Αθλητική κουβεντούλα

Ποια ομάδα υποστηρίζετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 768)
  • Παναθηναϊκός

    Ψήφοι: 214 27.9%
  • Ολυμπιακός

    Ψήφοι: 219 28.5%
  • ΑΕΚ

    Ψήφοι: 95 12.4%
  • Άρης

    Ψήφοι: 40 5.2%
  • Πανιώνιος

    Ψήφοι: 4 0.5%
  • Άλλη (ποια[noparse];)[/noparse]

    Ψήφοι: 35 4.6%
  • ΠΑΟΚ

    Ψήφοι: 73 9.5%
  • Ηρακλής

    Ψήφοι: 17 2.2%
  • Καμία

    Ψήφοι: 71 9.2%

falegk

Νεοφερμένος

Ο Αντωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
φιλε μου. το λαθος σου ειναι οτι δεν ξερεις αν πανηγυριζα στο euro. εκτος βεβαια αν εισαι αρκετα κλειστομυαλος, για να θεωρεις οτι ΟΛΟΙ οι ελληνες πανηγυριζουν.

Περίμενα να καταλάβεις οτι δεν το λεω για σενα προσωπικά φιλε μου....
οταν κανει 85+% τηλεθέαση ε ναι ολοι το βλεπουν και οι περισσότεροι πανηγύρισαν.

τελος πάντων δεν βγαζει πουθενά η συζήτηση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
φιλε μου. το λαθος σου ειναι οτι δεν ξερεις αν πανηγυριζα στο euro. εκτος βεβαια αν εισαι αρκετα κλειστομυαλος, για να θεωρεις οτι ΟΛΟΙ οι ελληνες πανηγυριζουν.

ειναι καθαρα εγωιστικη προσεγγιση να θεωρεις οτι πρωτος στοχος σε οτιδηποτε κανεις στη ζωη σου ειναι να εισαι πρωτος/ στους πρωτους/ ψηλα.
για μενα, ο στοχος ειναι αρχικα η βελτιωση του κοινωνικου συνολου.
ο αθλητισμος μπορει να αναπτυξει αρετες σε ενα ατομο που οδηγουν στην επιτευξη του στοχου. ο πρωταθλητισμος οχι

Κατ' αρχάς, δεν εκφράζεις παρά μόνο μία προσωπική και εντελώς υποκειμενική άποψη, που είναι δικαίωμα μου να θεωρήσω λανθασμένη.....
Ο στόχος στις μέρες μας, δυστυχώς ή ευτυχώς, είναι να πας μπροστά και να είσαι ψηλά, όχι μόνο σαν κοινωνικό σύνολο, αλλά και ως μονάδα (όχι με οποιοδήποτε κόστος, βέβαια)..... Η κοινωνία μας γίνεται καλύτερη με την παρουσία πολλών "καλών" μονάδων.
Και στο ποδόσφαιρο και στην ζωή γενικότερα, είναι βασική επιδίωξη να πας μπροστά και να φτάσεις ψηλά, είναι στο ανθρώπινο DNA....
Ο ανταγωνισμός έχει πολλά να προσφέρει στο ζητούμενο, όπως λες, που είναι η βελτίωση του κοινωνικού συνόλου.....
Συνεπώς ο πρωταθλητισμός δεν είναι κάτι κακό, ούτε βλάπτει κανέναν....
Αν δεν θέλεις να συμμετέχεις ή να παρακολουθείς, δικαίωμα σου, όπως δικαίωμά μου είναι να παρακολουθώ ακόμη και να συμμετέχω, παίζοντας και μπάλα και μπάσκετ στις αλάνες.....
Σε αυτές γεννιέται ο αθλητισμός, στα γήπεδα αναπτύσσεται.....
Να σου δώσω ένα παράδειγμα να καταλάβεις: Στην μουσική γιατί όλοι προσπαθούν να είναι οι πρώτοι, οι καλύτεροι και δεν παίζουν παραδείγματος χάρη στο δωμάτιό τους ή με την παρέα τους??? Κυνηγούν την προβολή και την αναγνώριση..... Και είναι λογικό για τον άνθρωπο, είναι την φύση του, όλοι κρύβουμε ένα ψώνιο μέσα μας, άλλοι το φανερώνουν, είτε επειδή έχουν την ευκαιρία και το ταλέντο συνάμα, είτε επειδή είναι τυχεροί, και άλλοι όχι.....

ΥΓ. Σε προηγούμενο ποστ σου, θεώρησες τα ποσά που αμοίβονται οι ποδοσφαιριστές, υπέρογκα..... Αλήθεια, ποια είναι η γνώμη σου για τα ποσά που αμοίβονται οι τραγουδιστές, οι μπάντες, οι παρουσιαστές, οι ηθοποιοί? Δεν καταλαβαίνω γιατί έχετε τέτοια προκατάληψη με τον αθλητισμό, προωθώντας την "ψευτοκουλτούρα" και υπονομεύοντας ένα τόσο σοβαρό θέμα όσο αυτό.....

ΥΓ2. Είπες στο παιδί προηγουμένως ότι ακολουθεί μία ομάδα χωρίς να ξερει το γιατί..... Ε, λοιπόν το ξέρει, όπως το ξέρω και εγώ, απλά για εσένα είναι κάτι αλλόκοτο, κάτι που δεν εξηγείται και με τραγικούς τρόπους γελειοποιείται..... Μην κοροϊδεύεις κάτι που δεν μπορείς ο ίδιος να καταλάβεις.... Κάποια πράγματα απλά συμβαίνουν, αν και η αιτία είναι βαθύτερη με κοινωνικοπολιτικές, και όχι μόνο, προεκτάσεις.... Είναι ένα μέσο διασκέδασης, είτε σου αρέσει είτε όχι, απλά μην προσπαθείς να περάσεις το μήνυμα ότι παρακολουθούμε κάτι χωρίς λόγο και αιτία, δεν είναι δίκαιο, ούτε και λογικό.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Η κοινωνία μας γίνεται καλύτερη με την παρουσία πολλών "καλών" μονάδων.
Και στο ποδόσφαιρο και στην ζωή γενικότερα, είναι βασική επιδίωξη να πας μπροστά και να φτάσεις ψηλά, είναι στο ανθρώπινο DNA....
Ο ανταγωνισμός έχει πολλά να προσφέρει στο ζητούμενο, όπως λες, που είναι η βελτίωση του κοινωνικού συνόλου.....
μην επικαλεισαι την βιολογια μονο και μονο για να δωσεις ψευτικα τεκμηρια στην αποψη σου.
ο πρωταθλητισμος εχει σκοτωσει ανθρωπους τοσο με τις "θυσιες" που ο πρωταθλητης επρεπε να κανει, οσο και με τα φαρμακα/δηθεν βελτιοτηκα που δωσανε. γιατι, μεσα στην προσπαθεια να φτασεις στην "κορυφη" (ξεκολλατε, δεν ειναι ανταγωνισμος η προσπαθεια για επιβιωση, αλλα ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ) φτανεις σε μεσα αθεμιτα.

η κοινωνια μας, ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ *γιατι ο καπιταλισμος εφαρμοζει τη λογικη της μοναδας* δεν γινεται καλυτερη, οπως ισχυριζεσαι, αλλα χειροτερη.

Στην μουσική γιατί όλοι προσπαθούν να είναι οι πρώτοι, οι καλύτεροι και δεν παίζουν παραδείγματος χάρη στο δωμάτιό τους ή με την παρέα τους??? Κυνηγούν την προβολή και την αναγνώριση..... Και είναι λογικό για τον άνθρωπο, είναι την φύση του, όλοι κρύβουμε ένα ψώνιο μέσα μας, άλλοι το φανερώνουν, είτε επειδή έχουν την ευκαιρία και το ταλέντο συνάμα, είτε επειδή είναι τυχεροί, και άλλοι όχι
αυτο που μολις ανεφερεις δειχνει αγνοια. προφανως, παρακολουθεις μονο τα mainstream καθεκαστα στη μουσικη, και δεν γνωριζεις τι ειναι η underground σκηνη, και ποσο μαλλον, τη λογικη και νοοτροποια πολλων που βρισκονται μεσα σε αυτη και δεν ειναι η αναγνωριση φιλε μου. εν ολιγοις, δεν υπαρχει μονο το ασπρο αυτων που εγιναν διασημοι και το μαυρο αυτων που δεν καταφεραν να γινουν διασημοι.

ακομα δεν εχεις καταλαβει ομως, οπως εσυ εχεις δικαιωμα:
Αν δεν θέλεις να συμμετέχεις ή να παρακολουθείς, δικαίωμα σου, όπως δικαίωμά μου είναι να παρακολουθώ ακόμη και να συμμετέχω, παίζοντας και μπάλα και μπάσκετ στις αλάνες.....
να οτι εχω ΔΙΚΑΙΩΜΑ να κρινω και να αμφισβηττω καταστασεις στις οποιες δεν συμφωνω.

