Αγγλική Φιλολογία

stefanos45

Νεοφερμένος

Ο stefanos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
η φωνητικη και η φωνολογια ειναι γλωσσολογικα και διδασκονται για να μπορει ο εκπαιδευτικος να διδασκει τη σωστη προφορα και το σχημα που πρεπει να παιρνει το στομα για να πετυχαινει τη σωστη προφορα, επισης πως να διαβαζεις τα φωνολογικα σχηματα που υπαρχουν στα λεξικα, τετοια...και αλλα. Λογοτεχνιες παλι εχει παρα πολλες, συχγρονη αγγλικη και αμερικανικη, κλασσικη, γοτθικη, γυναικεια,μαυρη λογοτεχνια καθωσ και ποιηση και θεατρο με τις ιδιες ποικιλιες. :P

οκ ευχαριστω.. ολες αυτες τις λογοτεχνιες τις διδασκεσαι?? :eek::/:. κατι λιγο πιο ασχετο........ στην αγγλικη φιλολογια πρεπει να διαλεξεις και μια ξενη γλωσσα (π.χ. γερμανικα, γαλλικα κτλ) αν ναι, στο 1ο εξαμηνο οι καθηγητες ξεκινανε απο το μηδεν ή πρεπει να εχεις μια βαση για να τα καταλαβεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dmci

Νεοφερμένος

Η dmci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
οκ ευχαριστω.. ολες αυτες τις λογοτεχνιες τις διδασκεσαι?? :eek::/:. κατι λιγο πιο ασχετο........ στην αγγλικη φιλολογια πρεπει να διαλεξεις και μια ξενη γλωσσα (π.χ. γερμανικα, γαλλικα κτλ) αν ναι, στο 1ο εξαμηνο οι καθηγητες ξεκινανε απο το μηδεν ή πρεπει να εχεις μια βαση για να τα καταλαβεις?
Στεφανε, φυσικα και τις διδασκεσαι τις λογοτεχνιες, σας δινονται τα βιβλια, τα διαβαζεται, τα αναλυεται και εξεταζεσται πανω σ'αυτα. Η δευτερη ξενη γλωσσα ειναι σε επιπεδο αρχαριων αλλα συνηθως τις αναλογες γλωσσες τις επιλεγουν φοιτητες που ολο και κατι γνωριζουν οποτε και το επιπεδο ειναι προχωρημενο και τα μαθηματα προχωρουν γρηγορα. Γενικα, η σχολη αυτη ειναι ανετη ως προς τη φοιτηση, αρκει να αγαπας το αντικειμενο και να παρακολουθεις ωστε να βγαινουν τα μαθηματα. Αν το επιπεδο των αγγλικων ειναι ικανοποιητικο, τοτε δεν μενουν περιθωρια δυσκολιας.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
η φωνητικη και η φωνολογια ειναι γλωσσολογικα και διδασκονται για να μπορει ο εκπαιδευτικος να διδασκει τη σωστη προφορα και το σχημα που πρεπει να παιρνει το στομα για να πετυχαινει τη σωστη προφορα, επισης πως να διαβαζεις τα φωνολογικα σχηματα που υπαρχουν στα λεξικα, τετοια...και αλλα. Λογοτεχνιες παλι εχει παρα πολλες, συχγρονη αγγλικη και αμερικανικη, κλασσικη, γοτθικη, γυναικεια,μαυρη λογοτεχνια καθωσ και ποιηση και θεατρο με τις ιδιες ποικιλιες. :P
Να προσθέσω πως αυτά τα μαθηματα στην Ελλάδα γίνονται με βάση την RP και διδάσκεται επίσης transcription (απόδοση κειμένου σε ΙPA). Εννοείται πως απαιτείται να γνωρίζουμε και intonation patterns αλλά και διάφορα φαινόμενα του αυθόρμητου προφορικού λόγου, όπως assimilation, elision, double closure, κλπ. Ζητούνται και χαρατηρισμοί φωνημάτων, δηλαδή που και πως παράγονται, αν είναι άηχα, κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κλελια

Νεοφερμένος

Η κλελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια λυκείου και θέλω να σπουδάσω αγγλική φιλολογία.Άκουσα ότι πρέπει να έχω 2 πτυχία ξένων γλωσσών.Έχω το lower στα αγγλικά αλλά χρειάζομαι ακόμη ένα αν ισχύει αυτό...Ισχύει όντως; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Όχι, δεν ισχύει. Τα Αγγλικά μόνο πρέπει να δώσεις στις Πανελλήνιες, που είναι ειδικό μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos45

Νεοφερμένος

Ο stefanos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
θεωρητικη και εφαρμοσμενη γλωσσολογια
αγγλικη λογοτεχνια
αμερικανικη λογοτεχνια
μεταφραση και διαπολιτισμικες σπουδες

