Αεροσυνοδός: πληροφορίες

marouska

Νεοφερμένος

Η marouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
γενικης φυσεως.ο,τι εχει παρει το αυτι σας,απο το που σπουδαζεται,μεχρι το πως ειναι.ενταξει φλασια ειναι και μπορει να φυγει,αλλα θα με ενδιεφερε..καταρχας σχολη,μετα τα stadar,τι χρειαζεται,γλωσσες,τι θα παιξει εκει μεσα..ο,τι ξερει ο καθεις!:D
ριχτε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
γενικης φυσεως.ο,τι εχει παρει το αυτι σας,απο το που σπουδαζεται,μεχρι το πως ειναι.ενταξει φλασια ειναι και μπορει να φυγει,αλλα θα με ενδιεφερε..καταρχας σχολη,μετα τα stadar,τι χρειαζεται,γλωσσες,τι θα παιξει εκει μεσα..ο,τι ξερει ο καθεις!:D
ριχτε!!!

Αν σου απαντήσω ρεαλιστικά θα φάω μπαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouska

Νεοφερμένος

Η marouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
:emm: τοσο χαλια!?
ρε μην με αποπαιρνετε!...
σου επιτρεπω να μην μου απαντησεις πια και τοοοσο ρεαλιστικα!!αν φυσικα ξερεις κατι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Τυπικά Προσόντα:
-Απολυτήριο Λυκείου
-Αριστη γνώση Αγγλικών
-Καλή γνώση Γαλλικών η Γερμανικών η Ιταλικών
-Ηλικία έως 30 ετών
-Κατώτατο όριο ύψους 1,65 cm
-Πτυχία ανωτέρων η ανωτάτων σχολών θα θεωρηθούν προσόν.

Και παμε. Με ενα προχειρο googling.

Height 5ʼ2ʼʼ (1.58m) to 6ʼ3ʼʼ (1.90m) with weight in proportion to height
Mature in attitude and outlook
Tattoos are acceptable but must not be visible.
Visible body piercing (other than one earring per ear) is not permitted

και

A well-groomed appearance is required. Weight must be of such proportion to height that a neat appearance is maintained and physical ability to perform all job functions is not hindered. The ability to, while facing forward, walk and fit comfortably down the aircraft aisle, fit quickly through the overwing window exit, and to fit into a jumpseat harness without modification, including closure without a seatbelt extension.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Τυπικά Προσόντα:
-Απολυτήριο Λυκείου
-Αριστη γνώση Αγγλικών
-Καλή γνώση Γαλλικών η Γερμανικών η Ιταλικών
-Ηλικία έως 30 ετών
-Κατώτατο όριο ύψους 1,65 cm
-Πτυχία ανωτέρων η ανωτάτων σχολών θα θεωρηθούν προσόν.

Και παμε. Με ενα προχειρο googling.

Height 5ʼ2ʼʼ (1.58m) to 6ʼ3ʼʼ (1.90m) with weight in proportion to height
Mature in attitude and outlook
Tattoos are acceptable but must not be visible.
Visible body piercing (other than one earring per ear) is not permitted

και

A well-groomed appearance is required. Weight must be of such proportion to height that a neat appearance is maintained and physical ability to perform all job functions is not hindered. The ability to, while facing forward, walk and fit comfortably down the aircraft aisle, fit quickly through the overwing window exit, and to fit into a jumpseat harness without modification, including closure without a seatbelt extension.

:)
νομίζω πως την κάλυψες...!!!

πάντως καλύετερα να ρωτήσεις έναν/μια αεροσυνοδό, αν γνωρίζεις, για περισσότερες και πιο εγκυρες πληροφορίες...

καλά ταξίδια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μια πρωην συμμαθητρια μου ειναι αεροσυνοδος, βρηξε προκυρηξη της Aegean και πηγε. Γενικα τα προσοντα ειναι πανω κατω αυτα που λενε παραπανω, αν ενδιαφερεσαι για συγκεκριμενη εταιρια μπες στο σάιτ της και δες, καπου θα εχει το τι χρειαζεται.

Οσο για την εκπαιδευση, η φιλη μου εκανε 4 μηνες θεωρητικα και πρακτικα. Στα θεωρητικα εμαθαν ο,τι χρειαζεται να ξερουν για το αεροπλανο, για εκτακτες αναγκες κτλ. Στα πρακτικα εκαναν προσωμειωσεις προσθαλλασωσης, αποσυμπιεσης, και τετοια που δεν ηταν και ο,τι πιο ευκολο.

Απο μισθο μολις ξεκινας ειναι ο βασικος (800-900) + καποια ευρω -δε θυμαμαι ποσα- για καθε ωρα στον αερα. Γυρω στα 40 παιρνεις συνταξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouska

Νεοφερμένος

Η marouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ευχαριστω ρε παιδια...ενταξει φλασια ειναι,επαναλαμβανω,αλλα αυτην την περιοδο παιζουν πολλα στο μυαλο μου.αν εχετε αλλες πληροφοριες,απο προσωπικη εμπειρια δηλαδη,η γνωστους,θα το εκτιμουσα.ευχαριστω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anestios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anestios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Μια πρωην συμμαθητρια μου ειναι αεροσυνοδος, βρηξε προκυρηξη της Aegean και πηγε. Γενικα τα προσοντα ειναι πανω κατω αυτα που λενε παραπανω, αν ενδιαφερεσαι για συγκεκριμενη εταιρια μπες στο σάιτ της και δες, καπου θα εχει το τι χρειαζεται.

