Αιμοδοσία-Δωρεά οργάνων!

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγω θα εδινα ευχαριστως αιμα!(αν και εχω τραυματικες εμπειριες απο τις βελονες:P)
Για δωρητης οργανων,δεν ειναι λιγο νωρις?Εχουμε μια ολοκληρη ζωη μπροστά μας!Αλλα γιατι να μην το κανω?!
Για μυελο των οστων δεν ξέρω!Το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι πολυ επωδυνο και γινετε μονο με τοπικη αναισθησία!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Για δωρητης οργανων,δεν ειναι λιγο νωρις?Εχουμε μια ολοκληρη ζωη μπροστά μας!Αλλα γιατι να μην το κανω?!
Μα δωρητής οργάνων δε γίνεσαι όταν ξέρεις οτι δε θα σου χρειαστούν για πολύ ακόμα, γίνεσαι για να έχεις την καρτούλα πάντα πάνω σου ώστε αν πάθεις κάτι μη προβλέψιμο (τροχαίο πχ) να ξέρουν αμέσως οι γιατροί οτι μπορούν να αφαιρέσουν ο,τι χρειάζεται όσο είναι ακόμα ζωντανά. Αν πρέπει να περιμένουν έγκριση απο συγγενικό πρόσωπο μπορεί να είναι ήδη πολύ αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μα δωρητής οργάνων δε γίνεσαι όταν ξέρεις οτι δε θα σου χρειαστούν για πολύ ακόμα, γίνεσαι για να έχεις την καρτούλα πάντα πάνω σου ώστε αν πάθεις κάτι μη προβλέψιμο (τροχαίο πχ) να ξέρουν αμέσως οι γιατροί οτι μπορούν να αφαιρέσουν ο,τι χρειάζεται όσο είναι ακόμα ζωντανά. Αν πρέπει να περιμένουν έγκριση απο συγγενικό πρόσωπο μπορεί να είναι ήδη πολύ αργά.

Eχεις δίκιο!:no1:
Αλλα δεν το εννοουσα αυτό.Ηθελα να πω οτι είμαι σχετικα μικρος να κανω κατι τέτοιο.Αμα ενηλικιωθώ με το καλό και ειμαι απολυτα υγιης(ποτέ δεν ξερεις:p)θα το κάνω σίγουρα,αλλα θέλει αρκετη σκέψη.Αλλα πρεπει να σκεπτομαστε οτι ετσι μπορει να σωσουμε μία ζωή!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Eχεις δίκιο!:no1:
Αμα ενηλικιωθώ με το καλό και ειμαι απολυτα υγιης(ποτέ δεν ξερεις:p)θα το κάνω σίγουρα,αλλα θέλει αρκετη σκέψη
Δεν νομίζω οτι έχει σχέση το αν είσαι απόλυτα υγιής ή όχι, πάντα κάτι θα είναι χρήσιμο. Και αν χρειαστεί να σου αφαιρέσουν κάτι, θα είσαι απόλυτα μη-υγιής (δηλαδή νεκρός :P) οπότε δεν έχει τρομερή σημασία.
Δεν νομίζω να χρειάζεται καν σκέψη αυτό το πράγμα, τι να τα κάνεις εσύ τα όργανά σου αν πεθάνεις; Αντιθέτως μπορείς πεθαίνοντας να δώσεις φως σε κάποιον τυφλό, ζωή σε κάποιον ετοιμοθάνατο κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι έχει σχέση το αν είσαι απόλυτα υγιής ή όχι, πάντα κάτι θα είναι χρήσιμο. Και αν χρειαστεί να σου αφαιρέσουν κάτι, θα είσαι απόλυτα μη-υγιής (δηλαδή νεκρός :P) οπότε δεν έχει τρομερή σημασία.
Δεν νομίζω να χρειάζεται καν σκέψη αυτό το πράγμα, τι να τα κάνεις εσύ τα όργανά σου αν πεθάνεις; Αντιθέτως μπορείς πεθαίνοντας να δώσεις φως σε κάποιον τυφλό, ζωή σε κάποιον ετοιμοθάνατο κτλ.

Τεσπα!Πιστευω οτι τελικα εχεις δίκιο.:no1:Θεωρείτε πραξη ζωής η δωρεα οργανων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Για τη δωρεά μυελού των οστών περιμένουν πολλοί άνθρωποι....
Είναι επώδυνη αλλά ασφαλής διαδικασία και μπορείς να σώσεις μια ζωή. Έχει βγει και σποτάκι στην tv...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
αιμα δεν δινω και δε νομιζω να δωσω..μαλλον ειμαι αλγοφοβικη και δεν τα αντεχω αυτα..
τα οργανα μου ευχαριστως θα τα εδινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Αν προσπαθήσεις είμαι σίγουρη ότι θα μπορέσεις να δώσεις αίμα.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Εχει δωσει κανεις με ελλειψη g6pd? Ψαχνω στο ιντερνετ κι ο καθενας γραφει οτι να ναι.. αλλοι λενε οτι απαγορευεται,αλλοι οτι δεν υπαρχει προβλημα και αλλοι οτι μπορεις αν εχεις αιμοσφαιρινη πανω απο 12 gr/dl.. ο πατερας μου εχει επισης ελλειψη αλλα ποτε δεν υπηρχε προβλημα.. μηπως καποιοι οργανισμοι δεχονται και καποιοι οχι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Εγώ είμαι τόσο υπερ της αιμοδοσίας όσο κ της δωρεάς οργάνων...Είναι ό,τι πιο καλό μπορεί να κάνει κάποιος να δώσει ζωή στο συνάνθρωπό του...Εγώ ακόμα κ το πρόβλημα που έχω προσπαθώ να ξεπεράσω για να γίνω εθελοντής αιμοδότης...Τάσσομαι πολύ υπερ κ των δύο...Είναι πραγματικά ένα θαύμα κ αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Εγώ είμαι τόσο υπερ της αιμοδοσίας όσο κ της δωρεάς οργάνων...Είναι ό,τι πιο καλό μπορεί να κάνει κάποιος να δώσει ζωή στο συνάνθρωπό του...Εγώ ακόμα κ το πρόβλημα που έχω προσπαθώ να ξεπεράσω για να γίνω εθελοντής αιμοδότης...Τάσσομαι πολύ υπερ κ των δύο...Είναι πραγματικά ένα θαύμα κ αυτό...

