Αθωνιάδα Εκκλησιαστική Ακαδημία: Σπουδές Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στο Άγιο Όρος

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Όχι, όλα τα μαθήματα τα κάνουν. Ή τουλάχιστον θα έπρεπε να τα κάνουν.

Γνωρίζω ότι έχουν σοβαρή έλλειψη καθηγητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Τα κανουν οπως θα τα εκαναν και σε ενα κανονικο ΄΄σχολειο΄΄ η κουτσορεμενα καποια και ποιο πολλη θρησκευτικα εμενα αυτο θ α μου φενοταν ποιο λογικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Κανονικά τα διδάσκονται. Ό,τι ισχύει για τα γενικά λύκεια ισχύει και για τη σχολή της Αθωνιάδας.

Μπορείς επίσης να δώσεις Πανελλήνιες και να περάσεις όπου θέλεις. Βέβαια εξαιτίας της έλλειψης καθηγητών πολλά παιδιά δεν δίνουν ή αν δώσουν είναι πολύ πιθανό να αποτύχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Στα 23 σου είσαι δεμένος με την θρησκεία, γιατί ψάχτηκες, την βίωσες και κατέληξες ότι αυτός είναι ο δρόμος που θες να ακολουθήσεις. Στα 13 σου είσαι δεμένος με την θρησκεία, γιατί αυτός ο τρόπος ζωής σου επιβλήθηκε από το σπίτι/σχολείο/κατηχητικό/εκκλησία/ενορία κ.ο.κ.

Άσχετα με το τι σκάνδλα κλυδωνίζουν την Εκκλησία, το γεγονός ότι ένα παιδί, που μόλις μπήκε στην εφηβεία, αποφασίζει να αποκοπεί από τους φίλους και την παρέα του και να κλειστεί σε μοναστήρι, μόνο συνειδητή επιλογή του δεν δύναται να θεωρηθεί.

μιλάτε με τόση σιγουριά που καταντάει εκνευριστικό.Δηλαδή τόοοοοοοοσο καλά ξέρετε ότι του το επιβάλλουν οι γονείς του;Τόσο σίγουροι είστε για το ότι ένα 13 χρονο παιδί δεν είναι αρκετά ώριμο ώστε να κάνει μια συνειδητή επιλογή;
Τα βιώματα του καθενός δεν μπορείτε να τα ξέρετε,μπορώ να σου πω ότι ότι είχα ζήσει εγώ από τα 13 δεν έχουν ζήσει οι περισσότεροι 20-30 χρονοι (και όχι δεν το λέω για να το παίξω ιστορία).
Το ότι δεν ψάχτηκε δεν σημαίνει κάτι εφόσον τον καλύπτει αυτό που έχει τώρα.Δηλαδή ο κάθε άνθρωπος πριν κάθε σοβαρή απόφαση ψάχνεται; (δηλαδή πριν κάποιος μπει στη σχολή του ψάχνεται σε όλες τις άλλες σχολές για να είναι σίγουρος με αυτή την επιλογή του;κάποιος πριν παντρευτεί δοκιμάζει σχέση με όλους τους υπόλοιπους ανθρώπους για να είναι σίγουρος ότι μόνο ο υποψήφιος σύζυγος του κάνει; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δηλαδή ο κάθε άνθρωπος πριν κάθε σοβαρή απόφαση ψάχνεται;
Και πώς ακριβώς ορίζεις εσύ μια "σοβάρη απόφαση" σε ένα σοβαρό ζήτημα? Ως την προσωπική άποψη του πρώτου τυχάρπαστου που θα συναντήσεις στο δρόμο? Τον συσχετισμό με την προσωπική εμπειρία που βίωσε ένα συγγενικό σου πρόσωπο πριν από 30-40 χρόνια? Τις ατεκμηρίωτες πεποιθήσεις των συνομιλήκων σου? Ή μήπως, τα αποτελέσματα από εμπεριστατωμένη έρευνα που εσύ ο ίδιος έκανες?
Θες να μας πείσεις ότι, αυτήν την στιγμή, γνωρίζεις σε ποια σχολή θες να περάσεις, τι επάγγελμα να ασκήσεις για το υπόλοιπο τη ζωή σου, αν θες να παντρευτείς ή όχι, σε τι σπίτι προτιμάς να μείνεις ή αν θα έφευγες στο εξωτερικός προς εύρεση εργασίας? Όλα αυτά δεν είναι σοβαρά ζητήματα, που κρίνουν λογικής σκέψης, μιας και οι αποφάσεις ενδέχεται να είναι καθοριστικές για την ποιότητα και τον τρόπο ζωή σου?

