανω απο 18 και κατω των 50 σημαινει πως ενδεχομένως δεν εχεις την απαραιτητη μαζα αιματος.Αντιθετα,πως γινεται να εχεις μαζα πανω απο την απαιτουμενη,αλλα λιγοτερο αιμα και περισσοτερο λιπος?Τιποτα δεν ειναι τυχαιο.Οι ισορροπιες που κρατα το σωμα μας ειναι μελετημενες.

Μπορείς να το εξηγήσεις κάπως καλύτερα αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Θα πάρω το επιλεγόμενο "ανοσοαιματολογία των μεταγγίσεων". Φαντάζομαι πως ο καθηγητής, που είναι αιματολόγος, θα ξέρει να μου απαντήσει.



Μπορείς να το εξηγήσεις κάπως καλύτερα αυτό;

Mε πολύ απλα λόγια είσαι κάτω απο 50 κιλα και δε μπορείς να δωσεις αίμα.Που ξέρεις ομως πως αν πάρεις 5 κιλά,ο οργανισμός σου θα τα κανει λιπος?Ενα ποσοστο θα το κάνει σίγουρα,αλλα είναι πολύ πιθανο αυτά που πρωτα θα παρεις να πρεπει να γινουν μυικη μαζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Mε πολύ απλα λόγια είσαι κάτω απο 50 κιλα και δε μπορείς να δωσεις αίμα.Που ξέρεις ομως πως αν πάρεις 5 κιλά,ο οργανισμός σου θα τα κανει λιπος?Ενα ποσοστο θα το κάνει σίγουρα,αλλα είναι πολύ πιθανο αυτά που πρωτα θα παρεις να πρεπει να γινουν μυικη μαζα.

Ο μόνος τρόπος για να πάρεις κιλά και να είναι μυική μάζα κι όχι λίπος είναι να κάνεις γυμναστική (π.χ. με βαράκια). Έτσι υπερτρέφονται οι μύες και επομένως βάζεις κιλά. Αν αρχίσω να τρώω γύρους και πίτσες όλη μέρα, δεν πρόκειται να γίνει μυς αυτό, θα γίνει λίπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ο μόνος τρόπος για να πάρεις κιλά και να είναι μυική μάζα κι όχι λίπος είναι να κάνεις γυμναστική (π.χ. με βαράκια). Έτσι υπερτρέφονται οι μύες και επομένως βάζεις κιλά. Αν αρχίσω να τρώω γύρους και πίτσες όλη μέρα, δεν πρόκειται να γίνει μυς αυτό, θα γίνει λίπος.

Γι αυτό το πλαφον ειναι 50 κι οχι 70.γιατί με βαση το υψος σου πανω κατω σε αυτη την ηλικια,αν τρως πιτσες και γυρους δε θα γινεις 50 κιλα αλλα 70.50 κιλα σε αυτη την ηλικία είναι ενα καλό βάρος.Αν είσαι κάτω απο 50 ξαναλέω,ίσως το σωμα σου χρειάζεται ακομη και πίτσα ή γυρο για να αυξήσει τη μαζα του ωστε να μπορεις να δωσεις αιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,098 μηνύματα.
Eγώ από ότι ξέρω ότι ο όγκος (συνεπώς και η παραγωγή) του αίματος είναι ανάλογη με τα κιλά και σχεδόν ανεξάρτητο από το ύψος. Όσο λιγότερα κιλά είμαστε τόσο αναλογικά λιγότερο αίμα έχουμε ανεξαρτήτως ύψους. Ένας άνθρωπος κάτω των 50 κιλών θα μπορεί να δωρίσει πολύ λιγότερο αίμα από έναν μέσο άνθρωπο.

