Αθηναίες vs Θεσσαλονικιές

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άντε ας βάλουμε και ένα δίλημμα πονταρίσματος εδώ. Τι ψηφίζετε?

Κριτήρια:

1) Χαρακτήρας

2) Προσωπικότητα

3) Ομορφιά

4) Προσεγγισιμότητα

5) Κοινωνικές- ομιλιτικιές

6) Άνετες- ακομπλεξάριστες

7) Νοοτροπία
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Ω ρε φίλε τι ανέβασες τώρα.... θα εκτεθούμε :worry:
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Απο ποτε ολα αυτα τα χαρακτηριστικα σχετιζονται με τον τοπο? :/: Αντε η νοοτροπια (και αυτο εν μερει), αλλα ολα τα υπολοιπα τι φαση?
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απο ποτε ολα αυτα τα χαρακτηριστικα σχετιζονται με τον τοπο? :/: Αντε η νοοτροπια (και αυτο εν μερει), αλλα ολα τα υπολοιπα τι φαση?


εννοούσα με βάση τα κριτήρια. Έλα τώρα που το αναρωτιέσαι. Αλλιώς είναι να μεγαλώνεις σε μια μεγαλούπολη ( Αθήνα, Θεσσαλονικη) και αλλιώς σε μια επαρχία ή νησι
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ακόμη και στα Ελληνικά χωριά σήμερα, έχει πάει ο "διάβολος του διαδικτύου" πράγμα που σημαίνει ότι δεν υπάρχει διαφορά εικόνας και απόψεων. Όλα νομίζω σχετίζονται με τη γενικότερη συγκρότηση του ατόμου. Δεν παίζει ρόλο ο τόπος.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Αυτό που παρατήρησα εγώ:
( καταρχάς, ο τόπος δεν εχει κ τόσο σχεση με τον χαρακτήρα ή τα χαρακτηριστικά)
Αυτο που παρατήρησα στην Αθήνα (απο εξ. Εμφάνιση) ειναι οτι ειναι πιο φυσικές , πιο χύμα , οχι τοσο φτιαγμένες.

Στη Θεσσαλονίκη , παρόλο που ειναι πιο φιλόξενες ,ειναι σχεδον ολες ίδιες , ακολουθούν καποια συγκεκριμένα πρότυπα , ντύνονται ιδια ..και πολυυυ βάψιμο βρε κοριτσια
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Μην κολλάτε στα στερεότυπα. Είτε Αθηναία είτε Θεσσαλονικιά, αυτό που έχει σημασία είναι να μην λέει το σουβλάκι καλαμάκι.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
άμα το λέει καλαμάκι σουβλάκι? εγκρίνεις? :hehe:


Παράλληλα, στη Θεσσαλονίκη, η «Πρωτοβουλία ενάντια στην επίσκεψη Πομπέο», στην οποία συμμετέχουν από κοινού το ΚΚΕ (μ-λ), το ΝΑΡ, η ΑΝΤΑΡΣΥΑ, η ΛΑ.Ε., το Μ-Λ ΚΚΕ, η ΟΚΔΕ, η ΑΡΙΣ, η Παρέμβαση, καλούν σε διαδήλωση το μεσημέρι του Σαββάτου (12.00, άγαλμα Βενιζέλου). :music:
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
εννοούσα με βάση τα κριτήρια. Έλα τώρα που το αναρωτιέσαι. Αλλιώς είναι να μεγαλώνεις σε μια μεγαλούπολη ( Αθήνα, Θεσσαλονικη) και αλλιώς σε μια επαρχία ή νησι


ναι, για αυτο μιλησα για νοοτροπια. Αλλα ο χαρακτηρας δεν εχει σχεση. Ουτε η ομορφια, η οποια ειναι καθαρα γενετικο θεμα (αλλο το βαφομαι - δεν βαφομαι, που και παλι. Δηλαδη στα χωρια ή στα νησια τα κοριτσια δεν βαφονται ή δεν περιποιουνται τον εαυτο τους?). Ποσο μαλλον η προσεγγιστικοτητα και το αν καποιος ειναι κομπλεξικος η οχι. Κομπλεξικα διαμαντακια εχουμε τοσο στις μεγαλουπολεις οσο και στις επαρχιες :P
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Δεν πιστεύω να απαντήσει κανείς σοβαρά, χαβαλετζίδικό θεματάκι είναι.

