Αθήνα ή Θεσσαλονίκη;

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
Δεν ξέρω να σου πω 50-50 ήμουν. Έχουν απορροφητικότητα τα οικονομικά, αλλά ήταν δύσκολο αφού έπιανα Πολιτικών Μηχανικών. Είχα και την ιστορία με τον αδερφό μου. Τέλος πάντων δεν ξέρω. Να σου πω την αλήθεια ψιλομετάνιωσα.

εγω το 2008 ημουν 50-50 για το αν θα δηλωνα ηλεκτρολογων μηχανικων και τεχνολογιας υπολογιστων πατρας η λο-χρη ασοεε...γιαυτο τα εψαχνα τοσο πολυ...αλλα μου αρεσαν τα οικονομικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ και τρίτη Λο.Χρη ΠΑΜΑΚ. Αλλά ΑΠΘ το πιάνω 18.660 είχε...
-----------------------------------------
Το μετάνιωσες καθόλου ή είσαι ικανοποιημένος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
ειμαι αρκετα ικανοποιημενος αλλα στο τελος θα δειξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Η κοπέλα μου μάντεψε πού δήλωσε πρώτη επιλογή: Λο.Χρη. στην ΑΣΟΕΕ !!! Φαντάσου τι πόλεμος είχε ξεσπάσει... Αλλά την πιάνει στάνταρ... !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
α ξεχασα να σου πω συγχαρητηρια!!!
-----------------------------------------
Η κοπέλα μου μάντεψε πού δήλωσε πρώτη επιλογή: Λο.Χρη. στην ΑΣΟΕΕ !!! Φαντάσου τι πόλεμος είχε ξεσπάσει... Αλλά την πιάνει στάνταρ... !!!

χαχαχαχα ευγε το κοριτσι!!!:P:no1::no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Ευχαριστώ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Ας μην υποτιμάμε το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας:)
Ίσως θα έπρεπε, διότι έχει καταντήσει κέντρο διερχομένων... Το ΑΠΘ είναι πολύ πιο οργανωμένο!

Όσο για το δίλημμα Αθήνα vs. Θεσσαλονίκη, θα σου πρότεινα να συνδυάσεις την υπέροχη φοιτητική ζωή της συμπρωτεύουσας με τις γνώσεις πάνω στις οικονομικές επιστήμες του ΑΠΘ. Άλλωστε, όποιες γνώσεις θα μπορούσε να σου προσφέρει η ΑΣΟΕΕ, εξαρτώνται τόσο από το μεταπτυχιακό που θα κάνεις μετά, αλλά και από την προσωπική σου ενασχόληση!

Ελπίζω να βοήθησα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Ίσως θα έπρεπε, διότι έχει καταντήσει κέντρο διερχομένων... Το ΑΠΘ είναι πολύ πιο οργανωμένο!

Όσο για το δίλημμα Αθήνα vs. Θεσσαλονίκη, θα σου πρότεινα να συνδυάσεις την υπέροχη φοιτητική ζωή της συμπρωτεύουσας με τις γνώσεις πάνω στις οικονομικές επιστήμες του ΑΠΘ. Άλλωστε, όποιες γνώσεις θα μπορούσε να σου προσφέρει η ΑΣΟΕΕ, εξαρτώνται τόσο από το μεταπτυχιακό που θα κάνεις μετά, αλλά και από την προσωπική σου ενασχόληση!

Ελπίζω να βοήθησα...:)
Συγγνωμη φιλε μου αλλα εχεις καμια ιδεα απο τα πανεπιστημια στη Θεσσαλονικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
D.Gray-man έχεις κάποιον γνωστό στο Απθ ή στο Πα.Μακ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
εγω έχω γνωστους και στα 2...το ΠΑΜΑΚ γενικά είναι πλήρως ανοργάνωτο έχει τα χάλια του σ αυτό το θέμα αλλά τα οικονομικά του είναι πολύ καλά και ειδικά η λοχρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Εχμ... ΟΚ, το ομολογω. Ειναι η πρωτη φορα που ακουω ανθρωπους να λενε το ΠΑΜΑΚ ανοργανωτο και κεντρο διερχομενων...!!! Αν και, τωρα που το σκεφτομαι ναι, ειναι οντως κεντρο διερχομενων, γιατι εχει το καλυτερο φοιτητικο κυλικειο της πολης και ερχονται τοσο απο το ΑΠΘ οσο και απο το στρατοπεδο διπλα για καφε, αν αυτο εννοεις :)

