Αδράνεια - Βαρεμάρα

danai241

Νεοφερμένος

Ο danai241 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Χαίρεται, φέτος δίνω πανελλήνιες και στοχεύω κάπου υψηλόβαθμα. Μέχρι πριν λίγο καιρό σκιζόμουν στο διάβασμα. Τελευταιά όμως, με έχει πιάσει μια αδράνεια η οποία με έπιανε κάθε σχολικό έτος αυτή τη περίοδο, αφού μέχρι τώρα τα δύσκολα ήταν Δεκέμβρη- Ιανουάριο ( διαγωνίσματα, βαθμοί κλπ) οπότε μετά τον Ιανουάριο ( που έμπαινε σιγά σιγά η Άνοιξη) ξεκινούσαν οι βόλτες και ο χαβαλές. Φέτος όμως, το ζόρι έρχεται ακριβώς αυτή τη περίοδο που άλλοτε οι σκέψεις μου ήταν πότε και πώς θα κάνω βόλτα. Έτσι, αυτή τη στιγμή πιστεύοντας ότι έχει τελειώσει το ζουμί της χρονιάς (μετά τους βαθμούς), είμαι σε αυτή τη φάση της αδράνειας. Κάνω μόνο τις ασκήσεις που μου βάζουν ενώ πρέπει να διαβάζω έξτρα και το γνωρίζω αυτό. Ακόμα, πιάνω τον εαυτό μου να λέει εντάξει και να μην το μάθω αυτό τώρα, θα το μάθω τελευταία στιγμη το Μάιο(όπως έκανα στις σχολικές εξετασεις Γυμνασίου- Λυκείου) . Δεν θέλω όμως να σκέφτομαι έτσι ουτε να βαριέμαι να διαβάσω γιατί το ξέρω οτι μένουν μόνο 4 μήνες. Πραγματικά δεν ξέρω πως θα γυρίσω στο διάβασμα που έκανα μέχρι πριν λίγο καιρό.
 

Κορώνα

Νεοφερμένος

Η Κορώνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Χαίρεται, φέτος δίνω πανελλήνιες και στοχεύω κάπου υψηλόβαθμα. Μέχρι πριν λίγο καιρό σκιζόμουν στο διάβασμα. Τελευταιά όμως, με έχει πιάσει μια αδράνεια η οποία με έπιανε κάθε σχολικό έτος αυτή τη περίοδο, αφού μέχρι τώρα τα δύσκολα ήταν Δεκέμβρη- Ιανουάριο ( διαγωνίσματα, βαθμοί κλπ) οπότε μετά τον Ιανουάριο ( που έμπαινε σιγά σιγά η Άνοιξη) ξεκινούσαν οι βόλτες και ο χαβαλές. Φέτος όμως, το ζόρι έρχεται ακριβώς αυτή τη περίοδο που άλλοτε οι σκέψεις μου ήταν πότε και πώς θα κάνω βόλτα. Έτσι, αυτή τη στιγμή πιστεύοντας ότι έχει τελειώσει το ζουμί της χρονιάς (μετά τους βαθμούς), είμαι σε αυτή τη φάση της αδράνειας. Κάνω μόνο τις ασκήσεις που μου βάζουν ενώ πρέπει να διαβάζω έξτρα και το γνωρίζω αυτό. Ακόμα, πιάνω τον εαυτό μου να λέει εντάξει και να μην το μάθω αυτό τώρα, θα το μάθω τελευταία στιγμη το Μάιο(όπως έκανα στις σχολικές εξετασεις Γυμνασίου- Λυκείου) . Δεν θέλω όμως να σκέφτομαι έτσι ουτε να βαριέμαι να διαβάσω γιατί το ξέρω οτι μένουν μόνο 4 μήνες. Πραγματικά δεν ξέρω πως θα γυρίσω στο διάβασμα που έκανα μέχρι πριν λίγο καιρό.


