Αγγλική φιλολογία, Νομική (Κομοτηνής) ή Ψυχολογία;

Korina92

Νεοφερμένος

Η Korina92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Λοιπον εγω απο 12 χρονων εχω ονειρο να γινω δημοσιογραφος.Το ζητημα ειναι οτι εχω ακουσει οτι ολες οι σχολες δημοσιογραφιας και στη Θεσσαλονικη και στην Αθηνα δεν ειναι καθολου καλες και οτι ειναι καλυτερο να σπουδασω κατι αλλο και μετα να κανω μεταπτυχιακο στο εξωτερικο σχετικα με τη δημοσιογραφια η να παω σε καποια ιδιωτικη σχολη εδω.Για αυτο εγω σκεφτομαι να περασω αγγλικη φιλολογια,νομικη (Κομοτηνης) η ψυχολογια.
Η αγγλικη φιλολογια θα μου αρεσει σιγουρα και θα μπορω ευκολα μετα να κανω μεταπτυχιακο στο Λονδινο και ισως και να μεινω εκει αφου θα ξερω καλα και τη γλωσσα αλλα και την αγγλικη νοοτροπια.Επισης θα μπρουσα να κανω ιδιαιτερα και παραληλλα να προσπαθω να ασχοληθω με τη δημοσιογραφια και αν δεν καταφερω να κανω κατι σοβαρο στη δημοσιογραφια θα εχω μια σιγουρη πηγη εσοδων απο τα ιδιαιτερα.(βεβαια αυτο το σεναριο δεν μου αρεσει και πολυ)
Απο την αλλη ειναι η νομικη Κομοτηνης που δεν εχω και πολλες πιθανοτητες να μπω γιατι εγραψα αρκετα πιο κατω απο οτι περιμενα (17733).Ομως η νομικη (Θεσσαλονικης κυριως )ηταν ο βασικος μου στοχος απο την αρη της χρονιας,ειναι σιγουρα μια πολυ καλη σχολη με προοοπτικες και μαλιστα πολλοι γινονται δημοσιογραφοι απο τη νομικη αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι θα μου αρεσει....
Επισης υπαρχει η ψυχολογια που πιστευω θα μου αρεσει αλλα δεν εχει καμια σχεση με τη δημοσιογραφια...
Ειμαι πραγματικα παρα πολυ μπερδεμενη και δεν ξερω τι να επιλεξω.Θελω να μου πειτε πληροφοριες για αυτες τις σχολες αλλα και για τη δημοσιογραφια(ισως αν μαθω καλες πληροφοριες αποφασισω να παω) και γενικα θελω γνωμες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top