Περα απο την πλακα: Λετε οτι το ενα πανεπιστημιο ειναι καλο, το αλλο ειναι γτπ, το αλλο ειναι κορυφαιο, και παει λεγοντας. Αληθεια, πως ακριβως το εννοειτε το καλο και το κακο; Πως το κρινετε ρε παιδι μου; Εν πασει περιπτωσει, τι παει να πει ποιοτητα σπουδων και μαθηματων; Και αληθεια, πως μπορειτε να το κρινετε εσεις ειδικα αυτο, που στην πλειοψηφια σας η μονη σας επαφη με το πανεπιστημιο ειναι...η εγγραφη ακομη, ΚΑΙ ΑΝ;;;

Για συνελθετε λιγο. Κανω ενα σκρολαρισμα προς τα πανω και βλεπω μια μαθητρια της Γ' Λυκειου να λεει το ΠΑΜΑΚ ανοργανωτο, εναν μαθητη απο την Καρδιτσα [!!!] να λεει το ΠΑΜΑΚ κεντρο διερχομενων, και παει λεγοντας. Λες και τα πανεπιστημια διεθνως κρινονται απο το επιπεδο των σπουδων που παρεχουν για το πρωτο πτυχιο!!!

Αν εχετε την εντυπωση πως το οποιοδηποτε πανεπιστημιο ειναι απλα ενα ακομη σχολειο, ενα πιο εξειδικευμενο λυκειο, που μπαινει μεσα ο καθηγητης και κανουμε το μαθημα μας και τι ωραια και καλα που περναμε, και δινουμε εξετασεις αλλα δεν πειραζει αν κοπουμε, κανετε λαθος!!! Οι δραστηριοτητες ενος πανεπιστημιου ΔΕΝ περιοριζονται μονο στις προπτυχιακες σπουδες: Για την ακριβεια, αυτες, σαν αγγαρεια τις βλεπουν. Νομιζετε εσεις οτι ο οποιοσδηποτε καθηγητης που σπουδαζει ποσα χρονια ειχε καμια καϊλα να μπαινει και να προσπαθει να διδαξει σε φοιτητες; Το κανει επειδη ειναι αναγκασμενος να το κανει. Παει και αυτο.

Οι προπτυχιακες σπουδες λοιπον, πανω κατω σε ολα τα πανεπιστημια εχουν το ιδιο επιπεδο: Δια νομου ειναι αναγκασμενα ολα τα ομοια πανεπιστημια να διδασκουν καποια ιδια αντικειμενα: Ας πουμε ολα τα οικονομικα πανεπιστημια εχουν μαθηματα μακρο, μικρο, οικονομετριας, αναπτυξης, μεγεθυνσης, κτλ. Ο καθε καθηγητης διαφοροποιει την διδασκαλια του οπως γουσταρει αυτος. Αρα, μπορεις να βρεις χαρισματικους καθηγητες παντου, ακομη και στο πανεπιστημιο των Δριμυκλανων, που θα διδασκουν τα ιδια αντικειμενα με τον καθηγητη της ΑΣΟΕΕ ή του ΠΑΜΑΚ, ο καθενας με τον δικο του τροπο. Παει και αυτο.

Τι ειναι αυτο λοιπον που καθοριζει την φημη ενος πανεπιστημιου;

Απαντηση: Οι ερευνητικες του δραστηριοτητες.

Ωπα, ειμαι σιγουρος οτι δεν ειχατε σκεφτει καν οτι υπαρχει τετοιο πραγμα.

