Αθεϊα και Χριστιανικές αργίες

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Δεν με έχουν βαφτίσει. Η βάπτιση ΔΕΝ είναι υποχρεωτική. Πολύ απλά οι γονείς μου όταν με δήλωσαν στο δημαρχείο, υπέγραψαν μια δήλωση ότι το όνομα αυτού του υπέροχου παιδιού είναι ΧΧΧΧΧ. Πουθενά στα πιστοποιητικά μου δεν αναφέρεται αν είμαι ή όχι βουτηγμένος σε κολυμπήθρα.


ε ναι αυτό λέω στην άλλη που λέει ότι θα το αποκαλούνε το παιδί άρρεν μέχρι να πάει 18 και να αποφασίσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μα δεν είναι μόνο η βάπτιση. Είναι επίσης η μη αντικειμενικότητα στο μάθημα των θρησκευτικών, η υποχρεωτική προσευχή και τα λοιπά. Το παιδί αναμφισβήτητα δεν μεγαλώνει σε αντικειμενικό περιβάλλον αυτό θέλω να πω.

Πρέπει να καταλάβεις ότι σκοπός του σχολείου δεν είναι η παιδεία των μαθητών, αλλά η εκπαίδευση και η μαζική μορφοποίηση πολιτών. Ο πολίτης πατρίς-θρησκεία-οικογένεια είναι ένας βατός για την εξουσία πολίτης γιαυτό και γίνεται τέτοια μάχη στα σχολεία ώστε να παράγουμε όσο περισσότερους από αυτούς μπορούμε.

Ένα σοβαρό σχολείο θα ήταν απαλλαγμένο από τη διδαχή πάσης φύσης ιδεολογίας και θα εστίαζε στη δημιουργία κριτικής σκέψης και φιλομάθεια στα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
η νηστεία είναι προαιρετική. δεν αναγκάζεσαι να νηστέψεις... και 2ον υπάρχουν πολλοί τρόποι νηστείας, δεν είναι μόνο το φαγητό. στην πραγματικότητα, νηστεία είναι να απέχεις από αυτό που απολαμβάνεις περισσότερο, ό,τι κι αν είναι. ;)

Με την νηστεία δείχνεις την προσήλωση σου στον Θεό. Και κάθε Χριστιανός υποχρεούται να νηστέψει! Μα καλά, εγώ τα ξέρω καλύτερα από εσένα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Κάτσε για να καταλάβω, λες πως οι αργίες θα πρέπει να μην ισχύουν για τους μη Χριστιανούς, επειδή δε γιορτάζουν κάτι. Χμμ δηλαδή 15 μέρες διακοπές Χριστουγέννων τι γιορτάζουν οι Χριστιανοί? Τα Χριστούγεννα είναι μια μέρα. Το Πάσχα είναι επίσης μια βδομάδα όχι δύο. Δηλαδή οι Χριστιανοί είναι όλη τη Μ βδομάδα εκκλησία? Ίσως να αρχίσουμε να παίρνουμε και παρουσιολόγια στις εκκλησίες. Να στο πάω και ένα βήμα πιο πέρα, αντί μην έχουν αργίες οι άθεοι να μην έχει κανένας. Γιατί δικαιούσαι αργίες π.χ αν είσαι Χριστιανός? Αν θες να πας τόσο πολύ στην εκκλησία τα Χριστούγεννα να πάρεις μια δική σου άδεια από αυτές που δικαιούσαι και να πας. Το ίδιο και με το Πάσχα. Βλέπεις ότι η λογική σου δεν ευσταθεί. Αυτές οι έξτρα αργίες είναι για όλους και απλά εθιμικά έχουν μπει σε μέρες θρησκευτικού χαρακτήρα γιατί παλιά τότε τις θέλαν οι άνθρωποι καθώς ήταν πιο προσκολλημένοι στη θρησκεία.