Το όριο μπήκε επειδή ένας άνθρωπος κάτω των 50 έχει περισσότερες πιθανότητες να παρουσιάσει παρενέργειες (ζαλάδα, λιποθυμία) από έναν άλλο άνθρωπο περισσότερων κιλών. Οπότε για λόγους ασφαλείας αποκλείσανε τον πληθυσμό κάτω των 50 κιλών από αιμοδότες. (λογικά το όριο πρέπει να βγήκε από πολυετείς στατιστικές μελέτες).
Γενικά στις αιμοδοσίες όταν αυτός που δωρίζει αίμα αισθανεί ζαλάδα ή δυσφορία αρχή είναι να διακόπτεται η πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Αίμα, δυστυχώς, δε μου επιτρέπεται να δώσω.
Σκοπεύω να γίνω δωρητής ιστών και οργάνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
όταν με το καλό γίνω 18 θα δώσω αίμα και ίσως γίνω και δωρήτρια οργάνων γιατί όχι;:D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
εννοειται.....εχω αφθονα κι απ τα δυο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,098 μηνύματα.
Είμαι αιμοδότης παρόλα αυτά δεν είμαι δοτής οργάνων και ούτε πρόκειται να γίνω. Εχω πει στους συγγενείς μου πως αν είμαι κλινικά νεκρός για χρονικό διάστημα πάνω από 2 μέρες τότε να προχωρήσουν σε δωρεά.

Στην Ελλάδα δεν έχω σε κανέναν μη γνωστό μου εμπιστοσύνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Σε περιπτωση θανατου μου , ναι επιθυμω να δοθουν τα οργανα μου σε συνανθρωπους μου που θα τα χρειάζονται. Τι να τα κανω αλλωστε? Και φυσικα θα γινω αιμοδοτρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Παρασκευή,10 Δεκεμβρίου 2010,διοργανώνουμε αιμοδοσία στο Ηράκλειο,στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ηρακλείου στις Βούτες.Ευπρόσδεκτοι είναι όλοι όσοι θέλουν να βιώσουν την εμπειρία της αιμοδοσίας,κι ενδιαφέρονται να γίνουν ανεξάρτητοι αιμοδότες χωρίς καμιά δέσμευση προς τρίτους από την αιμοδοσία και μετά.Όποιος ενδιαφέρεται,ας μου στείλει ένα προσωπικό μήνυμα για ενημέρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει να δηλώσει ότι δεν είναι δωρητής οργάνων στην ταυτότητα, μπορεί?
Μπορεί, αλλά δεν έχει κανείς λόγο να μη θέλει.
Εκτός και αν ανήκει σε καμία περίεργη θρησκεία,
οπότε πάλι το τσεκάρει και μετά αλλάζει θρησκεία ή καλύτερα γίνεται άθεος.
So simple!


Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα προήλθαν από το θέμα Νέα ακαδημαϊκή ταυτότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει να δηλώσει ότι δεν είναι δωρητής οργάνων στην ταυτότητα, μπορεί?

Γιατι να μην γινει δωρητης οργανων?

Σκεψου,οτι μπορει να βρεθεις στην θεση αυτου που ζηταει καποια στιγμη,και πρεπει να υπαρξει καποιος που να δωριζει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Γιατι να μην γινει δωρητης οργανων?

