Αγορά laptop για το πανεπιστήμιο

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι σε αναζήτηση laptop για την σχολή μου (πληροφορική). Θα πήγαινα σε macbook αλλά εχω ακούσει πολλους φοιτητές να εχουν προβλήματα με το κλειστό λογισμικό της apple και θα προτιμούσα windows μιας και με αυτο είμαι πιο εξοικειωμένος. Εχω βρει ενα laptop, το οποίο όμως έχει i7 11370H επεξεργαστή. Οι επιδόσεις του συγκεκριμένου ειναι αρκετές; θέλω να "τρέχει" το laptop μιας και θα διαθέσω αρκετά χρήματα να ειναι καλή αγορά. Απο ο,τι είδα υστερεί σε σχέση με κάποιους άλλους i7 11ης και σίγουρα με πολλούς επεξεργαστές 12ης γενιάς. Εμένα με ενδιαφέρει να μην κολλάει και να μπορω να το ζορίσω λίγο με πολλά προγράμματα και tabs ανοιχτά χωρίς να πέφτει η απόδοση του. (Θα εχω και 16 GB ram). Αν κάποιος γνωρίζει για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή παρακαλώ να μου δώσει τα φώτα του.
 

Tirotrelas

Νεοφερμένος

Ο Tirotrelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Αν βρεις κάτι καλό στην τιμή που ψάχνεις ψάξε να έχει και μια καλή κάρτα γραφικών γιατί θα σε βοηθήσει με πιο απαιτητικά προγράμματα πχ προσομοιώσεις
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν βρεις κάτι καλό στην τιμή που ψάχνεις ψάξε να έχει και μια καλή κάρτα γραφικών γιατί θα σε βοηθήσει με πιο απαιτητικά προγράμματα πχ προσομοιώσεις
Δεν χρειάζομαι αυτόνομη κάρτα γραφικών για την σχολη μου, τα γραφικά του επεξεργαστή με καλύπτουν. Οπότε δεν είναι προτεραιότητα μου.
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω εστιάσει στην συσκευή αυτη γιατί θέλω το συγκεκριμένο design και μέγεθος. Υπενθυμίζω την ερώτηση, που αφορά τον επεξεργαστή. Είναι αρκετός ο i7-11370H για τις εφαρμογές της σχολής; αν κάποιος γνωρίζει περί αυτου ας απαντήσει.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εχω εστιάσει στην συσκευή αυτη γιατί θέλω το συγκεκριμένο design και μέγεθος. Υπενθυμίζω την ερώτηση, που αφορά τον επεξεργαστή. Είναι αρκετός ο i7-11370H για τις εφαρμογές της σχολής; αν κάποιος γνωρίζει περί αυτου ας απαντήσει.

και με ι3 κανεις τη δουλειά σου

την πιο απαιτητική χρήση που μπορεί να κάνεις μες στη σχολή στην είπαν πιο πάνω, OpenMP και Cuda

το mac OS γιατι το λες κλειστο; τι είδους πρόγραμμα έχεις στο νου σου;
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν εχω κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα, απλά εχω ακουσει απο πολλούς φοιτητές που είχαν mac ότι δεν μπορούσαν να τρέξουν κάποια προγράμματα και γενικά τους δυσκόλεψε. Αλλά και πέραν αυτού, γενικά προτιμώ τα windows.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,566 μηνύματα.
Και με λαπτοπ των 700 ευρω τρεχεις οτιδηποτε σου ζητηθει στη σχολη.Δεν θα κανετε ρομποτ μη τρελενεσαι.Βρες ενα λαπτοπ windows των 700-800 ευρω που σου αρεσει το design και εισαι κομπλε.
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν εχω κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα, απλά εχω ακουσει απο πολλούς φοιτητές που είχαν mac ότι δεν μπορούσαν να τρέξουν κάποια προγράμματα και γενικά τους δυσκόλεψε. Αλλά και πέραν αυτού, γενικά προτιμώ τα windows.
ξερεις να εγκαθιστας wιndows σε καποιο laptop αν ναι τοτε κοιταξε και τα laptops που ερχονται χωρις λειτουργικό, αν οχι στο internet υπαρχουν πολλοι αναλυτικοι οδηγοι που συ δειχνουν την διαδικασια
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν εχω κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα, απλά εχω ακουσει απο πολλούς φοιτητές που είχαν mac ότι δεν μπορούσαν να τρέξουν κάποια προγράμματα και γενικά τους δυσκόλεψε. Αλλά και πέραν αυτού, γενικά προτιμώ τα windows.

χμμ δεν ξερω σε τι ακριβως αναφερεσαι, θελω να πιστεύω πως δε θα σας βαζουν μες στη σχολη να χρησιμοποιείτε windows only προγράμματα.

Το πιο πιθανό είναι πως μες στη σχολή θα θες να ασχοληθείς με κάτι unixοειδές, που εκεί τα windows δε σε καλύπτουν (αν και ξέρω πως δίνουν bash πλέον αλλά δεν είναι αρκετό). Αν έχεις mac μένεις με mac αν έχεις windows, πας σε linux.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top