Και είναι λογικό για τον άνθρωπο, είναι την φύση του, όλοι κρύβουμε ένα ψώνιο μέσα μας, άλλοι το φανερώνουν, είτε επειδή έχουν την ευκαιρία και το ταλέντο συνάμα, είτε επειδή είναι τυχεροί, και άλλοι όχι.....
τι θα πει ολοι εχουμε το "ψωνιο μεσα μας", μη γενικευεις, με τετοιο αυθαιρετο τροπο.

στα γηπεδα, βλεπω τον αθλητισμο να πεθαινει, να χανει το ΝΟΗΜΑ του. δεν υπαρχει η ευγενης άμυλα, μονο ο στειρος ανταγωνισμος.

ΥΓ. Σε προηγούμενο ποστ σου, θεώρησες τα ποσά που αμοίβονται οι ποδοσφαιριστές, υπέρογκα..... Αλήθεια, ποια είναι η γνώμη σου για τα ποσά που αμοίβονται οι τραγουδιστές, οι μπάντες, οι παρουσιαστές, οι ηθοποιοί? Δεν καταλαβαίνω γιατί έχετε τέτοια προκατάληψη με τον αθλητισμό, προωθώντας την "ψευτοκουλτούρα" και υπονομεύοντας ένα τόσο σοβαρό θέμα όσο αυτό.....
εχω την ιδια αποψη, με αυτη που εχω για τους αθλητες. με τη διαφορα οτι οι πρωτοι μπορουν να ψυχαγωγησουν, ενω οι δευτεροι δεν θα το καταφερουν ποτε. μονο διασκεδαζουν

ΥΓ2. Είπες στο παιδί προηγουμένως ότι ακολουθεί μία ομάδα χωρίς να ξερει το γιατί..... Ε, λοιπόν το ξέρει, όπως το ξέρω και εγώ, απλά για εσένα είναι κάτι αλλόκοτο, κάτι που δεν εξηγείται και με τραγικούς τρόπους γελειοποιείται..... Μην κοροϊδεύεις κάτι που δεν μπορείς ο ίδιος να καταλάβεις.... Κάποια πράγματα απλά συμβαίνουν, αν και η αιτία είναι βαθύτερη με κοινωνικοπολιτικές, και όχι μόνο, προεκτάσεις.... Είναι ένα μέσο διασκέδασης, είτε σου αρέσει είτε όχι, απλά μην προσπαθείς να περάσεις το μήνυμα ότι παρακολουθούμε κάτι χωρίς λόγο και αιτία, δεν είναι δίκαιο, ούτε και λογικό.....

καθε αλλο. εσεις αδυνατείτε να στηριξετε τον λογο για τον οποιο ακολουθειτε τις ομαδες.
στα ματια μου φαινεται οτι το κανετε μονο και μονο επειδη ετσι εχετε μαθει. αποδειξε μου το αντιθετο. εχουν παψει οι εποχες που οι αθλητικοι συλλογοι πρεσβευαν κοινωνικες ομαδες.
μαθε, παντως, να ξεχωριζεις τις εννοιες των λεξεων, γιατι δεν κοροιδεψα κατι.

ίναι ένα μέσο διασκέδασης, είτε σου αρέσει είτε όχι, απλά μην προσπαθείς να περάσεις το μήνυμα ότι παρακολουθούμε κάτι χωρίς λόγο και αιτία, δεν είναι δίκαιο, ούτε και λογικό.....
εχω ηδη απαντηση στο πρωτο κομματι. το τι ειναι δικαιο δεν εισαι σε θεση να το ορισεις. χμ... λογικο... ποιο λογικο μου φαινεται να εδειναν τα εκατομμυρια για τη δημιουργια σχολειων νοσοκομειων, παρα για την αμοιβη ενος παιχτη "μεσσια"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
μην επικαλεισαι την βιολογια μονο και μονο για να δωσεις ψευτικα τεκμηρια στην αποψη σου.
ο πρωταθλητισμος εχει σκοτωσει ανθρωπους τοσο με τις "θυσιες" που ο πρωταθλητης επρεπε να κανει, οσο και με τα φαρμακα/δηθεν βελτιοτηκα που δωσανε. γιατι, μεσα στην προσπαθεια να φτασεις στην "κορυφη" (ξεκολλατε, δεν ειναι ανταγωνισμος η προσπαθεια για επιβιωση, αλλα ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ) φτανεις σε μεσα αθεμιτα.

η κοινωνια μας, ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ *γιατι ο καπιταλισμος εφαρμοζει τη λογικη της μοναδας* δεν γινεται καλυτερη, οπως ισχυριζεσαι, αλλα χειροτερη.


αυτο που μολις ανεφερεις δειχνει αγνοια. προφανως, παρακολουθεις μονο τα mainstream καθεκαστα στη μουσικη, και δεν γνωριζεις τι ειναι η underground σκηνη, και ποσο μαλλον, τη λογικη και νοοτροποια πολλων που βρισκονται μεσα σε αυτη και δεν ειναι η αναγνωριση φιλε μου. εν ολιγοις, δεν υπαρχει μονο το ασπρο αυτων που εγιναν διασημοι και το μαυρο αυτων που δεν καταφεραν να γινουν διασημοι.

ακομα δεν εχεις καταλαβει ομως, οπως εσυ εχεις δικαιωμα: να οτι εχω ΔΙΚΑΙΩΜΑ να κρινω και να αμφισβηττω καταστασεις στις οποιες δεν συμφωνω.

τι θα πει ολοι εχουμε το "ψωνιο μεσα μας", μη γενικευεις, με τετοιο αυθαιρετο τροπο.

στα γηπεδα, βλεπω τον αθλητισμο να πεθαινει, να χανει το ΝΟΗΜΑ του. δεν υπαρχει η ευγενης άμυλα, μονο ο στειρος ανταγωνισμος.

εχω την ιδια αποψη, με αυτη που εχω για τους αθλητες. με τη διαφορα οτι οι πρωτοι μπορουν να ψυχαγωγησουν, ενω οι δευτεροι δεν θα το καταφερουν ποτε. μονο διασκεδαζουν



καθε αλλο. εσεις αδυνατείτε να στηριξετε τον λογο για τον οποιο ακολουθειτε τις ομαδες.
στα ματια μου φαινεται οτι το κανετε μονο και μονο επειδη ετσι εχετε μαθει. αποδειξε μου το αντιθετο. εχουν παψει οι εποχες που οι αθλητικοι συλλογοι πρεσβευαν κοινωνικες ομαδες.
μαθε, παντως, να ξεχωριζεις τις εννοιες των λεξεων, γιατι δεν κοροιδεψα κατι.

εχω ηδη απαντηση στο πρωτο κομματι. το τι ειναι δικαιο δεν εισαι σε θεση να το ορισεις. χμ... λογικο... ποιο λογικο μου φαινεται να εδειναν τα εκατομμυρια για τη δημιουργια σχολειων νοσοκομειων, παρα για την αμοιβη ενος παιχτη "μεσσια"

Δεν επικαλούμαι μόνο την βιολογία αλλά και την ψυχολογία.....


Ο ανταγωνισμός μόνο καλύτερη μπορεί να κάνει την κοινωνία.....


Ακόμα και στην underground σκηνή παίζουν πολλά πράγματα, μην ωραιοποιείς καταστάσεις κάνοντας τες να φαντάζουν (και να είναι) ουτοπικές.....

Όλοι έχουμε το ψώνιο μέσα μας, ω ναι, το έχουμε.....


Στα γήπεδα παίρνει ο αθλητισμός σάρκα και οστά, γιγαντόνεται, επιστρέφει από την προετοιμασία στις αλάνες και παρουσιάζεται στο ευρύ κοινό, όπως και στα αρχαία χρόνια, μόνο που ο ανταγωμισμώς είναι σαφώς μεγαλύτερος.....

Οι ποδοσφαιριστές και κατ' επέκταση οι αθλητές δεν ψυχαγωγούν: εντελώς αστήριχτη και υποκειμενική άποψη....


Δεν υπάρχουν μόνο τα μάτια με τα οποία βλεπουμε, να γιατί δεν μπορείς να κατανοήσεις κάτι..... Δεν είναι καλό να βγάζεις έχθρα για κάτι που είσαι ανήμπορος να καταλάβεις..... Έχω εξηγήσει πολλάκις τι πρεσβεύουν τα αθλητικά σωματεία.... Οι κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις συνεχίζουν και υπάρχουν, δεν έσβησαν, τουλάχιστον για τους οπαδούς του Π.Α.Ο.Κ. (τουλάχιστον την πλειονότητα αυτών)..... Υπάρχει και το συναίσθημα ξέρεις, η κόντρα στο κατεστημένο, θα το καταλάβαινες αυτό περνώντας μία βόλτα από την Τούμπα.....

