Αγγλική Φιλολογία

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
δεν ξέρω τι γίνεται στη γραπτή εξέταση του μαθήματος.

θα περίμενα όμως αυτοί που σήκωσαν το χέρι να πάρουν το λόγο να μιλούν σε υψηλό επίπεδο, διότι αυτοί που συμμετέχουν είναι συνήθως οι "καλοι".

όσον αφορά τους καθηγητές, παρ'ότι ήταν έλληνες, μιλούσαν πολύ καλά, με english accent και ευχέρεια... οπότε δεν νομίζω πως φταινε αυτοί!

και κάτι ακόμα. στο ένα από τα μαθήματα που πήγα, ο καθηγητής ρώτησε κάτι για τα σχήματα λόγου σε μια στροφή του ποιήματος που μελετούσαν και κανένας δεν είπε την εμφανέστατη αντίθεση (Contrast). ακόμη και εγώ που δε σπουδάζω αγγλική φιλολογία μπορούσα να το βρω!!!
-----------------------------------------
και για να μην βιαστεί κανείς να γράψει ποια είμαι εγώ που κρίνω το accent και τα λάθη των άλλων, θεωρώ πως πρέπει να επισημάνω ότι τα αγγλικά είναι η δεύτερή μου γλώσσα και πως έχω βρεθεί σε ακαδημαικό περιβάλλον βρετανικού πανεπιστημίου για παρακολούθηση σεμιναριακών μαθημάτων επιμόρφωσης για μέλλοντες εκπαιδευτικούς.

φιλικά,
Lita Athens
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δεν υπήρχε περίπτωση να σε κρίνω, οπότε δεν υπάρχει λόγος να αποδείξεις ότι γνωρίζεις, σαφώς γνωρίζεις, η λογοτεχνική ανάλυση δεν περιορίζεται σε γλώσσα.΄
Τώρα για τους φοιτητές αυτό δεν σημαίνει κάτι αυτοί που σηκώνουν χέρι είναι οι πιο τολμηροί και όχι πάντα οι πιο καλοί.Πόσες φορές ρωτάνε οι καθηγητές το αυτονόητο και κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να σηκώσει χέρι, επίσης δεν σημαίνει κάτι.Η αγγλική είναι ελληνικό πανεπιστημιακό τμήμα με έλληνες φοιτητές και δεν νομίζω να αποτελεί εξαίρεση στην συμπεριφορά φοιτητών απέναντι στο μάθημα και στους καθηγητές.Τις περισσότερες φορές που ρωτάει κάτι καθηγητής γνωρίζω και εγώ και οι διπλανές μου την απάντηση αλλά πολυ σπάνια απαντάμε δεν σημαίνει ότι όλο το αμφιθέατρο δεν έχει καμμια ιδέα για αυτό.
Και εγώ αναγκαστικά παρακολουθησα μαθήματα ελληνικής γλωσσολογίας μαζί με φοιτητές της ελληνικής φιλολογίας και άλλοτε με το αρχαιολογικό και έχει τύχει να ρωτάει ο καθηγητής γελοία πράγματα γλωσσολογικά και να μην απαντάει κανείς στο αμφιθέατρο, δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα για τους φοιτητές σωρηδόν του τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Δεν υπήρχε περίπτωση να σε κρίνω, οπότε δεν υπάρχει λόγος να αποδείξεις ότι γνωρίζεις, σαφώς γνωρίζεις, η λογοτεχνική ανάλυση δεν περιορίζεται σε γλώσσα.΄
Τώρα για τους φοιτητές αυτό δεν σημαίνει κάτι αυτοί που σηκώνουν χέρι είναι οι πιο τολμηροί και όχι πάντα οι πιο καλοί.Πόσες φορές ρωτάνε οι καθηγητές το αυτονόητο και κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να σηκώσει χέρι, επίσης δεν σημαίνει κάτι.Η αγγλική είναι ελληνικό πανεπιστημιακό τμήμα με έλληνες φοιτητές και δεν νομίζω να αποτελεί εξαίρεση στην συμπεριφορά φοιτητών απέναντι στο μάθημα και στους καθηγητές.Τις περισσότερες φορές που ρωτάει κάτι καθηγητής γνωρίζω και εγώ και οι διπλανές μου την απάντηση αλλά πολυ σπάνια απαντάμε δεν σημαίνει ότι όλο το αμφιθέατρο δεν έχει καμμια ιδέα για αυτό.
Και εγώ αναγκαστικά παρακολουθησα μαθήματα ελληνικής γλωσσολογίας μαζί με φοιτητές της ελληνικής φιλολογίας και άλλοτε με το αρχαιολογικό και έχει τύχει να ρωτάει ο καθηγητής γελοία πράγματα γλωσσολογικά και να μην απαντάει κανείς στο αμφιθέατρο, δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα για τους φοιτητές σωρηδόν του τμήματος.