αυτοι οι 4 τομεις στο ΑΠΘ. οι φοιτητες διδασκονται μαθηματα και απο τους 4 τομεις ή διαλεγουν εναν απο αυτους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
καλη ερωτηση!! πειτε μας σας παρακαλω οποιοι γνωριζεται :redface::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicool

Νεοφερμένος

Η nicool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ναι ρ παιδια πειτε γτ κ εγω αγγλικη στο απθ περναω κ εχω μπερδευτει με τς τομεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χαρουλα4

Νεοφερμένος

Η χαρουλα4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το εψαξα λιγο αν και δεν ειμαι σιγουρη και ανακαλυψα τα εξης. Διαβασα σε ενα πιο παλιο μηνυμα που ελεγε οτι το πτυχιο ειναι ενιαιο οποτε υποψιαστικα τα εξης. Υπαρχουν τα γνωστα υποχρεωτικα μαθηματα ιδιαιτερα στο πρωτο ετος τα οποια ειναι και απο τους τεσσερις τομεις. Στη συνεχεια αναλογα σε ποιο τομεα θελεις να εξειδικευτεις επιλεγεις απο μονος σου τα μαθημα απο τον κλαδο. Δεν ξερω αν ισχυει αλλα εβγαλε λογικη και με αυτα που διαβασα και με την σκεπτικη μου :) Αν κανω λαθος διορθωστε με μην σας λεω πραγματα που δεν ισχυουν και καταλαβαινω και εγω αλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

d1m1tr@@

Νεοφερμένος

Η d1m1tr@@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια. Αρχικα να σας πω οτι σαν σχολη ειναι ισως απο τις πιο ωραιες σχολες. Εχει ομως μαθηματα διδακτικης, μεθοδολογιας, σημασιολογιας, φωνητικης, φωνολογιας αλλα πολλα εκτος των λογοτεχνικων, και μιλαω για ΑΠΘ, αλλα σιγουρα στο ΕΠΚΑ δεν θα εχει μεγαλες διαφορες. Το επιπεδο των αγγλικων σας καλο ειναι να ειναι πανω απο Β2 γιατι δεν θα μπορειτε να τα βγαλετε περα. Ομως φυσικα ξεκινανε πιο ευκολα και δυσκολευουν εφοσον και εσεις θα βελτιωνεστε. εγω περασα καταπληκτικα γιατι ειμαι και ημουν βιβλιοφαγος παντα, αλλα με ενδιεφερε πολυ ο κλαδος και φυσικα τωρα, μετα απο .....χρονια στα σχολεια λατρευω τη δουλεια μου. Θα χαρω πολυ να μαθω οτι καποιοι/ες περασατε στην αγγλικη, καλη επιτυχια και καλα αποτελεσματα.

ειμαι στο τεταρτο ετος στην αγγλικη του απθ. θα μπορουσατε να με βοηθησετε σχετικα με δυο αποριες που εχω?αρχικα ποια η διαφορα ερευνητικης και διπλωματικης εργασιας?
και δευτερον, τι διαδικασια ακολουθει κανεις προκειμενου να διοριστει?εχω ακουσει κατα καιρους απο παιδια του παιδαγωγικου οτι δηλωνουν για παραδειγμα νησια προκειμενου να παρουν μορια. δεν το εχω καταλαβει ποτε αυτο και θα ηθελα να ξερω αν ισχυει και στο δικο μασ τμημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dmci

Νεοφερμένος

Η dmci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
ειμαι στο τεταρτο ετος στην αγγλικη του απθ. θα μπορουσατε να με βοηθησετε σχετικα με δυο αποριες που εχω?αρχικα ποια η διαφορα ερευνητικης και διπλωματικης εργασιας?
και δευτερον, τι διαδικασια ακολουθει κανεις προκειμενου να διοριστει?εχω ακουσει κατα καιρους απο παιδια του παιδαγωγικου οτι δηλωνουν για παραδειγμα νησια προκειμενου να παρουν μορια. δεν το εχω καταλαβει ποτε αυτο και θα ηθελα να ξερω αν ισχυει και στο δικο μασ τμημα.
οταν με το καλο τελειωσεις θα πας στη διευθυνση δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης του νομου σου και θα κανεις τισ απαραιτητεσ διαδικασιες για διορισμο. θα σε κατατοπησουν εκει.στα νησια θα πας εφοσον δεν υπαρχουν αλλες κενες θεσεις στις επιλογες που εχεις κανει προηγουμενα. ειναι μπερδεμα αλλα μολις μπεις στο χορο...θα μαθεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

d1m1tr@@

Νεοφερμένος

Η d1m1tr@@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
σας ευχαριστω πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos45

