Αγγλική Vs Αμερικάνικη προφορά

Ποια προφορά προτιμάτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 113)
  • Αγγλική

    Ψήφοι: 54 47.8%
  • Αμερικάνικη

    Ψήφοι: 44 38.9%
  • Καμία

    Ψήφοι: 6 5.3%
  • Και οι 2 το ίδιο μου φαίνονται/το ίδιο μου κάνουν :Ρ

    Ψήφοι: 6 5.3%
  • Κουμπάκιας :Ρ

    Ψήφοι: 3 2.7%

Garret

Νεοφερμένος

Ο Garret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Οι όροι "British English pronunciation" και "American English pronunciation" υπάρχουν όμως. Άλλο το "accent" και άλλο το "pronunciation". Προφανώς ο τίτλος εννοεί pronunciation και όχι accent.



Προσωπικά ψήφισα αμερικάνικη προφορά γιατί είναι καθαρή και κατανοητή και δε μασάνε τις λέξεις όπως οι Βρετανοί.

Αν τώρα το πάμε στο "accent"

Συμφωνώ ότι οι προφορές μπορεί διαφέρουν ακόμα και σε διπλανά χωριά στο καταραμένο νησί.


Αν το κάνουμε πιο τοπικό, μου αρέσει η σκωτσέζικη ( λόγω των 4 χρόνων που έμεινα εκεί και τον Κόνερι ;) ) αλλά πρέπει να βρεις συγκεκριμένα άτομα που την μιλάνε καθαρά, όχι εξαιρετικά βαριά.

Γενικά πάντως, είναι μεγάλο μπέρδεμα το θέμα της σωστής προφοράς και έχει μπλεχτεί τόσο πολύ πλέον που είναι δύσκολο να χαρακτηρίσεις μία προφορά 100% "ντόπια" (εκτός αν πας σε τίποτα χωριά στου διαόλου τη κάλτσα που δεν έχουν τόση επαφή με τον έξω κόσμο :p). Με τη παγκοσμιοποίηση πχ, έχουν εισέλθει πολλές αμερικάνικες εκφράσεις στη Βρετανία και πλέον πολλοί μιλάνε μία μικτή γλώσσα.



Επίσης, παράγοντες όπως μόρφωση, κοινωνική τάξη, ακόμα και με τι επάγγελμα ασχολείσαι επηρεάζουν την προφορά σου.

Πχ, η πλειοψηφία των συμφοιτητών μου στο τμήμα της English Literature είχαν πιο καθαρή προφορά από άτομα που σπούδαζαν κάτι άλλο, όπως διέθεταν μακράν καλύτερη γνώση της γλώσσας, συντακτικού και γραμματικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγγλέζικη προφορά του Manchester (Mancunian accent). Δυσκολεύομαι να την πετύχω, όμως:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγγλέζικη προφορά του Manchester (Mancunian accent). Δυσκολεύομαι να την πετύχω, όμως:P.

Θελει πολυ προσπαθεια για να την πετυχεις και να υπαρχει μια σχετικη καλη τριβη με την γλωσσα.
Εγω μιλαω με τα πιο βλαχικα αγγλικα που υπαρχουν γιατι κανω μιξη πολλων προφορων.
Καθε λεξη την προφερω διαφορετικά..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
όσον αφορά την επισήμανση που έγινε σε προηγούμενο reply ότι οι άγγλοι δεν καταλαβαίνουν το scottish accent, θα ήθελα να τονίσω πως ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!!!

Πως είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνουν την ίδια τους τη γλώσσα, διατυπωμένη απλώς με διαφορετική προφορα. It is their native language!

Δηλαδή εμείς, ως έλληνες ομιλητές, δεν κατανοούμε τους κρητικούς ή τους ρουμελιώτες που έχουν ιδιαίτερο accent???????

Το scottish accent, όπως και τα άλλα ιδιαίτερα accents, ίσως να μην είναι κατανοητά από κάποιον ξένο, που έμαθε την αγγλική ως ξένη γλώσσα και είναι συνηθισμένος στη στερότυπη αγγλική ή αμερικανική προφορά.
Οι native speakers, όμως, έχουν πολύ ανώτερο επίπεδο εξοικείωσης με τη γλώσσα τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garret

Νεοφερμένος

Ο Garret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κι όμως ΙΣΧΥΕΙ Lita, αν ζήσεις εκεί θα σου τύχουν ΑΡΚΕΤΑ περιστατικά που δε μπορούν να καταλάβουν τι γίνεται και υποτίθεται μιλάνε την ίδια γλώσσα - lol


Δεν έχει σχέση με τα ελληνικά, αν και έχουμε και στην ελλάδα κάποια παρόμοια παραδείγματα, σε μικρότερο βαθμό. Έλα μια βόλτα στο χωριό της μάνας μου έξω από το αγρίνιο και κάτσε να παρακολουθήσεις συζήτηση για κανα 10 λεπτο, κι άμα δε χάθεις κάπου...γράψε μου (!)