Το ίδιο ακριβώς αποτελεί και η απόφαση κάποιου να μονάσει. Το να εγκαταλείψεις τα εγκόσμια και να αφιερωθείς στα θεία δεν είναι εκδρομή στο πάρκο της γειτονιάς σου. Είναι μια απόφαση ζωής και ως τέτοια πρέπει να αντιμετωπίζεται. Από τη στιγμή που ένας 13χρονος έχει ως στέρνη γνώση και εμπειρία το πρότυπο ζωής που ασκούν οι γονείς του, δεν μπορείς να αναφερθεις στην απόφαση του ως "ενσυνείδητη".
~Monkey see, monkey do~.

(δηλαδή πριν κάποιος μπει στη σχολή του ψάχνεται σε όλες τις άλλες σχολές για να είναι σίγουρος με αυτή την επιλογή του;κάποιος πριν παντρευτεί δοκιμάζει σχέση με όλους τους υπόλοιπους ανθρώπους για να είναι σίγουρος ότι μόνο ο υποψήφιος σύζυγος του κάνει; )
Ας κάνουμε έναν διαχωρισμό εδώ πέρα: Το τι ισχύει και το τι θα έπρεπε να ισχύει δεν ταυτίζονται απαραίτητα. Πιο συγκεκριμένα, τα άτομα στα οποία αναφέρεσαι, δεν έχουν ψαχτεί για τη σχολή που θέλουν και στο μηχανογραφικό δηλώνουν, κυριολεκτικά, "ό,τι να 'ναι". Όταν τους ρωτήσεις το λόγο για τον οποίο δήλωσαν τη συγκεκριμένη σχολή θα σου απαντήσουν "δεν ξέρω". Αυτό δεν αποτελεί συνειδητή επιλογή.

Ο γάμος, τώρα, είναι μια μεγάααλη ιστορία. Προσωπικά, ναι, πιστεύω ότι θα πρέπει να έχεις συμπτύξει σχέση με περισσότερο από ένα άτομο, πριν παντρευτείς. Σε μια έρευνα που είχε πάρει το μάτι έλεγε ότι, σύμφωνα με στατιστικές, ο κατάλληλος αριθμός είναι 3-4 συντρόφους. Ωστόσο, δεν απορρίπτω το ενδεχόμενο κάποιος να βρει "τον έρωτα της ζωής του" με την πρώτη προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Φίλος μου που πήγε Γυμνάσιο-Λύκειο στην Αθωνιάδα μου έχει πει τα χειρότερα. Όχι, δεν τον εκμεταλλεύτηκε σεξουαλικά κανένας παπάς ή κάτι τέτοιο αλλά η αλητεία που παίζει ξεπερνά κάθε όριο. Ίσως επειδή τα περισσότερα παιδιά που συχνάζουν σ'αυτά τα εκκλησιαστικά σχολεία προέρχονται κυρίως από κατεστραμμένες οικογένειες, ή από εξαιρετικά θρησκόληπτους γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους να φοιτήσουν εκεί για να έχουν την "προστασία του Θεού" και να απέχουν απ'τα κοσμικά. Λάθος επιλογή, πιστέψτε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Φίλος μου που πήγε Γυμνάσιο-Λύκειο στην Αθωνιάδα μου έχει πει τα χειρότερα. Όχι, δεν τον εκμεταλλεύτηκε σεξουαλικά κανένας παπάς ή κάτι τέτοιο αλλά η αλητεία που παίζει ξεπερνά κάθε όριο. Ίσως επειδή τα περισσότερα παιδιά που συχνάζουν σ'αυτά τα εκκλησιαστικά σχολεία προέρχονται κυρίως από κατεστραμμένες οικογένειες, ή από εξαιρετικά θρησκόληπτους γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους να φοιτήσουν εκεί για να έχουν την "προστασία του Θεού" και να απέχουν απ'τα κοσμικά. Λάθος επιλογή, πιστέψτε με.

