Αγγλική Φιλολογία

polytimi

Νεοφερμένος

Η polytimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Παιδια σας παρακαλω,υπαρχει καποιος που να μπορει να με βοηθησει??Ειδα το προγραμμα της αγγλικης(Α εξαμηνο)και δεν καταλαβαινω γρι!Δεν εχω αντιμετωπισει ξανα κατι τετοιο και ειμαι τελειως απειρη!Δεν καταλαβαινω γιατι εχουμε 4 μαθηματα που γινονται ολα 9-12!Τι υποτιθεται πρεπει να καταλαβω απο ολα αυτα?Και γιατι γινεται φροντηστηριακο μαθημα στον ακαδημαικο λογο 2 φορες την ιδια ωρα??Που πρεπει να βρισκομαστε εμεις?Θα μας χωρισουν σε τμηματα?Πως θα τα προλαβαινουμε ολα?Ή εχει ποικιλια στις ωρες για να πηγαινουμε οποτε μας βολεύει?Ετσι ομως δε θα χανουμε παραδοσεις?Σας παρακαλω,βοηθηστε με!Ειναι βλακες γιατι δεν διευκρινιζουν τιποτα και απαιτουν απο εμας να καταλαβουμε!
-----------------------------------------
Παρεπιπτώντως μιλω για την Αγγλικη φιλολογια της Αθηνας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Κατ'αρχας κουλ ηρεμησε και θα σου πω οτι απορια εχεις απλα στειλε σε πμ για να μη γεμιζουμε με ασκοπα ποστς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Κατ' αρχάς χαλάρωσε!Θα σου φανεί αστείο αυτό στην πορεία! :) Η λογική είναι ότι για να μην γεμίζει φουλ ένα αμφιθέατρο και κάθεστε και στα παράθυρα, χωρίζεστε σε γκρουπ στο 1ο έτος αλφαβητικά, κάτι που μπορεί να μην έγινε καν, βέβαια, ή να έγινε κάποια στιγμή που εσύ δεν ήσουν εκεί.Καμία σημασία όμως δεν έχουν αυτά τα γκρουπ, αποτελούν μόνο ένα τρόπο να χωριστείτε, ώστε να εξασφαλίσουν ένα ισόποσο αριθμό φοιτητών σε κάθε αμφιθέατρο, και όχι ένα αμφιθέατρο φίσκα κι ένα με 10 άτομα ... Αυτό που πρέπει να κάνεις εσύ, είναι να βρεις στον οδηγό σπουδών (ή και στο πρόγραμμα ποια μαθήματα πρέπει να παρακολουθήσεις στο 1ο εξάμηνο, και να προσαρμόσεις το πρόγραμμά σου όπως σε βολεύει.Αν ένα μάθημα είναι 2 ώρες την εβδομάδα, πράπει να βρεις αυτές τις 2 πχ που δεν ''χτυπάνε'' πάνω σε κάποιο άλλο που πρέπει να παρακολουθήσεις.Το ίδιο ισχύει και για τα φροντιστηριακά.Αν το φτιάξεις σωστά, κάποιες χρονιές, μπορεί να σου τύχει να μπορείς να μην πηγαίνεις στη σχολή μία ή δύο μέρες την εβδομάδα.Γαλλική Φιλολογία έχω τελειώσει, αλλά η όλη κατάσταση ''πρόγραμμα'' είναι μια απ' τα ίδια. Καλή αρχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

polytimi

Νεοφερμένος

Η polytimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Αχ,ευχαριστω πολυ για ολα!Ναι,τελικα ειδα οτι διπλα σε καθε μαθημα εχει γραμματα που αντιστοιχουν σε επιθετα!Επεισης,παλι καλα που τελικα απο ο,τι ειδα δεν συμπιπτει κανενα μαθημα με καποιο αλλο οποτε ειμαι μια χαρα!Δε θα χρειαστε να ψαχτω πολυ σε αυτο:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenh.dance

Νεοφερμένος

Η elenh.dance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
τι γινεται με οσα μαθηματα δεν γραφουν διπλα καποιο γραμμα,σημαινει οτι πρεπει να τα πρακολουθουν ολοι;η ιστοσελιδα που μας εχουν πει για να ενεργοποιησουμε τον λογαριασμο μας και να δηλωσουμε τα μαθηματα εχει σφαλμα και δεν δεχεται τα στοιχεια μου!τι να κανω?την τριτη ξεκιναμε!πρεπει μεχρι τοτε να εχουμε δηλωσει τα μαθηματα?αφου δεν δεχεται τα στοιχεια μου εγω τι πρεπει να κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
'Οπου δεν εχει αρχικά πάτε όλοι μαζί εκτός των φροντιστηριακών του ακαδημαικού . Εκεί όπου βλεπεις κενά χωρίς ονοματα δε πας καθόλου δεν είναι μαθήματα είναι κατι σαν ωρες γραφειου των καθηγητων. Επισης η δήλωση μαθηματων θα ξεκινησει οταν βγαλει η γραμματεια ανακοινωση επισημη και αυτο σε κανα μήνα λογικά !Οπότε ξεκινα σε καμμια βδομαδα την ενεργοποιηση λογαριασμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenh.dance