Ε ναι λοιπον, υπαρχει. Γιατι ο καθε καθηγητης που μπαινει και κανει μαθημα, τις υπολοιπες ωρες κανει ερευνα, αφοσιωνεται στην επιστημη του, ασχολειται με μεταπτυχιακα, διδακτορικα, δηλαδη με επιστημονες που εμβαθυνουν πραγματικα στην επιστημη τους. Οταν ολοκληρωσει μια ερευνα, ενα διδακτορικο, μια εργασια, την δημοσιευει σε παγκοσμια περιοδικα και απο εκει λαμβανει αναγνωριση και φημη, πρωτα ο καθηγητης και μετα το πανεπιστημιο.

Ολα αυτα εχουν αραγε σχεση με τον προπτυχιακο φοιτητη; Απολυτως καμια. Και οσο και αν χτυπιεται ο φοιτητης της ΑΣΟΕΕ ή του Παμακ ή του ΑΠΘ ή του ΕΜΠ ή οπουδηποτε οτι "μπηκε στο πιο φημισμενο ΑΕΙ της χωρας", γιατι ετσι ηξερε οταν εκανε μηχανογραφικο, τοσα ηξερε τοσα ελεγε, ειναι μπουρδες για μοστρα. Αν θελετε να μιλησουμε για σημαντικες διαφορες μεταξυ πανεπιστημιων, η ΑΣΟΕΕ και το ΠΑΜΑΚ δεν τιθενται καν στην συγκριση. Αν καποιος περασει σε κανενα ΜΙΤ, τοτε ναι, να το βουλωσω.

Οποτε, το μονο που μενει στον προπτυχιακο φοιτητη να επιλεξει, αν ας πουμε πιανει 3-4 παρομοιες σχολες, ειναι η πολη, οι κτιριακες συνθηκες της σχολης του, κτλ.

Αλλα ξανατονιζω, μου κανει εντυπωση να μιλανε ατομα που οχι μονο εχουν ελαχιστη σχεση με τα πανεπιστημια, αλλα εως και καμια, με περισση σιγουρια. Πως το λενε, ειναι τοσο ακυρο, οσο το να θυμασαι εποχες που δεν τις εχεις ζησει, ή να εκφερεις αποψη για την αγροτικη πολιτικη της Νεας Ζηλανδιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Εχμ... ΟΚ, το ομολογω. Ειναι η πρωτη φορα που ακουω ανθρωπους να λενε το ΠΑΜΑΚ ανοργανωτο και κεντρο διερχομενων...!!! Αν και, τωρα που το σκεφτομαι ναι, ειναι οντως κεντρο διερχομενων, γιατι εχει το καλυτερο φοιτητικο κυλικειο της πολης και ερχονται τοσο απο το ΑΠΘ οσο και απο το στρατοπεδο διπλα για καφε, αν αυτο εννοεις :)

Περα απο την πλακα: Λετε οτι το ενα πανεπιστημιο ειναι καλο, το αλλο ειναι γτπ, το αλλο ειναι κορυφαιο, και παει λεγοντας. Αληθεια, πως ακριβως το εννοειτε το καλο και το κακο; Πως το κρινετε ρε παιδι μου; Εν πασει περιπτωσει, τι παει να πει ποιοτητα σπουδων και μαθηματων; Και αληθεια, πως μπορειτε να το κρινετε εσεις ειδικα αυτο, που στην πλειοψηφια σας η μονη σας επαφη με το πανεπιστημιο ειναι...η εγγραφη ακομη, ΚΑΙ ΑΝ;;;

Για συνελθετε λιγο. Κανω ενα σκρολαρισμα προς τα πανω και βλεπω μια μαθητρια της Γ' Λυκειου να λεει το ΠΑΜΑΚ ανοργανωτο, εναν μαθητη απο την Καρδιτσα [!!!] να λεει το ΠΑΜΑΚ κεντρο διερχομενων, και παει λεγοντας. Λες και τα πανεπιστημια διεθνως κρινονται απο το επιπεδο των σπουδων που παρεχουν για το πρωτο πτυχιο!!!