Η προφορά μπορεί να έχει ΠΟΛΥ μεγάλες διαφορές. Μου έχει μείνει ένας τύπος απο ένα κουτσοχώρι της Σκοτίας που έλεγε "στούντι" αντί για "στάντι" ( study ). Πως σου φαίνεται ;;;

Επίσης... σε ένα άλλο περιστατικό στο πανεπιστήμιο... μια κοπέλα έκανε παρουσίαση Powerpoint και ταυτόχρονα μιλούσε και ανέλυε τι έδειχνε η κάθε διαφάνεια...

στο τέλος λοιπόν της λέει ο Σκοτσέζος καθηγητής... " Αυτά που έκανες στο Powerpoint ήταν πολύ καλά, αλλά δε κατάλαβα τίποτα από αυτά που έλεγες, πρέπει να μάθεις να μιλάς καλύτερα κλπ " Η κοπέλα έβαλε τα κλάμματα..δεν ήμουν μπροστά, αλλά μου το είπαν πολλά άτομα το περιστατικό.

Επίσης αρκετοί φίλοι και γνωστοί μου σκοτσέζοι μου έλεγαν για διάφορες περιοχές που μιλούσαν με προφορά ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝ...


Ορίστε και περισσότερες αποδείξεις...μία σύντομη αναζήτηση...διαβάστε τι ΧΑΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ...

https://uk.answers.yahoo.com/question/index?qid=20091005112821AABcaSQ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
όσον αφορά την επισήμανση που έγινε σε προηγούμενο reply ότι οι άγγλοι δεν καταλαβαίνουν το scottish accent, θα ήθελα να τονίσω πως ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!!!

Πως είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνουν την ίδια τους τη γλώσσα, διατυπωμένη απλώς με διαφορετική προφορα. It is their native language!

Δηλαδή εμείς, ως έλληνες ομιλητές, δεν κατανοούμε τους κρητικούς ή τους ρουμελιώτες που έχουν ιδιαίτερο accent???????

Το scottish accent, όπως και τα άλλα ιδιαίτερα accents, ίσως να μην είναι κατανοητά από κάποιον ξένο, που έμαθε την αγγλική ως ξένη γλώσσα και είναι συνηθισμένος στη στερότυπη αγγλική ή αμερικανική προφορά.
Οι native speakers, όμως, έχουν πολύ ανώτερο επίπεδο εξοικείωσης με τη γλώσσα τους!


Φίλος απ'το Λονδίνο μου το χει πει που μιλάει σε standard προφορά και είναι και στην κατευθυνση κλασικών σπουδών που σημαίνει οτι έχει ανώτερη εξοικείωση με τη γλώσσα του σε σύγκριση με την πλειονότητα των cockneys και scousers που ειναι οι δύο πιο χαρακτηριστικές προφορές σε ευρεία χρήση στην Αγγλία. Δεν ειναι περίεργο...εσένα δεν σου έχει τύχει ποτέ να μην καταλαβαίνεις κρητικούς, κύπριους, κατωιταλιώτες και ρουμελιώτες; Παρ'ολο που ειναι η ίδια γλώσσα, η κοινή νεοελληνική...Δεν θα σου βάλω μέσα, βέβαια, τσάκωνες και πόντιους που κρατάνε απ'τη δωρική διάλεκτο κι εκεί ειλικρινά, αν και Ελληνικά, δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Λόγω καλύτερου welfare state, οι Σκωτσέζοι σπάνια φεύγουν απ'τη χώρα τους για να πάνε στην Αγγλία ή αλλού, οπότε στην ουσία η τοπική ιδιαιτερότητα διατηρείται καλύτερα από πχ. τους Κύπριους που σε ένα μεγάλο ποσοστό φεύγουν για να σπουδάσουν στην Ελλάδα...Ακόμη και στις μικρές ηλικίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Νομίζω πως πέρα από το ζήτημα της προφοράς τίθεται και το θέμα 'βρετανικά ή αμερικάνικα αγγλικά' γενικότερα... προτιμάμε γενικά τα κανονικά αγγλικά ή τα ιμιτασιόν? (αμάν αυτοί οι Αμερικάνοι... και η γλώσσα τους junk είναι, σαν το φαγητό...)
Και στις δύο περιπτώσεις, original Αγγλικά. Και γουστάρουμε τρελά Ιρλανδική προφορά!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Προτιμω την αγγλικη προφορα, ειναι πιο αριστικρατικη....οχι οτι με χαλαει και η αμερικανικη(που, ομολογουμενως, ειναι πιο ευκολη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Φίλος απ'το Λονδίνο μου το χει πει που μιλάει σε standard προφορά και είναι και στην κατευθυνση κλασικών σπουδών που σημαίνει οτι έχει ανώτερη εξοικείωση με τη γλώσσα του σε σύγκριση με την πλειονότητα των cockneys και scousers που ειναι οι δύο πιο χαρακτηριστικές προφορές σε ευρεία χρήση στην Αγγλία. Δεν ειναι περίεργο...εσένα δεν σου έχει τύχει ποτέ να μην καταλαβαίνεις κρητικούς, κύπριους, κατωιταλιώτες και ρουμελιώτες; Παρ'ολο που ειναι η ίδια γλώσσα, η κοινή νεοελληνική...Δεν θα σου βάλω μέσα, βέβαια, τσάκωνες και πόντιους που κρατάνε απ'τη δωρική διάλεκτο κι εκεί ειλικρινά, αν και Ελληνικά, δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Λόγω καλύτερου welfare state, οι Σκωτσέζοι σπάνια φεύγουν απ'τη χώρα τους για να πάνε στην Αγγλία ή αλλού, οπότε στην ουσία η τοπική ιδιαιτερότητα διατηρείται καλύτερα από πχ. τους Κύπριους που σε ένα μεγάλο ποσοστό φεύγουν για να σπουδάσουν στην Ελλάδα...Ακόμη και στις μικρές ηλικίες.