Ο φίλος μου που πήγε εκεί το καλοκαίρι και γνώρισε παιδιά από εκεί και θέλει τώρα να πάει για μόνιμα μου είπε πως κρί συνήθως πάνε οι πιο τεμπέληδες γιατί χάνουν συχνά μαθήματα πχ. λόγω αγρυπνιών κα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Και τι μαθηματα γινονται εκει ;Φανταζομαι οτι θα δινουν βαση στα θρησκευτικα εις βαρος καποιων αλλων μαθηματων οπως πχ της γυμναστικης

...και της Βιολογιας πιθανοτατα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...και της Βιολογιας πιθανοτατα ;)
Λέτε να μην τους διδάσκουν ούτε τη θεωρία της εξέλιξης;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Λέτε να μην τους διδάσκουν ούτε τη θεωρία της εξέλιξης;


Τι ειναι αυτα ; Αυτα ειναι του σατανα ακου εκει εξελιξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Η ιστορία δεν είναι καθόλου ασυνήθιστη. Πολλές φορές παπάδες, καλόγεροι και καλόγριες κάνουν πλύση εγκεφαλου σε ανήλικα παιδιά, αγόρια και κορίτσια και τα πείθουν να εγκαταλείψουν τα σπίτια τους και τις οικογένειές τους και να κλειστούν σε μοναστήρια. Για μένα πρόκειται για έγκλημα, (ακόμα και αν δεν περνάνε από το μυαλό μας πολύ "πονηρές" σκέψεις για το τι θέλουν οι ανώμαλοι καλόγεροι από τα μικρά αγοράκια), σε βάρος του μυαλού και της ζωής του παιδιού. Δυστυχώς, η νομοθεσία μας έχει (μάλλον σκόπιμα) κενά και ενώ διώκει τον "προσηλητισμό" που προέρχεται από άλλα δόγματα, δέχεται αυτό το έγκλημα σε βάρος ανηλίκων όταν προέρχεται από τους "ορθόδοξους". Οι γονείς του παιδιού πρέπει να ενημερωθούν άμεσα και να δράσουν όσο το δυνατόν πιο γρήγορα, ασφαλώς υποβάλοντας μήνυση και ακόμα και παίρνοντας το παιδί μετακομίζοντας στην άλλη άκρη της Ελλάδας. Αν καθυστερήσοουν θα είναι πολύ αργά. Οι καλόγεροι (μάλλον κωλόγεροι) θα έχουν στάξει (αν δεν το έχουν ήδη κάνει) τόσο δηλητήριο στο μυαλό του παιδιού που θα μισεί τους γονείς του. Αν το παιδί προλάβει και μπει στο μοναστήρι, τα πράγματα θα γίνουν πολύ πιο δύσκολα. Δεν θα το αφήνουν ούτε να δει τους γονείς του και εκείνοι θα βρίσκονται σε μια συνεχή δικαστική διαμάχη με τη μονή και χωρίς πολλές ελπίδες γιατί θα έχουν εχθρούς τους ολόκληρο οργανωμένο σύστημα αλλά και το ίδιο το παιδί τους.



