Αιμοδοσία-Δωρεά οργάνων!

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Είμαι υπέρ και των 2,δυστυχώς ακόμη δεν έχει τύχει να δώσω αίμα,αλλά θα το κάνω σύντομα πιστεύω.
Για δωρεά οργάνων το σκέφτομαι και μου αρέσει σαν ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
και παλι, εγω εχω αμφιβολιες...να σου πω την αληθεια δεν θα το εκανα...θα το εκανα μονο αν αυτος που το χρειαζοταν ηταν συγγενης μου:)


ουτε για καποια που κανετε πολυυυυυυ παρεα ?
καποια κολλητη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Η αιμοδοσία είναι μία μεγάλη ανθρωπιστική πράξη αγάπης και ενδιαφέροντος απέναντι στον πάρχοντα συνάνθρωπο. Δε βρίσκω λόγο γιατί να μην προσφέρουμε εφόσον μπορούμε. Βέβαια έχω μία ένσταση όσον αφορά τη δωρεά οργάνων. Ο εγκεφαλικά νεκρός μπορεί κάποια στιγμή να "ξυπνήσει". Με ποιο δικαίωμα του αφαιρούμε επομένως την μηχανική υποστήριξη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgi@_17

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Θα ηθελα στο μελλον να τα κανω ειμαι υπερ σ κατι τετοια.. Αλλα δωρεα οργανων δν ξερω..!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Θα ήθελα και να γίνω τακτικός αιμοδότης (έχω ένα λόγο παραπάνω μιας και έχω ομάδα αίματος 0+, συμβατή με τις περισσότερες) καθώς και να δοθούν τα όργανά μου μετά το θάνατό μου. Θα ψάξω λίγο παραπάνω το θέμα όσον αφορά το δεύτερο, απ' όσο ξέρω ισχύει αυτό που είπε το Αρνί, πως το δηλώνεις και έχεις πάνω σου μια κάρτα προκειμένου να επιταχυνθούν οι γραφειοκρατικές διαδικασίες και να χρησιμοποιηθούν τα όργανα το ταχύτερο δυνατόν. Χμ, να κάτι ακόμα που πρέπει να κάνω και δεν το 'χω κάνει ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Η αιμοδοσία είναι μία μεγάλη ανθρωπιστική πράξη αγάπης και ενδιαφέροντος απέναντι στον πάρχοντα συνάνθρωπο. Δε βρίσκω λόγο γιατί να μην προσφέρουμε εφόσον μπορούμε. Βέβαια έχω μία ένσταση όσον αφορά τη δωρεά οργάνων. Ο εγκεφαλικά νεκρός μπορεί κάποια στιγμή να "ξυπνήσει". Με ποιο δικαίωμα του αφαιρούμε επομένως την μηχανική υποστήριξη???

ο εγκεφαλικα νεκρος ΔΕΝ μπορει να ξυπνησει..ειναι μη αναστρεψιμη κατασταση αφου νεκρωνεται ο εγκεφαλος. Γιάυτο και αφαιρουν τη μηχανικη υποστηριξη
Αυτος που μπορει να ξυπνησει ειναι καποιος σε κωμα..Αλλα και παλι αν μεινει σε αυτη τη κατασταση πανω απο εξι μηνες (και οσο περισσοτερο διαστημα μεινει σε κωμα τοσο το χειροτερο) δεν επανερχεται στην κατασταση που ηταν πριν ..δηλαδη το πιο πιθανο να ειναι παραλυτος (μη αυτοεξυπηρετουμενος),να μην μπορει να μιλησει κτλ..Εκει η αποφαση ειναι της οικογενειας αν θα συνεχισουν ή οχι τη μηχανικη υποστηριξη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
είμαι υπέρ και των δύο...
.
.
.
.


υ.γ. έχω ενημερώσει ήδη γονείς ότι αν δω τα ραδίκια ανάποδα πρίν από αυτούς μπορούν να χαρίσουν το σώμα μου στην επιστήμη...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkmini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλκμήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
όσον αφορά την αιμοδοσία, πολύ θα το ήθελα...αλλά έχω πάρα πολύ έντονη βελονοφοβία, και όποτε βλέπω βελόνα μου ρχεται να λιποθυμίσω...οπότε μάλλον είναι λίγο δύσκολο. Τώρα στο θέμα της δωρεάς οργάνων είμαι γενικά υπέρ αλλά δεν έχω πάρει ακόμα προσωπική απόφαση περί του θέματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Αφου ολοι μας βλεπω θα γινομασταν, τοτε γιατι τα ποσοστα ειναι τοσο χαμηλα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αφου ολοι μας βλεπω θα γινομασταν, τοτε γιατι τα ποσοστα ειναι τοσο χαμηλα?:hmm:

Γιατί οι περισσότεροι είμαστε ανήλικοι ακόμα, άρα λογικά δεν επιτρέπεται..

Γενικά πολλοί άνθρωποι βρίσκουν μια ιδέα "καλή και όμορφη" αν όμως δεν τους πάρεις απ'το χεράκι δεν πρόκειται ποτέ να πάρουν την απόφαση να δράσουν μόνοι τους.. (μιλάω από προσωπικές εμπειρίες πάντα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
όσον αφορά την αιμοδοσία, πολύ θα το ήθελα...αλλά έχω πάρα πολύ έντονη βελονοφοβία, και όποτε βλέπω βελόνα μου ρχεται να λιποθυμίσω...οπότε μάλλον είναι λίγο δύσκολο.
Κάνε ο,τι κάνω εγώ (αν και δεν έχω βελονοφοβία), μην κοιτάς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εγώ πάντως δεν βρίσκω καλή την ιδέα του ξεκοιλιάσματός μου μετά το θάνατό μου, για αιμοδοσία το συζητάμε :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Θα τα χρειαστείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Έλα ντε... Τι σας νοιάζει μωρέ? Θα τα φυλάτε μπας και ξαναγυρίσετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Θα τα χρειαστείς;

το θεωρώ βεβύλωση αυτό, αν γίνει χωρίς τη θέλησή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε δεν πρόκειται να γίνει χωρίς τη θέλησή σου, αλλά γιατί δεν έχεις τη θέληση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
υ.γ. έχω ενημερώσει ήδη γονείς ότι αν δω τα ραδίκια ανάποδα πρίν από αυτούς μπορούν να χαρίσουν το σώμα μου στην επιστήμη...:D
Κι εγω το εχω πει, αλλα δεν δεχονται κουβεντα. Νομιζουν οτι δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να ζησουν τον θανατο μου, οποτε δεν θελουν να μιλαμε γι' αυτο. Λες και ειναι τοσο δυσκολο ας πουμε να δω μια μερα τα ραδικια αναποδα! :P Για ολα πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ε δεν πρόκειται να γίνει χωρίς τη θέλησή σου, αλλά γιατί δεν έχεις τη θέληση;


δε μου αρέσει η ιδέα της διάλυσης του νεκρού σωματός μου, προτιμώ να αναπαυθώ εν ειρήνη ολόκληρος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τι ολόκληρος, αφού τίποτα δε θα μείνει εκτός απο τα κόκαλα. Τεσπά, όπως νομίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Α ρε qwerty, αν αναπαυθείς εν ειρήνη, τα άλλα όλα είναι οδοντόκρεμες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top