Αν εχετε την εντυπωση πως το οποιοδηποτε πανεπιστημιο ειναι απλα ενα ακομη σχολειο, ενα πιο εξειδικευμενο λυκειο, που μπαινει μεσα ο καθηγητης και κανουμε το μαθημα μας και τι ωραια και καλα που περναμε, και δινουμε εξετασεις αλλα δεν πειραζει αν κοπουμε, κανετε λαθος!!! Οι δραστηριοτητες ενος πανεπιστημιου ΔΕΝ περιοριζονται μονο στις προπτυχιακες σπουδες: Για την ακριβεια, αυτες, σαν αγγαρεια τις βλεπουν. Νομιζετε εσεις οτι ο οποιοσδηποτε καθηγητης που σπουδαζει ποσα χρονια ειχε καμια καϊλα να μπαινει και να προσπαθει να διδαξει σε φοιτητες; Το κανει επειδη ειναι αναγκασμενος να το κανει. Παει και αυτο.

Οι προπτυχιακες σπουδες λοιπον, πανω κατω σε ολα τα πανεπιστημια εχουν το ιδιο επιπεδο: Δια νομου ειναι αναγκασμενα ολα τα ομοια πανεπιστημια να διδασκουν καποια ιδια αντικειμενα: Ας πουμε ολα τα οικονομικα πανεπιστημια εχουν μαθηματα μακρο, μικρο, οικονομετριας, αναπτυξης, μεγεθυνσης, κτλ. Ο καθε καθηγητης διαφοροποιει την διδασκαλια του οπως γουσταρει αυτος. Αρα, μπορεις να βρεις χαρισματικους καθηγητες παντου, ακομη και στο πανεπιστημιο των Δριμυκλανων, που θα διδασκουν τα ιδια αντικειμενα με τον καθηγητη της ΑΣΟΕΕ ή του ΠΑΜΑΚ, ο καθενας με τον δικο του τροπο. Παει και αυτο.

Τι ειναι αυτο λοιπον που καθοριζει την φημη ενος πανεπιστημιου;

Απαντηση: Οι ερευνητικες του δραστηριοτητες.

Ωπα, ειμαι σιγουρος οτι δεν ειχατε σκεφτει καν οτι υπαρχει τετοιο πραγμα.

Ε ναι λοιπον, υπαρχει. Γιατι ο καθε καθηγητης που μπαινει και κανει μαθημα, τις υπολοιπες ωρες κανει ερευνα, αφοσιωνεται στην επιστημη του, ασχολειται με μεταπτυχιακα, διδακτορικα, δηλαδη με επιστημονες που εμβαθυνουν πραγματικα στην επιστημη τους. Οταν ολοκληρωσει μια ερευνα, ενα διδακτορικο, μια εργασια, την δημοσιευει σε παγκοσμια περιοδικα και απο εκει λαμβανει αναγνωριση και φημη, πρωτα ο καθηγητης και μετα το πανεπιστημιο.

Ολα αυτα εχουν αραγε σχεση με τον προπτυχιακο φοιτητη; Απολυτως καμια. Και οσο και αν χτυπιεται ο φοιτητης της ΑΣΟΕΕ ή του Παμακ ή του ΑΠΘ ή του ΕΜΠ ή οπουδηποτε οτι "μπηκε στο πιο φημισμενο ΑΕΙ της χωρας", γιατι ετσι ηξερε οταν εκανε μηχανογραφικο, τοσα ηξερε τοσα ελεγε, ειναι μπουρδες για μοστρα. Αν θελετε να μιλησουμε για σημαντικες διαφορες μεταξυ πανεπιστημιων, η ΑΣΟΕΕ και το ΠΑΜΑΚ δεν τιθενται καν στην συγκριση. Αν καποιος περασει σε κανενα ΜΙΤ, τοτε ναι, να το βουλωσω.

Οποτε, το μονο που μενει στον προπτυχιακο φοιτητη να επιλεξει, αν ας πουμε πιανει 3-4 παρομοιες σχολες, ειναι η πολη, οι κτιριακες συνθηκες της σχολης του, κτλ.

