Αγγλική Vs Αμερικάνικη προφορά

Ποια προφορά προτιμάτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 113)
  • Αγγλική

    Ψήφοι: 54 47.8%
  • Αμερικάνικη

    Ψήφοι: 44 38.9%
  • Καμία

    Ψήφοι: 6 5.3%
  • Και οι 2 το ίδιο μου φαίνονται/το ίδιο μου κάνουν :Ρ

    Ψήφοι: 6 5.3%
  • Κουμπάκιας :Ρ

    Ψήφοι: 3 2.7%

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γρι από Σκωτσέζους ή Ουαλούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

polytimi

Νεοφερμένος

Η polytimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
British English ειναι τα καλυτερα!Ειναι η αυθεντικη γλωσσα!Οι British λενε τους Αμερικανους Hill Billies(δηλαδη βλαχους,χαχα)!Αντικειμενικα η British accent ειναι εντυπωσιακη!Αλλα πιο γρηγορα,αναμφισβητητα,εξοικιωνεσαι με την Αμερικανικη!Οποτε το πραγμα φαινεται και απο μονο του!Βουρ στα πιο challenging!Αυτη ειναι η γοητεια των British English!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Και οι Αμερικάνοι λένε τα ίδια για τα αγγλικά (βλαχαδαριό δηλαδή)! Και οι Βρετανοί λένε τα ίδια για τις ποικιλίες της γλώσσας τους.
Και οι Γάλλοι λένε για τα αγγλικά ότι είναι γαλλικά με λανθασμένη προφορά. Η γλώσσα βέβαια είναι μία με πολλές εκφάνσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Scotland=UK=Αγγλία με λίγα λόγια...:P

Ναι, αυτή η εξίσωση στη Σκωτία μπορεί να σήμαινε το βίαιο ξυλοδαρμό σου. :D
Αν και τυπικά δεν είναι σωστή, η Αγγλία και η Σκωτία ειναι χώρες, το ΗΒ είναι Ένωση που έχει κι άλλες δύο χώρες.

Στο UK διαφορετικη προφορα εχουνε οι Σκωτζεζοι,αλλη οι Βρετανοι και αλλη οι Ιρλανδεζοι.
Αλλα ολες εχουν κοινα σημεια.:)

Δεν θα το λεγα. Για την ακρίβεια, στη Σκωτία υπάρχουν 2-3 προφορές, στην Αγγλία άλλες 6-7, στην Ουαλία άλλες 2-3 κι άλλες τόσες στη NI. Και το χειρότερο ειναι ότι δεν είναι ολες αυτές αμοιβαίως κατανοητές.
-----------------------------------------
Εγώ δεν καταλαβαίνω γρι από Σκωτσέζους ή Ουαλούς

Ούτε οι Λονδρέζοι καταλαβαίνουν, μην ανησυχείς. :D
-----------------------------------------
British English ειναι τα καλυτερα!Ειναι η αυθεντικη γλωσσα!Οι British λενε τους Αμερικανους Hill Billies(δηλαδη βλαχους,χαχα)!Αντικειμενικα η British accent ειναι εντυπωσιακη!Αλλα πιο γρηγορα,αναμφισβητητα,εξοικιωνεσαι με την Αμερικανικη!Οποτε το πραγμα φαινεται και απο μονο του!Βουρ στα πιο challenging!Αυτη ειναι η γοητεια των British English!

Δεν υπάρχει τίποτα με το όνομα "Βρετανική προφορά".
Το hillbillies μπορεί να αποδίδεται ως "βλάχος", αλλά δεν το χρησιμοποιείς σωστά. Είναι λέξη των American English και χρησιμοποιείται για να προσβάλλει τους επαρχιώτες στα Απαλλάχια, κυρίως απ'τους Γιάνκηδες στα Βορειοανατολικά.

Και οι Αμερικάνοι λένε τα ίδια για τα αγγλικά (βλαχαδαριό δηλαδή)! Και οι Βρετανοί λένε τα ίδια για τις ποικιλίες της γλώσσας τους.
Και οι Γάλλοι λένε για τα αγγλικά ότι είναι γαλλικά με λανθασμένη προφορά. Η γλώσσα βέβαια είναι μία με πολλές εκφάνσεις.

Όχι, κάνεις λάθος. Οι Αμερικάνοι βρίσκουν τη standard αγγλική προφορά εξαιρετικά ωραία και...σέξυ, ενώ οι Άγγλοι του Νότου γελάνε με την επαρχιώτικη προφορά των Άγγλων του Βορρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
A survey I read about a couple of years ago had a large group of Americans rating other countries' accents for "Sexiest."
Scotland was first.
Ireland second.
France third.
Britain fourth. (Most Americans can't distinguish British from Australian or South African)
And there are so very many different variations of British accents. I can easily tell the difference between, say, Birmingham and London.