Θεωρώ ότι απλώς χρειάζεσαι λίγες μέρες off να αλλάξεις "παραστάσεις" είναι αυτή η γνωστή κοιλιά που κάνουν όλοι όπως λένε και στο φροντιστήριο μου και δεν τους πίστευα... Ομοιοπαθής εδώ
 

Konstantinos_m

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
ΓΙΑΤΊ ΖΟΡΙΖΕΣΤΕ ΑΠΟ ΤΌΣΟ ΝΩΡΊΣ;;;;;

Ρε παιδιά , λογικά νομίζω μιλώντας,η έμφαση και ρο "ξενύχτι"(αν αντέχει κανείς) πρέπει να αρχίζουν μετά τα Χριστούγεννα... Μέχρι τοτε ένα συστηματικό απλό διάβασμα θαρρώ ότι είναι αρκετό! βλέπω πολλα παιδιά που σκοτώνονται κυριολεκτικά στο διάβασμα στη β λυκείου και όταν έρθει η γ' τα παρατάνε!

Όμως,στη συγκεκριμένη περίπτωση θεωρώ και γω ότι χρειάζεσαι 1-2 μέρες ξεκούρασης,να βγείς με τις παρέες σου,να διασκεδάσεις και να περάσεις καλά! Έπειτα θα επιστρέψεις δυναμικότερα!

Καλή επιτυχία!
 

Σταβι

Νεοφερμένος

Η Σταβι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Χαίρεται, φέτος δίνω πανελλήνιες και στοχεύω κάπου υψηλόβαθμα. Μέχρι πριν λίγο καιρό σκιζόμουν στο διάβασμα. Τελευταιά όμως, με έχει πιάσει μια αδράνεια η οποία με έπιανε κάθε σχολικό έτος αυτή τη περίοδο, αφού μέχρι τώρα τα δύσκολα ήταν Δεκέμβρη- Ιανουάριο ( διαγωνίσματα, βαθμοί κλπ) οπότε μετά τον Ιανουάριο ( που έμπαινε σιγά σιγά η Άνοιξη) ξεκινούσαν οι βόλτες και ο χαβαλές. Φέτος όμως, το ζόρι έρχεται ακριβώς αυτή τη περίοδο που άλλοτε οι σκέψεις μου ήταν πότε και πώς θα κάνω βόλτα. Έτσι, αυτή τη στιγμή πιστεύοντας ότι έχει τελειώσει το ζουμί της χρονιάς (μετά τους βαθμούς), είμαι σε αυτή τη φάση της αδράνειας. Κάνω μόνο τις ασκήσεις που μου βάζουν ενώ πρέπει να διαβάζω έξτρα και το γνωρίζω αυτό. Ακόμα, πιάνω τον εαυτό μου να λέει εντάξει και να μην το μάθω αυτό τώρα, θα το μάθω τελευταία στιγμη το Μάιο(όπως έκανα στις σχολικές εξετασεις Γυμνασίου- Λυκείου) . Δεν θέλω όμως να σκέφτομαι έτσι ουτε να βαριέμαι να διαβάσω γιατί το ξέρω οτι μένουν μόνο 4 μήνες. Πραγματικά δεν ξέρω πως θα γυρίσω στο διάβασμα που έκανα μέχρι πριν λίγο καιρό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χαίρεται, φέτος δίνω πανελλήνιες και στοχεύω κάπου υψηλόβαθμα. Μέχρι πριν λίγο καιρό σκιζόμουν στο διάβασμα. Τελευταιά όμως, με έχει πιάσει μια αδράνεια η οποία με έπιανε κάθε σχολικό έτος αυτή τη περίοδο, αφού μέχρι τώρα τα δύσκολα ήταν Δεκέμβρη- Ιανουάριο ( διαγωνίσματα, βαθμοί κλπ) οπότε μετά τον Ιανουάριο ( που έμπαινε σιγά σιγά η Άνοιξη) ξεκινούσαν οι βόλτες και ο χαβαλές. Φέτος όμως, το ζόρι έρχεται ακριβώς αυτή τη περίοδο που άλλοτε οι σκέψεις μου ήταν πότε και πώς θα κάνω βόλτα. Έτσι, αυτή τη στιγμή πιστεύοντας ότι έχει τελειώσει το ζουμί της χρονιάς (μετά τους βαθμούς), είμαι σε αυτή τη φάση της αδράνειας. Κάνω μόνο τις ασκήσεις που μου βάζουν ενώ πρέπει να διαβάζω έξτρα και το γνωρίζω αυτό. Ακόμα, πιάνω τον εαυτό μου να λέει εντάξει και να μην το μάθω αυτό τώρα, θα το μάθω τελευταία στιγμη το Μάιο(όπως έκανα στις σχολικές εξετασεις Γυμνασίου- Λυκείου) . Δεν θέλω όμως να σκέφτομαι έτσι ουτε να βαριέμαι να διαβάσω γιατί το ξέρω οτι μένουν μόνο 4 μήνες. Πραγματικά δεν ξέρω πως θα γυρίσω στο διάβασμα που έκανα μέχρι πριν λίγο καιρό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πόσο σε νιώθω!!Μόνο που εγώ γενικά ειμαι της τελευταίας στιγμής....Ενώ έχω δυνατότητες και θέλω να διαβάσω ,έχω αυτήν την αναβλητικότητα που δεν με αφήνει...περνάνε οι ώρες και μετά καταλαβαίνω ότι δεν έχω διαβάσει όσο θα ήθελα και απογοητεύομαι και κάνω αρνητικές σκέψεις και μετά αγχώνομαι περισσότερο ....Να ξέρεις πάντως πως οι περισσότεροι ετσι κάνουμε...Αν μη τι άλλο,άνθρωποι είμαστε!Και στην τελική πολλή αξία δεν δίνουμε σε ένα σύστημα που κρίνει τους μαθητές από 4 κολλες χαρτι;Λενε παπαρολογιες πως και καλά οι πανελληνιες είναι το πιο αδιάβλητο συστημα και στηριζεται στην ισότητα ....μη χεσω.Ποια ισότητα που η παραπαιδεία θερίζει ;που όποιος δεν τα σκάσει χρυσά στα φροντιστήρια βρίσκεται σε "κατώτερη μοίρα";Που αποκλείει τοσες ομάδες μαθητών;Που δεν στηρίζεται καν στην ευφυΐα και την κριτική σκέψη γιατι το σχολείο σου λέει πως να σκέφτεσαι και τι να πεις,δεν απελευθερώνει το μυαλό σου...Πόσο διαχρονικό τελικά το τραγούδι...another brick on the wall...



