Αγγλόσφαιρα (Anglosphere)

Σε ποιες Αγγλόφωνες χώρες θα μεταναστεύατε υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις;;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 34)
  • Στην Ιρλανδία

  • Στο Ηνωμένο Βασίλειο

  • Στις ΗΠΑ

  • Στον Καναδά

  • Στην Αυστραλία

  • Στη Νέα Ζηλανδία

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Η Αγγλική γλώσσα μπορεί να έχει τεθεί υπό αμφισβήτηση στην Ευρωπαϊκή Ένωση λόγω της εξόδου του Ηνωμένου Βασιλείου από αυτή, ωστόσο αποτελεί την επίσημη γλώσσα ενός κόσμου ο οποίος χαρακτηρίζεται από δημοκρατικούς θεσμούς κι επιχειρηματικό πνεύμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ενδεχομένως να εμένα στην Ιρλανδία, τον Καναδά ή την Νέα Ζηλανδία. Σίγουρα όχι ΗΠΑ, Αυστραλία ή Ην. Βασίλειο.
Έχω ταξιδέψει μόνο στην Ιρλανδία και το Ην. Βασίλειο, απλώς ακούγεται ότι ο Καναδάς είναι από τα καλύτερα μέρη για να ζει κανείς.

Οι συγκεκριμένες προϋποθέσεις τι περιλαμβάνουν για σένα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.
Στον Καναδά γιατί μιλάνε και γαλλικά. Στην Ιρλανδία γιατί τα λατρεύουν :p
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει ακόμη το νόημα του θέματος, αλλά θα έμενα (πέρα απο την Ιρλανδία που φαίνεται και απο το προφίλ μου) μάλλον κάπου στις ΗΠΑ (με μεγάλο ίσως και όχι για όλη μου τη ζωή) και ενδεχομένως στη Νέα Ζηλανδία (μου κάνει ένα κλικ). Σίγουρα θα απέφευγα το Ηνωμένο πάντως.
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Νέα Ζηλανδία.
Μικρός παράδεισος.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Συγκριτικά, η Νέα Ζηλανδία προσφέρει την υψηλότερη ποιότητα ζωής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Συγκριτικά, η Νέα Ζηλανδία προσφέρει την υψηλότερη ποιότητα ζωής.
Ίσως να είναι και υποκειμενικό, από την άποψη ότι η Νέα Ζηλανδία είναι κατά κάποιον τρόπο αποκλεισμένη, χρειάζεται πολλές ώρες για να πας στην πλησιέστερη χώρα. Τι περισσότερο μπορεί να έχει από τον Καναδά π.χ. ;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
H Aγγλία πάντως έχει χαλάσει σαν χώρα. Πολλά εσωτερικά προβλήματα, βια καθημερινή, έχει πολλές no-go areas. Το κέντρο της Αθήνας μοιάζει με παράδεισο. Σκεφτείτε ότι μέχρι και η μικρή Σουηδία έχει κάπου 60 περιοχές (και εκτός Στοκχόλμης) που συνιστά η αστυνομία να μην πηγαίνει ο κόσμος εκτός ότι η Σουηδική γλώσσα τείνει να γίνει μειονοτική γλώσσα προς τον νότο της χώρας. Θεωρείτε ασφαλή χώρα, το γεγονός να μην μπορείς να σταθείς το βράδυ σε στάση λεωφορείου;

Η Αυστρία κατ' εμέ είναι από τις ασφαλείς Ευρωπαϊκές χώρες. Μικρή και μαζεμένη χώρα. Εμπνέει μια ασφάλεια και ανθρώπινη ζωή. Η αστυνομία βέβαια αν σε πιάσει, σε τελείωσε. Έχουν πολύ αυστηρό προληπτικό σύστημα της εγκληματικότητας, όσο αυτό είναι δυνατό. Κυκλοφορούσα στις 4 το πρωί καμιά φορά, γιατί δεν μπορούσα να κοιμηθώ και η πόλη δεν είχε κανέναν κίνδυνο εκτός από κάτι άκακους μεθυσμένους και αστέγους. Αναφέρομαι ακόμη και σε οικοδομικά τετράγωνα χωρίς επαρκή φωτισμό. Τέτοια αίσθηση ασφάλειας νύχτα-μέρα δεν την βίωσα ούτε στην Πάτρα ή Αθήνα παρ' όλο που ο Τόσκας έλεγε να κάνουμε ότι κοιμόμαστε αν μπουκάρουν ληστές στο σπίτι. Εσείς κάνατε ότι κοιμάστε;


Να μπει επιλογή, καμία..
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η Αγγλία σιγά σίγα γίνεται όλο και πιο επικίνδυνη χώρα. Πράγματι.

