Αγγλικά στα 18

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Γεια σας!Δυστυχώς δεν κατάφερα να μάθω καλά αγγλικά(λοουερ κτλ) τα προηουμενα χρόνια.Αποφασισα μιας που τελείωσα το σχολείο να ξεκινήσω.Ειναι κάτι που το θέλω αρκετά.Τι θα μου προτείνατε να κάνω?Θα μπορούσα να μάθω μόνη μου?Η να απευθυνθώ σε κάποιο φροντιστήριο για ιδιατερα κτλ?
 

sofia.kp

Νεοφερμένος

Η sofia.kp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Καλησπέρα! Καταρχάς μπράβο σου που θες να το κυνηγήσεις κ που πήρες την απόφαση!
Υπάρχει πάρα πολύ υλικό στο ίντερνετ για να μάθει κανείς μόνος του αγγλικά.Ωστοσο θεωρώ πως το να έχεις μια βοήθεια είτε φροντιστήριο είτε ιδιαίτερο θα σε έχει σε ένα πρόγραμμα θα σου λύνει απορίες κ θα σε εξελίσσει γενικότερα.Θα σου δίνουν ασκήσεις,τεστ,θα κάνετε προφορικά, ανάγνωση, ορθογραφία, listening...Μπορείς να γραφτείς σε ένα φροντιστήριο που έχει τμήμα ενηλίκων που ξεκινάνε κ αυτοί από το 0 έτσι ώστε να μην είσαι με πολύ μικρές ηλικίες.Τωρα αν προτιμάς ιδιαίτερο (δεν γνωρίζω αν μένεις σε πόλη η όχι) υπάρχουν πάρα πολλοί καθηγητές. Εγώ πέρασα κ από ιδιαίτερο κ από φροντιστήριο κ προτίμησα το φροντιστήριο γιατί υπήρχε επικοινωνία κ μου άρεσε που δεν ήταν στοχευμένο σε εμένα αποκλειστικά.Αυτο φυσικά είναι προσωπική προτίμηση.Αν θεωρείς ότι ντρέπεσαι η ότι θες περισσότερη βοήθεια κ προσοχή τότε μπορείς να προτιμήσεις το ιδιαίτερο. Ωστόσο τείνουν να είναι πιο ακριβά γιατί πάει με την ώρα συνήθως.
Ελπίζω να βοήθησα κ αυτά πάντα είναι η προσωπική μου γνώμη.
Καλή σταδιοδρομία!
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Καλησπέρα! Καταρχάς μπράβο σου που θες να το κυνηγήσεις κ που πήρες την απόφαση!
Υπάρχει πάρα πολύ υλικό στο ίντερνετ για να μάθει κανείς μόνος του αγγλικά.Ωστοσο θεωρώ πως το να έχεις μια βοήθεια είτε φροντιστήριο είτε ιδιαίτερο θα σε έχει σε ένα πρόγραμμα θα σου λύνει απορίες κ θα σε εξελίσσει γενικότερα.Θα σου δίνουν ασκήσεις,τεστ,θα κάνετε προφορικά, ανάγνωση, ορθογραφία, listening...Μπορείς να γραφτείς σε ένα φροντιστήριο που έχει τμήμα ενηλίκων που ξεκινάνε κ αυτοί από το 0 έτσι ώστε να μην είσαι με πολύ μικρές ηλικίες.Τωρα αν προτιμάς ιδιαίτερο (δεν γνωρίζω αν μένεις σε πόλη η όχι) υπάρχουν πάρα πολλοί καθηγητές. Εγώ πέρασα κ από ιδιαίτερο κ από φροντιστήριο κ προτίμησα το φροντιστήριο γιατί υπήρχε επικοινωνία κ μου άρεσε που δεν ήταν στοχευμένο σε εμένα αποκλειστικά.Αυτο φυσικά είναι προσωπική προτίμηση.Αν θεωρείς ότι ντρέπεσαι η ότι θες περισσότερη βοήθεια κ προσοχή τότε μπορείς να προτιμήσεις το ιδιαίτερο. Ωστόσο τείνουν να είναι πιο ακριβά γιατί πάει με την ώρα συνήθως.
Ελπίζω να βοήθησα κ αυτά πάντα είναι η προσωπική μου γνώμη.
Καλή σταδιοδρομία!
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου,θα το ψάξω για τμήμα ενηλίκων!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Try hard and you will success. Δεν υπάρχει κάτι να φοβάσαι. Τα Αγγλικά είναι μία βατή γλώσσα μέχρι και το C1 επίπεδο ( για το ανώτερο θα πρέπει όντως να κοπιάσεις αν θες να φτάσεις εκεί ). Πιστεύω ότι σε επίπεδο B2 ( Lower ) μπορείς να φτάσεις και μόνη σου. Αλλά καλό πάντα είναι αν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα να ψάξεις για φροντιστήριο. Μέσα στην πόλη οι τιμές τους είναι προσιτές λόγω ανταγωνισμού. Η συμβολή του δασκάλου είναι πάντα σημαντική.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας!Δυστυχώς δεν κατάφερα να μάθω καλά αγγλικά(λοουερ κτλ) τα προηουμενα χρόνια.Αποφασισα μιας που τελείωσα το σχολείο να ξεκινήσω.Ειναι κάτι που το θέλω αρκετά.Τι θα μου προτείνατε να κάνω?Θα μπορούσα να μάθω μόνη μου?Η να απευθυνθώ σε κάποιο φροντιστήριο για ιδιατερα κτλ?