Αλλα ξανατονιζω, μου κανει εντυπωση να μιλανε ατομα που οχι μονο εχουν ελαχιστη σχεση με τα πανεπιστημια, αλλα εως και καμια, με περισση σιγουρια. Πως το λενε, ειναι τοσο ακυρο, οσο το να θυμασαι εποχες που δεν τις εχεις ζησει, ή να εκφερεις αποψη για την αγροτικη πολιτικη της Νεας Ζηλανδιας.

Με ποιο επιχειρημα λες οτι δεν επηρεαζει τον φοιτητη το κατα ποσον οι καθηγητες του εχουν αναπτυξει εντονη ερευνητικη δραστηριοτητα ? Το ιδιο ειναι να σου κανει μαθημα καποιος που εχει να ενημερωθει για τις εξελιξεις της επιστημης του απο το 1821 και το ιδιο να σου κανει καποιος που τρεχει απο το ενα συνεδριο στο αλλο, διδασκει σε πανεπιστημια του εξωτερικου, δημοσιευει αρθρα κτλ ? Φυσικα και ως πρωτοετεις ειναι λογικο πολλοι να μην μπαινουν στη διαδικασια να τσεκαρουν ποιοι υποψηφιοι καθηγητες τους εχουν δημοσιευσει τι κ ποτε, αλλα γι'αυτο ειμαστε εμεις εδω, οι μεγαλυτεροι και πιο πεπειραμμενοι υποτιθεται, για να καθοδηγησουμε, και πιθανως να βοηθησουμε καποιους να αποφυγουν λαθη που εμεις καναμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
ωραια θα μιλησω εγω που εχω σχεση με το πανεπιστημιο:) συμφωνω απολυτα για ολα οσα λες γτ κι εμενα μου κακοφανηκε το υφος του δεκαπενταχρονου D.Gray-man που εγω στα 15 μου ουτε τι ειναι πανεπιστημιο δεν ηξερα....εχεις απολυτο δικιο..αλλα θα διαφωνισω στο σημειο που λες οτι ο μονο που μενει στον προπτυχιακο φοιτητη να επιλεξει, αν ας πουμε πιανει 3-4 παρομοιες σχολες, ειναι η πολη, οι κτιριακες συνθηκες της σχολης του, κτλ.ε δεν μπορουμε να συγκρινουμε ουτε την ασοεε ουτε το παμακ με το ΜΙΤ αλλα εφοσον ειμαστε σε μια χωρα μπορουμε να τα συκρινουμε μεταξυ τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Αναγνωστη, οταν ενας καθηγητης πρεπει να σου διδαξει 5 πραγματα, δεν εχει σημασια αν ξερει 80 ή 85 [γιατι για τετοια διαφορα μιλαμε, αν υπαρχει κιολας, μεταξυ των καθηγητων του παμακ και της ασοεε]. Του φοιτητη θα του αρκουσε και αν ο καθηγητης ηξερε 10 και σου ελεγε τα 5.

Ειναι σαν να ισχυριζεται καποιος που εχει διδακτορικο οτι μπορει να κανει καλυτερο μαθημα σε ενα παιδακι πρωτης γυμνασιου απο καποιον που εχει κανει απλα μεταπτυχιακο. Για τετοια μεγεθη μιλαμε.

Και btw, μαντεψε, ΚΑΙ στο ΠΑΜΑΚ, ολοι οι καθηγητες "εχουν ενημερωθει για τις εξελιξεις της επιστημης του απο το 1821 και τρεχουν απο το ενα συνεδριο στο αλλο, κτλ". Οπως και του ΑΠΘ. Οπως και ολων των πανεπιστημιων. Ξερεις γιατι;

Γιατι ο μισος μισθος τους ειναι για το διδακτικο κομματι και ο αλλος μισος για το ερευνητικο. ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ για αυτο. Α, και για να μην ξεχνιομαστε [οσον αφορα το διδακτικο κομματι], εχετε υποψιν σας πως οι καθηγητες παιρνουν 2 ευρω για καθε γραπτο που διορθωνουν...οι βοηθοι τους. Τοσο ψηλα τους εχουν τους φοιτητες.

kotso, αυτο που θελω να πω ειναι πως, για εναν προπτυχιακο φοιτητη, η συγκριση ειναι ατοπη και ανουσια. Πως το λενε ρε παιδι μου, ειναι σαν να συγκρινεις την CocaCola του Lidl με την CocaCola του Dia, ενω ξερεις οτι παντα υπαρχει η αυθεντικη CocaCola που ειναι καλυτερη.