Τα αθλητικά σωματεία είναι ο αποδιοπομπαίος τράγος των ψευτοκουλτουριάρηδων.....
Νοσοκομεία σχολεία κτλ. έχει το καθήκον να τα χτίσει η πολιτεία....
Δεν πρόκειτε να καταλάβεις ποτέ, καθώς βλέπεις τα πράγματα πεζά.....
Είναι κάποια σωματεία που κρατάνε γερά ακόμα, βλέπε Athletic Bilbao, Π.Α.Ο.Κ., Partizan Beograd, Barcelona.... Μην γνωρίζοντας τέτοια παραδείγματα, οι γνώσεις σου αποδεικνύονται λίγες για το τι είναι ο αθλητισμός στις μέρες μας και τις προεκτάσεις του..... Το τι πρεσβεύει το παλαιστινιακό και η συνειδητή χρησιμοποίησή του, η ανάρτηση σημαιών τα μυνήματα που περνιούνται και άλλα που δεν γνωρίζεις


Μου φαίνεται τελικά όμως ότι διαφωνείς για να διαφωνείς, μη λέγοντας κάτι ουσιώδες, που να μην εκφράζει προσωπική άποψη.....


ΥΓ. Καλύτερα θα ήταν να βλέπεις το κείμενο ως αυτούσιο, να καταλαβαίνεις τα νοήματα του και μετά να απαντάς με ένα ολόκληρο κείμενο επίσης..... Τέλος, το παιχνίδι με τις λέξεις είναι το λιγότερο αστείο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν επικαλούμαι μόνο την βιολογία αλλά και την ψυχολογία.....


Ο ανταγωνισμός μόνο καλύτερη μπορεί να κάνει την κοινωνία.....


Ακόμα και στην underground σκηνή παίζουν πολλά πράγματα, μην ωραιοποιείς καταστάσεις κάνοντας τες να φαντάζουν (και να είναι) ουτοπικές.....

Όλοι έχουμε το ψώνιο μέσα μας, ω ναι, το έχουμε.....


Στα γήπεδα παίρνει ο αθλητισμός σάρκα και οστά, γιγαντόνεται, επιστρέφει από την προετοιμασία στις αλάνες και παρουσιάζεται στο ευρύ κοινό, όπως και στα αρχαία χρόνια, μόνο που ο ανταγωμισμώς είναι σαφώς μεγαλύτερος.....

Οι ποδοσφαιριστές και κατ' επέκταση οι αθλητές δεν ψυχαγωγούν: εντελώς αστήριχτη και υποκειμενική άποψη....


Δεν υπάρχουν μόνο τα μάτια με τα οποία βλεπουμε, να γιατί δεν μπορείς να κατανοήσεις κάτι..... Δεν είναι καλό να βγάζεις έχθρα για κάτι που είσαι ανήμπορος να καταλάβεις..... Έχω εξηγήσει πολλάκις τι πρεσβεύουν τα αθλητικά σωματεία.... Οι κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις συνεχίζουν και υπάρχουν, δεν έσβησαν, τουλάχιστον για τους οπαδούς του Π.Α.Ο.Κ. (τουλάχιστον την πλειονότητα αυτών)..... Υπάρχει και το συναίσθημα ξέρεις, η κόντρα στο κατεστημένο, θα το καταλάβαινες αυτό περνώντας μία βόλτα από την Τούμπα.....

Τα αθλητικά σωματεία είναι ο αποδιοπομπαίος τράγος των ψευτοκουλτουριάρηδων.....
Νοσοκομεία σχολεία κτλ. έχει το καθήκον να τα χτίσει η πολιτεία....
Δεν πρόκειτε να καταλάβεις ποτέ, καθώς βλέπεις τα πράγματα πεζά.....
Είναι κάποια σωματεία που κρατάνε γερά ακόμα, βλέπε Athletic Bilbao, Π.Α.Ο.Κ., Partizan Beograd, Barcelona.... Μην γνωρίζοντας τέτοια παραδείγματα, οι γνώσεις σου αποδεικνύονται λίγες για το τι είναι ο αθλητισμός στις μέρες μας και τις προεκτάσεις του..... Το τι πρεσβεύει το παλαιστινιακό και η συνειδητή χρησιμοποίησή του, η ανάρτηση σημαιών τα μυνήματα που περνιούνται και άλλα που δεν γνωρίζεις


Μου φαίνεται τελικά όμως ότι διαφωνείς για να διαφωνείς, μη λέγοντας κάτι ουσιώδες, που να μην εκφράζει προσωπική άποψη.....


ΥΓ. Καλύτερα θα ήταν να βλέπεις το κείμενο ως αυτούσιο, να καταλαβαίνεις τα νοήματα του και μετά να απαντάς με ένα ολόκληρο κείμενο επίσης..... Τέλος, το παιχνίδι με τις λέξεις είναι το λιγότερο αστείο.....

ο λογος σου ατεκμηριωτος, δεν εχει υποσταση. αν "κοντραρεις" το κατεστημενο, δηθεν με την τουμπα, να εισαι σιγουρος, οτι δεν καταφερνεις τιποτα. ποσο μαλλον οταν θεωρεις οτι το κατεστημενο "αδικει" οικονομικα την ομαδα σου. φευ. στην πολιτεια ΑΝΗΚΕΙΣ και εσυ. και δυστυχως βλεπω μια προσπαθεια να αποφυγεις ευθυνες

Δεν επικαλούμαι μόνο την βιολογία αλλά και την ψυχολογία.....
δεν επικαλεστικες ουτε τη βιολογια, ουτε την ψυχολογια. απλα προσπαθησες να εκμεταλευτεις την πρωτη. παραθεσε μια πηγη, η οποια να αποδεικνυει(βιολογικα) οτι ο ανταγωνισμος ειναι κατι που "υπαρχει" στο dna.
μια αντικειμενικη πηγη
Τα αθλητικά σωματεία είναι ο αποδιοπομπαίος τράγος των ψευτοκουλτουριάρηδων.....
θα το δεχτω ως προσωπικη επιθεση και προσβολη, η οποια απαγορευεται απο τους κανονισμους. βεβαια φαινεται οτι δεν εχεις καποιο επιχειρημα και για αυτο πετας χαρακτηρισμους δεξια και αριστερα.
τα ισπανικα σωματεια, που κατεδειξες, αναφερονται σε πληθυσμιακες ομαδες με δικια τους γλωσσα που εχουν την ταση να αποσπαστουν. ο ΠΑΟΚ δεν εχει αυτα τα στοιχεια, οσο και αν θες να το δειξεις, δεν λειτουργησε καν ετσι. αν θελεις, αποδειξε το καπως. αν εσυ θεωρεις οτι ο αθλητισμος στις μερες μας, περιλαμβανει και τον χουλιγκανισμο, πρεπει να ξαναδιαβασεις τους ορισμους της εννοιας αυτης.
αν, παλι, οι οπαδοι του ΠΑΟΚ, καταφευγουν σε συνθηματα, με σημασια "γαμω την αθηνα", τοτε με προσβαλει ως ατομο, καθως δημιουργει , τουλαχιστον, τεχνητα μιση. για να σε προλαβω, εξισου προσβλητικο θεωρω και οποιοδηποτε αναλογο συνθημα απο την πλευρα των αθηναικων ομαδων.

Το τι πρεσβεύει το παλαιστινιακό και η συνειδητή χρησιμοποίησή του, η ανάρτηση σημαιών τα μυνήματα που περνιούνται και άλλα που δεν γνωρίζεις
μη μπερδευεις μια πολιτικη κατασταση, με εναν συλλογο που λιγη σχεση εχει με αυτην. στηριζω τον παλαιστινιακο λαο, με πιο οργανωμενο, ισως, τροπο απο την αναρτηση σημαιας στο γηπεδο. και παλι, ελαχιστη σχεση εχει με τον ΠΑΟΚ ή οποιαδηποτε αλλη ελληνικη ομαδα.