ε ναι αυτό λέω στην άλλη που λέει ότι θα το αποκαλούνε το παιδί άρρεν μέχρι να πάει 18 και να αποφασίσει :P
βασικά δεν παρακολουθούσατε το προηγούμενο θέμα και δεν καταλαβαίνετε ότι αυτό το μήνυμα το είχα γράψει ως ειρωνία/μαύρο αστείο που απευθυνόταν σε λεγόμενα ενός από το προηγούμενο θέμα, φαίνεται άλλωστε και από τις 2 πρώτες σειρές, όπου λέω ότι το είχατε ρίξει πολύ σε φιλοσοφίες και βαθυστόχαστα θέματα και άρχιζε να χάνεται η ουσία. δεν είχα καμία πρόθεση να δημιουργήσω νέο θέμα, απλά να ελαφρύνω το κλίμα του προηγούμενου θέματος! όμως ο φανατισμός μερικών οδήγησε σε χειρότερο αποτέλεσμα. τι να πω... γι αυτό, άλλωστε, δεν ασχολούμαι άλλο ουσιαστικά με το θέμα, εκτός και αν δω κάτι τελείως παράλογο. γι αυτό σταματήστε να μου ρίχνετε όλην ώρα κατηγορίες, δεν θα με βγάλετε παλαβή βασιζόμενοι σε ένα σχόλιο όπου δεν μιλούσα σοβαρά. έλεος πια... κάνετε λες και είστε σε δικαστήριο και με έχετε βάλει για απολογία.:mad::mad::mad: για να μην πω ότι δείχνετε ανωριμότητα.:worry: τι, μαλώνουμε για το σάντουιτς που μου έφτιαξε η μαμάκα και μου το έφαγε ο μιχάλης;:worry:

Με την νηστεία δείχνεις την προσήλωση σου στον Θεό. Και κάθε Χριστιανός υποχρεούται να νηστέψει! Μα καλά, εγώ τα ξέρω καλύτερα από εσένα?
δεν είναι υποχρεωτική η νηστεία. δεν υποχρεούται. θεωρείται ότι υποχρεούται, είναι κάτι σαν την ηθική. όμως δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας που πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις, πόσο μάλλον όταν δεν μπορείς, πχ όταν είσαι άρρωστος. το αληθινό νόημα σου είπα πιο είναι. και απλά η αποχή από το φαγητό είναι ψεύτικη νηστεία όταν δεν συνοδεύεται με άλλα πράγματα, αλλά γιατί να στα αναλύσω αφού τα θεωρείς χαζά όλα αυτά. αυτό που λες εσύ, ίσχυε σε εποχές παλαιάς διαθήκης. ο μωσαΪκός νόμος την επέβαλε ως υποχρεωτική.
όντως, πόσο καλύτερα από μένα τα ξέρεις.ελεος πια, τοποθετήστε με και σε ένα ντουβάρι και πυροβοληστε με. τι άλλο θα διαβάσω σε αυτό το τόπικ,.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tróndur í Gøtu

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
OK,να δουλέψουμε αυτές τις μέρες.Αλλά τι; επειδή υπάρχει η θρησκεία έχουμε αργίες; Δε θα μπορούσε να καθιερωθεί χειμερινή εβδομάδα διακοπών απλά και μόνο για να περάσει ο κόσμος χρόνο με την οικογένεια;Ή αντίστοιχα 2 μήνες διακοπών το καλοκαίρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιαννης Κοβ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιαννης Κοβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Να προσθεσω κατι ακομα.. τις περισσοτερες γιορτες, οι χριστιανοι τις πηραν απο τους ειδωλολατρες. Δηλαδη ακριβως ιδιες ημερομηνιες π.χ. τα χριστουγεννα γιορταζοταν ο Θεος ηλιος. Και αργοτερα τα γενεθλια του Μιθρα. Στην ουσια και οι χριστιανοι διακοπες θελαν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Οποιοσδήποτε άθεος με αξιοπρέπεια θα πρέπει να αρνείται αυτές τις αργίες.
Και δεν έχει νόημα να είσαι άθεος και να συμμετέχεις σε αυτές τις γιορτές.

Είναι σαν να βγάζεις λόγο για την μάστιγα της πορνείας από μπαλκόνι μπουρδέλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Οποιοσδήποτε άθεος με αξιοπρέπεια θα πρέπει να αρνείται αυτές τις αργίες.
Και δεν έχει νόημα να είσαι άθεος και να συμμετέχεις σε αυτές τις γιορτές.

Είναι σαν να βγάζεις λόγο για την μάστιγα της πορνείας από μπαλκόνι μπουρδέλου...
Αλλο οτι τις αρνεισαι αλλο οτι συμμετεχεις μαζι με την οικογενεια σε ολο αυτο το εθιμικο,απο συνηθεια και για να μην στεναχωρησεις τους μεγαλυτερους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Αλλο οτι τις αρνεισαι αλλο οτι συμμετεχεις μαζι με την οικογενεια σε ολο αυτο το εθιμικο,απο συνηθεια και για να μην στεναχωρησεις τους μεγαλυτερους

Δηλαδή θα πρέπει να τους στεναχωρούν οι επιλογές μου;