Αλήθεια είναι και μένα με είχαν προσεγγίσει καλόγριες στο μέρος από όπου κατάγομαι σε επίσκεψη μου σε μοναστήρι με τους δικούς μου...Μακριά απλά...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Εγω βασικα σκεφτομαι οτι αν το εγκρινουν οι γονεις δεν μπορει να κανει κανεις τιποτα...Σιγουρα εγω δεν θα εστελνα το παιδι μου σε εκκλησιαστικη σχολη αλλα δεν μου πεφτει λογος αν αλλοι το κανουν...:D
(θυμηθηκα κατι αστειο τωρα χαχαχαχα)

ΥΓ:Παντως εγω γενικα εχω σχηματισει καλη γνωμη για την εκκλησια(γενικα ολοι οι παπαδες που εχω συναντησει ηταν καλοι ανθρωποι)
Δεν αμφιβαλλω οτι θα υπαρχουν και οι διεστραμμενοι/κλεφτες/ανηθικοι κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Και πώς ακριβώς ορίζεις εσύ μια "σοβάρη απόφαση" σε ένα σοβαρό ζήτημα? Ως την προσωπική άποψη του πρώτου τυχάρπαστου που θα συναντήσεις στο δρόμο? Τον συσχετισμό με την προσωπική εμπειρία που βίωσε ένα συγγενικό σου πρόσωπο πριν από 30-40 χρόνια? Τις ατεκμηρίωτες πεποιθήσεις των συνομιλήκων σου? Ή μήπως, τα αποτελέσματα από εμπεριστατωμένη έρευνα που εσύ ο ίδιος έκανες?
Θες να μας πείσεις ότι, αυτήν την στιγμή, γνωρίζεις σε ποια σχολή θες να περάσεις, τι επάγγελμα να ασκήσεις για το υπόλοιπο τη ζωή σου, αν θες να παντρευτείς ή όχι, σε τι σπίτι προτιμάς να μείνεις ή αν θα έφευγες στο εξωτερικός προς εύρεση εργασίας? Όλα αυτά δεν είναι σοβαρά ζητήματα, που κρίνουν λογικής σκέψης, μιας και οι αποφάσεις ενδέχεται να είναι καθοριστικές για την ποιότητα και τον τρόπο ζωή σου?

Αρχικά παρέθεσες ένα κομμάτι του λόγου μου και απομόνωσες την παρένθεση στην οποία προσπαθούσα να εξηγήσω τι εννοώ κι έτσι στην ουσία αλλάζεις το νόημα των λόγων μου.Έπειτα ενώ εχω γράψει πολύ σε αυτό το θέμα προσπαθώντας να σας εξηγήσω ότι δεν πρέπει να είστε τόσο αρνητικοί απέναντι στην πίστη και στην εκκλησία αλλά εσύ με γράφεις στα παλιά σου τα παπούτσια.Επιπλέον ,όχι,δεν γνωρίζω τι θα κάνω αύριο μεθαύριο,στη σχολή μου,στην οικογένειά μου, αλλά αυτό που γνωρίζω είναι ότι όταν κάτι το λέει η καρδιά μας πρέπει να το κάνουμε.Τέλος,δεν υπάρχει σωστή στιγμή,σωστή ηλικία για κάποια απόφαση.