Νεοφερμένος

Η elenh.dance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
αρα θα αρχισουμε πριν δηλωσουμε τα μαθηματα!θα δοκιμασω παλι για να ενεργοποιηω το λογαριασμο αν και δεν το κοβω να γινεται γιατι εχει σφαλμα ι ιστοσελιδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αν εννοείς στη σελιδα webadm.uoa.gr εκει που λεει προβλημα πιστοποιητικου certificate error δεν ειναι προβλημα απλα πατας συνεχεια στην σελιδα "continue website (not recommended)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenh.dance

Νεοφερμένος

Η elenh.dance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ναι τ ξερω αυτο....εννοω οτι οταν βαζω τα στοιχεια μου μου λεει οτι ειναι λαθωσ και δεν μου τα δεχεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimoza

Νεοφερμένος

Η mimoza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ρε παιδια σωστε με...ειμαι πρωτοετης αλλα δεν εχω το προγραμμα.....το εχει μια φιλη μ αλλα δεν μπορω να τιν δω σημερα να μ το δωσει.....μπορει καποιος να μ το στειλει?σας παρακαλω..........
-----------------------------------------
ρε κοπελια μπορεις να μ στειλεις το προγραμμα?
-----------------------------------------
δεν πολικαταλαβαινω αυτα που λες....τα μαθηματα συνηθως τι ωρες γινονται????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Το πρόγραμμα είναι στο σαιτ της σχολής www.enl.uoa.gr πήγαινε στις ανακοινώσεις και μετά στις ανακοινώσεις προπτυχιακών σπουδών εκεί έχει το προγραμμα να το ΄κατεβάσεις. Δες δίπλα σε κάθε μάθημα του προγραμματος εκεί που έχει αρχικά ονόματος αν το όνομα σου είναι μεσα και πήγαινε σε εκείνες τις μέρες και ώρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

polytimi

Νεοφερμένος

Η polytimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Παιδια για οσους δεν το εμαθαν ακομη,απο σημερα μπορουμε να φτιαξουμε το λογαριασμο μας στο site https://webadm.uoa.gr μεσω του οποιου θα γινονται τα παντα,οπως η δηλωση μαθηματων!Τα χαρτια για την διαδικασια μας τα εδωσαν την ημερα της εγγραφης αν θυμαστε!Αντε!Καλη μας official αρχη:):)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina9138376

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τώρα περιμένουμε ανακοίνωση από την γραμματεία για να δούμε πότε ξεκινάμε να συμπληρώνουμε μαθήματα,έτσι;;
Παιδιά,μήπως ξέρει κανένας να μας πει τί μορφή έχει το διαγνωστικό τεστ το οποιο θα δώσουμε;;:emm:
Θέλω να πω,περιλαμβάνει ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής ή πρέπει να γράψουμε καμιά έκθεση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλένηΚρ

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Γειααα..! Δεν εχουν βγαλει ακόμα ανακοίνωση για δηλωση μαθημάτων, ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peter1991

Νεοφερμένος

Ο peter1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
πώς τα πήγατε με το διαγνωστικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Katerina9138376

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
:bye:
Το διαγνωστικό τεστ τελικά,είχε reading και writing part(2 εκθέσεις):jumpy:...
Δεν νομίζω να έχουμε πάρει ακόμη αποτελέσματα..Έχει πάρει κανένας;;;

Δεν ξέρω πως τα πήγα,στη μία έκθεση προσπαθούσα να καταλάβω τι έλεγε ένας πίνακας με στατιστικά στον οποίο έπρεπε να βασιστούμε για να γράψουμε και στο τελευταίο κομμάτι του reading κόντευε να με πάρει ο ύπνος,γιατί ήμουν ξενυχτισμένη..Αλλά οκ..:lol: εμείς να είμαστε καλά..

Ελένη,μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάποια ανακοίνωση αλλά δεν νομίζω να έχει ξεκινήσει η δήλωση μαθημάτων..

Πώς τα πήγατε λοιπόν στο διαγνωστικό όσοι δίνατε:);;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλένηΚρ

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ελένη,μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάποια ανακοίνωση αλλά δεν νομίζω να έχει ξεκινήσει η δήλωση μαθημάτων..