Δηλαδη, τι να συγκρινουμε ακριβως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
Αναγνωστη, οταν ενας καθηγητης πρεπει να σου διδαξει 5 πραγματα, δεν εχει σημασια αν ξερει 80 ή 85 [γιατι για τετοια διαφορα μιλαμε, αν υπαρχει κιολας, μεταξυ των καθηγητων του παμακ και της ασοεε]. Του φοιτητη θα του αρκουσε και αν ο καθηγητης ηξερε 10 και σου ελεγε τα 5.

Ειναι σαν να ισχυριζεται καποιος που εχει διδακτορικο οτι μπορει να κανει καλυτερο μαθημα σε ενα παιδακι πρωτης γυμνασιου απο καποιον που εχει κανει απλα μεταπτυχιακο. Για τετοια μεγεθη μιλαμε.

Και btw, μαντεψε, ΚΑΙ στο ΠΑΜΑΚ, ολοι οι καθηγητες "εχουν ενημερωθει για τις εξελιξεις της επιστημης του απο το 1821 και τρεχουν απο το ενα συνεδριο στο αλλο, κτλ". Οπως και του ΑΠΘ. Οπως και ολων των πανεπιστημιων. Ξερεις γιατι;

Γιατι ο μισος μισθος τους ειναι για το διδακτικο κομματι και ο αλλος μισος για το ερευνητικο. ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ για αυτο. Α, και για να μην ξεχνιομαστε [οσον αφορα το διδακτικο κομματι], εχετε υποψιν σας πως οι καθηγητες παιρνουν 2 ευρω για καθε γραπτο που διορθωνουν...οι βοηθοι τους. Τοσο ψηλα τους εχουν τους φοιτητες.

kotso, αυτο που θελω να πω ειναι πως, για εναν προπτυχιακο φοιτητη, η συγκριση ειναι ατοπη και ανουσια. Πως το λενε ρε παιδι μου, ειναι σαν να συγκρινεις την CocaCola του Lidl με την CocaCola του Dia, ενω ξερεις οτι παντα υπαρχει η αυθεντικη CocaCola που ειναι καλυτερη.

Δηλαδη, τι να συγκρινουμε ακριβως;

ναι αλλα αν ζουσες σε μια χωρα που η αυθεντικη κοκα κολα σπανιζε τοτε θα μπορουσες να συγκρινεις την κοκακολα του λιντλ και την κοκα κολα του ντια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
...Aναγνωριζοντας ταυτοχρονα οτι συγκρινεις δυο προιοντα με την λογικη "αφου δεν μπορω να ειμαι πρωτος στην πολη, ας ειμαι τουλαχιστον πρωτος στο χωριο", ετσι;

Και φυσικα, αναγνωριζοντας οτι τοσο η κοκακολα του λιντλ οσο και αυτη του ντια, ε, οπως και να το κανουμε ρε παιδι μου, σου αφηνουν την ιδια γευση στο τελος...!!! Ποσο μικροι ειμαστε αληθεια, να συγκρινουμε το παμακ με την ασοεε, ειδικα οταν η συγκριση τιθεται στο επιπεδο του πρωτου πτυχιου!!!