Νιώθω ότι οι Βόρειες έχουν περισσότερο τη νοοτροπία χωριού, τι θα πει ο κόσμος, πρέπει να μαι κοκέτα για να βγω κλπ.
Οι Νότιες απ την άλλη πιο κλειστές στην πρώτη επαφή.

Βέβαια και οι 2 όντας μεγαλωμένες σε πόλεις, βγάζουν κάτι το αθώο, που κορίτσια από την επαρχία δεν το χουν τόσο, ίσως γιατί ήταν πιο ελεύθερες σε θέμα εξόδων κατά την εφηβεία.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Απο ποτε ολα αυτα τα χαρακτηριστικα σχετιζονται με τον τοπο? :/: Αντε η νοοτροπια (και αυτο εν μερει), αλλα ολα τα υπολοιπα τι φαση?
Φυσικά και σχετίζονται, ίδιο είναι ένας Κινέζος με ένα Σουηδό ή Αφρικανό?
Εντάξει θα μου πεις μιλάμε για την ίδια χώρα, κι όμως υπάρχουν τεράστιες διαφορές σε όλα όσα προανέφερε ο θεματοθέτης, αρκεί βέβαια να παραβλέψουμε τον αναπόφευκτο εκφυλισμό του χρόνου και να παραμείνουμε αυστηρά στο Αθηναίες - Σαλονικιές

Για συντομία λοιπόν θα πω την γνώμη μου σε δυο βασικούς τομείς, εμφάνιση και νοοτροπία....
Οι κεντρικοί δρόμοι της Σαλονίκης θυμίζουν πασαρέλα, οι κοπέλες της πόλης δεν συγκρίνονται με της Αθήνας.
Πολλοί αναρωτιούνται που οφείλεται αυτή η ομορφιά και ψάχνουν την κληρονομικότητα, επιμειξία κλπ...ποιος να ξέρει ακριβώς....ίσως το κλίμα, το βούτυρο, μπορεί και το βουβαλίσιο γάλα :hmm:

Όσο για τον τρόπο σκέψης που είναι και αποτέλεσμα της συμπεριφοράς, είναι πολύ πιο ευθείς και με αληθινές ευαισθησίες :)

Τον Νιόνιο, ελπίζω να τον γνωρίζετε αν και δεν είναι της εποχής σας, είπε λοιπόν σε ανύποπτο χρόνο το παρακάτω και έτυχε να το διαβάσω :rolleyes:
"όταν πάμε στη Σαλονίκη, μόνο τότε βρίσκουμε τις γνωστές μυρωδιές, τον κόσμο της, τα φαγητά της, τις γεύσεις, το πως είναι οι ανθρώπινες σχέσεις, πως....είναι οι κοπέλες"

Αυτά από μένα, εντελώς αντικειμενικά​
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικά και σχετίζονται, ίδιο είναι ένας Κινέζος με ένα Σουηδό ή Αφρικανό?
Εντάξει θα μου πεις μιλάμε για την ίδια χώρα, κι όμως υπάρχουν τεράστιες διαφορές σε όλα όσα προανέφερε ο θεματοθέτης, αρκεί βέβαια να παραβλέψουμε τον αναπόφευκτο εκφυλισμό του χρόνου και να παραμείνουμε αυστηρά στο Αθηναίες - Σαλονικιές

Για συντομία λοιπόν θα πω την γνώμη μου σε δυο βασικούς τομείς, εμφάνιση και νοοτροπία....
Οι κεντρικοί δρόμοι της Σαλονίκης θυμίζουν πασαρέλα, οι κοπέλες της πόλης δεν συγκρίνονται με της Αθήνας.
Πολλοί αναρωτιούνται που οφείλεται αυτή η ομορφιά και ψάχνουν την κληρονομικότητα, επιμειξία κλπ...ποιος να ξέρει ακριβώς....ίσως το κλίμα, το βούτυρο, μπορεί και το βουβαλίσιο γάλα :hmm:

Όσο για τον τρόπο σκέψης που είναι και αποτέλεσμα της συμπεριφοράς, είναι πολύ πιο ευθείς και με αληθινές ευαισθησίες :)

Τον Νιόνιο, ελπίζω να τον γνωρίζετε αν και δεν είναι της εποχής σας, είπε λοιπόν σε ανύποπτο χρόνο το παρακάτω και έτυχε να το διαβάσω :rolleyes:
"όταν πάμε στη Σαλονίκη, μόνο τότε βρίσκουμε τις γνωστές μυρωδιές, τον κόσμο της, τα φαγητά της, τις γεύσεις, το πως είναι οι ανθρώπινες σχέσεις, πως....είναι οι κοπέλες"

Αυτά από μένα, εντελώς αντικειμενικά​


Εγώ πάλι φίλε μου ως Αθηναιος που ζω στη Θεσσαλονικη, θα ελεγα οτι οι Αθηναιες και γενικα οι κοπελες στην Αθηνα ειναι πιο ακομπλεξαριστες, πιο χαλαρες, με εντελώς αλλη νοοτροπια πιο Ευρωπαιες και πιο ομορφες χωρις να χρειαζονται να βαφτουν πολυ ή να κανουν περιεργο ντυσιμο

Οι κοπέλες στη Θεσσαλονίκη με το τρόπο που ντύνονται σου βγαζουν κατι που να μην τις πλησιασεις. Βεβαια να λεμε και τα θετικα, ειναι πιο ομιλιτικιες, πιο βοηθητικές ( θα δωσουν και τη ψυχη τους για να σε βοηθήσουν), πιο ανθρωπινες. αλλά κάποιες και συντηρητικιες. σπανιο να το βρεις στην Αθηνα. Δυστυχως επειδη η Θεσσαλονικη ειναι πιο μικρη πολη απο την Αθήνα υπάρχει λγ κόμπλεξ
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάλι είμαι Σαλονικιός που ζει στην Αθήνα (δεν αστειεύομαι) λες λοιπόν η νοσταλγία να είναι αυτή που επηρεάζει την κρίση μας :happy:


Εξαρτάται. Έχεις ταξιδέψει στο Εξωτερικό να δεις πως ειναι εκει οι γυναικες. Καμια δεν εχει την ομορφια της Ελληνιδας, αλλα να λεμε και του στραβού το δίκιο εκεί είναι φουλ προσεγγίσιμες και χωρίς αναστολές και ταμπού. Κατευθείαν θα σου μιλήσουν, θα κάνετε χαβαλέ και όλα τα συναφή. Βέβαια δεν είναι τόσο πονόψυχες όσο οι Ελληνίδες που θα σε βοηθήσουν, εν αντιθέση με την ξένη που είναι πιο κρύα σε τέτοιες ιδεολογίες

Όμως οι κοπέλες του Εξωτερικού δεν εχουν τη πονηριά που εχουν η πλειοψηφία των ΕΛΛΗΝΙΔΩΝ. Εγώ πάλι θεωρώ ότι οι κοπέλες στην Αθηνα ειναι πιο αθώες, πιο προσεγγίσιμες, και στη σαλόνικα έχει και είναι και πανέξυπνες αλλά οι κάτω οι νότιες είναι πιο καλές.
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Εξαρτάται. Έχεις ταξιδέψει στο Εξωτερικό να δεις πως ειναι εκει οι γυναικες. Καμια δεν εχει την ομορφια της Ελληνιδας, αλλα να λεμε και του στραβού το δίκιο εκεί είναι φουλ προσεγγίσιμες και χωρίς αναστολές και ταμπού. Κατευθείαν θα σου μιλήσουν, θα κάνετε χαβαλέ και όλα τα συναφή. Βέβαια δεν είναι τόσο πονόψυχες όσο οι Ελληνίδες που θα σε βοηθήσουν, εν αντιθέση με την ξένη που είναι πιο κρύα σε τέτοιες ιδεολογίες

Όμως οι κοπέλες του Εξωτερικού δεν εχουν τη πονηριά που εχουν η πλειοψηφία των ΕΛΛΗΝΙΔΩΝ. Εγώ πάλι θεωρώ ότι οι κοπέλες στην Αθηνα ειναι πιο αθώες, πιο προσεγγίσιμες, και στη σαλόνικα έχει και είναι και πανέξυπνες αλλά οι κάτω οι νότιες είναι πιο καλές.