θα συμφωνησω πολυ ....

ειναι πραγματι πολυ ανθρωπινο να κανεις κατι τετοιο για εναν αδερφο σου που εχει αναγκη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ειμαι εντελως υπερ και των δυο. Ειναι ο,τι πιο ανθρωπινο. Εγω δυστυχως λογω αναιμιας δεν μπορω να δωσω αιμα (αλλα και τοσες φορες που δινω αιμα για εξετασεις απο μικρος, συνηθισα τις βελονες :P), αλλα αν γινεται και μπορω να δωσω οργανα ακομα και εν ζωη (πχ νεφρο ξερω 'γω...) θα το κανω χωρις δευτερη σκεψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Εγω θελω και αιμα να δινω (αν μπορω τελικα..) και οργανα να δωσω.. το εχω πει στους δικους μου,αν γινει κατι να παρουν οργανα.. επισης και το μισο ηπαρ να παρεις απο εναν-ζωντανο-ανθρωπο (να το μεταμοσχευσεις σε καποιον αλλο) εχει τη δυνατοτητα να αναπτυχθει παλι πληρως,σαν τα ποδια του αστερια που ξαναβγαινουν ενα πραγμα :P εννοειται οτι εχει τους κινδυνους του αλλα αν ενα δικο μου ατομο χρειαζοταν μεταμοσχευση και ημασταν συμβατοι,θα το εκανα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Αίμα θα έδινα ευχαρίστως αλλά όργανα όχι... Ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου τύχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Ειμαι εντελως υπερ και των δυο. Ειναι ο,τι πιο ανθρωπινο. Εγω δυστυχως λογω αναμιας δεν μπορω να δωσω αιμα (αλλα και τοσες φορες που δινω αιμα για εξετασεις απο μικρος, συνηθισα τις βελονες :P), αλλα αν γινεται και μπορω να δωσω οργανα ακομα και εν ζωη (πχ νεφρο ξερω 'γω...) θα το κανω χωρις δευτερη σκεψη...
μην το λες!αμα εισαι ζωντανος σου ειναι χρησιμα, αμα πεθανεις{κουφια η ωρα}τοτε μαλιστα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
μην το λες!αμα εισαι ζωντανος σου ειναι χρησιμα, αμα πεθανεις{κουφια η ωρα}τοτε μαλιστα!:)
Δωρεα νεφρου μπορεις να κανεις αν το επιτρεπει η υγεια σου (και να ζεις μονο με το ενα), δωρεα μυελου των οστων κλπ.... Αφου πρωτα βεβαιωθεις με εξετασεις οτι δεν θα σου παρουσιαστει καποιο προβλημα κλπ...

Θα εμπαινα σ' αυτη τη σκεψη αν καποιο πολυ δικο μου προσωπο ειχε μια τετοια αναγκη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Δωρεα νεφρου μπορεις να κανεις αν το επιτρεπει η υγεια σου (και να ζεις μονο με το ενα), δωρεα μυελου των οστων κλπ.... Αφου πρωτα βεβαιωθεις με εξετασεις οτι δεν θα σου παρουσιαστει καποιο προβλημα κλπ...

Θα εμπαινα σ' αυτη τη σκεψη αν καποιο πολυ δικο μου προσωπο ειχε μια τετοια αναγκη...
και παλι, εγω εχω αμφιβολιες...να σου πω την αληθεια δεν θα το εκανα...θα το εκανα μονο αν αυτος που το χρειαζοταν ηταν συγγενης μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
θα το εκανα μονο αν αυτος που το χρειαζοταν ηταν συγγενης μου:)
Κι εγω για τετοια περιπτωση μιλαω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.

Roulaki_89

Νεοφερμένος

Η Roulaki_89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ένας συνάνθρωπος μας χρειάζεται την βοήθεια μας.
Πρόκειται για τον Ιωάννη Βασιλακόπουλο που νοσηλεύεται στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης. Χρειάζεται να κάνει μεταμόσχευση συκωτιού και αντιμετωπίζει πρόβλημα με την ομάδα αίματος η οποία είναι από τις πιο σπάνιες.
Όποιος λοιπόν ανήκει στην ομάδα αίματος που είναι 0 R Αρνητικό και έχει την καλοσύνη να διαθέσει 15 λεπτά από τον χρόνο του για να ξανά μπορέσει αυτός ο άνθρωπος να συνεχίσει μια φυσιολογική ζωή, ας πάει σε οποιοδήποτε νοσοκομείο να δώσει αίμα και να πει τα παραπάνω στοιχεία .

Ευχαριστούμε για την κατανόηση και την αλληλεγγύη σας
πιστευω οτι ειναι το καλυτερο μερος για να δημοσιευτει κατι τετοιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top