Ε ρε και να μας εβλεπε κανενας φοιτητης του ΜΙΤ, τι γελια ειχε να ριξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
...Aναγνωριζοντας ταυτοχρονα οτι συγκρινεις δυο προιοντα με την λογικη "αφου δεν μπορω να ειμαι πρωτος στην πολη, ας ειμαι τουλαχιστον πρωτος στο χωριο", ετσι;

Και φυσικα, αναγνωριζοντας οτι τοσο η κοκακολα του λιντλ οσο και αυτη του ντια, ε, οπως και να το κανουμε ρε παιδι μου, σου αφηνουν την ιδια γευση στο τελος...!!! Ποσο μικροι ειμαστε αληθεια, να συγκρινουμε το παμακ με την ασοεε, ειδικα οταν η συγκριση τιθεται στο επιπεδο του πρωτου πτυχιου!!!

Ε ρε και να μας εβλεπε κανενας φοιτητης του ΜΙΤ, τι γελια ειχε να ριξει...

δεν αναφερθηκα σε παμακ και ασοεε υπαρχουν πολλα ελληνικα πανεπιστημια που μπορουν να συγκριθουν μεταξυ τους...αν νομιζεις οτι ολα τα ελληνικα πανεπιστημια εξασφαλιζουν τις ιδιες επαγγελματικες προοπτικες τοτε ζησε στην πλανη σου...στην ελλαδα δεν εχουμε ΜΙΤ εχουμε μετσοβιο και στις ελληνικες επιχειρησεις οι περισσοτεροι που θα εργαστουν θα ειναι αποφοιτοι ελληνικης σχολης και οχι του ΜΙΤ(για τον λογο αυτον και μονο τιθεται θεμα συκρισης).............δεν συγκριναμε την bmw με την προσε αλλα δεν θα συκρινουμε και την bmw με το πεζο....πως να το κανουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Καταρχην, τις εκφρασεις περι πλανης καλο θα ηταν να τις αποσυρεις. Αν μη τι αλλο, μια παραπανω σχεση την εχω με το θεμα!!!

Ας μιλησουμε λοιπον για τα ελληνικα πανεπιστημια. Και μιας και η συζητηση περιστρεφεται γυρω απο τα οικονομικα πανεπιστημια, ας παρουμε για παραδειγμα το ΑΠΘ, την ΑΣΟΕΕ, το ΠΑΜΑΚ και το ΠΑΠΕΙ [η σειρα ειναι αλφαβητικη].

Εισαι λοιπον διευθυντης της διευθυνσης προσωπικου μιας επιχειρησης και εχεις τα βιογραφικα 4 αποφοιτων μπροστα σου, ενος απο το καθε πανεπιστημιο.

Μπορεις να πεις με σιγουρια ποιος σου κανει, βλεποντας μονο το πανεπιστημιο στο οποιο φοιτησε;

Οχι φυσικα.

Γιατι θα κοιταξεις σιγουρα και την διαρκεια των σπουδων τους. Αλλο πραγμα ειναι καποιος να εχει παρει πτυχιο σε 4 χρονια, και αλλο πραγμα σε 8. Θα κοιταξεις και τον βαθμο του πτυχιου. Δεν ειναι το ιδιο ενα 6 με ενα 8. Θα κοιταξεις αυτος ο φοιτητης τι σεμιναρια εχει παρακολουθησει. Και παει λεγοντας. Ελπιζω να με πιανεις και να μην χρειαστει να επεκταθω παραπανω. Ενας φοιτητης αν ειναι καλος, θα διακριθει, σε οποιο πανεπιστημιο και αν εχει φοιτησει.

Αν θελεις, το γενικευουμε το θεμα. Αλλα οπως και να το κανουμε, παντα η συζητηση πρεπει να γινεται για πανεπιστημια ομοιων αντικειμενων. Δεν ειναι βασιμο να συγκρινεις τις επαγγελματικες προοπτικες της Φιλολογιας της Θεσσαλονικης με το παιδαγωγικο Αλεξανδρουπολης π.χ.