Εγω προτείνω να συνεννοηθούμε όλοι εμείς που δίνουμε πανελληνιες να μην γράψουμε τίποτα ,να πέσουν οι βάσεις, να περνάμε με 14.000 νομική να βγει μετά η Κεραμεως:"Είναι ανεπίτρεπτο αυτό,απαράδεκτο "να καραφλιασει χαχαχαχ
Άντε γιατί μας τα κάναν τσουρέκια με τις πανελληνιες😡
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πόσο σε νιώθω!!Μόνο που εγώ γενικά ειμαι της τελευταίας στιγμής....Ενώ έχω δυνατότητες και θέλω να διαβάσω ,έχω αυτήν την αναβλητικότητα που δεν με αφήνει...περνάνε οι ώρες και μετά καταλαβαίνω ότι δεν έχω διαβάσει όσο θα ήθελα και απογοητεύομαι και κάνω αρνητικές σκέψεις και μετά αγχώνομαι περισσότερο ....Να ξέρεις πάντως πως οι περισσότεροι ετσι κάνουμε...Αν μη τι άλλο,άνθρωποι είμαστε!Και στην τελική πολλή αξία δεν δίνουμε σε ένα σύστημα που κρίνει τους μαθητές από 4 κολλες χαρτι;Λενε παπαρολογιες πως και καλά οι πανελληνιες είναι το πιο αδιάβλητο συστημα και στηριζεται στην ισότητα ....μη χεσω.Ποια ισότητα που η παραπαιδεία θερίζει ;που όποιος δεν τα σκάσει χρυσά στα φροντιστήρια βρίσκεται σε "κατώτερη μοίρα";Που αποκλείει τοσες ομάδες μαθητών;Που δεν στηρίζεται καν στην ευφυΐα και την κριτική σκέψη γιατι το σχολείο σου λέει πως να σκέφτεσαι και τι να πεις,δεν απελευθερώνει το μυαλό σου...Πόσο διαχρονικό τελικά το τραγούδι...another brick on the wall...