Μου φαίνεται τελικά όμως ότι διαφωνείς για να διαφωνείς, μη λέγοντας κάτι ουσιώδες, που να μην εκφράζει προσωπική άποψη.....
προφανως και εκφραζω την δικια μου αποψη, ειτε σου αρεσει, ειτε δεν σου αρεσει, εισαι υποχρεωμενος να τη σεβαστεις. αν θελεις να κρινεις, κρινε στις θεσεις μου και οχι στο αν δηθεν "διαφωνω για να διαφωνησω", που παλι ελαχιστη σχεση εχει με το θεμα. δεν εχουμε ολοι οι ανθρωποι τις ιδιες αποψεις, ευτυχως. η ουσια των απαντησεων μου; οτι διαφωνω καθετα με το επαγγελματικο ποδοσφαιρο

Δεν είναι καλό να βγάζεις έχθρα για κάτι που είσαι ανήμπορος να καταλάβεις
νομιζω οτι ειμαι σε θεση να καταλαβω αρκετα καλα. αντιθετως, οταν το παθος και ο φανατισμος τυφλωνουν τον κοσμο, τοτε υπαρχει αδυναμια στην επικοινωνια

Οι ποδοσφαιριστές και κατ' επέκταση οι αθλητές δεν ψυχαγωγούν: εντελώς αστήριχτη και υποκειμενική άποψη....
ψυχαγωγω=εξυψώνω την ψυχη, το πνευμα
διασκεδαζω= διασκορπιζομαι.
τωρα την στηριξα αρκετα.
Υ.Γ. δεν εχεις εναν δομημενο λογο, επομενως πιστευω οτι αυτος ο τροπος ειναι ο πιο ενδεδειγμενος να σου απαντησω. ετσι και αλλιως, εβαλες αρκετα διαφορετικα θεματα και σου απαντησα στο καθε θεμα ξεχωριστα. πριν απαντησω, να εισαι σιγουρος οτι διαβαζω αυτουσιο το κειμενο


Υ.Γ.2 τα αρχαια χρονια ο αθλητισμος ειχε μια πολυ διαφορετικη υποσταση. δεν ειναι οτι γινεται σε πιο μεγαλο βαθμο, ειναι πολυ διαφορετικες οι ΑΞΙΕΣ.

Υ.Γ.3 ναι, στην underground σκηνη "παιζουν πολλα πραγματα". παρ'ολα αυτα, μην ξεφευγεις απο τον αρχικο στοχο της παραθεσης αυτης, ο οποιος αναφεροταν στο γεγονος οτι "ολοι οι ανθρωποι θελουν την δοξα". να εχεις υπ'οψιν, οτι καλυτερος και πληρεστερος ανθρωπος δε γινεσαι με την καταξιωση, αλλα με την γνωση και την παιδεια . οι λεξεις αυτες εχουν διαφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

falegk

Νεοφερμένος

Ο Αντωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Το τι πρεσβεύει το παλαιστινιακό και η συνειδητή χρησιμοποίησή του

το παλεστινιακο το φοραμε καμια 15αρια χρονια μεσα στην τουμπα και τωρα εγινε και μοδα......το φάγανε και αυτο οι τρεντο-ελληνες.

Μην το συνεχίζετε τζαμπα ρε αφου εχουμε διαφορετικές απόψεις δεν θα αλλάξει κατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
ο λογος σου ατεκμηριωτος, δεν εχει υποσταση. αν "κοντραρεις" το κατεστημενο, δηθεν με την τουμπα, να εισαι σιγουρος, οτι δεν καταφερνεις τιποτα. ποσο μαλλον οταν θεωρεις οτι το κατεστημενο "αδικει" οικονομικα την ομαδα σου. φευ. στην πολιτεια ΑΝΗΚΕΙΣ και εσυ. και δυστυχως βλεπω μια προσπαθεια να αποφυγεις ευθυνες

δεν επικαλεστικες ουτε τη βιολογια, ουτε την ψυχολογια. απλα προσπαθησες να εκμεταλευτεις την πρωτη. παραθεσε μια πηγη, η οποια να αποδεικνυει(βιολογικα) οτι ο ανταγωνισμος ειναι κατι που "υπαρχει" στο dna.
μια αντικειμενικη πηγη
θα το δεχτω ως προσωπικη επιθεση και προσβολη, η οποια απαγορευεται απο τους κανονισμους. βεβαια φαινεται οτι δεν εχεις καποιο επιχειρημα και για αυτο πετας χαρακτηρισμους δεξια και αριστερα.
τα ισπανικα σωματεια, που κατεδειξες, αναφερονται σε πληθυσμιακες ομαδες με δικια τους γλωσσα που εχουν την ταση να αποσπαστουν. ο ΠΑΟΚ δεν εχει αυτα τα στοιχεια, οσο και αν θες να το δειξεις, δεν λειτουργησε καν ετσι. αν θελεις, αποδειξε το καπως. αν εσυ θεωρεις οτι ο αθλητισμος στις μερες μας, περιλαμβανει και τον χουλιγκανισμο, πρεπει να ξαναδιαβασεις τους ορισμους της εννοιας αυτης.
αν, παλι, οι οπαδοι του ΠΑΟΚ, καταφευγουν σε συνθηματα, με σημασια "γαμω την αθηνα", τοτε με προσβαλει ως ατομο, καθως δημιουργει , τουλαχιστον, τεχνητα μιση. για να σε προλαβω, εξισου προσβλητικο θεωρω και οποιοδηποτε αναλογο συνθημα απο την πλευρα των αθηναικων ομαδων.

μη μπερδευεις μια πολιτικη κατασταση, με εναν συλλογο που λιγη σχεση εχει με αυτην. στηριζω τον παλαιστινιακο λαο, με πιο οργανωμενο, ισως, τροπο απο την αναρτηση σημαιας στο γηπεδο. και παλι, ελαχιστη σχεση εχει με τον ΠΑΟΚ ή οποιαδηποτε αλλη ελληνικη ομαδα.


προφανως και εκφραζω την δικια μου αποψη, ειτε σου αρεσει, ειτε δεν σου αρεσει, εισαι υποχρεωμενος να τη σεβαστεις. αν θελεις να κρινεις, κρινε στις θεσεις μου και οχι στο αν δηθεν "διαφωνω για να διαφωνησω", που παλι ελαχιστη σχεση εχει με το θεμα. δεν εχουμε ολοι οι ανθρωποι τις ιδιες αποψεις, ευτυχως. η ουσια των απαντησεων μου; οτι διαφωνω καθετα με το επαγγελματικο ποδοσφαιρο

νομιζω οτι ειμαι σε θεση να καταλαβω αρκετα καλα. αντιθετως, οταν το παθος και ο φανατισμος τυφλωνουν τον κοσμο, τοτε υπαρχει αδυναμια στην επικοινωνια


ψυχαγωγω=εξυψώνω την ψυχη, το πνευμα
διασκεδαζω= διασκορπιζομαι.
τωρα την στηριξα αρκετα.
Υ.Γ. δεν εχεις εναν δομημενο λογο, επομενως πιστευω οτι αυτος ο τροπος ειναι ο πιο ενδεδειγμενος να σου απαντησω. ετσι και αλλιως, εβαλες αρκετα διαφορετικα θεματα και σου απαντησα στο καθε θεμα ξεχωριστα. πριν απαντησω, να εισαι σιγουρος οτι διαβαζω αυτουσιο το κειμενο


Υ.Γ.2 τα αρχαια χρονια ο αθλητισμος ειχε μια πολυ διαφορετικη υποσταση. δεν ειναι οτι γινεται σε πιο μεγαλο βαθμο, ειναι πολυ διαφορετικες οι ΑΞΙΕΣ.

Υ.Γ.3 ναι, στην underground σκηνη "παιζουν πολλα πραγματα". παρ'ολα αυτα, μην ξεφευγεις απο τον αρχικο στοχο της παραθεσης αυτης, ο οποιος αναφεροταν στο γεγονος οτι "ολοι οι ανθρωποι θελουν την δοξα". να εχεις υπ'οψιν, οτι καλυτερος και πληρεστερος ανθρωπος δε γινεσαι με την καταξιωση, αλλα με την γνωση και την παιδεια . οι λεξεις αυτες εχουν διαφορα.


Για κάποια πράγματα δεν χρειάζεται πηγή, αλλά είναι δεδομένα.....



Εγώ δεν είπα κάτι για εσένα, αν εσύ τώρα θεωρείς τον εαυτό σου ψευτοκουλτουριάρη, τι να πω, όποιος έχει την μύγα.....




Έχεις ένα λάθος για τα ισπανικά σωματεία, δεν στα ανέφερα γιατί θέλουν να αποκοπούν, αλλά για άλλους λόγους, που προφανώς δεν γνωρίζεις, σου αναφέρο τον όσο το δυνατόν "ιδανοκότερο" αθλητισμό.....