Μιλας για το ΕΜΠ. Ωραια, ας φερουμε διπλα του το Πολυτεχνειο του ΑΠΘ. Πως αξιολογειται το ενα πτυχιο με το αλλο λες; Ενα πτυχιο του ΕΜΠ με βαθμο 7 θα προτιμηθει απο ενα πτυχιο του ΑΠΘ με βαθμο 8; Τι λες; Ακομη και τον ιδιο βαθμο να εχουν τα δυο πτυχια, πιστευεις πως ο εργοδοτης θα διαλεξει με κλειστα ματια τον μετσοβιτη; Οχι. Θα τους παρει συνεντευξη. Και εκει θα αποφασισει ποιος του κανει. Γιατι ο σοβαρος αποφοιτος κανει μπαμ, ειτε εχει βγει απο το ΕΜΠ ειτε απο το ΑΠΘ.

Νομιζω οτι γινομαι κατανοητος: Στην αγορα εργασιας το πτυχιο ειναι ενα -απο τα πολλα- συστατικα που πρεπει να εχεις για να επιβιωσεις. Και το μονο σιγουρο ειναι πως, ο τιτλος του πτυχιου βρισκεται κατω-κατω στην λιστα με τα προσοντα. Υπαρχουν πολλα αλλα, ουσιαστικα πραγματα που θα σε ξεχωρισουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
δυο αποφοιτοι με τα ακριβως ιδια προσοντα ενας απο εμπ και ενας απο απθ υποψηφιοι για μια κοινη θεση εργασιας...ο αποφοιτος εμπ εχει συγκριτικο πλεονεκτημα...επισης ο αποφοιτος εμπ εχει περισσοτερες πιθανοτητες να γινει δεκτος σε καποιο καλο πανεπιστημιο του εξωτερικου για καποιο μεταπτυχιακο...καλως η κακως αλλο να σπουδαζεις στο εμπ και αλλο στο πολυτεχνειο της κωλοπετινιτσας...δεν ειναι ολα ροδινα στην αγορα εργασιας ουτε αντικενικα....τα περισσοτερα ελληνικα πανεπιστημια εχουν καλυτερα προγραμματα σπουδων απ τα κολεγια κι ομως ενας αποφοιτος πανεπιστημιου μπορει να χασει θεση απο αποφοιτο κολεγιου...αυτο εχει να κανει με τις δημοσιες σχεσεις του κολεγιου,το ονομα κοκ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ωραια, να στο κανω ακομη πιο λιανο:

Για μια θεση εργασιας ή ενος μεταπτυχιακου, προσοντα θεωρουνται (με τυχαια σειρα):

-Το πανεπιστημιο στο οποιο σπουδασες.
-Ο βαθμος πτυχιου.
-Συστατικες επιστολες απο καθηγητες.
-Τυχον εργασιες που εχεις κανει [διπλωματικες π.χ.].
-Τυχον πρακτικη εξασκηση που μπορει να θεωρηθει προυπηρεσια.
-Το αν κατεχεις GMAT (για το μεταπτυχιακο).
-Τα σεμιναρια τα οποια εχεις παρακολουθησει [ειτε εντος ειτε εκτος πανεπιστημιου].
-Η ποσοτητα των ξενων γλωσσων που ξερεις να μιλας.
-Το επιπεδο στο οποιο ξερεις αυτες τις γλωσσες.
-Αλλες γνωσεις, οπως π.χ. η χρηση Η/Υ (και αν δεν μιλαμε για ΑΕΙ πληροφορικης, τοτε μιλαμε για πιστοποιητικα τυπου ECDL)
-Το ποσο καλη εντυπωση θα κανεις σε μια συνεντευξη. Αυτο περιλαμβανει χιλιους δυο παραγοντες, απο το ντυσιμο και την εμφανιση γενικα, μεχρι το πως μιλας, τι λεξιλογιο χρησιμοποιεις, τι προφορα εχεις, ακομη και το πως κανεις χειραψια.
-Το αν εχεις βυσμα.

Μεσα σε 3 λεπτα μπορεσα και απαριθμησα καμια δεκαρια παραγοντες. Αληθεια, ισχυριζεσαι πως πραγματικα μπορει να υπαρχουν πολλοι υποψηφιοι που να παρουσιαζουν ακριβως τα ιδια προσοντα σε ολους τους τομεις πλην του πανεπιστημιου στο οποιο φοιτησαν;

Σκεψου το λογικα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top