Οσο για την εκπαιδευση, η φιλη μου εκανε 4 μηνες θεωρητικα και πρακτικα. Στα θεωρητικα εμαθαν ο,τι χρειαζεται να ξερουν για το αεροπλανο, για εκτακτες αναγκες κτλ. Στα πρακτικα εκαναν προσωμειωσεις προσθαλλασωσης, αποσυμπιεσης, και τετοια που δεν ηταν και ο,τι πιο ευκολο.

Απο μισθο μολις ξεκινας ειναι ο βασικος (800-900) + καποια ευρω -δε θυμαμαι ποσα- για καθε ωρα στον αερα. Γυρω στα 40 παιρνεις συνταξη.
πολυ νωρις παιρνουν συνταξη!μια χαρα τους βρισκω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
ευχαριστω ρε παιδια...ενταξει φλασια ειναι,επαναλαμβανω,αλλα αυτην την περιοδο παιζουν πολλα στο μυαλο μου.αν εχετε αλλες πληροφοριες,απο προσωπικη εμπειρια δηλαδη,η γνωστους,θα το εκτιμουσα.ευχαριστω!:)
Σε νιωθω. :P

Εμενα απο την αρχη της Γ'Λυκειου με ενδιεφερε μια συγκεκριμενη σχολη και εχουμε φτασει Δεκεμβρη και εχω βρει αλλες 3 που με ενδιαφερουν,ποιος ξερει μεχρι το τελος τι αλλο θα προκυψει. :P

Πιστευω παντως,πως ειναι καλο να εχεις εναλλακτικες επιλογες,απο ολες τις αποψεις.

Τωρα για το επαγγελμα της αεροσυνοδου,δεν ξερω και πολλα πραγματα ειναι η αληθεια,ουτε εχω καποια γνωστη που να κανει αυτο το επαγγελμα,αλλα δεν μου φαινεται και πολυ ασχημο,το αντιθετο μαλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
απ οτι εχω εχω ακουσει απο τον πατερα μου που ειναι πιλοτος οι αεροσυνοδοι δεν εχουν πολυ υψηλο μισθο...τωρα αν σου αρεσει πολυ οκ!οτι θες!
good luck!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
ΜΗΝ πας σε σχολή αεροσυνοδών.Είναι πεταμένα λεφτά γιατί ούτως ή άλλως σε εκπαιδεύει η εταιρία που θα σε προσλάβει.Αν θες πληροφορίες πολλές και έχεις πολύ χρόνο για διάβασμα δες εδώ https://airliners.gr/community/viewtopic.php?f=24&t=4475
Είναι καμιά 60αριά σελίδες αλλά θα βρεις όσες πληροφορίες χρειάζεσαι και ακόμη πολύ περισσότερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouska

Νεοφερμένος

Η marouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
60 σελιδες!....ευχαριστω ολους παιδια :thanks:
epsilon ασχετο αλλα μ αρεσει πολυ η φωτο σου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
χαχα ναι:P
Πάντως στο airliners.gr θα βρεις ακριβώς ότι πληροφορίες χρειάζεσαι.Δεν θα χρειαστεί να ψάξεις άλλο.Είναι όλα συγκεντρωμένα.Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει γιατί το επάγγελμα της/του (υπάρχουν και άντρες) αεροσυνοδού είναι κάτι σπουδαίο. Για μένα η αεροσυνοδός δεν είναι παρά μια ιπτάμενη γκαρσόνα που αφού κάνει μερικά ταξίδια θα βαρεθεί και το νακοιμάται κάθε βράδι σε άλλο ξενοδοχείο μόνο ωραίο δεν είναι. Μια ζωή με τη βαλίτσα στο χέρι. Και οι κίνδυνοι που πάνε? Ούτε τα λεφτά είναι πολλά και τα ωράρια και η δουλειά σκέτη εξάντληση. Και δεν είναι αλήθεια για το σύνταξη στα 40. Έχω θεία που ήταν αεροσυνοδός και όταν μεγάλωσε τη βάλανε στο γραφείο της εταιρείας να πουλάει εισητήρια.

:) Υ.Γ. και σκέψου νασαι αεροσυνοδός και να δεις επιβάτη τον Μητσοτάκη?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει γιατί το επάγγελμα της/του (υπάρχουν και άντρες) αεροσυνοδού είναι κάτι σπουδαίο. Για μένα η αεροσυνοδός δεν είναι παρά μια ιπτάμενη γκαρσόνα που αφού κάνει μερικά ταξίδια θα βαρεθεί και το νακοιμάται κάθε βράδι σε άλλο ξενοδοχείο μόνο ωραίο δεν είναι. Μια ζωή με τη βαλίτσα στο χέρι. Και οι κίνδυνοι που πάνε? Ούτε τα λεφτά είναι πολλά και τα ωράρια και η δουλειά σκέτη εξάντληση. Και δεν είναι αλήθεια για το σύνταξη στα 40. Έχω θεία που ήταν αεροσυνοδός και όταν μεγάλωσε τη βάλανε στο γραφείο της εταιρείας να πουλάει εισητήρια.