Θα τα γράψω άλλη μια φορά,αν και έγινα αρκετά κουραστική:
1.Η πίστη είναι ένα λεπτό ζήτημα,κάποιοι έχουν κάποιοι όχι,δεν είναι ανάγκη να πηγαίνουμε κόντρα ούτε στους μεν ούτε στους δε.
2.Κάθε άνθρωπος που θέλει να μονάσει δεν τον πιέζουν οι γονείς του(που απ"όσο ξέρω από τους δικούς μου δεν θέλουν να φεύγουμε μακρυά τους).
3.Απαντάμε στο θέμα ενός παιδιού που είναι άθεος και πικραμένος/θυμωμένος επειδή ο φίλος του θέλει να φύγει.Πρέπει να προσπαθούμε ειδικά τώρα να μη φτάνουμε στα άκρα και να μη λέμε προσβλητικά για τη θρησκεία πράγματα διότι μπορεί να του ξεφύγει κάτι πάνω στα νεύρα του και να τα χαλάσει με το φίλο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας!!!:)
Λοιπόν θα μπω κατ' ευθείαν στο θέμα.Ο καλύτερος φίλος και συμμαθητής μου θέλει να πάει στο οικοτροφείο του Αγίου Όρους.Είναι πολύ δεμένος με τη θρησκεία, πηγαίνει κάθε Κυριακή στην εκκλησία (όπου γίνεται και παπαδάκι), τα σαββατοκύριακα στο κατηχητικό, ... μέχρι και νηστεία κάνει (κανονική, όχι μόνο από κρέας) και την Καθαρά Δευτέρα πήγε στο Άγιο Όρος-όπου πήγε και το καλοκαίρι- και τώρα έσκασε η βόμβα: θέλει να πάει ΜΟΝΙΜΑ στο Άγιο Όρος.Ο ίδιος λέει πως ήταν δική του απόφαση, αλλά είμαι σίγουρος πως ο ''πνευματικός'' του (ο παπάς στο κατηχητικό) του βάζει λόγια-παλιά είχα ξαναυποψιαστεί τον ίδιο παπά και για άλλα πράγματα.Το θέμα είναι πως όταν μιλούσαμε για αυτό το θέμα μας άκουσε ένας φιλόλογός μας ο οποίος έχει διδάξει στο οικοτροφείο του Αγίου Όρους και σε κάποια διαλείμματα του έχει μιλήσει προσωπικά-απομακρύνοντας εμένα- και φαίνεται θετικός για την απόφασή του.Μου έχει περάσει από το μυαλό μάλιστα και πως σχεδιάζουν να φύγουν μαζί.Δηλαδή ο συμμαθητής μου να πάρει μεταγραφή για εκεί και ο φιλόλογός μου να τον επισκεπτεί το καλοκαίρι-ή και να μείνει μερικές εβδομάδες εκεί.Εγώ προσωπικά κάτι τέτοιο το θεωρώ σκέτη ΤΡΕΛΑ και μάλιστα υποψιάζομαι πως ο ''πνευματικός'' του- ο οποίος κατά σύμπτωση είναι στην ίδια εκκλησία όπου βαπτίστηκα κι εγώ- έχει κάνει το ίδιο και σε άλλα παιδιά.Υποψιάζομαι πως μαζεύει παιδιά δήθεν για το κατηχητικό και τους κάνει κήρυγμα για να πάνε στο Άγιο Όρος ή να γίνουν μοναχοί ή παπάδες.Εμένα όμως ο συμμαθητής μου-γνωρίζοντας πως είμαι άθεος-δε μου λέει τίποτα.Δεν ξέρω τι να υποθέσω.
Εσείς τι λέτε;Εγώ λέω πάντως πως θα έπρεπε να γίνει μήνυση σε αυτόν τον παπά που παριστάνει τον πνευματικό σε μικρά παιδάκια και ο φιλόλογός μου να σταλθεί στο τρελάδικο- έτσι θα σχολάμε και κάθε μέρα στο 6ωρο!!!


Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και ένα παιδί 13 χρονών είναι πανέξυπνο πλεον και μπορεί να καταλαβαίνει αρκετά πραγματα.Μην υποτιμάμε δηλαδη παιδιά επειδη έχουν αυτην την ηλικία.Τυχαίνει να υπάρχουν περιπτώσεις παιδιών που να είναι πιο έξυπνα απο 18 ή 20 χρονών παιδιά.Δεν είναι πάντα βέβαια ο κανόνας.Μην πηγαίνουμε εννοώ και στο άλλο άκρο λέγοντας ότι όσοι είναι 18 ή 20 είναι απαραίτητα πιο χαζοί απο ένα 13 χρονο.Απλά αναφέρουμε περιπτώσεις παιδιών και τίποτα άλλο.Συνήθως οι μεγαλύτεροι σε ηλικια εχουν περισσότερη πείρα και γνώσεις.