δεν είπα ότι στα άλλα τμήματα δεν γίνονται λάθη γλώσσας...
ακόμη και στην ελληνική φιλολογία, οι φοιτητές μπορεί να κάνουν λάθη, σε τριτόκλιτα ουσιαστικά στα αρχαία κλπ.

το συμπέρασμα μου σαφώς και δεν αφορά όλους τους φοιτητές του τμήματος αυτού, αφορά όμως ένα σημαντικό ποσοστό, που αύριο θα διδάξει τα αγγλικά στα παιδιά μας...

δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν και αξιόλογοι φοιτητές του τμήματος αυτού, αλλά σε όσα μαθήματα πήγα, δυστυχώς δεν τους συνάντησα... δεν λέει κάτι αυτό...???
-----------------------------------------
εγώ πάντως περίμενα πηγαίνοντας στα μαθήματα αυτά (από γενικό ενδιαφέρον, όπως προανέφερα και γιατί είχα κενό εκείνη την ώρα), να ακούσω αγγλικά υψηλού επιπέδου...

επιτρέπεται να γνωρίζω εγώ τι σημαίνει το παλαιοαγγλικό "art" (are) και να μην το γνωρίζει φοιτητής του β έτους...

μήπως οι εξετάσεις των ειδικών μαθημάτων θα έπρεπε να δυσκολέψουν λίγο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Πώς μπορείς να βγάζεις συμπέρασμα για 80 άτομα πόσα έχει το αμφιθέατρο για τα 3 άτομα που είδες ?Μίλησες και εξέτασες τους υπολοίπους? Μη βγάζουμε ρε παιδιά συμπεράσματα για ένα σύνολο από 4 άτομα ...Το ίδιο θα μπορούσα να πώ και εγώ για τους φιλολόγους που θα διδάξουν αύριο ελληνικά στα παιδιά μας, αλλά δεν το λέω γιατί και 20 άτομα στο αμφιθέατρο να μην ξέρανε την τύφλα τους δε θα ακύρωνα τους υπολοίπους. Καλοί και κακοί φοιτητές , εκπαιδευτιοί, καθηγητές κλπ υπάρχουν παντού γιατί τόσος ντόρος για τα αυτονόητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
πάντως εγώ δεν ακούσα κανέναν φοιτητή από αυτούς που μιλησαν να μιλάει αξιόλογα αγγλικά...

ελπίζω να είναι απλή σύμπτωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εγώ 4 χρόνια στη σχολή πάρα πολύ σπάνια να τύχω σε κάτι τέτοιο.Γιατί δεν σήκωσες χέρι εσύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
εγώ είμαι από άλλο τμήμα και δεν ήθελα να κάνω την έξυπνη... γιατί δεν είχα καν το κείμενο μπροστά μου, για να μπορώ να το σχολιάσω εμπεριστατωμένα
-----------------------------------------
θα μου πείτε βέβαια ότι οι φοιτητές-μελλοντικοί πτυχιούχοι της αγγλικής δεν θα κληθούν να διδάξουν old english, αλλά με την ίδια έννοια και οι φιλόλογοι δεν θα διδάξουν παλαιογραφία στη β'βάθμια ή κριτικό υπόμνημα κλασικών κειμένων, αλλά οφείλουν να τα γνωρίζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Το ότι θα απαντούσες δεν σημαίνει ότι έκανες την έξυπνη, απλά ρωτάω για να σ πώ πως εσύ δεν ήθελες για έναν Χ λόγο το ίδιο και κάποιοι άλλοι που ίσως να μην έιχαν προετοιμάσει το κείμενο ή δεν αισθάνονταν σίγουροι ή στην τελική να μην είχαν την διάθεση να απαντήσουν δεν σημαίνει ότι δεν γνώριζαν.
Υ.Γ Αλήθεια ποια καθηγήτρια παρακολούθησες?άκουσες όνομα?Σε ποια άλλα έχεις πάει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
δεν θυμάμαι ονόματα καθηγητών...

