Αγγλική Φιλολογία

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
καλα ξεκιναω απο τωρα...:hehe:μεχρι να παωωω.....:whistle:οχι ρε τωρα λογικα πρεπει να την αλλαξουν...:mad::mad:

Λογικά; χαχα Λογική μην ψάχνεις στην Ελλάδα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Ναι ειμαι και το χαιρομαι. :P
Κοιτα η σχολη μεχρι στιγμης(πρωτο ετος ειμαι) ειναι μια χαρα. Εχει μαθηματα σχετικα με την αγγλικη γλωσσα, μαθηματα γλωσσολογιας, μαθηματα λογοτεχνιας και σε μεγαλυτερα ετη μαθηματα θεατρου κινηματογραφου και μεταφρασης. Βασικα εχει τεραστια γκαμα μαθηματων να επιλεξεις απο το 3ο ετος και μετα. Στο πρωτο ετος τα μαθηματα ειναι συγκεκριμενα, 5 στο πρωτο 5 και στο δευτερο εξαμηνο. Απο το δευτερο ετος μπορεις να επιλεξεις μαθηματα. Επισης στο πρωτο ετος τρια μαθηματα θεωρουνται εργαστηριακα και πρεπει να τα παρακολουθεις υποχρεωτικα με ανωτατο οριο των 9 ωριαιων απουσιων. Ναι εχουμε και απουσιες. :P Αλλα μονο σε εργαστηριακα μαθηματα, οπου ο αριθμος των φοιτητων ειναι μικρος και επιβαλλεται η συμμετοχη τους στο μαθημα. Επισης κανουμε και εργασιες υποχρεωτικα που μετρανε για τον τελικο βαθμο του μαθηματος μαζι με το βαθμο της εξεταστικης. Ακομα πρεπει να επιλεξεις για τα πρωτα δυο ετη ποια ξενη γλωσσα θα παρακολουθησεις αναμεσα στα γαλλικα γερμανικα και ιταλικα.
Εγω παντως μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο τη σχολη αν και καμια φορα μου τη σπαει αυτο με τις απουσιες. :P Παντως ειναι γαματη σχολη. Κατα τη γνωμη μου παντα.

Σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για Αγγλική Φιλολογία στο ΑΠΘ (δύσκολο ξέρω). Πόσο δύσκολο είναι για κάποιον με πρωινή δουλειά να βγάλει τη σχολή? Έχει πολλά εργαστηριακά μαθήματα με απουσίες και αυτά συνήθως γίνονται πρωί ή απόγευμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για Αγγλική Φιλολογία στο ΑΠΘ (δύσκολο ξέρω). Πόσο δύσκολο είναι για κάποιον με πρωινή δουλειά να βγάλει τη σχολή? Έχει πολλά εργαστηριακά μαθήματα με απουσίες και αυτά συνήθως γίνονται πρωί ή απόγευμα?

χθες που μιλούσα με μια φοιτήτρια μ είπε ότι έχεις δύο τρίωρα εβδομαδιαίως τα οποία είναι υποχρεωτικά στο πρώτο εξάμηνο, και ένα στο δευτερο... απο το 2ο έτος μου είπε είναι πιο χαλαρά... τώρα για ώρες δε γνωρίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
πρώτο εξάμηνο: 3 εργαστηριακά μαθήματα (υποχρεωτική παρακολούθηση), 2 χωρίς υποχρεωτική παρακολούθηση.
δεύτερο εξάμηνο: τα ίδια.

στο πρώτο εξάμηνο, τα 2/3 εργαστηριακά ήταν πρωί, το ένα απόγευμα.
στο δέυτερο εξάμηνο, το 1 ήταν πρωί, και τα δύο απόγευμα (κοιμηθήκαμε δηλαδή, νταξ :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
πρώτο εξάμηνο: 3 εργαστηριακά μαθήματα (υποχρεωτική παρακολούθηση), 2 χωρίς υποχρεωτική παρακολούθηση.
δεύτερο εξάμηνο: τα ίδια.

στο πρώτο εξάμηνο, τα 2/3 εργαστηριακά ήταν πρωί, το ένα απόγευμα.
στο δέυτερο εξάμηνο, το 1 ήταν πρωί, και τα δύο απόγευμα (κοιμηθήκαμε δηλαδή, νταξ :P)

Πωωω πολύ υποχρεωτικό ρε.:worry: Αλλά ντάξει χαλλλαρά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Δηλαδή για μενα ειναι αδύνατο αφου δεν μπορω να ερχομαι πρωι? :(
Δηλαδή να το ξεχάσω για αυτό το λόγο? Θα παρω αυριο στη γραμματεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Δηλαδή για μενα ειναι αδύνατο αφου δεν μπορω να ερχομαι πρωι? :(
Δηλαδή να το ξεχάσω για αυτό το λόγο? Θα παρω αυριο στη γραμματεία.
μπορείς πιθανότατα να γραφτείς σε τμήμα που δεν κάνει πρωί μάθημα (αφού έχεις και σοβαρό λόγο που δεν μπορείς)
απλά το δικό μου τμήμα ήταν πρωινό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Πήρα σήμερα στη γραμματεία και μου είπαν ότι μετά από επιτυχία στις κατατακτήριες μπαίνεις στο Γ' εξάμηνο με περασμένα τα μαθήματα του Α' και Β' εξαμήνου που είναι και τα εξάμηνα με τα υποχρεωτικά μαθήματα. (οπότε γλιτώνεις τις υποχρεωτικές παρακολουθήσεις)
Βασικά κουφάθηκα γιατί ενώ ήξερα ότι μπαίνεις στο Γ' εξάμηνο νόμιζα ότι παράλληλα χρωστούσες τα μαθήματα του Α' και Β' εξαμήνου. Αλλά η κυρία αυτή με διαβεβαίωσε για το αντίθετο.
Να την πιστέψω άραγε? Είναι δυνατόν να έχεις περασμένα 10 μαθήματα εκ των οποίων κάποια είναι εργαστηριακά και 2 είναι δεύτερη ξένη γλώσσα???
Τέλος πάντων, ας μπω εγώ και θα τα βρούμε στην πορεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
χαχα τι να σου πω. αλλά στις κατατακτήριες...τι δίνεις?? μαθήματα που κάνουμε εμείς στο πρώτο και δεύτερο εξάμηνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Δίνουμε Εισαγωγή στη Μελέτη της Γλώσσας, στη Λογοτεχνία και στη Μετάφραση. Φαντάζομαι ότι η ύλη των κατατακτήριων καλύπτει κάποια ύλη του πρώτου έτους αλλά όχι και 10 μαθήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Δίνουμε Εισαγωγή στη Μελέτη της Γλώσσας, στη Λογοτεχνία και στη Μετάφραση. Φαντάζομαι ότι η ύλη των κατατακτήριων καλύπτει κάποια ύλη του πρώτου έτους αλλά όχι και 10 μαθήματα!