Οσον αφορά τον συμμαθητη σου το να είναι ορθόδοξος χριστιανός ούτε θέμα πίεσης απο τους γονείς είναι ούτε θεμα προσυλητισμού ή θρησκοληψίας.Οποτε αυτες οι αθεϊστικές εξυπνάδες περί θρησκοληψίας ή φανατισμού που αναφέρονται απο κάποιους είναι έτσι και αλλιώς περιττές.Καθως ένας σωστός γονιος θα μεγαλώσει το παιδί του πρώτα με αρχές και θα του μιλήσει για τον Χριστό στην ηλικία που πρέπει.Οταν το παιδί δηλαδη αρχιζει και καταλαβαίνει το περιβάλλον που ζει και θα αρχίζει να ρωτάει.Ενα παιδί σε μικρή ηλικία δεν θα του μιλήσεις για θρησκείες και για φονταμενταλισμό.Οπότε όποιος το κάνει ανεξαρτήτως του τι πιστεύει είναι λάθος.

Και να σε ρωτήσω κατι αγαπητε.Το να λες οτι όποιος ιερέας προσπαθεί να φέρει ένα παιδί στην χριστιανική πίστη θα πρέπει να τεθεί σε μήνυση νομίζω ότι είναι αρκετά επιπώλαιη η απάντηση εκ μέρους σου.Δηλαδη όποιος μεταδίδει την πίστη του σε ένα παιδί θα πρέπει να κατηγορείται για απατεωνιά ή να καταδικάζεται?Δεν νομίζω οτι η πίστη στον Χριστό μπορεί να φύγει απο την καρδιά του ανθρώπου με μυνησεις ή συκοφαντίες.Οπότε λογω της πεποίθησης σου του ότι είσαι άθεος και επειδή για δικούς σου λόγους είσαι εναντίον της Ορθοδοξίας ή και των εκπροσώπων της αναφερεις απλά το θέμα της μύνησης για εγωιστικούς λόγους.Αυτου του είδους οι στρεβλώσεις με όρους όπως ''προσηλυτισμός'' ή ''πίεση απο τους παππάδες'' είναι απλά ανυποστατες οι οποίες στηρίζονται σε ασχημες προθέσεις ή και απο άγνοια.

Και φυσικά δεν στο είπε λογω του ότι επειδη είσαι άθεος και θα προσπαθησεις με τροπους δικου σου και με διαφορα λογια να τον απομακρύνεις γενικώς απο την πίστη.Πιθανόν να μην κατανοήσεις την ψυχικη του κατασταση και το γεγονος ότι συνδέθηκε σε τεράστιο βαθμό με την Ορθόδοξη πίστη.Και η αληθεια είναι οτι καλά εκανε και δεν το συζητησε μαζί σου,γιατί πιθανόν να μην κατανοούσες την πίστη του για τον Χριστό.Επιπλέον καποιος που έμαθε τον Χριστό ποιος θα θέλει να απομακρυνθεί απο την αλήθεια και να πάει στο σκοτάδι.Δεν το προτιμάει κανείς είτε ο ανθρωπος θέλει να είναι σε μοναστήρι είτε ζει στην κοινωνία και ως αποτέλεσμα διαβάζει σωστά την Αγία Γραφή.Και εύχομαι καποια μερα και οι αθεοι να πιστέψουν στην Ορθοδοξία και στον Χριστό.

Βεβαια πιθανόν να μου πεις ότι δεν μιλησες για προσηλυτισμό ή για οποιαδήποτε πίεση αλλά απο ολη την απαντηση σου αυτο αναφέρεις.Και οταν λες φυσικά οτι όλο αυτο που συμβαίνει στο φίλο σου είναι μία σκετή τρέλα οπωσδήποτε λαμβάνεις ύφος κατηγορηματικό.Δικαιολογημένο απο την μία να το βλέπεις ως τρέλα,γιατί όταν ένα παιδί απο τοσο μικρή ηλικία αποφασίζει να αφιερώσει το μέλλον στον μοναχισμό οπωσδήποτε για τους περισσοτερους θεωρείται τρελό.Αλλά απο την άλλη αν το δεις απο την δικη του πλευρά μπορεί να μην το θεωρεί.Απλά να είναι επιλογή.Επειδή βαση της ψυχής του μπορεί να θέλει να μαθει τον Χριστό μέσα απο τον ήρεμο τρόπο ζωής του μοναχισμού στο Αγιο ορος.Και επειδή το Αγιο όρος ειναι πολυ ησυχο και γλυκύτατο μέρος όσος κοσμος πήγε και το επισκέφτηκε,όπως και εγώ,θα παρατηρήσει κάποιος ποση σοφία υπάρχει σε έναν τέτοιο χωρο.Οπότε αν του αρέσει το περιβάλλον και η ηρεμία του Αγιου όρους και τονίζω ότι είναι συνειδητοποιημένος για την επιλογη του αυτή και τον εκφράζει να μείνει μόνιμα τοτε είναι η πιο καλή επιλογή για αυτόν.