Πάθος είναι καλό να υπάρχει στο οτιδήποτε, όχι φανατισμός, αλλά πάθος, δεν είναι κακό να υποστηρίζεις κάτι παθιασμένα, απαραίτητο είναι.....
Χάνεται το πάθος, αυτόματα χάνεται και το συναίσθημα και πέφτουμε στη μιζέρια..... Αν εσύ θέλεις αυτό, δικαίωμα σου, αλλά να ξέρεις ότι εγώ δεν το θέλω..... Υποστηρίζω ότι θεωρώ σωστό και μου αρέσει με πάθος.....
Δεν συνεπάγεται ότι αν κάποιος έχει πάθος στην ζωή του, τυφλώνεται.....
Ο φανατισμός τυφλώνει, όχι το πάθος..... Οι λέξεις έχουν μεγάλη διαφορά..... Απ' ότι φαίνεται, εσύ δείχνεις φανατισμένος, "μαχόμενος" το επαγγελματικό ποδόσφαιρο....




Όχι, δεν είσαι σε θέση να καταλάβεις καλά..... Όταν δεν ζεις μία κατάσταση από πρώτο χέρι, δεν είσαι σε θέση να την κατακρίνεις.....



Εσύ πως είσαι σε θέση να κρίνεις αν κάτι εξυψώνει το πνεύμα ή όχι? Εσύ κάνεις την γενίκευση στην περίπτωση αυτή..... Να μιλάς για λογαριασμό σου.... Εμένα μου το εξυψώνει το πνεύμα, δεν μπορείς να το ξέρεις εσύ αυτό..... Η άποψη σου δεν είναι παρά μία άποψη..... Όλοι ξέρουμε σαν τι είναι μία άποψη και όλοι έχουν από μία..... Αυτό δεν την καθιστά και σωστή.....

ΥΓ. Δεν έχω δώσει ακόμα πανελλήνιες στην έκθεση, ίσως γι' αυτό..... Τουλάχιστον τονέζω τις λέξεις, άσε τις μαγκιές λοιπόν.....:bye:

ΥΓ2. Μερικές ΑΞΙΕΣ μένουν αναλοίωτες στον χρόνο, όχι βέβαια όλες..... Δημιουργείται ένας άλλος κώδικας αξιών, σε συνδιασμό με τον στείρο, όπως αναφέρεις, επαγγελματισμό.....

ΥΓ3. Για να φτάσεις στην καταξίωση, προϋποθέτει γνώσεις και παιδεία σε κάποια θέματα..... Άλλοι ρίχνουν βάρος σε άλλα θέματα..... Υπάρχουν και εξαιρέσεις, βέβαια, και μάλιστα πολλές..... Πολλοί αθλητές του ΝΒΑ και του κολλεγιακού είναι αριστούχοι, έχουν και γνώσεις και παιδεία..... Πολλοί ποδοσφαιριστές είναι πτυχιούχοι, έχουν και γνώσεις και παιδεία.....
Διαθέτουν και την ποδοσφαιρική παιδεία.....
Καλύτερος άνθρωπος δεν γίνεσαι όμως με τις γνώσεις και την παιδεία, αλλά με την φιλοσοφία σου για την ζωή, το πως την αντιμετωπίζεις, τις καταστάσεις που έχεις βιώσει και την εκτίμηση των προσπαθειών ενός ανθρώπου καθώς και τον ίδιο τον άνθρωπο..... Να τις βράσω τις γνώσεις αν δεν έχει κάποιος τα παραπάνω..... Είναι εγωιστικό να λες ότι κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν παιδεία χωρίς να τους γνωρίζεις προσωπικά..... Και στην τελική δεν είναι κάποιος πτυχιούχος καλύτερος άνθρωπος από έναν μη πτυχιούχο.....



ΥΓ4. Αν σου δινόταν η ευκαιρία να κάνεις το χόμπι σου και την τρέλλα σου επάγγελμα, πιστεύω θα την άρπαζες χωρίς δεύτερη σκέψη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
προφανως και εκφραζω την δικια μου αποψη, ειτε σου αρεσει, ειτε δεν σου αρεσει, εισαι υποχρεωμενος να τη σεβαστεις. αν θελεις να κρινεις, κρινε στις θεσεις μου και οχι στο αν δηθεν "διαφωνω για να διαφωνησω", που παλι ελαχιστη σχεση εχει με το θεμα. δεν εχουμε ολοι οι ανθρωποι τις ιδιες αποψεις, ευτυχως. η ουσια των απαντησεων μου; οτι διαφωνω καθετα με το επαγγελματικο ποδοσφαιρο

νομιζω οτι ειμαι σε θεση να καταλαβω αρκετα καλα. αντιθετως, οταν το παθος και ο φανατισμος τυφλωνουν τον κοσμο, τοτε υπαρχει αδυναμια στην επικοινωνια


ψυχαγωγω=εξυψώνω την ψυχη, το πνευμα
διασκεδαζω= διασκορπιζομαι.
τωρα την στηριξα αρκετα.

Ναι, αλλά κάποια στιγμή όλοι έχουμε έχουμε ανάγκη αυτόν τον διασκορπισμό. Όσο νόθος και αν είναι...

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα... Ποια η σημασία, του να μαλώνουν οι άνθρωποι για ένα πράγμα, από το οποίο, το μόνο τους όφελος, είναι η διασκέδαση. Τι κερδίζουν οι άνθρωποι... Τα λεφτά τα παίρνουν και τα χαίρονται οι αθλητικοί παράγοντες...
Οι φίλαθλοι ταυτίζονται με τους αθλητές, τους επευφημούν, φωνάζουν το όνομά τους, αγοράζουν τις φανέλες τους και μόλις προσφέρουν στους αθλητές μερικά εκατομμυριάκια παραπάνω, αυτοί την κάνουν, πουλώντας όνομα, φανέλα, φιλάθλους. Ποιο το νόημα λοιπόν?

Για μένα είναι καθαρά η διασκέδαση.
Αλλά και πάλι, νιώθω πολύ ωραία, όταν, πηγαίνοντας στο γήπεδο,χαίρομαι όταν βλέπω την ομάδα μου να κερδίζει και εκνευρίζομαι όταν χάνει. Είναι απολύτως φυσικό. Πρόκειται για ταύτιση. Βέβαια, έχει σχέση και με τις εκάστοτε συνθήκες. Αν η ομάδα είναι η μόνη που εκπροσωπεί μια περιοχή, τότε, θα τη στηρίξω όσο μπορώ... (Στην προκειμένη περίπτωση, στη Ρόδο, έχουμε τον Κολοσσό στο μπάσκετ) Στο ποδόσφαιρο είναι άλλη ιστορία. Έχουμε και τη Ρόδο (Γ' εθνική) και το Διαγόρα στη Β'. Όταν ήταν και οι δύο στη Γ' είχε γίνει ένας ψιλοχαμός...

Όμως για τις άλλες ομάδες που εκπροσωπούν την ίδια περιοχή, όπως στην Αθήνα, δε μπορώ να καταλάβω τους λόγους διαμάχης, ή τις ιδεολογίες. Ίσως πρόκειται για παράδοση χρόνων, το να υποστηρίζει η οικογένειά σου μια ομάδα. Τότε το κατανοώ, δε θες να σπάσεις την παράδοση. Αλλά οι διαμάχες, για ποιο λόγο?

Υ.Γ.2 τα αρχαια χρονια ο αθλητισμος ειχε μια πολυ διαφορετικη υποσταση. δεν ειναι οτι γινεται σε πιο μεγαλο βαθμο, ειναι πολυ διαφορετικες οι ΑΞΙΕΣ.

Οπωσδήποτε, αλλά με τον πρωταθλητισμό, οι άνθρωποι χαίρονται. Τα παιδιά στις αλάνες, νομίζεις ότι δεν ονειρεύονται κάποια στιγμή να φτάσουν τους αγαπημένους τους παίκτες, να μπουν στα γήπεδα, να αποδείξουν την αξία τους?
Όπως και να το κάνουμε, ο αθλητισμός έχει μετατραπεί σε πάθος, και αυτό δε μπορεί να αλλάξει. Και μόνο που ακούω το Σκουντή, τον Κατσαρό, ή το Σωτηρακόπουλο να σχολιάζουν, φανατίζομαι ρε παιδί μου.

-------------------------------------------------------------

Ένα άλλο που δεν καταλαβαινω είναι γιατί μόνο το ποδόσφαιρο? Άλλα αθλήματα δεν υπάρχουν? Η αθλητική Κυριακή, θα έπρεπε να ονομάζεται ποδοσφαιρική Κυριακή... Αναλύσεις, αναλύσεις, και ξανά και ξανά, και ξανά ο Βαρούχας... Δηλαδή έλεος. Πρέπει να παέι 2 η ώρα για να ακούσεις για τα άλλα αθλήματα.

Και το πιο τραγικό απ'όλα...