έχω παέι 5 -6 φορές σε μαθήματα που πέφτουν σε κάποιο κενό στο πρόγραμμά μου, ήταν όλα σχετικά με την αγγλόφωνη λογοτεχνία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αν σε ενδιαφέρει η αγγλική κ αμερικάνικη λογοτεχνια τσεκαρε το προγραμμα σπουδων στα επομενα ετη που εχει πολυ πιο ψαγμενα και προχωρημενα μαθηματα σίγουρα θα σ αρεσουν. (γιατί έτυχες στα εισαγωγικά ακόμα που είναι ψιλοβαρετά)Π.χ στο 4 ετος έχουμε μάθημα "Η υποκειμενικότητα της ποίησης των γυναικων της εργατικής τάξης του 18ου" είναι αρκετά εξειδικευμένο , κλίνει προς τον φεμινισμό αλλά πολύ τέλειο ή παρακολούθα την θεωρία του πολιτισμού με Ντόκου , αποκλείεται να μην ενθουσιαστεις. Ανοίγει τόσους πολλούς ορίζοντες στο μυαλό σου που κάθε φορά βγαίνεις με περισσότερες ιδέες και προβληματισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
thanks για τις προτάσεις!
θα δω αν έχω κενό τις ώρες αυτές για να τα παρακολουθήσω... γιατί πρέπει να παρακολουθήσω και τα μαθήματα του τμήματός μου...:P
ελπίζω αν είναι από μεγαλύτερα έτη να είναι υψηλοτερο το επίπεδο, γιατί εγώ πήγα σε μαθήματα α' και γ' εξαμήνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damianidou giota

Νεοφερμένος

Η damianidou giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια εμενα μου αρεσουν πολυ τα αγγλικα κ το οτι θα γινω καθ.αγγλικης φιλολογιας ειναι το μονο σιγουρο:P
-----------------------------------------
αν κ εχω καποιες αποριες. τα μαθηματα που γινονται στη σχολη ειναι στα αγγλικα????δηλαδη οι καθηγητες παραδιδουν μαθηματα στα αγγξικα?????????????????????:what::what:

επειδη και μενα με ενδιαφέρει η Αγγλικη φιλολογία.....
επειδη οι βασεις ανεβαινουν πολυ.....πρεπει να ειναι γυρω στ 19,000κατι ......:P
ειχα ακουσει.......οτι ουσιαστικα πρεπει να βγαλεις....πιο λιγα......δλδ καπου στο 14,000κατι...:P...και οτι τα υπολοιπα τα παιρνεις απο τα Αγγλικα που δινεις στις Πανελληνιες.....ελπιζω να καταλαβατε :P................αν καταλαβατε...ισχυει αυτο??
αα...και πρεπει να εχεις παρει καποιο πτυχιο....για να περασεις εκει....?
η δικια μου γνωμη ειναι πως καλο θα ηταν να επερνες το proficiency γτ με αυτο θα εισαι σιγουρη πως θα εχεις μια πολυ καλη επιγνωση της γλωσσας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Στην Αθήνα απο τα 38 συνολικά μαθήματα τα 30 είναι στα αγγλικά και τα 8 ελληνικά από τμήματα ελληνικής φιλολογίας, φπψ, ιστορικού κ.λ.π. Στην Θεσσαλονίκη είναι όλα αγγλικά και έχει περισσότερες κατευθύνσεις να επιλέξεις.Αλλά κατα τα άλλα το ίδιο πτυχίο είναι.
Όσο για το επίπεδο αγγλικών όσο πιο υψηλό τόσο πιο καλά ,εγώ με προσωπική προσπάθεια απο την β'λυκείου κ μετά το ανέβασα αρκετά πριν μπω στη σχολή αλλά και όταν μπεις μπορείς πάλι μόνη/ος να το βελτιώσεις με προσπάθεια. Η σχολή θεωρεί δεδομένο (σαν επίπεδο γλώσσας κ μαθηματων) ότι ξέρεις αρκετά καλά αγγλικά. Η πιστοποίηση με προφισιενσυ δείχνει ότι εχεις γνώσεις αλλά δεν είναι πάντα αλήθεια. Σε κάθε περίπτωση θέλει προσωπική δουλειά για να ανεβάσει ο καθένας τα αγγλικά του. Υπάρχει 1 μάθημα στο πρώτο εξάμηνο που ασχολείται με αυτό το πράγμα , αλλά μέχρι εκεί μετά alone.Δεν είναι όμως τόσο δύσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
θελω και εγω αγγλικη φιλολογια αλλα δθστυχως στην ελλαδα πολυ ξερουν αγγλικα και υπαρχει πολυ ανεργια ......:(
άλλο το "ξέρω αγγλικά" και άλλο το "έχω σπουδάσει αγγλική φιλολογία", όπως άλλο είναι το "ξέρω ελληνικά" και άλλο είναι το "είμαι φιλόλογος"...