Επίσης μπορεί να θέλει να μείνει στο Αγιο ορος λογω του ότι μπορεί στο σπίτι του να επικρατεί ένα ανήσυχο κλίμα.Δηλαδή οι γονεις του είναι χωρισμένοι ή πάνε να χωρίσουν και βρίσκονται σε διασταση.Και αν απο πιο μικρή ηλικία εβλεπε συνεχώς ακραίους τσακωμούς απο την πλευρα των γονεων χωρις να το καταλαβαίνουν οι ίδιοι και να κάνουν κάτι για αυτό,μπορεί όλα αυτα τα αρνητικά συναισθήματα που κουβουλάει να θέλει να τα αποβάλλει πηγαίνοντας σε έναν χωρο οπου θα βρει απολυτη ηρεμία.Αν επίσης το οικογενειακό περιβάλλον στο οποίο ζει είναι ανυπόφορο και δεν θέλει να είναι πια εκεί,τοτε είναι λογικο για εκείνον να παει σε έναν χώρο αγιότητας στο οποίο να θέλει βιώνει ως καθημερινότητα αυτο που δεν έβλεπε στο σπίτι του.

Θα μου πει κάποιος ότι οποιος έχει οικογενειακά προβλήματα δεν πηγαίνει να μείνει σε μοναστήρια.Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό,ωστόσο δεν το βρίσκω λάθος.Αλλά επειδή ολοι οι άνθρωποι δεν είναι το ίδιο και δεν αντιμετωπίζουν όλοι τα προβλήματα με τον ίδιο τρόπο,με την ίδια λογική και με την ίδια αντοχή ο καθένας επιλεγει ποιον δρόμο θα ακολουθήσει που θα τον κάνει να ηρεμήσει.Αρκεί φυσικά ο δρόμος που θα ακολουθήσει να μην του προκαλέσει περισσοτερη ψυχική φθορά.Δηλαδη να κάνει κακές παρεες ή να μπλέξει σε ναρκωτικά.Και τέτοιος χώρος δεν είναι το Αγιο όρος.Ασχετα το τι λενε για το Αγιο όρος διάφοροι αμαθείς και ημιμαθείς.Οπότε ο οποιοσδήποτε σωστός δρόμος που θα κανει έναν άνθρωπο να ηρεμήσει ακομα και αν αυτο σημαίνει οτι πρεπει να απομακρυνθεί απο την οικογένεια του για να μπορεί να εξασφαλίσει την ψυχικη του ηρεμία είναι αποδεκτός και καθόλου κακός.


Δεν ξερω πως είναι το οικογενειακο του περιβαλλον.Εγω απλά αναφερω τους λόγους για τους οποίους μπορεί ενα παιδί να θελει ακολουθήσει έναν τέτοιο δρόμο.Για την οικογενειακη του κατασταση,δηλαδη αν το περιβαλλον του είναι ασχημο ή οχι θα μας το αναφέρεις εσύ.Αν όντως έχει προβλήματα τότε ισχύει το παραπάνω που ανέφερα.Και παντως να πούμε ότι ανεξαρτήτως αν το παιδί με τους οποιους άλλους παράγοντες καταλήγει σε μία τέτοια επιλογή,μπορεί ετσι και αλλιώς να θέλει να είναι στο Αγιο Ορος.Να επιθυμεί να είναι εκεί λογω της αγαπης για την Ορθοδοξη πίστη του.