Σκεψου,οτι μπορει να βρεθεις στην θεση αυτου που ζηταει καποια στιγμη,και πρεπει να υπαρξει καποιος που να δωριζει ;)
Δίκιο έχεις συνάδελφε αλλά νομίζω δεν είναι θεμιτό να κάνουμε ηθικό κύρηγμα. Απλά αποψή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δίκιο έχεις συνάδελφε αλλά νομίζω δεν είναι θεμιτό να κάνουμε ηθικό κύρηγμα. Απλά αποψή μου.
Δεν είναι θέμα ηθικής. Είναι θέμα λογικής.
Αν πεθάνεις, δεν τα χρειάζεσαι τα όργανα και δεν βλέπω το λόγο να υπάρχει ένα θέμα ιδιοκτησίας επί αυτών για να σε ρωτάνε εσένα ή συγγενείς αν θέλεις να τα πάρεις μαζί σου ή όχι...
Τόσα υγιή όργανα πάνε χαμένα, λόγω ηλίθιων προκαταλήψεων και ζουν μία ζωή σκατά άνθρωποι που τα χρειαζονται, ενώ λόγω ακριβώς αυτής της έλλειψης οργάνων, υπάρχει και εμπόριο αυτών. Απόλυτη ξεφτίλα.
Κανονικά θα έπρεπε να λειτουργεί ανάποδα η διαδικασία: όλοι να είναι δωρητές, εκτός και αν δηλώσουν ότι δεν θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα ηθικής. Είναι θέμα λογικής.
Αν πεθάνεις, δεν τα χρειάζεσαι τα όργανα και δεν βλέπω το λόγο να υπάρχει ένα θέμα ιδιοκτησίας επί αυτών για να σε ρωτάνε εσένα ή συγγενείς αν θέλεις να τα πάρεις μαζί σου ή όχι...
Τόσα υγιή όργανα πάνε χαμένα, λόγω ηλίθιων προκαταλήψεων και ζουν μία ζωή σκατά άνθρωποι που τα χρειαζονται, ενώ λόγω ακριβώς αυτής της έλλειψης οργάνων, υπάρχει και εμπόριο αυτών. Απόλυτη ξεφτίλα.
Κανονικά θα έπρεπε να λειτουργεί ανάποδα η διαδικασία: όλοι να είναι δωρητές, εκτός και αν δηλώσουν ότι δεν θέλουν.

Μην ξεχνάς, όμως, ότι ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να διαχειριστεί το σώμα του όπως θέλει + σεβόμαστε τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις, ακόμα κι αν αυτό είναι ''αλάτι στην πληγή''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μην ξεχνάς, όμως, ότι ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να διαχειριστεί το σώμα του όπως θέλει + σεβόμαστε τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις, ακόμα κι αν αυτό είναι ''αλάτι στην πληγή''.
Όσο ζει, γιατί μέχρι τότε καταλαβαίνει κα αισθάνεται και πρέπει να έχει την ελευθερία να επιλέξει τι θα κάνει και τι όχι, αλλά ποιος νοιάζεται για το τι θα γίνει μετά τον θάνατό του το σώμα του;
Και πάλι, όμως, αν για οποιονδήποτε λόγο κάποιος δεν ήθελε να γίνει, να μπορούσε να δηλώσει αυτήν του την άρνηση (μιλώ σε περίπτωση εφαρμογής του αντιστρόφου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Όσο ζει, γιατί μέχρι τότε καταλαβαίνει κα αισθάνεται και πρέπει να έχει την ελευθερία να επιλέξει τι θα κάνει και τι όχι, αλλά ποιος νοιάζεται για το τι θα γίνει μετά τον θάνατό του το σώμα του;
Και πάλι, όμως, αν για οποιονδήποτε λόγο κάποιος δεν ήθελε να γίνει, να μπορούσε να δηλώσει αυτήν του την άρνηση (μιλώ σε περίπτωση εφαρμογής του αντιστρόφου).

Πολύ επισφαλής άποψη.

Λέγοντας αυτό είναι σαν να καταρίπτεις την κοσμοθεωρία του κάθε ατόμου, περί διαχείρισης του σώματός του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μην ξεχνάς, όμως, ότι ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να διαχειριστεί το σώμα του όπως θέλει + σεβόμαστε τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις, ακόμα κι αν αυτό είναι ''αλάτι στην πληγή''.

Εχω δει μανα να αρνειται μεταμοσχευση ηπατος στο παιδι της,λογω θρησκευτικης αιρεσης-δεν ξερω τι σκατα πιστευαν.

Μιλαμε για ανθρωπινη ζωη.Επισης,μιλαμε για πρακτικο θεμα ιατρικης,που επρεπε να πρωτοστατει η λογικη και οχι οι φαντασιωσεις του καθε θρησκοληπτου.Οταν θα πεθανει καποιος,οχι επειδη δεν υπαρχουν οργανα,αλλα επειδη αρνειται ο χ,ψ να τα δωσει,ειτε επειδη πιστευει σε ζωη μετα τον θανατο ειτε οτι αλλο,ελα εσυ να μου μιλησεις για σεβασμο σε θρησκευτικες πεποιθησεις.

Το σποτακι που παρεθεσε ο exc τα λεει ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top