Βέβαια κακώς μίλησα για το σύνολο των Αμερικανων.
https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20081031080213AAWXPr8

https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080916233830AA0FSbL

https://www.experienceproject.com/question-answer/Do-Americans-Really-Like-The-British-Accent/17495

https://www.yelp.com/topic/new-york-what-do-american-girls-really-think-of-the-british-accent
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
οπωσ και να το κανουμε τα british english ειναι πιο high
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αμερικανικη. Μου φαινεται οτι στην ομιλια μου αυτη καταφερνω και προσεγγιζω καπως. Ειναι και πιο ευκολη σιγουρα. Αν και τωρα που το σκεφτομαι, εχω κατι χρονια να μιλησω Αγγλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fusebb

Νεοφερμένος

Η Δαναη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σταμάτα (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
η αγγλικη προφορα ειναι πολυ σεξυ:):):)

η αμερικανικη αδιαφορη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συμφωνώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serendipity*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η *Serendipity* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Προτιμω την Αμερικανικη..Ειναι πιο ευκολη και κατανοητη...Επισης,οποτε καποιος Ελληνας δοκιμαζει να την εφαρμοσει(κ εγω!!) ακουγεται σαν.....δεν ξερω ακριβως σαν τι..παντως σιγουρα οχι σαν αγγλος....:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Φυσικά και προτιμώ την Αγγλική....κρατάει κάτι το "κλασικό" να το πω μέσα της και μ'αρέσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elefantaki07

Νεοφερμένος

Η elefantaki07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Πιστεύω ότι η αγγλική είναι πιο ωραία. Βασικά, προτιμώ τη σκοτσέζικη. Μπορεί να είναι δύσκολη αλλά μου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Ρε τι κλασικη και αηδιες?
Κρυοπλαστη ειναι, σαν κι αυτους που την μιλανε. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
η αγγλικη ειναι πολυ ωραια αλλα η αμερικανικη ακουγεται πιο....πιο!
σκοτσεζικη???μοιαζει βαρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ρε παιδια γουστα ειναι αυτα.
Εμενα μου αρεσει παντως η αυθεντικη Βρετανικη γιατι προσδιδει ενα κύρος!
Τα αγγλια του Ομπαμα τα βρισκω αισχρα απο αποψη ακουστικης και μονο.
Μου ακουγονται σαν γυφτικα αν και ειναι πιο κατανοητα!:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Μ'αρεσει λιγο περισσοτερο η αγγλικη προφορα αν και το ecce λοουερ εχω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
η αγγλικη προφορα ειναι πολυ σεξυ:):):)

η αμερικανικη αδιαφορη....
Νομιζα πως ημουν η μονη που νομιζε οτι η Αγγλικη προφορα ειναι sexy. :P

Δεν ξερω αλλα μου αρεσει παρα πολυ αυτο το "ξενερωτο" που εχει ρε παιδι μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καμία "αγγλική" ή "βρετανική" προφορά. Να λέτε standard accent για να καταλαβαινουμε και για τι μιλάμε. Γιατι στο Liverpool μιλανε πιο βλάχικα κι απ'τους τεξανούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Ρε τι κλασικη και αηδιες?
Κρυοπλαστη ειναι, σαν κι αυτους που την μιλανε. :p
Αυτό είναι άλλο θέμα:PΑλλά είναι πιο ωραία:mad:

:P
Ρε παιδια γουστα ειναι αυτα.
Εμενα μου αρεσει παντως η αυθεντικη Βρετανικη γιατι προσδιδει ενα κύρος!
Τα αγγλια του Ομπαμα τα βρισκω αισχρα απο αποψη ακουστικης και μονο.
Μου ακουγονται σαν γυφτικα αν και ειναι πιο κατανοητα!:p
+++++++++++++++++
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Προσωπικά, προτιμώ την αγγλική προφορα - είναι πιο γνήσια.
Όσον αφορά την επισήμανση που έγινε σε προηγούμενο reply περι βρετανικής προφορας, θα ήθελα να προσθέσω, μιας και έχω επισκεφθεί πολλά μερη της Βρεατανίας και έχω γνώσεις γλωσσολογίας, ότι γενικός όρος 'βρετανική προφορά' δεν υφίσταται...! Άλλη είναι η προφορά στη Νότια Αγγλία, άλλη στη Βόρεια και άλλη στη Σκωτία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top