την αγγλική και κάθε φιλολογία δεν την σπουδάζει κανείς μόνο για τη γλώσσα, αλλά και για τη λογοτεχνία που παρήχθη στη γλώσσα αυτή, την ιστορία του λαού ή των λαών που την μιλούν και τον πολιτισμό τους γενικότερα.

ο φιλόλογος οποιασδήποτε γλώσσας δεν είναι μόνο αυτός που γνωρίζει καλά μια γλώσσα, αλλά που γνωρίζει και άλλες πτυχές του πολιτισμού που σχετίζεται με τη γλώσσα αυτή.
-----------------------------------------
σκέψου και το άλλο...
αποφοιτώντας από ένα ελληνικό λύκειο, ξέρεις ελληνικά.
αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είσαι φιλόλογος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dmci

Νεοφερμένος

Η dmci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Και εγώ θα ήθελα να σας ρωτήσω αν τα μαθήματα της αγγλικής γίνονται ΜΟΝΟ στα αγγλικά..

Και πιο συγκεκριμένα στην αγγλική φιλολογία Θεσ/νίκης...
Εγώ που δεν είμαι επιπέδου proficiency άλλα lower θα μπορέσω να ανταπεξέλθω?
Εγω τελειωσα το ΑΠΘ τμημα Αγγλικης πριν 20 χρονια και ουτε να ρωτησεις κατι στο γραφειο του Καθηγητη δεν μπορουσες αν δεν χρησιμοποιουσες αγγλικα. Ηταν η τελειοτερη σχολη απ'ολες τις αποψεις! Τα αγγλικα σου θα τα αποδειξεις στις πανελληνιες αλλα μετα εφοσον θα σπουδαζεις (με το καλο) αυτη τη γλωσσα απ'ολες τις πλευρες τις θα εισαι ανευθυνος/η αν δεν τη βελτιωσεις στο μεγιστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
η δικια μου γνωμη ειναι πως καλο θα ηταν να επερνες το proficiency γτ με αυτο θα εισαι σιγουρη πως θα εχεις μια πολυ καλη επιγνωση της γλωσσας
Δυστυχώς, δεν έχουν όλοι οι κάτοχοι Proficiency πολύ καλή γνώση της αγγλικής... Γνωρίζω άτομα που "καυχιούνται" πως έχουν το συγκεκριμένο δίπλωμα και, επειδή από τότε που το πήραν δεν ασχολήθηκαν με την αγγλική γλώσσα, δεν μπορούν να τη χρησιμοποιήσουν καλά... Το κάθε δίπλωμα είναι απλώς και μόνο μια πιστοποίηση των γνώσεων κάποιου ατόμου τη δεδομένη στιγμή... Αν το άτομο αυτό δεν ξανανοίξει αγγλικό βιβλίο και δεν διατηρήσει την επαφή με την ξένη γλώσσα, τότε οι γνώσεις θα ατονίσουν σταδιακά...
Εφ'όσον δηλαδή κάποιος δεν είναι native speaker ή δεν έχει μάθει την αγγλική από μικρή ηλικία (π.χ. από τα 5 -6) {αναφέρομαι σε αυτές τις περιπτώσεις, γιατί συνήθως τα άτομα που μαθαίνουν μια γλώσσα εντατικά από μικρή σχετικά ηλικία συνήθως δεν την ξεχνουν}, τότε οφείλει (αν ενδιαφέρεται πραγματικά να διατηρήσει το επίπεδο στο οποίο έφθασε αποκτώντας το Proficiency) να συνεχίσει τη συστηματική επαφή του με τη γλώσσα!