:) Υ.Γ. και σκέψου νασαι αεροσυνοδός και να δεις επιβάτη τον Μητσοτάκη?



Το σερβιρισμα ειναι ουσιαστικα το τελευταιο πραγμα στο ρολο τους, ο κυριος ρολος τους ειναι η αντιμετωπιση εκτακτων αναγκων. Κατα τα αλλα συμφωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marion1

Νεοφερμένος

Η marion1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Επειδη ασχοληθηκα λίγο με το επαγγελμα σε μια περιοδο αναζητησης... θα σου πω να μην πας σε καμια σχολή, δε χρειαζεται, θα σε εκπαιδευσει η οποια εταιρια σε προσλαβει. Τα ωραρια είναι εξαντλητικα κι ας δουλευεις 4 μερες την εβδομάδα (και 1-2 σε επιφυλακη), και τα χρηματα λιγα σε σχεση με αυτο που κανεις. Αν ομως σου αρεσει, θα σου προτεινα να κοιταξεις σε μη ελληνικες εταιριες, υπαρχουν μερικες που οι συνθηκες εργασιας απλα δε συγκρινονται με αυτες της Ελλαδας... Γενικα εδω δεν εχουν το επαγγελμα σε υποληψη ουτε οι πολιτες ουτε και οι εταιριες... Αν θες περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου pm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouska

Νεοφερμένος

Η marouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
χαχαχα,ειδικα αυτο με τον μητσοτακη πιστευω αρκει να αλλαξω τελειως γνωμη!θα παραιτηθω επιτοπου,σταματηστε να κατεβω!!..:lol::papas:
και να πω την αληθεια,ισως να ειναι εν μερει σερβιρισμα,ομως εχει πολλα περισσοτερα που δεν σε κατατασουν απλως σερβιτορα.δηλαδη κι οι πιλοτοι τι ειναι?ιπταμενοι νταλικερηδες?παιζουν κι αλλα πραγματα απο πισω,που εχουν ακριβως να κανουν με την αντιμετωπιση κινδυνου.παντως ολα θα εξαρτηθουν απο τις πανελληνιες,στις οποιες αν δεν περασω,θα συνεχισω το ψαξιμο για εναλλακτικες.

αυτο για τις ελληνικες το εχω ξανακουσει,και να μαι ειλικρινης κι εγω για εσωτερικο σκεφτομουν στην αρχη....τωρα ομως...
:pilot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bloody-mary

Νεοφερμένος

Η bloody-mary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδιά γειά σας! Είμαι καινούργια στην παρέα σας γι'αυτό καλώς όρισα!:D 'Ενας απο τους λόγους που γράφτηκα στο φόρουμ είναι για να ρωτήσω κάποια πράγματα με αφορμή το επάγγελμα της αεροσυνοδού... Διάβασα μερικά προηγούμενα σχολιά σας αλλά συνεχίζω να έχω κάποιες απορίες για αυτό το θέμα. Πρώτον, μιας και λατρεύω το εξωτερικό, θα ήθελα να μου πείτε πώς μπορω κι αν γίνεται να μείνω μόνιμη σε κάποια απο τις ξένες αεροπορικές εταιρίες σε κάποια πόλη του εξωτερικού, επίσης. Ύστερα ποιος ενδέχεται να είναι ο μισθός που θα παίρνω ανα μήνα και τέλος εάν πρέπει να τελειώσω κάποια σχολή πανεπιστημίου - άκουσα ότι είναι ιδιωτική σχολή - κι αν και κατα πόσο μετράει ο τελικός βαθμός στο απολυτήριο λυκείου... Α!επίσης γίνεται αφότου τελειώσω απο εδώ να πάω εξωτερικό και να μείνω μόνιμα σε κάποια εστία χωρίς δίδακτρα επιπλέον;...ξέρετε για περαιτέρω σπουδές! Σας παρακαλώ να απαντήσετε λεπτομερώς! Και σας ευχαριστώεκ των προτέρων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μόνιμη δεν γίνεσαι πουθενά με το καλημέρα και για να σε πάρει ξένη εταιρεία πρέπει να έχεις προυπηρεσία ή πολλά προσόντα (ή τύχη/βύσμα). Υπάρχει ένα ΙΕΚ που από όσο ξέρω σε βοηθάει γιατί σε στέλνει για πρακτική οπότε αποκτάς προυπηρεσία (κοστίζει βέβαια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Παιδιά ,τα recruitment που βλέπω σε κάποια cabin crew επάγγελματα και έχουν σε διάφορες περιοχές Που.χ πρόσφατα είδα στο Λονδίνο, αυτό τώρα πρέπει να πάω εκεί για να με προσλάβουν ή είναι ο προορισμός που θα κάνω ως αεροσυνοδός???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top