Αγγλική φιλολογία σε Κολλέγιο και άδεια διδασκαλίας

menpan

Νεοφερμένος

Ο menpan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να σπουδάσω σε κολλέγιο αγγλική φιλολογία που ισχυρίζονται ότι δίνουν πτυχίο από Αγγλικό Πανεπιστήμιο. Θέλω να πάρω άδεια διδασκαλίας αγγλικών. Ψάχνοντας όμως στον εοππεπ είδα ότι για να πάρεις επάρκεια χρειάζεσαι αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ και δεν αναφέρουν πουθενά για επαγγελματική αναγνώριση από το ΑΤΕΕΝ (πρώην ΣΑΕΠ). Ξέρει κανείς αν μπορώ να διδάξω αγγλικά ως ελεύθερος επαγγελματίας ή ως υπάλληλος με πτυχίο κολλεγίου; Ευχαριστώ πολύ.
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Μηπως ειναι καλυτερο να δωσεις πανελληνιες για να μπεις σε ΑΕΙ, να εχεις το κεφαλι σου ησυχο μιας και θα εισαι σιγουρος οτι θα σου δοθει η αδεια διδασκαλιας?

Προφανως και θα κανεις αυτο που σε βολεύει παραπανω, απλα εγω σου δινω μια πιο ασφαλής λύση.

Παντως με οτι διαβαζω, το συγκεκριμένο κολλεγιο σου δινει αυτη τη δυνατοτητα: https://www.haec.gr/el/proptyxiako-aggliki-filologia

Να με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος, αλλα πλεον δεν μπορεις να διδαξεις αγγλικα μόνο με proficiency. Χρειάζεται να φοιτησεις σε τμημα αγγλικης φιλολογιας
 

Snp01

Νεοφερμένος

Η Snp01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει με σιγουριά εάν πτυχία κολεγίων στην αγγλική φιλολογία αναγνωρίζονται και δίνουν επάρκεια; Σύμφωνα με τα λεγόμενά τους ναι . Παρόλαυτα κάνοντας μια έρευνα βλέπω ότι πολλοί αντιμετωπίζουν προβλήματα με την αναγνώριση των πτυχίων. Γνωρίζετε κάτι?
 

Snp01

Νεοφερμένος

Η Snp01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Στον ιδιωτικό τομέα ; Εάν δουλέψω σε κέντρο ξένων γλωσσών η ανοίξω δικό μου είμαι καλυμμένη;;
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Ναι ναι παίρνετε επαγγελματικά δικαιώματα αλλά όχι ακαδημαικά!
 

Snp01

Νεοφερμένος

Η Snp01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μια ακόμα ερώτηση τα πτυχία αυτά αναγνωρίζονται σε πόλεις της Ευρώπης; Διάβασα ότι δεν μετράνε. Ισχύει; Εφόσον μπορώ να δουλέψω σε ιδιωτικό τομέα έστω κ να ανοίξω ένα δικό μου φροντιστήριο είναι συζητήσιμο
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Ναι ναι παίρνετε επαγγελματικά δικαιώματα αλλά όχι ακαδημαικά!
Εφόσον παίρνει επαγγελματικά δικαιώματα μπορεί να διοριστεί κανονικά σε δημόσιο σχολείο. Απλώς δεν μπορεί να κάνει μεταπτυχιακό σε δημόσιο πανεπιστήμιο.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Εφόσον παίρνει επαγγελματικά δικαιώματα μπορεί να διοριστεί κανονικά σε δημόσιο σχολείο. Απλώς δεν μπορεί να κάνει μεταπτυχιακό σε δημόσιο πανεπιστήμιο.
δεν υπάρχει ακαδημαϊκή ισοδυναμία.
 