όσες φορές έχω επισκεφθεί τη Βρετανία (Αγγλία και Σκωτία) και έχω συναναστραφεί τους ντόπιους δεν μου έτυχε περιστατικό δυσκολίας κατανόησης...! Ακόμη και εγώ, που δεν είμαι native speaker, δεν είχα πρόβλημα κατανόησης του scottish accent!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garret

Νεοφερμένος

Ο Garret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Lita, το λες και μόνη σου "επισκεφτεί", δες πιο πάνω τι λέω και διάβασε και το Link που πόσταρα στο οποίο παραδέχονται native speakers ότι δε μπορούν να καταλάβουν άλλους native speakers.

Δε μπορείς να έχεις ολοκληρωμένη άποψη αν δε ζήσεις εκεί κάποιο διάστημα.


Κι αυτό που λες ότι δεν είχε πρόβλημα να καταλάβεις scottish accent...πήγαινε μια βόλτα από το Dundee ( γύρω στις 200,000 πόλη ) και παρακολούθησε μια συζήτηση μεταξύ ντόπιων και θα δεις τι εννοώ, ΘΑ ΧΑΘΕΙΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Lita, το λες και μόνη σου "επισκεφτεί", δες πιο πάνω τι λέω και διάβασε και το Link που πόσταρα στο οποίο παραδέχονται native speakers ότι δε μπορούν να καταλάβουν άλλους native speakers.

Δε μπορείς να έχεις ολοκληρωμένη άποψη αν δε ζήσεις εκεί κάποιο διάστημα.


Κι αυτό που λες ότι δεν είχε πρόβλημα να καταλάβεις scottish accent...πήγαινε μια βόλτα από το Dundee ( γύρω στις 200,000 πόλη ) και παρακολούθησε μια συζήτηση μεταξύ ντόπιων και θα δεις τι εννοώ, ΘΑ ΧΑΘΕΙΣ.


αγαπητέ garret,
πρώτον, δεν εχω επισκεφθεί τη σκωτία ως τουρίστρια. έχω μείνει εκεί για κάποιο χρονικό διάστημα, ούτως ώστε να συνανατραφώ πολλούς ντόπιους και σε καθημερινό και σε ακαδημαικό περιβάλλον! ποτέ δεν είχα πρόβλημα κατανόησης. και όσον αφορά τη συγκεκριμένη πόλη που αναφέρεις, παρότι δεν έχω πάει, έχω γνωρίσει άτομα από έκει, και είναι απόλυτα κατανοητοί, παρά το ιδιάζον accent!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garret

Νεοφερμένος

Ο Garret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Lita... είδες τα στοιχεία που σου έδωσα και όσα λένε και τα παιδιά;; 4 χρόνια ήμουν εκεί...πόσο καιρό έμεινες; Γιατί μου κάνει εντύπωση αν έμεινες πάνω από 3 μήνες, να μη παρατήρησες αυτό που σου λέμε ή να μην άκουσες να στο λένε ντόπιοι. Σε κανα χωριό πήγες, πχ;


Δες το link που έδωσα κι αυτά που σου λένε τα παιδιά, θα δεις ότι δε καταλαβαίνονται μεταξύ τους.