Δεν έτυχε να μπουν στο σπίτι μου κλέφτες προς το παρόν, αν και δεν μένω ούτε Πάτρα ούτε Αθήνα. Στην Αθήνα σίγουρα δεν θα έμενα, δεν βρίσκω λόγο, χάος επικρατεί και εγκληματικότητα. Για το θέμα της προσποίησης του ύπνου, δεν αρκεί για να προστατευτείς, γιατί πολλούς τους ξυπνάνε για να τους αποκαλύψουν πού έχουν αντικείμενα αξίας/χρήματα.

Στην Κύπρο επίσης είναι καλά τα πράγματα δεν φοβάσαι να κυκλοφορείς έξω, στο σπίτι δεν χρειάζεται να ταμπουρώνεσαι και είναι ιδιαίτερα μαζεμένη χώρα (λόγω έκτασης και πληθυσμού).
 

ΘανάσοςG4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΘανάσοςG4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Αυστραλία , αν και δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα τα έντομα. Ούτε οι καρχαρίες. Ούτε οι πυρκαγιές.Ούτε οι καύσωνες. Ούτε αι-βασίληδες στη θάλασσα. Τώρα που το ξανασκέφτομαι...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αυστραλία , αν και δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα τα έντομα. Ούτε οι καρχαρίες. Ούτε οι πυρκαγιές.Ούτε οι καύσωνες. Ούτε αι-βασίληδες στη θάλασσα. Τώρα που το ξανασκέφτομαι...
Ευτυχώς,δηλαδή, που δεν μένεις στην Αυστραλία.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Η Αγγλία σιγά σίγα γίνεται όλο και πιο επικίνδυνη χώρα. Πράγματι.

Δεν έτυχε να μπουν στο σπίτι μου κλέφτες προς το παρόν, αν και δεν μένω ούτε Πάτρα ούτε Αθήνα. Στην Αθήνα σίγουρα δεν θα έμενα, δεν βρίσκω λόγο, χάος επικρατεί και εγκληματικότητα. Για το θέμα της προσποίησης του ύπνου, δεν αρκεί για να προστατευτείς, γιατί πολλούς τους ξυπνάνε για να τους αποκαλύψουν πού έχουν αντικείμενα αξίας/χρήματα.

Έχω πολύ όμορφες παιδικές αναμνήσεις από την Πάτρα, να κυκλοφορείς νύχτα στο λιμάνι χωρίς φόβο. Να βλέπεις κόσμο ή και ωραία καλλιτεχνικά δρώμενα από το Δήμο όταν υπήρχε καλός καιρός. Μετά τον εναλλάξ βιασμό ενός ζευγαριού και με τον θάνατο του άντρα, από έναν Αφρικανό στα βαγόνια πίσω από το υποκατάστημα της ΔΕΗ στην παραλία Πατρών, η Πάτρα έχει αλλάξει προφίλ πόλης. Με είχε σοκάρει αυτό το γεγονός και γενικά η επικαιρότητα δεν το έπαιξε και πολύ. Δεν έχω ξαναπατήσει νύχτα μετά τις 8 το βράδυ για κανένα λόγο από τον παλιό φάρο της Πάτρας και πέρα. Είναι μια ζώνη που δεν μου εγγυάται κανείς την ατομική ασφάλεια. Αυτό αν το σκεφτείς σε μια κοινωνία μόλις 165 χιλιάδων κατοίκων, είναι λίγο παράλογο. Για την Αθήνα, νομίζω μια βόλτα από το Χαϊδάρι και πάνω, θα είναι αρκετή ...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.
Αυστραλία , αν και δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα τα έντομα. Ούτε οι καρχαρίες. Ούτε οι πυρκαγιές.Ούτε οι καύσωνες. Ούτε αι-βασίληδες στη θάλασσα. Τώρα που το ξανασκέφτομαι...
Δηλαδή αν σου άρεσαν όλα αυτά, δε θα ξεκολλουσες ποτε απο την Αυστραλία...
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Θεωρητικά θα επέλεγα είτε την Ιρλανδία είτε τη Νέα Ζηλανδία, επειδή είναι σχετικά μικρές χώρες με χαμηλή διαφθορά και φιλικούς κατοίκους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top