Απο την άλλη αν οι γονείς ωθησαν το παιδί στο να παει στο Αγιο όρος να είναι μονιμα,επειδη ακολουθούν την ιδιότητα του θρησκου και τον πιεζουν αρκετά ωστε να κανει τέτοια επιλογή είναι ότι χειρότερο για ένα παιδί.Και οπωσδηποτε ειναι αρκετά κακό όταν δεν γίνεται με την δικη του θέληση.Οπότε υπο αυτές τις συνθήκες καλό είναι ο νεαρός να μην πάει.Γιατί μην ξεχνάμε οτι οι υπερβολές και οι πιέσεις δεν κάνουν καλό ποτέ.Ο Χριστός είναι ελευθερία και ποτέ με πίεση δεν αναγκάζει κανέναν να τον πλησιάσει με το ζόρι.Ο Χριστός για να επεμβαίνει πρεπει πρώτα ο άνθρωπος να κάνει αποδοχή της ορθόδοξης πίστης.Και αυτό γίνεται με ελευθερία επιλογής.Χωρις ελευθερία ο Χριστός δεν αναγκαζει κανέναν να είναι δίπλα του πόσο μάλλον δεν θα πρέπει να το κάνουν αυτό και οι γονείς.

Το ίδιοι ισχυει και στην περίπτωση των ιερέων όπου δεν θα πρεπει να διδάσκουν τον λόγο του Θεού με πιεση και με τους όποιους προσηλυτισμούς.Αρκετοί πάντως είναι αξιόλογοι και ξερουν να αγαπούν τα παιδιά αλλά και κάθε άνθρωπο ως δημιούργημα του Θεού.

Οπότε όταν ένας ιερέας δικαίως προσπαθεί με λόγια και από αγάπη να εμφυσει στην ψυχή του νέου ανθρώπου την ορθόδοξη πίστη δεν σημαίνει ότι γίνεται στην περιπτωση αυτή προσηλυτισμός.Οποτε μην αναφερουν ορισμένοι ορολογίες ετσι όπως τους συμφέρει.Να προσέχουν κάποιοι πότε και σε ποιες περιπτώσεις θα πρέπει να χρησιμοποιούν τέτοιες ορολογίες.

Οπως επισης και οι αθεοι δεν θα πρεπει να μιλουν με στρεβλώσεις και ανοησίες για τον Χριστό,επειδη στην ζωη τους έχουν περάσει πολλά προβλήματα και απο κομπλεξ ή οτιδήποτε άλλο απομακρύνουν τα παιδιά απο την Αλήθεια της Ορθοδοξίας.Αλλο ελευθερίας επιλογής και άλλο το να λέμε ψέματα ή να στρεβλώνουμε.Οπότε ουτε και οι αθεοι θα πρεπει να πιέζουν το παιδί να είναι αθεος.Ο,τι αποφασίσει το παιδί θα γίνει.Και αν αποφασίσει το παιδί να γίνει χριστιανός ορθόδοξος γνωρίζοντας στο μέλλον και καθώς μεγαλώνει τις διαφορές μεταξυ της ορθοδοξίας και του Αθεϊσμου και των υπολοιπων θρησκειών που είναι και αυτές αθεϊσμός τοτε δεν μπορεί να κάνει κανείς τίποτα. :D

Οπότε αν είναι συνειδητοποιημένος για την επιλογή του τότε μπράβο και του εύχομαι καλό αγώνα και καλή πορεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Δεν ηξερα οτι υπαρχει αυτη η σχολη. Πρωτη φορα απο εδω το ακουσα. Σιγουρα δε συμφωνω παντως με το να αποφευγει ενα παιδι σ' αυτη την τρυφερη ηλικια τα εγκοσμια ακομη κι αν ειναι καθαρα δικη του επιλογη. Δε θα επρεπε να υπαρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria.Nik

Νεοφερμένος

Η Maria.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Για την Ριζαρειο σχολη τι πιστευεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Παιδια ξερετε αν υπαρχει κανενα Εκκλησιαστικο Λυκειο απο πειραια μερια? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top