Εν μέσω σπουδαίων αθλητικών διοργανώσεων, όπως ευρωμπάσκετ, μεσογειακούς, παγκόσμιο υγρού στίβου και άλλα, και έχουν πρώτο θέμα τις μεταγραφές στο ποδόσφαιρο? Δηλαδή έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ναι, αλλά κάποια στιγμή όλοι έχουμε έχουμε ανάγκη αυτόν τον διασκορπισμό. Όσο νόθος και αν είναι...

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα... Ποια η σημασία, του να μαλώνουν οι άνθρωποι για ένα πράγμα, από το οποίο, το μόνο τους όφελος, είναι η διασκέδαση. Τι κερδίζουν οι άνθρωποι... Τα λεφτά τα παίρνουν και τα χαίρονται οι αθλητικοί παράγοντες...
Οι φίλαθλοι ταυτίζονται με τους αθλητές, τους επευφημούν, φωνάζουν το όνομά τους, αγοράζουν τις φανέλες τους και μόλις προσφέρουν στους αθλητές μερικά εκατομμυριάκια παραπάνω, αυτοί την κάνουν, πουλώντας όνομα, φανέλα, φιλάθλους. Ποιο το νόημα λοιπόν?

Για μένα είναι καθαρά η διασκέδαση.
Αλλά και πάλι, νιώθω πολύ ωραία, όταν, πηγαίνοντας στο γήπεδο,χαίρομαι όταν βλέπω την ομάδα μου να κερδίζει και εκνευρίζομαι όταν χάνει. Είναι απολύτως φυσικό. Πρόκειται για ταύτιση. Βέβαια, έχει σχέση και με τις εκάστοτε συνθήκες. Αν η ομάδα είναι η μόνη που εκπροσωπεί μια περιοχή, τότε, θα τη στηρίξω όσο μπορώ... (Στην προκειμένη περίπτωση, στη Ρόδο, έχουμε τον Κολοσσό στο μπάσκετ) Στο ποδόσφαιρο είναι άλλη ιστορία. Έχουμε και τη Ρόδο (Γ' εθνική) και το Διαγόρα στη Β'. Όταν ήταν και οι δύο στη Γ' είχε γίνει ένας ψιλοχαμός...

Όμως για τις άλλες ομάδες που εκπροσωπούν την ίδια περιοχή, όπως στην Αθήνα, δε μπορώ να καταλάβω τους λόγους διαμάχης, ή τις ιδεολογίες. Ίσως πρόκειται για παράδοση χρόνων, το να υποστηρίζει η οικογένειά σου μια ομάδα. Τότε το κατανοώ, δε θες να σπάσεις την παράδοση. Αλλά οι διαμάχες, για ποιο λόγο?



Οπωσδήποτε, αλλά με τον πρωταθλητισμό, οι άνθρωποι χαίρονται. Τα παιδιά στις αλάνες, νομίζεις ότι δεν ονειρεύονται κάποια στιγμή να φτάσουν τους αγαπημένους τους παίκτες, να μπουν στα γήπεδα, να αποδείξουν την αξία τους?
Όπως και να το κάνουμε, ο αθλητισμός έχει μετατραπεί σε πάθος, και αυτό δε μπορεί να αλλάξει. Και μόνο που ακούω το Σκουντή, τον Κατσαρό, ή το Σωτηρακόπουλο να σχολιάζουν, φανατίζομαι ρε παιδί μου.

-------------------------------------------------------------

Ένα άλλο που δεν καταλαβαινω είναι γιατί μόνο το ποδόσφαιρο? Άλλα αθλήματα δεν υπάρχουν? Η αθλητική Κυριακή, θα έπρεπε να ονομάζεται ποδοσφαιρική Κυριακή... Αναλύσεις, αναλύσεις, και ξανά και ξανά, και ξανά ο Βαρούχας... Δηλαδή έλεος. Πρέπει να παέι 2 η ώρα για να ακούσεις για τα άλλα αθλήματα.

Και το πιο τραγικό απ'όλα...

Εν μέσω σπουδαίων αθλητικών διοργανώσεων, όπως ευρωμπάσκετ, μεσογειακούς, παγκόσμιο υγρού στίβου και άλλα, και έχουν πρώτο θέμα τις μεταγραφές στο ποδόσφαιρο? Δηλαδή έλεος.

Έχεις δίκιο..... Όμως, οι αθλητές έρχονται και παρέρχονται..... Το σωματείο μένει, γι' αυτό και είμαι κατά της προσωπολατρείας στον αθλητισμό.....

Όπως είπα η υποστήριξη μιας ομάδας, έχει κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις..... Γι' αυτό και αρκετοί τσαντίζονται και διατηρούν τις ουσιαστικά ανούσιες κόντρες..... Γιατί όταν κάποιοι "γέννημα θρέμμα" Αθηναίοι, Λαρισαίοι ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αποκαλούν τους πρόσφυγες Βούλγαρους, Σκοπιανούς Τούρκους κτλ. εκνευρίζεσαι, αν μη τι άλλο....
Και αυτό ξεφεύγει και από τα όρια του αθλητισμού, και πηγαίνει στην καθημερινότητα..... Πάω εγώ στην Αθήνα και με ρωτάνε από που είσαι, τους λέω από Θεσσαλονίκη, και μου λένε: "Τούρκος δηλαδή", μεταξύ σοβαρού και αστείου και παραποιούν τον ύμνο της ιδιαίτερης πατρίσας σου και σε βρίζουν μέσω αυτού..... Και εμένα αυτό με πονάει, όσο να 'ναι.....
Το κλίμα αυτό καλλιεργείται και μέσω των αθλητικών εφημερίδων.....
Επίσης ένας φίλαθλος μιας ομάδας οπαδών εκτός του ΠΟΚ θυμώνει όταν δίνει χρήματα στην κρατική τηλεόραση και αυτή με την σειρά της π.χ. στον Ολυμπιακό..... Όταν το κανάλι που πληρώνεις αποκαλεί στην πρωινή ζώνη τους οπαδούς του Π.Α.Ο.Κ. που αγοράζουν εισητήρια διαρκείας "ζώα" και λέει "πληρώστε κορόιδα"..... Γιατί όταν το κανάλι που πληρώνεις αφιερώνει 2 ώρες στο ΠΟΚ και 5-10 λεπτά στην ομάδα σου..... ¨ετσι καλλιεργούνται και διατηρούνται οι "έχθρες"..... Ακόμη, όταν βρίζουμε την Αθήνα βρίζουμε τα κέντρα τω, αποφάσεων, όχι τους κατοίκους, έλεος πια με αυτή την καραμέλα.....

Κάθε ομάδα έχει την ιστορία της, και ο Π.Α.Ο.Κ. είναι άρρηκτα συνδεδεμένος με τους φιλάθλους του, πίστεψε με..... Δεν γίνεσαι Π.Α.Ο.Κ. εξαιτίας της καταγωγής σου και μόνον αυτής, αλλά και με την ιδεολογία που πρεσβεύει, πράγμα που κάποιοι δεν θέλουν να πιστέψουν.....

Σε αυτό που λες για τις αλάνες έχεις απόλυτο δίκαιο.....

---------------------------------------------------

Εγώ είμαι καθαρά μπασκετικός, λατρεύω το μπάσκετ, παρακολουθώ και παίζω κι όλας..... Πηγαίνω επίσης αραιά και που και σε αγώνες χαντμπολ και βόλεϊ..... Απλά θέτω στην συζήτηση το ποδόσφαιρο, επειδή είναι το πιο συνηθισμένο και κατανοητό από όλους, δυστυχώς.....

Όσο για το τελευταίο, πραγματικά τραγικό.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
vaggos 93. σε ολο το κειμενο σου εχεις στηριχτει σε γενικοτητες. δεν εχεις δωσει ουτε μια πηγη και ανακυκλωνεις τα ιδια και τα ιδια πραγματα. στηριζεσαι σε φρασεις βαρυγδουπες του στυλ "καποια πραγματα ειναι δεδομενα", οι οποιες, ομως, δεν στηριζονται στην πραγματικοτητα
Εγώ δεν είπα κάτι για εσένα, αν εσύ τώρα θεωρείς τον εαυτό σου ψευτοκουλτουριάρη, τι να πω, όποιος έχει την μύγα....
δεν μπορω να καταλαβω πως οριζεις τον ψευτοκουλτουριαρη. οποιονδηποτε ειναι αντιθετος με τον πρωταθλητισμο ή τον ΠΑΟΚ;

ΥΓ4. Αν σου δινόταν η ευκαιρία να κάνεις το χόμπι σου και την τρέλλα σου επάγγελμα, πιστεύω θα την άρπαζες χωρίς δεύτερη σκέψη.....
θα ηταν η μερα που θα μετανιωνα στη ζωη μου, αργοτερα. θα επαυε να ειναι χομπυ. αφησε με ομως να γνωριζω καποια πραγματα για μενα, καλυτερα. αν θες, μιλα για το τι θα εκανες εσυ.