χαχα παίρνεις μια ιδέα, ξέρεις κάποια βασικά τουλάχιστον οπότε οκ ! η εισαγωγή στη μελέτη της γλώσσας ήταν λίγο ζόρι αλλά τελικά την αγάπησα:redface: όταν την διάβαζα στις εξετάσεις άρχισε να μου κινεί το ενδιαφέρον:P ουί λαβ γλωσσολογία:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
α-ρχι-ζου-με! Τετάρτη!!! :) πως σας φάνηκε σήμερα στην τελετή? δε ξέρω αν είδα και κανέναν σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elise.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elise. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
@domenico ημουν και γω στην τελετή σήμερα, είμαι Αγγλική ΑΠΘ κι εγώ!
Πώς σου φάνηκε? Ανυπομονώ να αρχίσουν τα μαθήματα! Πέμπτη έχω 8:00 - 10:00 πφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
@domenico ημουν και γω στην τελετή σήμερα, είμαι Αγγλική ΑΠΘ κι εγώ!
Πώς σου φάνηκε? Ανυπομονώ να αρχίσουν τα μαθήματα! Πέμπτη έχω 8:00 - 10:00 πφφ

εγώ έχω τετάρτη με το καλό 17:00-19:00 ... καλά ήταν μωρέ, εντάξει η τελετή δεν έλεγε και πολλά αλλά πιστεύω τα μαθήματα θα είναι τέλεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna144

Νεοφερμένος

Η anna144 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
και εγώ ήμουν σήμερα! :) το μάθημα επιλογής θα το δηλώσουμε από την επόμενη βδομάδα έτσι δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
και εγώ ήμουν σήμερα! :) το μάθημα επιλογής θα το δηλώσουμε από την επόμενη βδομάδα έτσι δεν είναι?

ναι έτσι μ είπανε... βασικά ήσασταν κανένας έτσι με παιδιά απο προηγούμενα έτη? λέω μήπως συστηθήκαμε και δε ξέρουμε ποιος είναι ποιος απο εδώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elise.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elise. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
εγώ έχω τετάρτη με το καλό 17:00-19:00 ... καλά ήταν μωρέ, εντάξει η τελετή δεν έλεγε και πολλά αλλά πιστεύω τα μαθήματα θα είναι τέλεια!

άντε καλή αρχή σε όλους μας ! εγώ πέμπτη έχω 8:00 το πρωί :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
βρε παιδια επδ εμεις αθηνα μαλλον 17 ξεκιναμε γραψτε καμια εντυπωση απο την σχολη...εχουμε αγωνια και εμεις...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
βρε παιδια επδ εμεις αθηνα μαλλον 17 ξεκιναμε γραψτε καμια εντυπωση απο την σχολη...εχουμε αγωνια και εμεις...:redface:

το κλίμα ωραίο, αυτό που με άγχωνε στην αρχή ήταν μήπως δυσκολευτώ να παρακολουθώ όλα τα μαθήματα σε μια ξένη γλώσσα αλλά μέχρι στιγμής οκ οπότε μην ανησυχείς :), προς το παρόν έχουμε κάνει πεζό λόγο, γλωσσική κατάρτιση και γλωσσολογία, ο πεζός λόγος και η γλωσσολογία μου άρεσαν πολύ, η γλωσσική κατάρτιση δε με έχει ενθουσιάσει ακόμα αλλά θα δούμε στο μέλλον πως θα είναι. Αυτά απο εμένα. Γενικότερα όπως τη φανταζόμουν τη σχολή μέχρι τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
το κλίμα ωραίο, αυτό που με άγχωνε στην αρχή ήταν μήπως δυσκολευτώ να παρακολουθώ όλα τα μαθήματα σε μια ξένη γλώσσα αλλά μέχρι στιγμής οκ οπότε μην ανησυχείς :), προς το παρόν έχουμε κάνει πεζό λόγο, γλωσσική κατάρτιση και γλωσσολογία, ο πεζός λόγος και η γλωσσολογία μου άρεσαν πολύ, η γλωσσική κατάρτιση δε με έχει ενθουσιάσει ακόμα αλλά θα δούμε στο μέλλον πως θα είναι. Αυτά απο εμένα. Γενικότερα όπως τη φανταζόμουν τη σχολή μέχρι τώρα...

δηλαδη ολα ο.κ με τα αγγλικα που μιλουν οι καθηγητες?:Dαχ ωραια...χμμ τι ακριβως ειναι τελικα η γλωσσολογια βρε συναδελφε?:redface::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top