Εγω προτείνω να συνεννοηθούμε όλοι εμείς που δίνουμε πανελληνιες να μην γράψουμε τίποτα ,να πέσουν οι βάσεις, να περνάμε με 14.000 νομική να βγει μετά η Κεραμεως:"Είναι ανεπίτρεπτο αυτό,απαράδεκτο "να καραφλιασει χαχαχαχ
Άντε γιατί μας τα κάναν τσουρέκια με τις πανελληνιες😡

Κοίτα, είναι διαφορετική η αδιαβλητότητα από το αν το σύστημα είναι δίκαιο. Εν γένει, αδιάβλητες είναι οι πανελλαδικές - όχι τελείως, αλλά δεν είναι της παρούσης αυτό.

Προφανώς, βέβαια, δεν είναι και το πιο δίκαιο σύστημα, αφού αρκετά συχνά εξετάζονται μαθητές σε άσχετα μαθήματα με αυτά που θα μπορούσαν να τους βοηθήσουν στις σπουδές τους και ο τρόπος εξέτασης είναι πολύ συκγεκριμένος κ.λπ.. Αλλά, μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Δε νομίζω ότι είναι μη ευφυής ένας μαθητής που τα πάει καλά λ.χ. στα θέματα των μαθηματικών των τελευταίων ετών. Αντιθέτως, και κριτική σκέψη θέλουν αυτά τα θέματα για να απαντηθούν σε 3 ώρες, και οξυδέρκεια και πολλά άλλα που είναι πλήρως θεμιτά. Απλώς, η πίεση, η υστερία και ο πανικός που επικρατεί γύρω από τις πανελλαδικές είναι που δημιουργούν τεράστιο πρόβλημα στους μαθητές - αναφερόμενοι στα εκτός συστήματος ζητήματα.
 