Νεοφερμένος

Ο stefanos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
για το ποτε αρχιζουν οι εγγραφες θα βγει ανακοινωση στην ιστοσελιδα του πανεπιστημιου ε?? συνηθως ποτε αρχιζουν? τα προηγουμενα χρονια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Brainiac

Νεοφερμένος

Ο Mr.Brainiac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γεια σας!Περασα και εγω στη συγκεκριμενη σχολη αν και αναπαντεχα και θελω να μαθω για τις προοπτικες που εχει.Μπορω για παραδειγμα οταν την τελειωσω να κανω καποιο μεταπτυχιακο στα οικονομικα?Για ιστορικο πηγαινα,αλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos45

Νεοφερμένος

Ο stefanos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
να ρωτησω το τμημα της αγγλικης στο απθ ειναι ανοιχτο τωρα? και αν οχι, ποτε ανοιγει? η γραμματεια εννοω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Γεια σας!Περασα και εγω στη συγκεκριμενη σχολη αν και αναπαντεχα και θελω να μαθω για τις προοπτικες που εχει.Μπορω για παραδειγμα οταν την τελειωσω να κανω καποιο μεταπτυχιακο στα οικονομικα?Για ιστορικο πηγαινα,αλλα...

Από την αγγλική δεν μπορείς να κάνεις καλέ μεταπτυχιακό στα οικονομικά!:P:P
αν θες σε γλωσσολογία ή λογοτεχνία ναι;)

για το ποτε αρχιζουν οι εγγραφες θα βγει ανακοινωση στην ιστοσελιδα του πανεπιστημιου ε?? συνηθως ποτε αρχιζουν? τα προηγουμενα χρονια..

Για το τμήμα της Αθήνας οι εγγραφές ανακοινώνονται στο σαιτ...:)
πέρυσι είχαν γίνει τέλη σεπτέμβρη...αν θυμάμαι κάλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ninio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
παιδια οσοι πατε αγγλικη αθηνας ειστε πολυ τυχεροι! εχει πολλους καθηγητες κορυφη- π.χ Καραβα! κανει εφαρμοσμενη γλωσσολογια-διδακτικη αγγλικων κτλ-τρελη μεταδοτικοτητα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Diana♥

Νεοφερμένος

Η Diana♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας παιδια..Θα παω φετος 3 λυκειου και θα ηθελα να δηλωσω ως πρωτη σχολη την αγγλικη φιλολογια Θεσ/νικης..το ειδικο μαθημα ειναι πολυ δυσκολο?εχω παρει το proficiency τη χρονια που μας περασε..θελω παρα πολυ να περασω σε αυτη τη σχολη και αγχωνομαι με τα μορια:worry:..και μια ακομα ερωτηση..εχω διαβασει οτι το ειδικο μαθημα εχει συντελεστη το 2.δηλαδη αν για παραδειγμα καποιος γραψει 18 ,ποσα μορια παρνει? ευχαριστω εκ των προτερων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Γεια σας παιδια..Θα παω φετος 3 λυκειου και θα ηθελα να δηλωσω ως πρωτη σχολη την αγγλικη φιλολογια Θεσ/νικης..το ειδικο μαθημα ειναι πολυ δυσκολο?εχω παρει το proficiency τη χρονια που μας περασε..θελω παρα πολυ να περασω σε αυτη τη σχολη και αγχωνομαι με τα μορια:worry:..και μια ακομα ερωτηση..εχω διαβασει οτι το ειδικο μαθημα εχει συντελεστη το 2.δηλαδη αν για παραδειγμα καποιος γραψει 18 ,ποσα μορια παρνει? ευχαριστω εκ των προτερων..

Σίγουρα δυσκόλεψε από ό,τι παλιότερα. Αλλά αφού έχεις πάρει πρόσφατα και το προφ. μη σε νοιάζει και τόσο.;)
Κάνε μια μικρή προετοιμασία στη διάρκεια της χρονιάς, και τις τελευταίες μέρες (θα το δώσεις 10-15 μέρες μετά τις πανελλήνιες) διάβασέ το καλά. Εγώ το έδωσα χωρίς να διαβάσω τίποτα, και έχοντας πάρει ένα λόοουερ μίσιγκαν εδώ και 3 χρόνια, κι έγραψα 11,2(:P). Το καλό είναι ότι ακριβώς λόγω του συντελεστή, μπορείς να αναπληρώσεις μόρια που έχασες από τα άλλα σου μαθήματα.
Αν γράψεις 18 παίρνεις 3.600 μόρια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Diana♥

Νεοφερμένος

Η Diana♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Rainbowarrior ευχαριστω πολυ..:) εχω παρει και αρκετα λογοτεχνικα βιβλια στα αγγλικα..πιστευω να με βοηθησει και αυτο στην προετοιμασια μου..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top