Εγώ δεν στεναχωριέμαι, δηλαδή, που τους βλέπω να κινούν την ζωή τους στο ρυθμό που επιβάλλει η τάξη και η εκκλησία, σαν ανθρωπάκια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Δηλαδή θα πρέπει να τους στεναχωρούν οιπιλογές μου;

Εγώ δεν στεναχωριέμαι, δηλαδή, που τους βλέπω να κινούν την ζωή τους στο ρυθμό που επιβάλλει η τάξη και η εκκλησία, σαν ανθρωπάκια;
Δεν θα κατσω να εξηγησω στην γιαγια και τον παππου μου τους λογους για τους οποιους δεν πιστευω,αυτος εννοω μεγαλους,οχι γονεις,αυτοι εζησαν την ζωη τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Δεν θα κατσω να εξηγησω στην γιαγια και τον παππου μου τους λογους για τους οποιους δεν πιστευω,αυτος εννοω μεγαλους,οχι γονεις,αυτοι εζησαν την ζωη τους

Δεν χρειάζεται να δώσεις εξηγήσεις, κάνε αυτό που θεωρείς σωστό. ;)
Αν απλά δεν είχες πρόβλημα να συμμετέχεις δεν θα σου έλεγα τίποτα, αλλά να συμβιβάζεσαι για να μην στεναχωρήσεις του μεγαλύτερους, το θεωρώ λίγο ανόητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ αυτές τις αργίες μια ευκαιρία για ενδιάμεσες χειμερινές διακοπές και για να περνάς χρόνο με συγγενείς και φίλους...Δε βρίσκω λόγο να συμμετέχουν μόνο οι πιστοί..Άλλο τα έθιμα καθαρά θρησκευτικού περιεχομένου (επιτάφιος κλπ) κι άλλο να απέχεις γενικά από γιορτές Χριστουγέννων κλπ,το βρίσκω υπερβολικό και ανούσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sertsak

Νεοφερμένος

Ο sertsak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πρωτα απ ολα,κατι τετοιο δεν μπορει να εφαρμοστει λογω των προβληματων που θα δημιουργουνταν στην εργασια.επισης,η θρησκεια δεν θα ηταν πλεον προσωπικη επιλογη,αλλα θα επηρεαζε την κοινωνικη ζωη και την επαγγελματικη ζωη του.επισης,ολοι ξερουμε οτι οι αργιες γινονται προς ελαφρυνση των εργαζομενων και των μαθητων και απλα συμπιπτουν με τις γιορτες της επικρατουσας θρησκειας μιας χωρας.και εν τελει,το γεγονος οτι καποιος μπορει να μην πιστευει στο θεολογικο τμημα των εορτων,δεν σημαινει οτι δεν μπορει να νιωσει την πνευματικοτητα των ημερων και να ερθει πιο κοντα με συγγενεις και φιλους και να εκτιμησει την ομορφια μιας θρησκευτικης γιορτης.εξαλλου,αυτο το οποιο τιμαται τα χριστουγεννα και το πασχα ειναι η Ελληνικη παραδοση,με την ποικιλια των εθιμων που υπαρχουν στις διαφορες περιοχες της χωρας.οπως επισης και ενας χριστιανος μπορει να εκτιμησει μια γιορτη αλλης θρησκειας αν τον γοητευει η διαδικασια της και τα νοηματα που εκπροσωπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VforVaggos

Νεοφερμένος

Ο VforVaggos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
να πω και κάτι ελφαρύ, γτ πολύ στην αμπελοφιλοσοφία το ρίξατε; :Ρ

- όσοι μας το παιζουν άθεοι, ας κάτσουν τις διακοπές του πάσχα να δουλέψουν :) :) το ίδιο και τα χριστούγεννα, τον 15αύγουστο, τη καθαρά δευτέρα και γενικά όλες τις αργίες λόγω θρησκευτικής εορτής :) :) γιατί δηλαδή γιορτάζετε κάτι που δεν πιστεύετε; δεν βλέπω το λόγο. αντίθετα, μου φαίνεται ότι κάθεστε χωρίς λόγο...

no offense αλλά να λέμε και του στραβού το δίκιο. :Ρ

Σημείωση Συντονιστή
Τα μηνύματα προήλθαν από το θέμα : Πιστεύετε στο Θεό;

Αφού πρέπει να γιορτάζεις κάτι για να δικαιούσαι λίγες μέρες διακοπές εγώ τα χριστούγεννα γιορτάζω τα γενέθλια του Newton και το πάσχα τα γενέθλια του Marx ή του Lenin (ανάλογα με το πότε πέφτει). :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top