Πάθος είναι καλό να υπάρχει στο οτιδήποτε, όχι φανατισμός, αλλά πάθος, δεν είναι κακό να υποστηρίζεις κάτι παθιασμένα, απαραίτητο είναι.....
Χάνεται το πάθος, αυτόματα χάνεται και το συναίσθημα και πέφτουμε στη μιζέρια..... Αν εσύ θέλεις αυτό, δικαίωμα σου, αλλά να ξέρεις ότι εγώ δεν το θέλω..... Υποστηρίζω ότι θεωρώ σωστό και μου αρέσει με πάθος.....
Δεν συνεπάγεται ότι αν κάποιος έχει πάθος στην ζωή του, τυφλώνεται.....
Ο φανατισμός τυφλώνει, όχι το πάθος..... Οι λέξεις έχουν μεγάλη διαφορά..... Απ' ότι φαίνεται, εσύ δείχνεις φανατισμένος, "μαχόμενος" το επαγγελματικό ποδόσφαιρο....
παθος για τον πολεμο δεν ειναι καλο να υπαρχει. αρα δεν ειναι καλο σε "οτιδηποτε"
ξανα, μην επιτιθεσαι σε μενα, μη βγαζεις συμπερασματα, οπως ενας ταχυδακτυλουργος. αυτο, απλα, δειχνει αδυναμια να επιχειρηματολογισεις για τις δικες σου αποψεις. ετσι επιτιθεσαι σε μενα, χαρακτηριζοντας με "φανατισμενο". σε παρακαλω, ξαναδιαβασε αυτα που εγραψα. το ΠΑΘΟΣ ΚΑΙ ο ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ. για να υπαρχει φανατισμος, πρεπει να υπαρχει παθος. το ΤΥΦΛΟ παθος ειναι ο φανατισμος. οταν σταματαει καποιος να σκεφτεται, να κρινει η κατασταση δημιουργει προβληματα.



Οπωσδήποτε, αλλά με τον πρωταθλητισμό, οι άνθρωποι χαίρονται. Τα παιδιά στις αλάνες, νομίζεις ότι δεν ονειρεύονται κάποια στιγμή να φτάσουν τους αγαπημένους τους παίκτες, να μπουν στα γήπεδα, να αποδείξουν την αξία τους?
Όπως και να το κάνουμε, ο αθλητισμός έχει μετατραπεί σε πάθος, και αυτό δε μπορεί να αλλάξει. Και μόνο που ακούω το Σκουντή, τον Κατσαρό, ή το Σωτηρακόπουλο να σχολιάζουν, φανατίζομαι ρε παιδί μου.
παιζω σε αλανες, εχω παθιαστει σε αλανες.
ο πρωταθλητισμος; οπως ηδη εχω πει, ο πρωταθλητισμος διαβρωνει τις αξιες του αθλητισμου. δεν υπαρχει το ευ αγωνιζεσθαι. δεν αδερφοποιει, χωριζει.
αν μου δινοταν η ευκαιρια να κανω πρωταθλητισμο, προσωπικα, θα ελεγα οχι.

Για να φτάσεις στην καταξίωση, προϋποθέτει γνώσεις και παιδεία σε κάποια θέματα..... Άλλοι ρίχνουν βάρος σε άλλα θέματα..... Υπάρχουν και εξαιρέσεις, βέβαια, και μάλιστα πολλές..... Πολλοί αθλητές του ΝΒΑ και του κολλεγιακού είναι αριστούχοι, έχουν και γνώσεις και παιδεία..... Πολλοί ποδοσφαιριστές είναι πτυχιούχοι, έχουν και γνώσεις και παιδεία.....
Διαθέτουν και την ποδοσφαιρική παιδεία.....
δεν υπαρχει χρονος για σπουδες και επαγγελματικο ποδοσφαιρο. εκτος αν, εννοεις τις γυμναστικες ακαδημιες. υπαρχουν πτυχιουχοι, αλλα ειναι λιγοι.

Οι φίλαθλοι ταυτίζονται με τους αθλητές, τους επευφημούν, φωνάζουν το όνομά τους, αγοράζουν τις φανέλες τους και μόλις προσφέρουν στους αθλητές μερικά εκατομμυριάκια παραπάνω, αυτοί την κάνουν, πουλώντας όνομα, φανέλα, φιλάθλους. Ποιο το νόημα λοιπόν?
ειναι οπαδοι, δεν ειναι φιλαθλοι:P. δεν υπαρχει καποιος λογος, για μενα ειναι αρτος και θεαματα

Έχεις ένα λάθος για τα ισπανικά σωματεία, δεν στα ανέφερα γιατί θέλουν να αποκοπούν, αλλά για άλλους λόγους, που προφανώς δεν γνωρίζεις, σου αναφέρο τον όσο το δυνατόν "ιδανοκότερο" αθλητισμό.....
για πες μου, εσυ που τους ξερεις αλλα τους αφηνεις κρυφους. για δωσε μας καποια πηγη.




Πάω εγώ στην Αθήνα και με ρωτάνε από που είσαι, τους λέω από Θεσσαλονίκη, και μου λένε: "Τούρκος δηλαδή", μεταξύ σοβαρού και αστείου και παραποιούν τον ύμνο της ιδιαίτερης πατρίσας σου και σε βρίζουν μέσω αυτού..... Και εμένα αυτό με πονάει, όσο να 'ναι.....
εχω πει, το θεωρω λαθος, αλλα παλι δεν βρισκω τη λυση στο να υποστηριξω τον αρη ή τον παοκ.

τι παει να πει το κεντρο των αποφασεων; αλλη καραμελα και αυτη

Κάθε ομάδα έχει την ιστορία της, και ο Π.Α.Ο.Κ. είναι άρρηκτα συνδεδεμένος με τους φιλάθλους του, πίστεψε με..... Δεν γίνεσαι Π.Α.Ο.Κ. εξαιτίας της καταγωγής σου και μόνον αυτής, αλλά και με την ιδεολογία που πρεσβεύει, πράγμα που κάποιοι δεν θέλουν να πιστέψουν.....
ποια ειναι η ιδεολογια αυτη; εχω ρωτησει πριν, αλλα ακομη δεν απαντησατε.



μια τελευταια ερωτηση, η οποια παλι δεν απαντησατε, γιατι στηριζετε αυτη την κατασταση που θελει τους αθλητες να αμοιβονται τοσα πολλα χρηματα;

Υ.Γ. δεν φταιω αν δεν καταλαβες τη φυση του ποστ. δεν μπορω να μην απαντησω ετσι, απο τη στιγμη που ο λογος σου δεν εχει λογικη συνοχη. απλα δεν εχει νοημα να απαντησω στην ολοτητα του και να ψαχνεσαι εσυ αργοτερα(ή καλυτερα ενας τριτος αναγνωστης) ποιο σημειο της απαντησης μου αντιστοιχει σε ποιο σημειο της δικιας σου.
και παλι, η ικανοτητα να γραφεις ενα κειμενο με λογικη συνεχεια, δεν ειναι κατι που αποκτας μονο για τις πανελληνιες. δε μαθαινεις να γραφεις με συνοχη (μονο) στη τριτη λυκειου.

Υ.Γ.2 εχω κανει quotes τοσο απο την δεσποινα, οσο και απο τον βαγγελη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

falegk

Νεοφερμένος

Ο Αντωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
μια τελευταια ερωτηση, η οποια παλι δεν απαντησατε, γιατι στηριζετε αυτη την κατασταση που θελει τους αθλητες να αμοιβονται τοσα πολλα χρηματα;

ποιος το στήριξε αυτο ρε φιλε??? είπαμε κατι τέτοιο???

γιατι ο κόσμος στηρίζει τους βουλευτές και τους ευροβουλευτες που παίρνουν 7000+ τον μίνα +αυτοκίνητα σπιτια και πολλα αλλα??

γιατι ο κοσμος στηρίζει τους παπαδες (δεν μιλάω για αγνούς παπαδες απλους ανθρωπακους) αλλα για αυτα τα μεγαλοκεφαλια στα βατοπεδια και σε καθε μητρόπολη που χτιζουν σπιτια απο χρυσάφι και λεφτα του λαου χωρις φορους λες και ειναι καποιοι????

Τουλάχιστον οι ποδοσφαιριστές δεν μου κανουν κατι κακο......
απο την στιγμή που ενας ποδοσφαιριστής ειναι τοσο καλος στην δουλειά του και γεμίζει ενα γήπεδο μονος του τοτε ανεβαίνει το κασε του απο την ΠΑΕ που τον πληρώνει...ελεύθερη αγορα.