Mακένζι τρανό παράδειγμα εγώ. Στα 23 πήρα το lower , στα 25 προφισενσι. Και όλα αυτά γιατί οι γονείς μου με είχαν σε μια άθλια καθηγήτρια πάρα πολλά χρόνια όταν ήμουν μαθητής και η γυναίκα ήταν κουκουρουκου μανταλακια παουερ ρειτζερ. Ευτυχώς πρώτη λυκείου έφυγα και έδωσα το λόγο μου να διαβάζω αγγλικά μόνος μου μέχρι οσότου μετά τις σπουδές μου καταφέρω και πάω σε ένα καθηγητή και με κάνει να αγαπήσω τα αγγλικά. Και αυτόν βρήκα. Αμερικάνος, λίγο ακριβός, αλλά ο άνθρωπος με έκανε να πετάω. Αγάπησα τα αγγλικα σε σήμειο να μη θέλω να σταματήσω αλλά βλέπεις όταν πήρα το προφισενσι και μετα το ielts, επιβάλλονταν. Πρέπει να αγαπήσεις πρώτα τα αγγλικά και μετα να τα μάθεις. Επιπλέον να πας σε ένα καθηγητή ξένο, για μένα ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ . Έχει άλλη πειθώ, νοοτροπία, και γενικα σε ταρακουνάει διαφορετικά να διαβάσεις. Με τον Ελληνάρα μη περιμένεις να πας μπροστά. Έχει και καλούς Έλληνες καθηγητές για τα αγγλικά αλλά λίγους. Την ίδια συνταγή ακολούθησα και στα Γερμανικά, με Γερμανίδα καθηγήτρια και πήρα το β2
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Πάντα υπάρχει χρόνος και περιθώριο για μάθηση, και είσαι μόνο 18 άρα δεν ειναι αργά :)
Το αν θα πας σε φροντιστήριο/ιδιαίτερα ή θα προσπαθήσεις μόνη σου, εξαρτάται από εσένα και μόνο. Κάποιους τους βολεύει να διαβάζουν μόνοι τους και άλλοι χρειάζονται να έχουν κάποια "πίεση" (κάποιον που θα τους βάζει ασκήσεις για το σπίτι, διάβασμα γραμματικής κλπ κλπ). Στα υπόλοιπα νομίζω σε κάλυψαν και οι άλλες απαντήσεις. Καλή τύχη! :)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Γεια σας!Δυστυχώς δεν κατάφερα να μάθω καλά αγγλικά(λοουερ κτλ) τα προηουμενα χρόνια.Αποφασισα μιας που τελείωσα το σχολείο να ξεκινήσω.Ειναι κάτι που το θέλω αρκετά.Τι θα μου προτείνατε να κάνω?Θα μπορούσα να μάθω μόνη μου?Η να απευθυνθώ σε κάποιο φροντιστήριο για ιδιατερα κτλ?
Καλή αρχή και από εμένα!!!Νομιζω ότι φροντιστήριο θα ήταν καλύτερη επιλογή!!
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Γεια σας!Δυστυχώς δεν κατάφερα να μάθω καλά αγγλικά(λοουερ κτλ) τα προηουμενα χρόνια.Αποφασισα μιας που τελείωσα το σχολείο να ξεκινήσω.Ειναι κάτι που το θέλω αρκετά.Τι θα μου προτείνατε να κάνω?Θα μπορούσα να μάθω μόνη μου?Η να απευθυνθώ σε κάποιο φροντιστήριο για ιδιατερα κτλ?


Διαβάζω τον τίτλο και σκέφτομαι πλάκα μου κάνεις;

Εγώ έχω B1 και ξεκινάω Αγγλικά στα 35...οχι στα 18 στα διπλάσια χρόνια 18×2 σχεδόν... τι να πω.... ποτέ δεν είναι αργά.

Αγγλικά στα 35 λοιπόν για μένα... σε τμήμα ενηλίκων να απευθυνθείς προφανώς γιατί είσαι ενήλικη.

Τώρα για το αν κάνεις ιδιαίτερα ή όχι εξαρτάται από σένα. Εγώ προσωπικά λόγω βαρηκοΐας προτιμώ τα ιδιαίτερα αν και κοστίζουν παραπάνω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top