Ναι, θα γνώρισες άτομα μορφωμένα που έχουν βγει και παραέξω κλπ. Και εγώ είχα Dundonians φίλους που μιλούσαν πολύ καθαρά, ήταν όμως άλλοι που αν δε τους είχες συνηθίσεις, δε μπορούσες να παρακολουθήσεις συζήτηση.

Σκέψου το,αν θες μη πιστεύεις εμένα και τα άλλα παιδιά που στο λένε, για διάβασε όμως λίγο το Link, στο οποίο μιλάνε ντόπιοι, να δεις τι γίνεται ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Αγγλική... Ειδικά ο τρόπος που τραβάνε τις καταλήξεις είναι όλα τα λεφτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
αγγλικη my dear
indeed i like it because it is so originall.....and it sounds so much better than the american accent indeed my darling
would you like a cup of tea please?

i don't lik' the america' 'cause it's lik' yo φτυνεις τις λεξεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Lita... είδες τα στοιχεία που σου έδωσα και όσα λένε και τα παιδιά;; 4 χρόνια ήμουν εκεί...πόσο καιρό έμεινες; Γιατί μου κάνει εντύπωση αν έμεινες πάνω από 3 μήνες, να μη παρατήρησες αυτό που σου λέμε ή να μην άκουσες να στο λένε ντόπιοι. Σε κανα χωριό πήγες, πχ;


Δες το link που έδωσα κι αυτά που σου λένε τα παιδιά, θα δεις ότι δε καταλαβαίνονται μεταξύ τους.

Ναι, θα γνώρισες άτομα μορφωμένα που έχουν βγει και παραέξω κλπ. Και εγώ είχα Dundonians φίλους που μιλούσαν πολύ καθαρά, ήταν όμως άλλοι που αν δε τους είχες συνηθίσεις, δε μπορούσες να παρακολουθήσεις συζήτηση.

Σκέψου το,αν θες μη πιστεύεις εμένα και τα άλλα παιδιά που στο λένε, για διάβασε όμως λίγο το Link, στο οποίο μιλάνε ντόπιοι, να δεις τι γίνεται ^^


Δεν έμεινα όσο εσύ στη Σκωτία. Όμως, άτομα που γνωρίζω και μένουν 10 χρόνια εκεί δεν είχαν ΠΡΟΒΛΗΜΑ επικοινωνίας. Με τον όρο πρόβλημα εννοώ να μην καταλαβαίνουν καθόλου τι λέει ο συνομιλητής τους και να του ζητούν να το επαναλάβει ξανά και ξανά, πιο καθαρά.

Το accent τους είναι πράγματι δυσνόητο. Σε αυτό συμφωνούμε. Δεν είναι, όμως, ακατανόητο. Υπάρχει διαφορά μεταξύ του να μην καταλαβαίνεις εύκολα αυτό που λέει κάποιος και του να μην το καταλαβαίνεις καθόλου.

Ίσως να έχεις δίκιο, γιατί δεν γνώρισα άτομα από την επαρχία με πιο έντονο accent. Σε αυτούς, πιθανόν, αναφέρονται οι ντόπιοι στο attached post σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Την Βρετανική μ' αρέσει να την ακούω, την Αμερικάνικη μ' αρέσει να την μιλάω. Δεν μ' αρέσει όμως καθόλου να διαβάζω Βρετανικά Αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Προτιμώ την αγγλική.
Υπάρχει και η αυστραλιανή και η καναδική προφορά πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Χμ, και γώ προτιμώ με τρέλα την αμιγώς βρετανική προφορά. Στα δικά μου τα αυτιά τουλαχιστον φαντάζει πιο ευγενική και εκλεπτυσμένη η προφορά των Βρετανών και αυτό είναι που με σαγηνεύει.Ο τονισμός των καταλήξεων και των επιμέρους συμφώνων καθώς και αυτό το πομπώδες της γλώσσας η καλύτερα της βρ. προφοράς είναι μοναδικό(ς)! Τα αμερικάνικα αγγλικά κρύβουν μια ατημέλητη προχειρότητα και στο επίπεδο της προφοράς αλλά και στο επίπεδο της χρήσης της γλώσσας(τρώνε γράμματα, τρώνε καταλήξεις λέξεων, απλουστεύουν τα πάντα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Αμερικανικη<3.<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
αμερικανικη of course! Και κατα συμπτωση σημερα λεω στο μαθημα (προετοιμασια για πανελλαδικες) gone με προφορορα γκαν... και η συμμαθητρια μου γελουσε και λεει gun? Βεβαια, της διευκρυνησε η καθηγητρια οτι ειναι american english και κοροιδευοντας μου λεει σαν να καταπινεις μια μπαλα (ενω τα βρετανικα καλυτερα ειναι????), τελος παντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top