Σταυρής

Νεοφερμένος

Ο Σταυρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Χαίρεται, φέτος δίνω πανελλήνιες και στοχεύω κάπου υψηλόβαθμα. Μέχρι πριν λίγο καιρό σκιζόμουν στο διάβασμα. Τελευταιά όμως, με έχει πιάσει μια αδράνεια η οποία με έπιανε κάθε σχολικό έτος αυτή τη περίοδο, αφού μέχρι τώρα τα δύσκολα ήταν Δεκέμβρη- Ιανουάριο ( διαγωνίσματα, βαθμοί κλπ) οπότε μετά τον Ιανουάριο ( που έμπαινε σιγά σιγά η Άνοιξη) ξεκινούσαν οι βόλτες και ο χαβαλές. Φέτος όμως, το ζόρι έρχεται ακριβώς αυτή τη περίοδο που άλλοτε οι σκέψεις μου ήταν πότε και πώς θα κάνω βόλτα. Έτσι, αυτή τη στιγμή πιστεύοντας ότι έχει τελειώσει το ζουμί της χρονιάς (μετά τους βαθμούς), είμαι σε αυτή τη φάση της αδράνειας. Κάνω μόνο τις ασκήσεις που μου βάζουν ενώ πρέπει να διαβάζω έξτρα και το γνωρίζω αυτό. Ακόμα, πιάνω τον εαυτό μου να λέει εντάξει και να μην το μάθω αυτό τώρα, θα το μάθω τελευταία στιγμη το Μάιο(όπως έκανα στις σχολικές εξετασεις Γυμνασίου- Λυκείου) . Δεν θέλω όμως να σκέφτομαι έτσι ουτε να βαριέμαι να διαβάσω γιατί το ξέρω οτι μένουν μόνο 4 μήνες. Πραγματικά δεν ξέρω πως θα γυρίσω στο διάβασμα που έκανα μέχρι πριν λίγο καιρό.
Περνάω ακριβώς το ίδιο μόνο που είμαι Β Λυκείου
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλα τα πράγματα μην τεμπελιάζεις, καταπολέμησε το. Αυτή τη περίοδο δεν δύναται να χάνεις ουτε ναι ώρα από τα μαθήματα σου,αν θέλεις υψηλόβαθμη
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πηγαίνετε σε καμία επαγγελματία για την...βαρεμάρα. Ξέρει ο Νίκος999. :dance3:
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα το πρότεινα αυτό αλλά δεν ξέρω τον σεξουαλικο προσανατολισμό της κοπέλας που ρωτάει
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Έχεις απλά κουραστεί. Όλοι την περνάνε (και την περάσαμε) αυτή τη φάση της χαλάρωσης και της κούρασης, συμβαίνει πάντα μεταξύ Φλεβάρη - Μάρτη. Θα σου πρότεινα ένα Σαββατοκύριακο να βγεις off, και μετά ξεκίνα σιγά σιγά μέχρι να βρεις πάλι τους ρυθμούς σου. Μην σε αγχώνει πάντως, λογικό είναι κάποια στιγμή να το πάθεις αυτό. Άνθρωπος είσαι, όχι μηχανή.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πιο σημαντικό είναι στις Πανελλήνιες να μη χρησιμοποιείς κινητά, facebook, λαπτοπ και να κοιμασαι σωστα. Αν ειναι να ξενυχτάς, για διάβασμα όχι για το λαπτοπ. Σορυ γινομαι σκληρός, αλλά δυστυχώς έτσι είναι. Κάτσε ξεκουράσου ημέρς όπως η Παρασκευή και τα Σάββατα, και γνωρίζω ότι το χειρότερο είναι ότι σε κουράζει το σχολείο γι αυτό πραμγατοποιείται αυτή η κοιλιά. Όμως το ΣΚ που δεν έχεις σχολείο, να χαλαρώνεις σπίτι όσο μπορείς , χωρίς εντάσεις. Όλα καλά θα πάνε. Σκέψου ότι έμεινε ένα 3μηνο και ΔΩΣΤΑ ΟΛΑ
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Το πιο σημαντικό είναι στις Πανελλήνιες να μη χρησιμοποιείς κινητά, facebook, λαπτοπ και να κοιμασαι σωστα. Αν ειναι να ξενυχτάς, για διάβασμα όχι για το λαπτοπ. Σορυ γινομαι σκληρός, αλλά δυστυχώς έτσι είναι. Κάτσε ξεκουράσου ημέρς όπως η Παρασκευή και τα Σάββατα, και γνωρίζω ότι το χειρότερο είναι ότι σε κουράζει το σχολείο γι αυτό πραμγατοποιείται αυτή η κοιλιά. Όμως το ΣΚ που δεν έχεις σχολείο, να χαλαρώνεις σπίτι όσο μπορείς , χωρίς εντάσεις. Όλα καλά θα πάνε. Σκέψου ότι έμεινε ένα 3μηνο και ΔΩΣΤΑ ΟΛΑ

Διαφωνώ καθέτως. Το πώς ξελαμπικάρει ο καθένας και η καθεμιά είναι προσωπική απόφαση, δεν μπορούν να μπουν όλοι στο ίδιο καλούπι. Κάποιο άνθρωποι απλώς θέλουν να δουν κόσμο και να μιλήσουν για να εκτονώσουν την πίεση και να ανοίξει το μυαλό τους. Άλλοι, όχι.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
βεβαίως. Τα Σάββατα, είναι μια πολύ ωραία ημέρα, να βγουν να εκτονωθούν, να μιλήσουν με κάποιο φίλο τους, να πάνε για καφέ, αλλά δυστυχώς το σχολείο το πρωι κουράζει. Γυρνάς σπίτι αγχωμένος, πας κουρασμένος στα φροντιστήρια και πέφτεις. Πέφτεις αρκετά σε αντοχή. Αν η κοπέλα που έγραψε το ποστ ήταν αγόρι θα τις έδινα λύση, αλλά σεβόμενος ότι είναι κορίτσι όσο μπορεί να κρατάει το μυαλό της καθαρό με δραστηριότητες ( γυμναστική, βόλτα, κοινωνικοποίηση)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top