Φιλικά,
Lita Athens
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
πάντως εγώ δεν ακούσα κανέναν φοιτητή από αυτούς που μιλησαν να μιλάει αξιόλογα αγγλικά...

ελπίζω να είναι απλή σύμπτωση...
Nαι ενώ είδα και αυτούς που κάνουν μαθήματα με ενα prof,τουλάχιστον εμείς τελειώνουμε και κανένα πανεπιστήμιο... όσο για το επίπεδο των φοιτητών τα παραπονά σου αλλού σε παρακαλώ γιατί εμείς δεν φέρουμε καμία ευθύνη για την αξιοπιστία ή μη του συστήματος εισαγωγής στην τριτοβάθμια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
@ iwanna
καλά, κοπέλα μου... ηρέμησε... δεν έθιξα εσένα προσωπικά...!!!
εγώ απλώς ανέφερα κάτι που παρατήρησα πηγαίνοντας σε ορισμένα μαθήματα του τμήματος αυτού.. περίμενα τουλάχιστον να υπάρχει υψηλότερος βαθμός αυτενέγειας εκ μέρους των φοιτητών για βελτίωση στη γλώσσα αυτή, εφ'όσον τη σπουδάζουν...

όσο για αυτούς που διδάσκουν με απλά διπλώματα επιπέδου Γ2, δεν είπα ότι συμφωνω...
-----------------------------------------
Nαι ενώ είδα και αυτούς που κάνουν μαθήματα με ενα prof,τουλάχιστον εμείς τελειώνουμε και κανένα πανεπιστήμιο... όσο για το επίπεδο των φοιτητών τα παραπονά σου αλλού σε παρακαλώ γιατί εμείς δεν φέρουμε καμία ευθύνη για την αξιοπιστία ή μη του συστήματος εισαγωγής στην τριτοβάθμια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Δυστυχώς Lita η αυτενέργεια που ανέφερες εκλείπει από πολλούς φοιτητές και όχι μόνο στην αγγλική αλλά και σε πολλές άλλες σχολές.Φαντάζομαι και εσύ στη σχολή σου θα έχεις παρατηρήσει τέτοια φαινόμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Γεια σας! θα ηθελα την βοηθεια σας αμα γινεται για ενα θεμα που με ενδιαφερει πολυ και αφορα την αγγλικη φιλολογια ! εχω παθει τρελα και τρελαινομαι και αγαπω την αγγλικη γλωσσα ακομα κ στις 2 η ωρα οταν δεν εχω υπνο καθομαι και διαβαζω αγγλικα...μην με περασετε για τρελη αλλα πιστευω οτι και εσεις εχετε ενα παρομοιο "κολλημα" με κατι...ωστοσο ομως εγω δεν ειμαι απο την Ελλαδα και ετσι οταν τα αλλα παιδια στο δημοτικο πηγαιναν φροντιστηριο αγγλικα εγω μαθαινα τα ελληνικα κ ετσι εμεινα πισω αρκετα...ωστοσο ομως τωρα τα παλευω και βρισκομαι σε καλο σημειο...αλλα αυτο δεν μου φτανει θα ηθελα να περασω αγγλικη φιλολογια και να ασχοληθω πιο πολυ με τα αγγλικα...αλλα δυστυχως εχω κανει την μεγαλυτερη βλακεια της ζωης μου και πηγα ΕΠΑ.Λ γιατι μας ειπανε οτι εκει ειναι καλυτερα και μπορεις να περασεις οπου θελεις ομως τελικα τωρα απο οσα παιδια διαβασα ολοι απο γενικο λυκειο κ μαλιστα απο θεωρητικη περασαν ...μπορειτε να μου πειτε τελικα απο μονο απο θεωριτικη μπορεις (γτ αν ναι του χρονου σιγουρα θα αλλαξω σχολειο) και ολα τα σχετικα ποθ πρεπει να ξερω....σας παρακαλωωωω ......!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top