οπος αν εισαι εσυ καλος στην δουλειά σου παίρνεις προαγωγή.
Τωρα για τα εκκατομυρια που περνουν ας μην τα δίνουν οι πρόεδροι....αν τα εχουν ας τα δίνουν τη να τους κανεις?
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αδιασεις το γήπεδο για μισο χρονο και τα εκατομμύρια θε πεσουν υπερβολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Ας μείνουμε στα τεκταινόμενα καθως χαλάει η πολυθρύλητη μεταγγραφη του Λεοναρντο στην ΑΕΚ αφου ο Κομπότης θυμήθηκε οτι ειναι πολύτιμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ποιος το στήριξε αυτο ρε φιλε??? είπαμε κατι τέτοιο???

γιατι ο κόσμος στηρίζει τους βουλευτές και τους ευροβουλευτες που παίρνουν 7000+ τον μίνα +αυτοκίνητα σπιτια και πολλα αλλα??

γιατι ο κοσμος στηρίζει τους παπαδες (δεν μιλάω για αγνούς παπαδες απλους ανθρωπακους) αλλα για αυτα τα μεγαλοκεφαλια στα βατοπεδια και σε καθε μητρόπολη που χτιζουν σπιτια απο χρυσάφι και λεφτα του λαου χωρις φορους λες και ειναι καποιοι????

Τουλάχιστον οι ποδοσφαιριστές δεν μου κανουν κατι κακο......
απο την στιγμή που ενας ποδοσφαιριστής ειναι τοσο καλος στην δουλειά του και γεμίζει ενα γήπεδο μονος του τοτε ανεβαίνει το κασε του απο την ΠΑΕ που τον πληρώνει...ελεύθερη αγορα.



οπος αν εισαι εσυ καλος στην δουλειά σου παίρνεις προαγωγή.
Τωρα για τα εκκατομυρια που περνουν ας μην τα δίνουν οι πρόεδροι....αν τα εχουν ας τα δίνουν τη να τους κανεις?
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αδιασεις το γήπεδο για μισο χρονο και τα εκατομμύρια θε πεσουν υπερβολικά.

μην απαντας με ερωτησεις.

ενας ποδοσφαιριστης δεν παραγει τετοιο εργο (κοινωνικα) ωστε να δικαιολογει τα χρηματα που κερδιζει.
αναλογικα, οι γονεις σου κερδιζουν ελαχιστα για το εργο που παραγουν, στην κοινωνια.

δεν το στηριζεις με λογια. διαιωνιζεις την κατασταση με τις πραξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

falegk

Νεοφερμένος

Ο Αντωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
μην απαντας με ερωτησεις.

ενας ποδοσφαιριστης δεν παραγει τετοιο εργο (κοινωνικα) ωστε να δικαιολογει τα χρηματα που κερδιζει.
αναλογικα, οι γονεις σου κερδιζουν ελαχιστα για το εργο που παραγουν, στην κοινωνια.

το ξερω αλλα δεν μπορεις να τους το απαγορεψεις ειναι ελεύθερη αγορα οσο θες πουλας οσο θες αγοράζεις.
Οι παίχτες ειναι το "προϊόν"

Οσο για την ΑΕΚ δεν υπάρχει τα τελευταία 2 χρονια και να δεις που παλι με σπρώξιμο και χωρις παίκτες θα βγει 2-3η.... ελεος :P
τον λεοναρντο δεν μπορει να παρει φαντάσου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Εκτός απο την ΑΕΚ ποδοσφαιρικα δεν εχουμε κατι αυτον τον καιρό... Μπασκετικα βριθουμε με ειδήσεις... Εδιωξε τον Γκριρ ο γαβρος για να παρει τον Κελατι (Ειλικρινα τιποτα εκτος απο 3ποντο) ενω ο Παναθηναικος αποχαιρετα μετα απο 6 χρονια παρουσιας, 6 πρωταθλήματα, 5 κύπελλα και 2 ευρωπαικα, τον Νίκο Χατζηβρέττα καθώς ο 32χρονος γκάρντ δεν τα βρήκε στην ανανέωση συμβολαιου που του προτάθηκε απο την Πράσινη ΚΑΕ (1+1 προσέφερε, ο ''Χατζι'' ήθελε 2 κλειστά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εμενα ξεπλυμα μου μηριζει πάντως!
ειναι υπερβολικα παραλογες οι αμοιβες τους. επομενως, θεωρω παραλογο καποιος να στηριζει αυτη την κατασταση.

δεν μπορω να καταλαβω ομως με ποια λογικη σπρωχνουν την αεκ, αφου ο παοκ φανηκε ανικανος να διεκδικήσει κατι καλυτερο
-----------------------------------------
Εκτός απο την ΑΕΚ ποδοσφαιρικα δεν εχουμε κατι αυτον τον καιρό... Μπασκετικα βριθουμε με ειδήσεις... Εδιωξε τον Γκριρ ο γαβρος για να παρει τον Κελατι (Ειλικρινα τιποτα εκτος απο 3ποντο) ενω ο Παναθηναικος αποχαιρετα μετα απο 6 χρονια παρουσιας, 6 πρωταθλήματα, 5 κύπελλα και 2 ευρωπαικα, τον Νίκο Χατζηβρέττα καθώς ο 32χρονος γκάρντ δεν τα βρήκε στην ανανέωση συμβολαιου που του προτάθηκε απο την Πράσινη ΚΑΕ (1+1 προσέφερε, ο ''Χατζι'' ήθελε 2 κλειστά)

υπαρχουν διοργανωσεις νεων αυτη την περιοδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
50.000 άτομα πηγαίνουν στον ίδιο χώρο για να δουν 22 να κλοτσάνε μια μπάλα.

από τους 50.000 οι 30.000 φωνάζουν ορίωνται βρίζουν και χοροπηδάνε είτε για να διαμαρτυρηθούν είτε για να πανηγυρίσουν.
έτσι εκτονώνουν την πίεση μιας ολόκληρης βδομάδας τα νεύρα τους και το στρες
αντί να βγούν στον δρόμο και να αρχίσουν να σπάνε ότι βρίσκουν μπροστά τους, αντί να χωρίσουν με την γυναίκα τους, αντί να βρίσουν κατάμουτρα το αφεντικό τους και να μείνουν άνεργοι, αντί αντί αντί.

αυτοί οι 22 άνθρωποι βοηθούν στην διατήρηση της τάξης και αξίζουν κάθε λεπτό των εκκατουρίων που παίρνουν

οκ φασνταγκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Καλά ο αβραάμ παπαδόπουλος πολύ μου την έχει δώσει στα φιλικά. :angry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
50.000 άτομα πηγαίνουν στον ίδιο χώρο για να δουν 22 να κλοτσάνε μια μπάλα.

από τους 50.000 οι 30.000 φωνάζουν ορίωνται βρίζουν και χοροπηδάνε είτε για να διαμαρτυρηθούν είτε για να πανηγυρίσουν.
έτσι εκτονώνουν την πίεση μιας ολόκληρης βδομάδας τα νεύρα τους και το στρες
αντί να βγούν στον δρόμο και να αρχίσουν να σπάνε ότι βρίσκουν μπροστά τους, αντί να χωρίσουν με την γυναίκα τους, αντί να βρίσουν κατάμουτρα το αφεντικό τους και να μείνουν άνεργοι, αντί αντί αντί.

αυτοί οι 22 άνθρωποι βοηθούν στην διατήρηση της τάξης και αξίζουν κάθε λεπτό των εκκατουρίων που παίρνουν

οκ φασνταγκ?

αρτος και θεαματα λοιπον, ε;

ουσιαστικα μου λες, οτι οι ποδοσφαιριστες φροντιζουν για το "ξεσπασμα" ανθρωπων που για οποιοδηποτε λογο μαζευουν μεσα τους νευρα, σε μια κοινωνια η οποια τους πνιγει; δεν νομιζω οτι απο τους 30000 οι περισσοτεροι να ειναι παντρεμενοι, δεν νομιζω να ειναι πανω απο 27-30 χρονων. στο βωμο της "ασφαλειας" δηλαδη θυσιαζουν εκατομμυρια και εκατομμυρια; θα σου πω την αποψη μου.
αντι να τα εδιναν στους ποδοσφαιριστες, ας τα εδιναν για την παιδεια, για τη μορφωση. ας τα εδιναν για δημιουργια χωρων αθλητισμου, για δημιουργια χωρων πρασινου. ας τα εδιναν για τη στηριξη πολιτιστικων εκδηλωσεων. και ετσι ξεσπαει ο κοσμος, δημιουργωντας.

οκ; οχι δεν ειναι οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOKARA_Kilkis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 1,073 μηνύματα.
Φάνη να σε ρωτήσω...ποιές είναι οι ασχολίες σου και τι μουσική ακούς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top