Ουτε κ εγω εχω δει... αλλα ποτε θα γινει? υποτιθεται οτι πρεπει να παρουμε κ βιβλια!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peter1991

Νεοφερμένος

Ο peter1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
καλα βιβλια πολλοι λενε οτι θα παρουμε λιγο πριν τν εξεταστικη!!!οσο για το διαγνωστικο δν ξερω πως τα πηγα αλλα η πρωτη εκθεση με τα στατιστικα μου φανηκε καπως!!το τριτο κειμενο μαλλον το σκοτωσα γτ βαριομουν να το διαβασω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
παιδιά γειά σας! δεν είμαι από την αγγλική αλλά, μιας και σπουδάζω στη φιλοσοφική, εχω παέι καποιες φορές να παρακολουθήσω μαθήματα του αγγλικού (και του γαλλικού), από προσωπικό ενδιαφέρον για την αγγλική λογοτεχνία...

διεπίστωσα ότι όσοι φοιτητές (του γ' εξαμήνου, μαλίστα) πήραν το λόγο είχαν μέτρια εως κακή προφορά στην αγγλική γλώσσα, κόμπιαζαν και δυο - τρείς από αυτούς έκαναν κάποια λάθη...

προβληματίστηκα, γιατί πιστεύω πως όταν σπουδάζεις μια ξένη φιλολογία πρέπει να αποκτάς σιγά-σιγά την σωστή προφορά και να μην κάνεις λάθη στη χρήση της γλώσσας... με άλλα λόγια, να μιλάς τη γλώσσα που σπουδάζεις με άνεση, όπως θα μιλούσες και τη μητρική σου...

φιλικά,
Lita Athens
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
παιδιά γειά σας! δεν είμαι από την αγγλική αλλά, μιας και σπουδάζω στη φιλοσοφική, εχω παέι καποιες φορές να παρακολουθήσω μαθήματα του αγγλικού (και του γαλλικού), από προσωπικό ενδιαφέρον για την αγγλική λογοτεχνία...

διεπίστωσα ότι όσοι φοιτητές (του γ' εξαμήνου, μαλίστα) πήραν το λόγο είχαν μέτρια εως κακή προφορά στην αγγλική γλώσσα, κόμπιαζαν και δυο - τρείς από αυτούς έκαναν κάποια λάθη...

προβληματίστηκα, γιατί πιστεύω πως όταν σπουδάζεις μια ξένη φιλολογία πρέπει να αποκτάς σιγά-σιγά την σωστή προφορά και να μην κάνεις λάθη στη χρήση της γλώσσας... με άλλα λόγια, να μιλάς τη γλώσσα που σπουδάζεις με άνεση, όπως θα μιλούσες και τη μητρική σου...

φιλικά,
Lita Athens

Γεια σου λίτα, μιας και που σπουδάζεις στη φιλοσοφική αποκλειεται να μην έχεις δει παρόμοια κατάσταση στο τμήμα σου.(off topic:Γνωστό τοις πάσι πόσο"οίκος ανοχής" είναι η φιλοσοφική)Α)Εδώ άτομα που σπουδάζουν φιλολογοι κάνουν ορθογραφικά λάθη και τελειόφοιτοι ή τα γραπτά τους ειναι μέσα στα νοηματικά λάθη(θα το έχεις ακούσει από καθηγητές σου που παραπονιούνται), πόσο μάλλον όταν δεν είναι και μητρική τους. Β)Δεν είναι καλό για αυτό κιόλας δεν μπορεις να περάσεις μάθημα στην αγγλική αμα έχεις πάνω απο ΄΄ενα όριο λαθών στο γραπτό σου. Οπότε όσοι κανουν λάθη άγνοιας και όχι άγχους (επειδη μιλάνε δυνατά σε κόσμο ) δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στην εξεταστική και οι καθηγητές είναι πολύ αυστηροί με αυτό.
Γ) Όσο για το θέμα της προφοράς έχει να κάνει με την τριβή με natives και με προσωπική προσπάθεια που όση και να κάνεις φαίνεται "fake", με 3 εξάμηνα στην αγγλική με έλληνες καθηγητές που δεν έχουν πάντα και την καλύτερη προφοράς στη ελλάδατι περιμένεις να γίνουν όλοι cockney londoners?Βάλε τον εαυτό σου στη θέση τους πόσα εφόδια προσφέρει η σχολή για να μπορέσεις σε 3 εξάμηνα να ακούγεσαι Native?από το να ακούγεται κάποιος σαν ψώνιο που προσπαθεί να μιμηθεί έναν native η χρήση σωστού τονισμού και προφοράς τον λέξεων( χωρίς λάθη προφοράς) είναι το ζητούμενο.Αργότερα κάποιος με ταξίδια στο εξωτερικό με επαφές με ξένους λύνεται η γλώσσα του.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top