antonisprofis57@gmai

Νεοφερμένος

Ο antonisprofis57@gmai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ενδιαφερομαι για Αγγλικη φιλολογια σε καποιο κολλεγιο, αξιζει πλεον στις μερες μας? Μπορεις να δουλεψεις κανονικα?
(για να προλαβω αυτους που θα πουνε για πανελλήνιες, εχω προσπαθησει 2 φορες , εδωσα αρκετα χρηματα σε φροντιστηρια + ιδιαίτερα και δεν τα καταφερα..)
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
ενδιαφερομαι για Αγγλικη φιλολογια σε καποιο κολλεγιο, αξιζει πλεον στις μερες μας? Μπορεις να δουλεψεις κανονικα?
(για να προλαβω αυτους που θα πουνε για πανελλήνιες, εχω προσπαθησει 2 φορες , εδωσα αρκετα χρηματα σε φροντιστηρια + ιδιαίτερα και δεν τα καταφερα..)
Αν είναι να δώσεις λεφτά σε κολέγιο, γιατί να σπουδάσεις αγγλική φιλολογία και όχι κάτι άλλο που παρέχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση; Εκτός αν θες μόνο αυτό και τίποτα άλλο.
Το λέω γιατί σε κολέγιο μπορείς να πας, αλλά να διοριστείς σε σχολείο δε γίνεται. Μόνο σε φροντιστήρια / ιδιαίτερα θα μπορείς να διδάξεις και εκεί δεν δίνονται καλά λεφτά. (Συν οτι έχω δει αρκετούς με Proficiency να διδάσκουν σε φροντιστήρια, κυρίως σε μικρές τάξεις).
 

antonisprofis57@gmai

Νεοφερμένος

Ο antonisprofis57@gmai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Μονο Αγγλικη φιλολογια μου αρεσει!

Σε σχολιο ιδιωτικο δεν γινεται να διοριστεις?
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Μονο Αγγλικη φιλολογια μου αρεσει!

Σε σχολιο ιδιωτικο δεν γινεται να διοριστεις?
Όχι, δεν υπάρχει διορισμός στον ιδιωτικό τομέα. Πρόσληψη υπάρχει, είτε ορισμένου είτε αορίστου χρόνου.
Η έννοια της «μονιμότητας» δεν υπάρχει στον ιδιωτικό τομέα, ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορεί να απολυθείς ή να λήξει η σύμβαση σου.
 

antonisprofis57@gmai

Νεοφερμένος

Ο antonisprofis57@gmai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καταλαβα, ναι λογικο αυτο...αλλα και παλι μπορεις να δουλεψεις σε ιδωτικο σχολειο με συμβαση σωστα?
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Καταλαβα, ναι λογικο αυτο...αλλα και παλι μπορεις να δουλεψεις σε ιδωτικο σχολειο με συμβαση σωστα?
Κοίτα να δεις τι καταλαβαίνω εγώ:
Αν έχεις κοντινό συγγενή (πατέρα, μάνα ή αδέρφια) που έχουν φροντιστήριο λογικά δεν θα τους ενδιαφέρει το χαρτί θα σου κάνουν σύμβαση. Επίσης αν έχεις αρκετά χρήματα ώστε να πληρώσεις κάποιον με πτυχίο και λόγω του πτυχίου του να ανοίξεις φροντιστήριο (οπότε δεν είναι απαραίτητο να έχεις εσύ) όλα καλά.
Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση που θα χρειαστεί να κάνεις σύμβαση με οποιονδήποτε όσο πιο δυνατό χαρτί έχεις τόσο καλύτερα. Κι εκεί φοβάμαι πως υστερεί ένας με πτυχίο κολεγίου λόγω των πολλών υποψηφίων που έχουν πτυχίο πανεπιστημίου.
Πιστεύω πως έγινα κατανοητή
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Επίσης αν έχεις αρκετά χρήματα ώστε να πληρώσεις κάποιον με πτυχίο και λόγω του πτυχίου του να ανοίξεις φροντιστήριο (οπότε δεν είναι απαραίτητο να έχεις εσύ) όλα καλά.
δεν μπορει με πτυχιο κολλεγιου να ανοιξει μονος του φροντιστηριο; δεν το ηξερα αυτο
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Η καθηγήτρια των αγγλικών μου είχε τελειώσει κολλέγιο και είχε δώσει ένα μάθημα στον ΔΟΑΤΑΠ για αναγνώριση , έτσι έβγαλε την άδεια κ άνοιξε δικό της .
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Οι αποφοιτοι κολλεγιων δεν δινουν εξετασεις στον δοαταπ,στον δοαταπ δινουν οσοι σπουδασαν εξω.Οι αποφοιτοι κολλεγιων δινουν στο σαεπ.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top