Εσυ αγορι εχεις παει εξωτερικο ή αυτα που λες τα λες με βαση τα τουριστικα ρευματα που συναντας καθε χρονο? :PΑυτο το ΄καμια δεν εχει την ομορφια της ελληνιδας' εχει γινει καραμελα, αλλα μολις δειτε ενα τουμπανακι σουηδικο θα σας πεσει το σαγονι μεχρι το πατωμα :laugh: (Ας μην μιλησω για το γεγονος οτι οι περισσοτεροι το λενε για να εξυψωσουν την ελλαδα , οτι και καλα ναα, εμεις εχουμε τα καλυτερα κοριτσια, δεν χρειαζομαστε τα ξενα).
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Εσυ αγορι εχεις παει εξωτερικο ή αυτα που λες τα λες με βαση τα τουριστικα ρευματα που συναντας καθε χρονο? :PΑυτο το ΄καμια δεν εχει την ομορφια της ελληνιδας' εχει γινει καραμελα, αλλα μολις δειτε ενα τουμπανακι σουηδικο θα σας πεσει το σαγονι μεχρι το πατωμα :laugh: (Ας μην μιλησω για το γεγονος οτι οι περισσοτεροι το λενε για να εξυψωσουν την ελλαδα , οτι και καλα ναα, εμεις εχουμε τα καλυτερα κοριτσια, δεν χρειαζομαστε τα ξενα).


Oι Ελληνίδες νομίζω σε σχέση με πολλές Ευρωπαίες συνομήλικές τους είναι πιο προκατειλλημμένες και πονηρές και δεν το λέω με κακή έννοια. Το σκέφτονται πολύ κάτι, ακόμη και σε επίπεδο δουλειάς. Οι Ευρωπαίες είναι λιγάκι πιο "χαζο-αθώες", δεν προτρέχουν, πιο αισιόδοξες ακόμη και ας αποτύχουν και γενικά ότι πει ο κανονισμός. Δεν κινούνται με plan b ούτε τους έχει γίνει πουρές το μυαλό με τόσο Πετρέλη, Χολίδη και Δημάκη. :morning1:
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Καμια δεν εχει την ομορφια της Ελληνιδας
Αυτό που λες ισχύει, αλλά μάλλον οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει, θέλω να πω ότι υπάρχουν πολλά "είδη" ομορφιάς, η όμορφη Ελληνίδα όμως ξεχωρίζει ρε αδερφέ πως να το κάνουμε...
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσυ αγορι εχεις παει εξωτερικο ή αυτα που λες τα λες με βαση τα τουριστικα ρευματα που συναντας καθε χρονο? :PΑυτο το ΄καμια δεν εχει την ομορφια της ελληνιδας' εχει γινει καραμελα, αλλα μολις δειτε ενα τουμπανακι σουηδικο θα σας πεσει το σαγονι μεχρι το πατωμα :laugh: (Ας μην μιλησω για το γεγονος οτι οι περισσοτεροι το λενε για να εξυψωσουν την ελλαδα , οτι και καλα ναα, εμεις εχουμε τα καλυτερα κοριτσια, δεν χρειαζομαστε τα ξενα).


Τρικυμία εν κρανίω σε έπιασε Γκαλαξι. Έχω πάει Αγγλία, Γερμανία. Μάλιστα ήμουν σε σχέση με Ελληνογερμανίδα και γνωρίζω. Σε πειράζει και εσένα η υγρασία μάλλον, γι αυτό θα πάρω τηλ το Μπεκαμ να σε πάρει στους Λος Άντζελες Γκάλαξι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top